Powitanie i pytanie (Literatura)

Czyli ksiazki albumy i co dusza zapragnie o Japonii lub z Japonii.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
mjad
Posty: 2
Rejestracja: 20 stycznia 2008
Lokalizacja: Zielona Góra

Powitanie i pytanie (Literatura)

Post autor: mjad »

Witam właśnie sie zarejestrowałem i chciałem sie przywitac i pozdrowic wszystkich :)
A moje pytanie brzmi następująco jakie pozycje literackie powinny znaleźć
się w moich zbiorach. Jeśli chodzi o zakres wiedzy , jaki chciałbym przez to zdobyć to wszelaka wiedza o Katanie jak i mieczach wojskowych 2 wojny światowej jak i wojny japońsko-rosyjskiej oraz Historia Samurajów.
Jeśli by można to jeszcze strony internetowe które uznajecie za wartościowe
posiadam już
Shigesuke - KODEKS MŁODEGO SAMURAJA
Munenori Yagyu - HEIHO KADENSHO Sztuka wojny
John Yumoto - Miecz Samurajski

Jeśli już taki post był to przepraszam ale od dwóch dni przeglądam to forum i sie już pogubiłem gdzie co mogę znaleśc :)
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: Powitanie i pytanie (Literatura)

Post autor: h0rant »

Sam zbieram i zgłębiam literaturę dotyczącą interesujacego tematu, ale i kultury japonskiej jako takiej, od 3 lat i będąc szczerym muszę powiedzieć, że nie jestem przekonany, czy jest wiele pozycji godnych polecenia jak na taką skalę tematu.
Mimo wszystko obstawiłbym na "Miecz samurajski" Yumoty-kompedium podstaw wiedzy, które juz kupiłeś. Takze "Samuraje" Śpiewakowskiego-podobnie jak wyżej, ale odnośnie tej klasy właśnie. Przeczytałbym na pewno "Bushido" autorstwa Inazo Nitobe-mam to szczęście posiadać pierwsze wydanie z przedmową autora do wydania polskiego-nie wiem, czy jest uwzględniana w wydaniach serii Kokoro, a szkoda, bo dowcipna :wink: . Ogólnie obstawiłbym na tą serię, czym wiecej można poczytać przedruków historycznych traktatów, tym ciekawiej.
Osobiście lubie też albumy traktujące o tematyce-oglądanie zdjęć pozwala "obyć" się choć powierzchownie z estetyką prawdziwego japońskiego miecza i jego elementów-wzbogaca wiedzę. Unikałbym jednak przesady, ostatnio widziałem na rynku serię albumów o tym samym temacie, tytule, niczym odcinanie kuponów.
Sam chętnie sięgam też do wydawnictw zachodnich-szczególnie brytyjskich, bo do tych mi najblizej. Przeglądaj też ksiażki o historii Japonii-w koncu to i historia samurajów- "Historia Japonii" Tubielewicz, "25 wieków w cieniu góry Fuiji", "Japonia" Hall itp.

Ogólnie wiec zasada jest taka, że czym wiecej tym lepiej, ale czasami może to doprowadzic do przerostu formy nad treścią.
Awatar użytkownika
Nebril
Posty: 108
Rejestracja: 4 kwietnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Re: Powitanie i pytanie (Literatura)

Post autor: Nebril »

Polece jeszcze "Ksiege pieciu kregow".

PS. Sorry za brak polskich fontow
Watashi no hobākurafuto wa unagi ga ippai desu.
Awatar użytkownika
mjad
Posty: 2
Rejestracja: 20 stycznia 2008
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Powitanie i pytanie (Literatura)

Post autor: mjad »

Dziękuję za podjęcie tematu a co sądzicie o rosyjskich książkach jak np: Japońska broń biała
Historia japońskich mieczy i sztyletów od 1868 po 1945r. miałem ją w ręku i i jako laik wydawała mi się interesująca :!: :?:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Powitanie i pytanie (Literatura)

Post autor: GrafRamolo »

Rosyjskie publikacje są dość dobre, o ile zna się rosyjski. Polecam też poszperać po Amazonie mają tam kilka wartych uwagi książek. Na pewno http://www.amazon.com/Modern-Japanese-S ... 68&sr=1-16
Tam znajdziesz informacje o mieczach z okresu gendaito czyli właśnie IIWŚ
ODPOWIEDZ