Festiwal sztuk walki w Paryżu

Czyli sztuki walki wręcz. To co każdy samuraj musi umieć i wiedzieć.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Takezo
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2005
Lokalizacja: wroCek

Festiwal sztuk walki w Paryżu

Post autor: Takezo »

Obejżałem właśnie na eurosporcie relacje z festiwalu sztuk walki w Pazyżu
i jestem zszokowany rozumowaniem przez niektórych pojęcia "sztuki walki" :shock: Bo oprucz "normalnych" SW(pokaz aikido aikikai prowadził shihan Christian Tissier) były też dziwadła typu kata artystyczne .
maaaaasakra , np:
- czterech facetów rozebranych do połowy (jeden w hakamie) z wymalowanymi we wzorki twarzami i klatami latało i wymachiwało różnymi broniami, w tym jeden z kataną :!:
- kilku gości ubranych w obcisłe czarne koszulki z jednim rękawem biegało i skakało po macie przy czym wymachiwało bezłądnie kończynami
( wyglądało to troche jak gimnastyka artystyczna tylko tym razem w wykonaniu uciekinierów ze szpitala psychiatrycznego)
Ok , ja tak nie potrafie , na pewno musieli to długo ćwiczyć , jednak nie nazwał bym tego sztukam walki

napiszcie co o tym myślicie , może to ja mam spaczone zdanie na ten temat , ale wydaje mi sie że ze sztukami walki mało ma to wspólego
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Festiwal sztuk walki w Paryżu

Post autor: Sakura »

Ja tego niestety nie widziałem ale zawsze w takiej materii wychodze od jednego prostego i konkretnego stwierdzenia: "Sztuki Walki" to Sztuki WALKI" a nie tańca albo akrobatyki.

Sztuka walki może wyglądać jak taniec, albo akrobatyka... ale najważniejsze jest to żeby przedstawiało to pierwotne i naturalne zastosowanie tej sztuki.

Dlatego mnie zawsze trochę zniesmaczały amerykańskie "mistrzostwa sztuk walki" w których bardziej chodziło o efektowne przedstawienie niż techniczne odwzorowanie.

Zgadzam się z Takezo że takie wyczyny wymagają dużych umiejęstności ale to już według mnie nie jest sztuka walki... i miejsce tego jest bardziej w cyrku niż dojo albo polu bitwy ;)
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Festiwal sztuk walki w Paryżu

Post autor: GrafRamolo »

Mowa o gali budo w Paryzu? Kurcze smutne, zawsze tam trzytmali poziom wszystko bylo bardzo efektowne ale zawsze prezentowane przez wysokich stopniem mistrzow, zetelne a efektywnosc wynikala z naprawde dopracowanej techniki a nie checi zablysniecia. Szkoda widac nawet oni zaczeli stawiac na komercyjna strone budo.
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: Festiwal sztuk walki w Paryżu

Post autor: marciniak »

takezo, jak ktos wsadzi palec w tyłek to będziesz potrafił :D

tak na serio, to jest tak zwane XMA, extreme martial arts, cyrkówka, tyle, że ludziesię na to biora, bo fajnie wygląda, podobne pokazy z mieczami już widziałem na gali budo w Belgii. Ogólnie mam to gdzies, ale wkurza mnie i nosi jak mi potem taki sensei podłazi i zaczyna zanudzać swoimi mądrościami. W Belgii na treningu pobiłem jednego takiego typa, wtedy nie skakał...
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
Takezo
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2005
Lokalizacja: wroCek

Re: Festiwal sztuk walki w Paryżu

Post autor: Takezo »

marciniak pisze:takezo, jak ktos wsadzi palec w tyłek to będziesz potrafił :D
... to ten ktoś poczuje pożądne atemijutsu na twarzy :)


dla mnie to niech se chłopaki skaczą i kręcą fikołki i machają rękoma i nogami , i jak muszą to niech to nawet sztuką walki nazwą czasem , ale
pokazywanie tego razem z PRAWDZIWYMI SW to moim zdaniem porażka...
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: Festiwal sztuk walki w Paryżu

Post autor: marciniak »

pewnie że nie powinno ich z normalnymi sztukami walki, tyle że tu pojawia się kilka problemów. Co jest normalna sztuką walki a co nie ? Bo z punktu widzenia rożnych ludzi, normalnośc inaczej wygląda, dla większości kendo czy iaido to jest własnie cyrk. druga sprawa to podejscie organizatora, on chce aby pokazy były ciekawe, więc nasprowadza roznych oryginałow, aby motłoch zabawić. PO trzecie to kwestia finansowa - tak zwane normalne szkoły często gesto chce kasę za pokazy itp., akrobaci chcę się tylko pokazać.
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
krzysiek83.1983
Posty: 44
Rejestracja: 15 kwietnia 2008
Lokalizacja: Jastrowia

Re: Festiwal sztuk walki w Paryżu

Post autor: krzysiek83.1983 »

sztuki walki to świętość nie powinno się pokazywać takich no sorki wygłupów bo to moim zdaniem nic z sobą nie niesie żadnej filozofii sztuki tylko głupie popisy sprawności czysto fizycznej tak jak niektóre filmiki na temat iaido widzaiłem na youtube jakieś pajace za przeproszeniem wykonują rzekome kata w nie bywałym tęp\mpie skacą wymachuja tym mieczem i to ma byc iaido smiechu warte ludzie ratunku a gdzie piekno w tym
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: Festiwal sztuk walki w Paryżu

Post autor: antoni maciej dietl »

w dzisiejszych czasach sztuki beda ulegac coraz wiekszym wynaturzeniom.
robmy swoje
maciek.
ODPOWIEDZ