Shitodome

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Shitodome

Post autor: yakubu »

Mam drobne pytanie dotyczace shitodome do kashira. A mianowicie interesuja mnie wymiary jakie stosujecie w swoich wyrobach (wielkosc otworu w kashira, w ktory wchodzi shitodome, szerokosc kolnierza, grubosc blachy).
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Shitodome

Post autor: GrafRamolo »

Wymiary otworu na shitodome w kashira to około 12mmx3,5mm, kształt: przekrój chlebka.
Shitodome robie z blaszki 0,3mm i mają długość kołnierzyka około 5-6mm
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Shitodome

Post autor: yakubu »

Dzieki wielkie Grafie :)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Shitodome

Post autor: GrafRamolo »

Nie ma za co jeśli byś potrzebował jakieś jeszcze informacje lub porady śmiało pytaj, shitodome to temat nad którym siedziałem ze 2 lata.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Shitodome

Post autor: yakubu »

W razie co bede pytal - ostatnio uczylem sie lutowac i przy okazji zrobilem fuchi i kashira - na razie to tylko surowki i pewnie dlugo nie doczekaja sie zdobien, ale shitodome moze niedlugo dorobie. Ale wpierw zrobie sobie male narzadko do shitodome. Na poczatku te fuchi i kashia mialy byc tylko wzorami do robienia srebrnych opraw metoda traconego wosku, ale moze zrobie kiedys cos bardziej tradycyjnego.
Awatar użytkownika
Krzysztof Polak
Posty: 183
Rejestracja: 11 lutego 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shitodome

Post autor: Krzysztof Polak »

Rozwijając temat ,Który jest mi również bliski-shitodome do wakizashi i do tanto sa coraz mniejsze,bo i ito do wakizashi jest węższe a do tanto jeszcze węższe.W mieczach zabytkowych spotkałem siez duzą dowolnoscią zarówno w szerokości otworu w kashira jak i jego kształtu.W zasadzie podane przez Grafa wymiary stanowią górną granicę wielkości.
napisz cos od siebie
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Shitodome

Post autor: GrafRamolo »

\tak to prawda podałem rozmiar jak do katany.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Shitodome

Post autor: yakubu »

Wlasnie mam w reku kashira do wakizashi i wymiary sa jak w morde strzelil takie, jakie podal Graf (tej 0,1 mm sie nie przyczepie :P ). Tak wiec jest to chyba dosc uniwersalny rozmiar.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Shitodome

Post autor: GrafRamolo »

Możliwe. choć bywały duże wakizashi i małe katany. Ja robiąc swoje shitodome nieco uśredniłem tak by pasowało i do katany i do waki.
Awatar użytkownika
Krzysztof Polak
Posty: 183
Rejestracja: 11 lutego 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shitodome

Post autor: Krzysztof Polak »

Ja w zasadzie dorabiam shitodome do starych kashir i wtedy pasuję do otworu istniejącego nie przejmując się standartami
napisz cos od siebie
Gość

Re: Shitodome

Post autor: Gość »

Graf obiecał kiedyś że pokaże jak robi się shitodome.
Nie nadszedł już ten czas ?
Chyba że to już było . :roll:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Shitodome

Post autor: GrafRamolo »

Jeszcze ten czas nie nadszedł, na razie pracowałem nad pokazaniem jak robię fuchi kashira i tsuba. Już ukończyłem ten tutorial i niedługo go zamieszczę.
ODPOWIEDZ