Co zaczac?

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

starscream
Posty: 6
Rejestracja: 7 czerwca 2008

Co zaczac?

Post autor: starscream »

Witam was.
Od jakiegos jusz czasu mam bzika na punkie walk japonskim mieczem katana.Przeglądając strony wielu szkół natknołem sie na to że jest wiele typów walki na miecze jak :kendo,kenjutsu,iaido i batto-do.Na poczatku myslalem ze chodzi tylko o kendo:PMoglibyscie mi wyjasnic czym ogolnie roznia sie typy tych szkół?Bede wam bardzo wdzieczny
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Co zaczac?

Post autor: basil »

Dla ścisłości: nie są to różne szkoły, tylko oddzielne sztuki walki. Wypowiem się ogólnie, bo nie mam w tym wszystkim dużego doświadczenia:

Kendo to szermierka japońska o wymiarze sportowym. Posługuje się w niej mieczem drewnianym (bokken) i bambusowym (shinai). Podczas sparingów zakłada się specjalne zbroje - Bogu.

Kenjutsu to tradycyjna szermierka. Szkoły kenjutsu wywodzą się z okresów samurajów i uczą "zabijać". Wykorzystuje się w nich miecze ostre (shinken) i drewniane (bokken).

Iaido - sztuka dobywania miecz. Koncentruje się na jednym szybkim zadanie ciosu po wyciągnięciu miecza, po czym schowaniu go. Używa się mieczy tępych (iaito) i drewnianych (bokken).

Battodo - termin batto znaczy wyjąć miecz. Koncentruje się podobnie jak Iaido na wyciąganiu miecza, jednak zawiera również wiele elementów kenjutsu (kumitachi - spotkanie miecz). Występuje również tameshigiri - przecinanie mieczem zrolowanych mat słomianych. Używa się mieczy tępych (iaito), ostrych (shinken) i drewnianych (bokken).

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
starscream
Posty: 6
Rejestracja: 7 czerwca 2008

Re: Co zaczac?

Post autor: starscream »

Dzięki bardzo :)Teraz zastanawiam się nad kendo albo kenjutsu.Czy w kenjutsu tez zaklada się jakies zbroje i czy są sparingi między partnerami tak jak w kendo?
Awatar użytkownika
Sebushi
Posty: 38
Rejestracja: 10 marca 2008
Lokalizacja: Tomaszów, Łódź, Poznań

Re: Co zaczac?

Post autor: Sebushi »

Najpierw musiasz zobaczyć jakie kluby masz do wyboru. nie tylko sztuka jest ważna ale nauczyciel.
Jeśli mieszkasz w Warszawie to masz jakiś wybór. W innych miastach... cóż... w ciemno można tylko polecić jakąś szkołę kendo lub iaido.
Osobiście polecam kendo i iaido.
Iaido to formy tzw. kata. na początku zaczynasz z bokuto (bokken jak mawiają niektórzy ;) ) z czasem zaczneisz posługiwać się mieczem metalowym tzw. iaito.

Kendo to sport, więc poza technikami miecza uczysz się timingu (odpowiedniego rytmu walki), szybkości.

Nie wykluszam jednak innych sztuk... Sądzę jednak, ze kendo i iaido są najbardziej popularne w Polsce (trenujesz w jednej sekcji ale możesz, zwykle bezpłatnie odwiedzać inne sekcje). Pozwalają przekonać się na czym polega szermierka mieczem samurajskim. Z czasem sam wytyczysz swoją "drogę miecza". Życzę powodzenia.
Shouryu

Re: Co zaczac?

Post autor: Shouryu »

Fajnie sobie Panowie dyskutyjecie o kendo, ale sens dyskusji uciekł w dal...

Starscream, po pierwsze ile masz lat i gdzie mieszkasz? Pytania standardowe ale zawsze pomagają w doborze dyscypliny.
Odpowiedź będzie bardzo pomocna.

Macieju, Hyakusen wybaczcie ale wasza rozmowa przypomina mi dyskusje jakie prowadzą aikidocy.

Tak jak ktoś zapomniał z kąd się wzieło aikodo, ( jakie były założenia twórcy to inna sprawa). Tak kendocy, iaidocy, battodocy etc. etc. zapomnieli z kąd się wzieły ich dyscypliny i sztuki.

Czy samuraj w koszarach szkolił się w iaido albo kendo? Nie. Szkolił się w kenjutsu i 15 innych -jutsu.

Gdybyśmy żyli w idealnum świecie gdzie za każdym rogiem było by jakieś dojo to odpowiedź na pytanie Starscreama była by oczywista - kenjustu.
Niema co się rozmieniać na drobne. W kenjutsu, jaki by to nie był styl ( byle w miare poważny) są odpowiednie działy zajmujące się i ćwiczeniami iai, i kata danej szkoły z partnerem i bez . Czasem wykonywanie kata jest niezłym sparingiem. Poza tym techniki z bronią i bez broni. I nie tylko z mieczem długim ale i z kodachi. I z oboma - nito ken.

Niestety świat nie jest idealny. A do tego mieszkamy w kraju w którym wciąż trudno o tak "egzotyczne rozrywki". Ilu jest w Polsce ludzi nauczających kompletnych systemów szermierczych średniowiecznej japonii? Niewiele ( ale nie jest tak źle skoro mamy instruktorów ninjutsu ).

Dostępność miecza jest następująca:

Aikido : aikiken, raczej jakoćwiczenie niż umiejętność sama w sobie. Ale z racji popularności tej sztuki walki jest to najszybsza droga do obycia się z bokkenem.

Kendo: kastępne pod względem popularności.. Wiadomo o co chodzi . Sport taki :wink:

Iaido: "szukajcie a znajdziecie, ... ale nie w małych miastach". Też wiadomo o co chodzi ( jeśli nie to proszę pytać iaidoków).

Kenjutsu: Z tym jest największy problem. Można na nie trafić w Krakowie ( szkoła Katori ), Warszawie( Katori, Kashima i bodaj Shinkage, jeśli się myle proszę mnie poprawić) i Poznaniu ( Kenjutsu Mamochi Ryu ) . I Paru instruktorów rozsianych po kraju. Ja miałem niebywałe szczęście bo na jednego trafiłem :D

Starscream, rozejszyj się po swojej okolicy. Zobacz co jest dostępne. Jeśli nic nie znajdziesz, jestem pewien że chłopaki z forum jakoś ci pomogą. :)

Edit i Ps. :
Podoba mi się pomysł z "Tabu", z żałożeniem kote i do i w ten sposub przeprowadzanie sparingów w kenjutsu ( bokkenami a nie shianjami ).
starscream
Posty: 6
Rejestracja: 7 czerwca 2008

Re: Co zaczac?

Post autor: starscream »

Mam 22lata i mieszkam w wawie...ogólnie to chyba najbardziej mnie kusi KENJUTSU KASHIMA SHIN RYU W BUDOJO na warszawskim Ursynowie...Kusi mnie w kenjutsu to że wiele tam się można nauczyc jeśli chodzi o różne typty broni i style w posługiwaniu sie mieczem(np nito ryu)
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co zaczac?

Post autor: Marcus65 »

No, skoro mieszkasz w Wawie, to masz raczej problem nie w znalezieniu dojo czy też szkoły, ale jej wyboru... Ja osobiście trenuję battodo wg. szkoły Toyama Ryu u sensei Piotrkowicza oraz (niestety do wakacji zmuszony jestem zawiesić treningi) iaido w dojo Tenshinkan. Z mojego punktu widzenia jest to dość optymalne połączenie. Battodo to szermierka, jakby to określić, pola walki. Tzn. tu się uczymy przede wszystkim technik obrony i ataku i bardziej liczy się szybkość zadania cięcia czy też jego zablokowania niż detale techniczne, choć oczywiście na nie też zwraca się uwagę - w końcu bez nich byłoby to ni mniej ni więcej jak tylko zwykłe machanie mieczem. W iaido natomiast główny nacisk kładzie się na te właśnie niuanse, w szczególności jeśli idzie o oficjalne formy ZNKR. Iaido bowiem to sztuka walki "w życiu codziennym".
Nie chcę tu rozstrzygać o wyższości jednej sztuki nad drugą, bo w końcu w obu chodzi o to samo - jak najszybsze i najskuteczniejsze unieszkodliwienie przeciwnika - choć nieco innymi technikami. Właśnie dlatego pomyślałem, że połączenie tych dwóch sztuk będzie dla mnie najodpowiedniejsze.
A co do pojęcia kenjutsu, to jest ono dla mnie tak samo szerokie, jak np. malarstwo. W każdej dziedzinie malarstwa przecież chodzi o stworzenie obrazu. Jedni malują akwarelami, inni farbami olejnymi i czym tam jeszcze. Ale wszyscy posługują się tym samym narzędziem, tutaj pędzlem. Kenjutsu to przecież pojęcie ogólne, oznaczające "sztukę władania mieczem". Zacznij od czegokolwiek. Zobaczysz czy "duch" danego stylu czy szkoły Ci odpowiada. Jeśli nie, poszukasz dalej. Na szczęście w Warszawie nie powinieneś mieć z tym problemów.
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co zaczac?

Post autor: Marcus65 »

Jeszcze jedno - nito ryu, którą wspominasz, to szkoła walki dwoma mieczami. Póki co, jeśli nie zacząłeś uczyć się władania jednym mieczem, nawet nie myśl o walce dwoma.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Co zaczac?

Post autor: MadSun »

Panowie i Panie,
Pozwolilem sobie wydzielic dyskusje o Kendo i Kenjutsu do osobnego tematu, ktory mozecie znalezc pod tym linkiem:
http://reidojo.com/forum/viewtopic.php?t=1597

W tym linku prosimy kontynuowac temat zapoczatkowany pytaniem starscream.
Awatar użytkownika
LarsOn
Posty: 152
Rejestracja: 9 stycznia 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co zaczac?

Post autor: LarsOn »

Jako, że mieszkasz w Warszawie idź i obejrzyj wszystko co Cię interesuje z bliska. Nie ma lepszego sposobu :D Ale radzę zrobić to w najbliższych tygodniach ponieważ duża część sekcji i klubów na czas wakacji po prostu zawiesza działalność
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: Co zaczac?

Post autor: marciniak »

Ale musisz tez kolego nieco uwazac i uwaznie obserwowac nauczyciela, odrobina empatii nie zaszkodzi.

Sa tacy co 'robia' budo czy sztuki walki jedynie pod kase i publike. Takihc ludzi mozna spotkac wszedzie - zarówno w duzym miescie jak i malym. dobrze jest poszperac nieco i poszukac wiadomosci o danej grupie zanim zaczniesz sie angazowac - warszawa to taka dzungla nieco, oszolomów tam nie brakuje.

Osobiscie uwazam, ze jak zaczynasz to najlepszym wyborem bedzie kendo i iaido - struktury organizacyjne PZK sa sprawdzone, instruktorzy maja sprawdzone kompetencje. trafisz do goscia który gdzie tam sie uczyl i niby duzo.

Pisze w takim lekko ostrzegawczym tonie, bo caly czas dochodza mnie sluchy co sie w Warszawie wyprawia.
Katsumushi Dojo Manchester
Kakarigeiko
Posty: 22
Rejestracja: 16 grudnia 2004
Lokalizacja: Wawa

Re: Co zaczac?

Post autor: Kakarigeiko »

Mały offtop
Shouryu pisze:Edit i Ps. :
Podoba mi się pomysł z "Tabu", z żałożeniem kote i do i w ten sposub przeprowadzanie sparingów w kenjutsu ( bokkenami a nie shianjami ).
Pomysł wporzo ale... tylko na filmie. Do poszło by w rozsypkę już po paru dobrze wykonanych cięciach a kote... Cóż, często boli jak się obrywa shinaiem, ktory jest elastyczny i ma tego bólu nie sprawiać... Drewniany i sztywny bokken przy dobrze wykonanym cięciu, oczywiście na rękę zabezpieczoną kote, musi baaaaaardzo boleć (pomijam ryzyko złamania... ręki oczywiście :) ).

End OT
pozdro
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: Co zaczac?

Post autor: antoni maciej dietl »

sparringi w kote i do juz kiedys byly/w japonii/ale shinajami......
men jest stosunkowo najpozniej wprowadzona czescia bogu.istnieja drzeworyty przedstawiajace sparring Sakakibara Kenkichi wlasnie w kote i do,wczesne meiji,walka jeszcze w ringu sumo.prawdopodobnie umowiono sie ze nie atakuje sie mena albo zatrzymuje sie ciecie,jak w kata
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Co zaczac?

Post autor: GrafRamolo »

Droga wyboru szkoły jest następująca. Trzeba przyjść na trening i sprawdzić czy to co jest tam prezentowane jest tym czego szukasz. I nie mówię tu o samej szermierce gdyż to tak naprawdę drugorzędna sprawa. Najważniejsze jest nastawienie uczniów i nauczycieli, Atmosfera na treningu i po, poziom, który reprezentuje sobą prowadzący. T osą najważniejsze aspekty bo co z tego że będą wspaniałe rzeczy na treningach jak charakter nauczyciela będzie cię ciągle kuł i przeszkadzał. A w Warszawie jest wiele dobrych szkół. Dlatego długopis w rękę zrób sobie spis gdzie i kiedy są treningi i odwiedź wszystkie. Wakacje za pasem to możesz potraktować to jako przygodę, która może przerodzi się w wielką pasję.
ODPOWIEDZ