Fuchi....

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
zagajnik
Posty: 34
Rejestracja: 30 czerwca 2005
Lokalizacja: z magazynu, w którym zaopatrują się bociany

Fuchi....

Post autor: zagajnik »

Właśnie wpadło w moje łapy to cudo. Zdjęcia w najmniejszym stopniu nie oddają jego piękna. Nie wiem co jest na nim przedstawione, wydaje mi się, że jakieś morskie zwierze pośród spienionych fal. Nie ma żadnych japońskich ideogramów. Pokryty jest piękną patyną.
Proszę szanownych kolegów o wyrażenie zdania o tym fuchi. Sądzę, że ze względu na wielkość jest to raczej fuchi od wakizashi. Wydaje mi się, że można na nim dostrzec resztki złoceń....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczny za każdą merytoryczną opinię gdyż bardzo zależy mi na umiejscowieniu fuchi w historycznym czasie i w szkole w jakiej powstał :)

PZDR Jacek
Bushi
Posty: 282
Rejestracja: 1 listopada 2006
Lokalizacja: Koluszki/Łódź

Re: Fuchi....

Post autor: Bushi »

napisz może jeszcze jak wpadło w Twoje ręce to może bedzie łatwiej to ocenić... szczerze powiedziawszy to niemam pojecia jaki to może być okres ale napewno znajdzie sie na forum ktoś kto to bedzie wiedział...

jednak moim zdaniem brak sygnatury może o czymś świadczyć;P

niemniej jednak podoba mi się bardzo:)
Awatar użytkownika
zagajnik
Posty: 34
Rejestracja: 30 czerwca 2005
Lokalizacja: z magazynu, w którym zaopatrują się bociany

Re: Fuchi....

Post autor: zagajnik »

Kupiłem u antykwariusza z Gdańska, który specjalizował się głownie w starych drukach i medalach. To fuchi kupił od jakiegoś rolnika, który miał je od czasów II WŚ, a znalazł je w jednym z rozszabrowanych majątków na terenie Prus Wschodnich.
Co do sygnowania: myślę, że to nic nie znaczy bo rzemieślnik wykonujący elementy oprawy wcale nie musiał ich sygnować bo:
1/ zamawiający mógł sobie tego nie życzyć,
2/ nie sygnował bo uważał, że jest tak dobry, że nie musi bo i tak "po owocach go poznają",
3/ spartolił robotę i dlatego nie oznaczył.
Mam nadzieję, że ten trzeci powód nie dotyczy tego fuchi :)

PZDR Jacek
Awatar użytkownika
zagajnik
Posty: 34
Rejestracja: 30 czerwca 2005
Lokalizacja: z magazynu, w którym zaopatrują się bociany

Re: Fuchi....

Post autor: zagajnik »

Od dwóch godzin nic innego nie robię tylko się cieszę z posiadania i usiłuję rozpoznać co przedstawia scena z fuchi....otórz wydaje mi się, że przedstawia jakiegoś ptaka lub skrzydlatego smoka łowiącego coś co pływa na falach; meduza, gąbka, raczej nie ryba....? Smoka dlatego, że ryj ma jakby taki pterodaktylowaty....

PZDR Jacek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Fuchi....

Post autor: GrafRamolo »

Bardzo przyjemne fushi (to jest shakudo dobrze mi sie zdaje?), Co to za zwierz niestety nie wiem, musial bym obejrzec naocznie ale zapewne jakis mityczny stwor.
Ponieważ jest nieco zniszczone tródno ocenic dokladnie wiek ale szacuje iz jest to edo czyli okolo XIXw Ale moze być wczesniejsze.
Weglug mnie jest to szkola Omori.

A co do sygnatury to na oprawach zadko jest tylko najleprze byly sygnowane, a naj naj leprze nie byly gdzy zazwyczaj byly podarunkami dla daymio a sygnatura w takim przypadku byla by obraza.
Tez ostatnio wpadla mi w rece ladna oprawa (tsuka) jak zrobie zdjecia to sie tez pochwale.
Bushi
Posty: 282
Rejestracja: 1 listopada 2006
Lokalizacja: Koluszki/Łódź

Re: Fuchi....

Post autor: Bushi »

co do tej sygnatury to ja napisałem tylko że może o czymś świadczyć jej brak ale niepisałem o czym;P a wszyscy odebrali to jakbym napisał że to podróbka... a stwierdzenie to było wieloznaczne;) ale namieszałem prawda? szczerze powiedziawszy brałem kilka rozwiazań pod uwagę:)

tak czy tak to gratuluje zakupu:)

i jeszcze pytanko: bedziesz je obsadzał na mieczu? czy jako pojedyńczy okaz kolekcjonerski?
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2006 przez Bushi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zagajnik
Posty: 34
Rejestracja: 30 czerwca 2005
Lokalizacja: z magazynu, w którym zaopatrują się bociany

Re: Fuchi....

Post autor: zagajnik »

Właśnie "idzie" do mnie tanto wykonane przez naszego kolegę z forum, skuwane, około 2000 warstw - no po prostu cudne. Jest w oprawie shirasaya, ale z dorobionymi na moją prośbę seppami i prostą tsubą. Jak całość będę miał w łapie to wtedy podejmę decyzję czy wykonam tsukę.

PZDR Jacek
mekugi
Posty: 54
Rejestracja: 18 października 2006
Lokalizacja: Whitemeadows

Re: Fuchi....

Post autor: mekugi »

Bardzo fsjne fushi. Widać oryginalną robotę. Zdjęcia suuuper.
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Fuchi....

Post autor: TomekSan »

zagajnik pisze: Obrazek

Obrazek
Hmmm, chyba taka Tsuba (jeśli chodzi o motyw) pasowałaby do tego fuchi :D

Obrazek
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
ODPOWIEDZ