Kendo style

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: Kendo style

Post autor: Hyakusen »

kendo to nie sport tylko sztuka walki.
zawsze nią była i będzie, to ludzie zmienili jej znaczenie ze sztuki walki na treningi dla zawodów i naukę uderzania tylko aby zdobywać punkty.
ubolewam, i pewnie większość z was powie ze to sport, niestety.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kendo style

Post autor: GrafRamolo »

Czy slowo "Zanshin" nie oznacza stanu skupienia? Czy znowu mi sie pomylilo?
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Kendo style

Post autor: Shig »

Hatamoto pisze:Shig, a byłeś w Morągu na turnieju drużynowym?
Niestety nie :(
GrafRamolo pisze:Czy slowo "Zanshin" nie oznacza stanu skupienia? Czy znowu mi sie pomylilo?
Zgadza się.
Stan skupienia i gotowości do dalszej walki.
Może niezbyt trafnie użyłem tego określenia, ale wiadomo o co chodzi, nie? :roll:
BTW: Nie czepiaj się laika Grafo. Jak po paru latach treningów będę pierdoły pisał, to mi będziesz mógł to wytykać do woli :wink:


PS. Dopytałem się chłopaków, którzy byli na turnieju i faktycznie Murzyn walczył Nito-Ryu. A tak na marginesie, to albo mnie podpuszczali, albo Maciek jest jedynym zawodnikiem w Polsce potrafiącym walczyć w tym stylu.
...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kendo style

Post autor: GrafRamolo »

Shig alez ja nie czepiam sie, tylko rozwiewam swoje watpliwosci, jestem takim samym laikiem jak i ty, a ty przynajmniej znasz co nieco z japonskiego a ja zupelnie nic.

Wydaje mi sie ze zeczywiscie "Murzyn" jest jedyny.

Hyak, ja niestety poweiem, iz kendo to sport nie sztuka walki, czym jak rozumiem cie zmartwie ale dodam, iz oprucz tego, iz to jest sport to moze byc takze i filozofia zyciowa tak jak sztuki walki, co stawia kendo gdzies pomiedzy. (przyczym nie muwie ze to zle czy dobze, bo sport to piekna sprawa i nie chce hierarchizowac co leprze)
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Kendo style

Post autor: Hatamoto »

Shig pisze:PS. Dopytałem się chłopaków, którzy byli na turnieju i faktycznie Murzyn walczył Nito-Ryu. A tak na marginesie, to albo mnie podpuszczali, albo Maciek jest jedynym zawodnikiem w Polsce potrafiącym walczyć w tym stylu.
Nie podpuszczali cię
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: Kendo style

Post autor: Hyakusen »

a no własnie, sport to bieganie i piłka kopana ( czytaj: nożna )

z tego co wiem kendo, jak i iaido, wyrosło z kenjutsu, czyli sztuki władania mieczem. zbroja jest tylko naturalnym postępem, bo ktoś gdzieś sie kapnął że można się pozabijać, a treningi, jak wiadomo, potrzebne.

nie możesz więc mówić że sztuka która wyrosła na ponad tysiącletniej tradycji to sport - to ludzie ustalając zawody zamienili to na sport, to znaczy, myślą że to sport.

nauka zadawania poprawnych cięć i uderzeń jest też w czystym kenjutsu ( jeżeli obecne uznać za czyste ) a nikt nie mówi że to sport, a i pokazy sa przecież.
zawody,i jak widać, błędna ideologia potrafią zabić wszystko, nawet ducha walki.
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Kendo style

Post autor: Shig »

Hyakusen pisze:z tego co wiem kendo, jak i iaido, wyrosło z kenjutsu, czyli sztuki władania mieczem.
Iaido wyrosło z iaijutsu.
Wiem... czepiam się :)
...
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: Kendo style

Post autor: Hyakusen »

eee, to nie czepianie, faktycznie sie pomylilem .
a więc - co odróżnia sztukę walki od sportu ?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kendo style

Post autor: GrafRamolo »

Twoje argumenty sa dosc przekonywujace moze zmienie nawed pod ich wplywem zdanie. Choc pilka zozna lub sporty typu lucznictwo oszczep biegi maja ruwnie dluga jak nie dluzsza tradycje.
Gourry
Posty: 196
Rejestracja: 2 stycznia 2004

Re: Kendo style

Post autor: Gourry »

Kendo jest zarówno sztuką walki, jak i sportem, IMHO granica jest wtedy gdy przestajesz rozwijać samego siebie, a tylko swoją fizyczność pędząc ku zwycięztwu, chociaż pewnie są i wyjątki (albo powyższe jest wyjątkiem :P)
stand before the gates and watch metropolis
empires come and go we live forever
and eternity is in your hidden eyes
take my broken wings teach me to fly again
Awatar użytkownika
dareck
Posty: 24
Rejestracja: 3 maja 2004
Lokalizacja: Warszawa/STW

Re: Kendo style

Post autor: dareck »

Hatamoto pisze:
dareck pisze:Jak rozumiem, sugerujesz trening kendo w ramach własnych? Cóż, nie wiem, czy to dobry pomysł...
Nie sugeruję treningu kendo, tylko po prostu trening z bokkenem (własny)
Rozumiem... Tylko co radzisz trenować tym bokenem? Ćwiczenia z kendo czy kenjutsu?
kendo kata jak najbardziej, Walczy się przy użyciu shinai
Chodzi o to, że ja wiem, iż walczy się shinai'em :). I stąd moje pytanie, czy trenować kendo (w ramach własnych) właśnie bokenem :).
... just wandering ...
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: Kendo style

Post autor: Hyakusen »

Gouryy ładnie to określił. dla mnie to sztuka walki, mi nie zależy na zawodach, wątpie czy kiedykolwiek na jakieś pojadę, nie trenuję dla punktów i pucharów. doświadczenie i ze zwykłego treningu wynieść można albo ze staży.


a propo tego trenowania - shinai-em to sam nie za bardzo , nie polecam, kroki są ważne. można popaśc w nawyki. ( co już wcześniej było powiedziane )

a bokkenem - now sumie do kata nie potrzeba znajomości jakichś wielkich, można zacząć od podstaw trzymania miecza, początki kroków, ogólne zasady, ceremoniał też do poznania.
są książki do tego, na necie też pewnie coś jest.

najważniejsze żeby nie zatrzymywać takich chęci w sobie boto zabija naturalny talent.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kendo style

Post autor: GrafRamolo »

Pocwicz sobie bokenem shoneny, potem shoneny z przysiadem, potem naprzyklad dla relaksu chowanie miecza i wyjmowanie (jesli niemasz i niechce ci sie robic saya do bokenu zastap ja reka - kciuk laczysz z wskazujacym palcem i jest saya) potem pocwicz jakies podstawowe ciecia, typu kesa ale tesz bardziej na zasadzie by obswoic sie z bokenem, niz by trenowac predkosc i sile. Potem odluz boken, zrub sobie rozcionganie, troche ruznego typu wymachuw, rozciagniec rak i nug brzuszkuw, podskokuw, pamietaj o stawach kazdy staw nalezy dobrze zorgrzac i rozruszac bo dosc latwo w poczatkowym stadium nauki nabawic sie kontuzji a te kontuzje potem wogle niechca sie leczyc i zostaja nam ruzne paralize, ja mam rozwalone plecy i jusz wiele akrobacji mi odpada. Napewno to wszystko ci pomoze dosc znacznie, nie padniesz na pierwszym treningu. Potem obnisz sie na nogach i sprubuj tak stac a potem chodzic, i naprzyklad chodzac trzymaj boken przed soba i poruszaj sie tak by zaruwno jego koncuwka jak i twoja glowa nie podnosily sie podczas zmieniania krokuw. Przyzwyczaisz odpowiednie partie miesni do podstawowych pozycji i nauczysz sie kontrolowac ruchy, mozesz potem dodac do tego oddech, czyli dostawiasz noge wdech odstawiasz wydech. To samo z shonenami zamach wdech ciecie wydech ale powoli nie spiesz sie, na poczatku zwracaj uwage na precyzje by boken szedl prosto by sie nie przemachiwac itp. To sa uniwersalne podstawy, kture raczej nie moga zaszkodzic a powniiny sporo pomuc.
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Kendo style

Post autor: Shig »

dareck pisze:
kendo kata jak najbardziej, Walczy się przy użyciu shinai
Chodzi o to, że ja wiem, iż walczy się shinai'em :). I stąd moje pytanie, czy trenować kendo (w ramach własnych) właśnie bokenem :).
I tak indywidualnie wiele nie potrenujesz. Co najwyżej nihon kendo kata i kendo kihon kata, a do tego bokken jest w sam raz.
Naprawdę nie masz możliwości chociaż na jeden trening do Krakowa przyjechać? Może na piątkowy jakiś? :roll:
...
Awatar użytkownika
dareck
Posty: 24
Rejestracja: 3 maja 2004
Lokalizacja: Warszawa/STW

Re: Kendo style

Post autor: dareck »

Dziękuję, Graf :). Z pewnością skorzystam z twoich rad.


Shig :arrow: póki co, nie bardzo. Chociaż może bliżej wakacji jakoś mi się uda. Z chęcią bym się wybrał i zobaczył, jak wygląda wasz trening.
... just wandering ...
Awatar użytkownika
Bokuden
Posty: 15
Rejestracja: 12 listopada 2012
Lokalizacja: Kraków

Re: Kendo style

Post autor: Bokuden »

Chiyo chan pisze:Na początkowe treningi nie trzeba miec stroju, starczą ci spodnie, koszulka i czyste skarpetki :lol:
Nawet skarpetek nie trzeba ;P
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Kendo style

Post autor: Mr Smail »

kendo wam się podoba i mówicie że to piękny sport?
heheh
jak ja kendowałem to się mówiło że kendo boli, śmierdzi i kosztuje...
co w tym pięknego nie mam pojęcia :)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Bokuden
Posty: 15
Rejestracja: 12 listopada 2012
Lokalizacja: Kraków

Re: Kendo style

Post autor: Bokuden »

Mr Smail pisze:kendo wam się podoba i mówicie że to piękny sport?
heheh
jak ja kendowałem to się mówiło że kendo boli, śmierdzi i kosztuje...
co w tym pięknego nie mam pojęcia :)
Po nas w tamtym roku przychodziły panie z jakiejś opery, czy czegoś innego i strasznie kręciły nosami :]
Jeżeli keikogi faktycznie są barwione indygo, to on fatalnie wchodzi w związek z potem :)))

Człowiek gdy przychodzi obolały i poobijany, to przynajmniej wie, że żyje :)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyrozumiałość :)
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

gi...

Post autor: A.M.Dietl »

gi i hakame trzeba suszyc i wietrzyc po treningu/w cieniu.../wystarczy prac kilka razy w roku.bogu - rozkladac i wietrzyc po treningu.
stroj i sprzet wsadzone po treningu do wora i tam zostawione - istotnie cuchna,pozniej plesnieja.nasze bogu klubowe,30+ letnie ma zapaszek,uzywaja go poczatkujacy,kto chce - kupuje sobie sprzet prywatny,dopasowany,nowy i pachnacy......
dobrego zawodnika Kendo MNIEJ boli.....
koszty są,powiedzialbym, umiarkowane,stroj i bogu trwaja wiele lat,shinai nie jest az tak drogi...gambatte......
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Kendo style

Post autor: Mr Smail »

ja tylko cytowałem Andrzeja Kustosza :)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

cytaty...

Post autor: A.M.Dietl »

Smailu,dzieki za uwagę......ja tez cytuje czesto Senseja Kustosza,ma wiele cennych powiedzonek ktore staram sie przekazywac mlodym.....
wiekszosc z nich,jak przystalo na Mistrza,jest na wysokim poziomie abstrakcji filozoficznej graniczacej z koanami Zen.dla uzytku uczniow - sprowadzam je do rzeczywistosci i interpretuje przystepnie..po latach kazdy zrozumie to/na swoj sposob/....pozdro.....
Awatar użytkownika
Bokuden
Posty: 15
Rejestracja: 12 listopada 2012
Lokalizacja: Kraków

Re: gi...

Post autor: Bokuden »

A.M.Dietl pisze:gi i hakame trzeba suszyc i wietrzyc po treningu/w cieniu.../wystarczy prac kilka razy w roku.bogu - rozkladac i wietrzyc po treningu.
Hakama, bogu tak, ale w moim wypadku gi musi być prane znacznie, znacznie częściej niż kilka razy w roku :) A o zapaszku mówiłem zaraz po treningu, nie przed ;)
stroj i sprzet wsadzone po treningu do wora i tam zostawione - istotnie cuchna,pozniej plesnieja.
Takie już prawo natury, że jakaś "penicylinka" na takim sprzęcie pewnie by wyrosła :) Na całe szczęście jeszcze takiego "porośniętego" Kendoki nie udało mi się spotkać :)
dobrego zawodnika Kendo MNIEJ boli.....
To chyba nie całkiem dobrze :) Gdy przestaje boleć / mniej boli to znaczy, że warto poprzeczkę sobie podnieść? :) + dochodzą ćwiczenia z bardzo młodymi zawodnikami którzy jeszcze miecz używają jak cep i siniaków potrafią narobić, że sformułowanie "kolorowy" nabiera nowego znaczenia ;)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: cytaty...

Post autor: Mr Smail »

A.M.Dietl pisze:Smailu,dzieki za uwagę.......
wszystko racja co piszesz, ale bez tego kolorytu kendo nie jest takie interesujące :)
Poza tym jako Mr Smile chyba nie mogę pisać o zagadnieniu zbyt poważnie :) :) :)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Shouryu

Re: Kendo style

Post autor: Shouryu »

Jak zaczniesz pisać poważnie, to będę ci posty kasował. :wink:
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Kendo style

Post autor: yakubu »

A kendo nadal jest nudne, śmierdzi, boli i dusi :) Ale mi się za nim tęskni!
ODPOWIEDZ