Zamki

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Zamki

Post autor: [KoP] »

Wiele się mówi o wspaniałej architekturze zamków japońskich, o genialnym rozplanowaniu korytarzy i poszczególnych poziomów, o ich zdolnosciach do obrony, o finezyjnym wykończeniu itd. itp. Ale to czego chciałbym się dowiedzieć, albo raczej o co Was prosić, to spis zamków, które znacie, o których coś wiecie (oczywiście wraz z tą wiedzą :p ): kiedy powstał, kto zbudował, jaka jest jego historia, bo niewątpie, że zamki posiadają ją bardzo bujną, itp.
Ja o poszczególnych zamkach wiem niewiele, więc możecie zaczynać od tych najbardziej znanych :) . A gdyby były jeszcze zdjęcia... :roll:
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki

Post autor: Chifuretsu »

Mogę Ci opowiedzieć o moim ulubionym, "rodzinnym" zamki Hirosaki :) .

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki

Post autor: [KoP] »

Uff, już przez chwilę myślałęm, że reszta ludu tak jak ja nic o zamkach nie wie :) . Ratuj honor Chifu :P .
A Hirosaki wygląda mi znajomo, tyle, że nie mam pojęcia gdzie jest, skąd taka nazwa itd. Więc nie będzie łatwo zaspokoić mojej ciekawości :D
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Zamki

Post autor: GrafRamolo »

Ja niewiem nic, z checia poczytam.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki

Post autor: Chifuretsu »

Zamek Hirosaki (zwany także Takaoka-jo), dziś słynny głównie z racji przepięknych kwitnących w Parku Hirosaki wiśni (ponad 5000 drzew odwiedzanych corocznie podczas festiwalu sakura matsuri przez ponad milion osób), został ukończony w 1611 roku na polecenie głowy klanu Tsugaru, Tsugaru Nobuhira, którego przychód w tym okresie równał się 100 000 koku...

Obrazek

Hirosaki było podczas okresu Edo centrum politycznym i kulturalnym regionu Tsugaru - zamek i miasto wokół niego powstałe (którego początki przypadają na okres władzy Tsugaru Tamenobu, ok. 1603 roku) znajdują się w południowozachodniej części prefektury Aomori, na południu Równiny Tsugaru (dokładne namiary to lat=40.6; long=140.4667 ;) ). Zwany jest on także Michinoku no Shokyoto, czyli "małym Kioto w Michinoku".

Obrazek

Hirosaki-jo powstał jako budowla z pięciokondygnacyjnym donżonem (wieżą), ale po tym, jak uderzenie pioruna i spowodowany nim pożar zniszczyły go w 1627 roku, został on zastąpiony w 1810 roku obecną trójkondygnacyjną strukturą.

[Obrazek

Wieża (Tenshukaku) stoi nad wewnętrzną fosą, na szczycie jej kamiennego muru, będącego jednocześnie zamkowymi fundamentami i podmurówką. Początkowo była ona także połączona z nieistniejącym już yagura ciągnącym się wzdłuż fosy.
Hirosaki-jo ma jedyną istniejącą do dziś centralną wieżę na wschód od Matsumoto-jo (prefektura Nagano), co czyni z niego skarb kulturowy i jeden z najważniejszych zabytków regionu Tohoku. Istnieje w nim także stała ekspozycja zbiorów związanych z klasą samurajską (miecze, zbroje etc.).

Obrazek

Zgodnie ze zwyczajem przyjętym w czasach feudalnych, pan Tsugaru obmyślił układ miasta tak, by był on możliwie mylący dla wrogów.
"Ulice są labiryntem krętych i wijących się alejek, z rzadka prowadzących tam, gdzie byśmy się tego spodziewali. Poczucie kierunku może tylko zaszkodzić - turysta powinien raczej pałętać się bez celu z nadzieją, że dokądś dotrze."

Wokół Parku Hirosaki znajduje się wiele innych zabytków, między innymi Nakamachi Buke-Yashiki (stare rezydencje samurajskie, niektóre wciąż zamieszkane przez ich potomków, dostępne częściowo dla zwiedzających), kompleks świątynny Chosho-ji, zbudowany w 1629 roku (zwany także Bramą Sanmon), w którym znajduje się korytarz wypełniony pięciusetoma drewnianymi statuetkami Buddy, niedaleko zamku znajduje się także oraz imponująca pięciokondygnacyjna pagoda świątyni Saisho-in, wznosząca się na wysokość 31 metrów, powstała w 1667 roku (budowana przez 10 lat na polecenie Tsugaru Nobuyoshi). Otacza ją Zenringai, czyli kompleks 33 świątyń zen przeniesionych tu lub zbudowanych dla duchowej ochrony zamku.

Obrazek

Aha, Hirosaki jest też słynne z racji swoich jabłek ;) : Obrazek

Tyle informacji turystycznych, następnym razem porozmawiamy o szczególnej japońskiej architekturze :) .

[Galeria zdjęć zamku i ogrodu]
Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Zamki

Post autor: GrafRamolo »

O jak fajnie sie takie cos czyta. Dzieki wielkie.
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Zamki

Post autor: Sakura »

Bardzo ciekawy artykuł oraz mnóstwo linków, zdjęć o tej tematyce

http://www.japonia.org.pl/?q=node/207
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Janusz Zieliński
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2007
Lokalizacja: Toruń

zamki w Hirosaki oraz Matsumoto

Post autor: Janusz Zieliński »

Trochę zdjęć zamków w Matsumoto oraz Hirosaki
zamieściłem (pośród innych zdjęć, np. pagody
w Hirosaki) na stronie:

http://www-users.mat.uni.torun.pl/~ubuk ... ponia.html

Zdjęcia zrobiłem w 2004 roku. Na stronie jest tylko część
z nich i są pomniejszone dla potrzeb internetu.

Pozdrawiam, Janusz
http://www-users.mat.uni.torun.pl/~ubukrool/
Awatar użytkownika
Shiba Yukikaze
Posty: 2
Rejestracja: 21 marca 2007
Lokalizacja: Zimowy Dwór

Re: Zamki

Post autor: Shiba Yukikaze »

Onegdaj szukałem informacji o zamkach japońskich, ponieważ miałem prowadzić w L5K oblężenie.

Natomiast sprawdziwszy dziś, parę z tych stron przepadło, z tych zaś tutaj, wszystkie są angielskojęzyczne.

http://home.ca.inter.net/~ttoyooka/oshiro/geodex.html
Niewiele zdjęć, ale zawsze podobała mi się tutaj mapka z rozmieszczeniem geograficznym zamków.

http://www.shirofan.com/photo_library/index.html
Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia.

http://www.angelfire.com/wy/svenskildbiter/shiro.html
Budowa zamków japońskich oczyma architekta. Wojskowego.

Oraz strona z internetowego przewodnika po Japonii, z której można wziąć niezłe informacje turystyczne oraz całkiem całkiem zdjęcia: zwłaszcza jak się opisuje jak wygląda taka typowa zamkowa wieża, prowadząc RPGa. ;-)
http://www.japan-guide.com/e/e2296.html
domo,
Shiba Yukikaze
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki

Post autor: Chifuretsu »

Jak to dobrze, ze ten artykulik jeszcze wisi, a wy dodaliście tyle fajnych linków :) Teraz mogę bezczelnie użyć tych materiałów do popełnienia autoplagiatu w pracy semestralnej :P Jak skończę to Wam podeślę :)
Obrazek
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

zamki

Post autor: antoni maciej dietl »

chcialbym dorzucic swoje trzy grosze,w formie paru uwag ogolnych....
w okresie tokugawa ograniczono/radykalnie/ ilosc zamkow - do jednego w kazdym han maksymalnie.ich walory czysto bojowe byly pod scislym nadzorem bakufu - wszelkie remonty,przebudowy,odbudowy po pozarach i trzesieniach ziemi musialy byc przeprowadzane za zgoda i pod nadzorem wladz centralnych,ktore pilnie dbaly o to,aby zamek sluzyl raczej celom reprezentacyjnym,jako widoczny symbol wladzy feudalnej,z daleko idacym wylaczeniem rzeczywistych funkcji bojowych.nie dotyczylo to oczywiscie zamku szoguna,edo-jo,niezwykle poteznego.jego zewnetrzny kompleks obejmowal cale obecne centrum tokio,slady fosy zewnetrznej sa nadal/choc dosc slabo/widoczne w planie miasta.znajdowaly sie w nim m.in.rezydencje najpotezniejszych daimio,uzywane w systemie sankin-kotai.obecny zamek jest dawnym kompleksem wewnetrznym,"zamkiem srednim" wg.okreslen europejskich.
po zmianach Meiji sytuacja daimio zmienila sie,poczatkowo wiekszosc z nich miala nadzieje na utrzymanie dotychczasowego podzialu administracyjnego i pozostanie przy realnej wladzy na uslugach cesarza.oddawali swoje zamki formalnie cesarzowi na znak podporzadkowania sie nowej wladzy.wielu posuwalo sie jeszcze dalej,rozbierajac lub w inny sposob niszczac zamki,akcentujac zerwanie z feudalna przeszloscia.w epoce Meiji i nastepnych,zamki traktowano w zasadzie jako krepujace pozostalosci feudalizmu i przewaznie rezygnowano z odbudowy po pozarach,trzesieniach i innych kataklizmach.
trzesienie ziemi w 1926/??/zniszczylo powaznie naziemne struktury edo-jo,nigdy ich nie odbudowano,to,co pozostalo to sa male resztki,fragment murow i kilka wiezyczek strazniczych.bombardowania drugiej wojny dokonaly dalszych spustoszen,choc osaka-jo odbudowano z betonu a biala czapla cudem pozostala nietknieta.to w ogole graniczy z cudem ze w tej sytuacji pozostalo te dwadziescia kilka zamkow w przyzwoitym stanie a fakt ze inne sie odbudowuje lub przynajmniej konserwuje - napawa optymizmem.pozdrowienia,maciek dietl.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki

Post autor: Chifuretsu »

Niszczenie zamków w Meiji było dość "zorganizowaną akcją". Japonczycy wogóle dużo głupich rzeczy zrobili przez te parę lat nim się opamiętali. Oni chyba nie potrafią inaczej, jak tylko się polaryzować w zachowaniach ;)

BTW, wielkie trzęsienie ziemi w Kantō to 1923 rok.
Obrazek
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: Zamki

Post autor: antoni maciej dietl »

Chifuretsu - dzieki za poprawke co do roku trzesienia - z rana pisze "z glowy,czyli z niczego",robie sie juz zbyt leniwy zeby grzebac w biblioteczce....maciek.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki

Post autor: Chifuretsu »

Ja to miałam na poprzednim egzaminie, a jako że mnie generalnie bardziej interesują krwawe i paskudne fakty, jakoś to lepiej zapamiętałam niż politykę podatkową Koizumiego :)
Obrazek
ODPOWIEDZ