Brudne ito

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Brudne ito

Post autor: Tomashi »

Witam. nie jestem pewien czy ten temat już wypłynął, a przynajmniej wójek google zawiódł w kwesti znalezienia podobnego problemu. Po niespełna 2 latach treningów ito na mojej tsuka się cokolwiek pobrudziło, i z niebieskiego sie robi.. ciemno niebieskie, delikatnie rzecz ujmując ;)

Problem jest natury czysto estetycznej, ale jako że miecz świadczy o wlaścicielu, zastanawiam sie, czy takie ito ulega recyclingowi (odwiniecie, wypranie, nawiniecie czystego na tsuka) czy potrzeba nałożyć nowe?
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Brudne ito

Post autor: basil »

Już coś o tym było :) Z tego co pamiętam, koledzy radzili po prostu przetrzeć namoczoną ścierką ito. Nie można przesadzić, bo mokra tsuka nie jest szczęśliwa ;)

Co do ściągnięcia, to raczej nie bardzo jest to możliwe, bo przy każdym zawijaniu końcówki się ścina, a co za tym idzie każdorazowo jest krótsze. Możliwe, że po odwinięciu już nie mógłbyś zawinąć z powrotem.

Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Brudne ito

Post autor: yakubu »

Tomashi pisze:miecz świadczy o wlaścicielu,
I Twoj miecz swiadczy o tym, ze nie "wisi na scianie" jak u niektorych, tylko ciezko pracuje wraz z Toba :) Trzeba byc dumnym!
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Brudne ito

Post autor: GrafRamolo »

Dokładnie, nie rób z tym nic, ćwicz poć oplot i doskonal się. Im bardziej zmęczona tsuka tym twa sztuka jest bliżej perfekcji.
Jeśli mogę opowiem jedną rzecz, którą przeczytałem kiedyś w jakiejś japońskiej książce.
Menuki takie z wyższej półki robione były z shakudo i pozłacane, shakudo patynuje się samo na czarno. Japończycy nie cenili świeżych menuki całych złotych tylko takie, które pod wpływem użytkowania straciły trochę pozłocenia na szczytach i z pod pozłocenia prześwitywał dostojny czarny kolor tła shakudo. Ta estetyka jest dużo milsza niż świeży "fabryczny" wygląd.

Osobiście życzę naprawdę zmęczonego ito, jak się zacznie przecierać wtedy jest czas na zmianę.
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Brudne ito

Post autor: Tomashi »

A dzięki panowie, o takim podejściu do sprawy nie pomyślałem, racja. Chyba go jeszcze trochę pobrudzę w takim wypadku, bo ta logika ma sens ;)

Grafie, fajna historia o tym shakudo.
ODPOWIEDZ