Iaito / Shinken nie do cięcia

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
sinaath
Posty: 10
Rejestracja: 16 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: sinaath »

Witam,

Może ktoś tutaj się orientuje. Czy ktoś w Polsce wykonuje Iaito, lub "słabsze" shinkeny - nie przeznaczone do cięcia?
Iaito, to zwykle odlewy, więc ciężko by znaleźć osobną formę.. a może wykucie miecza nie przeznaczonego na cięcie jest prostsze?

Tylko wymiary są niestandardowe jak na większość szkół:
ostrze : 86-90cm, tsuka: ~25cm, bez bohi, jeśli możliwe, to naturalny hamon
oprawa A: raya-jedwab, reszta detali w zamówionym motywie
oprawa B: raya-bawełna, reszta detali do wyboru z "gotowych rzeczy" (czyli jakiś standardowy komplet tsuba, menuki, kashira)

Jeśli ktoś by się tego podjął, z jakimi kosztami musiałbym się liczyć? (chodzi mi o rząd wielkości)
Wiem, że można takie coś zamówić w Japonii (gotowe Iaito kosztuje ok 150.000Y -> ~5.000 PLN)
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: TomekSan »

Hmmm.... no to kontaktujesz się z Panem Wojtkiem (shirotatsu) i Grafem i masz gotowe iaito :D
Jeśli się nie mylę to w tej cenie wyszłaby taka oprawa + ostrze hartowane selektywnie ze stali. http://daisho.pl/index5.php?dzial=katana
Ale oczywiście mogę się mylić o koszty, ale według mnie Iaito z japonii nie ma sensu (bo będziesz miał odlew !), a tak to będziesz miał stalowy miecz w indywidualnej oprawie :wink:,a ja będę Ci zazdrościć bo sam chciałbym mieć coś takiego :)
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
sinaath
Posty: 10
Rejestracja: 16 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: sinaath »

Właśnie chodzi mi o cenowy rząd wielkości.. jak to się ma do takiego Iaito?

Z tego co widzę, to obaj wymienieni pojawiają się na forum, więc poczekam z odpowiedzią. Może być tu, lub na prv.

Iaito odlewane ma jedną zaletę - można je bez problemu wwieźć i wywieźć z Japoni. Miecz kuty, musi uzyskać certyfikat, inaczej trzeba go zostawić na lotnisku.
Shouryu

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: Shouryu »

Sinaath, szybciej dostaniesz odpowiedź (nie tylko od Shiro i Grafa), jeśli dasz ogłoszenie w dziale bazar.
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: TomekSan »

No wiesz, zawsze możesz zamówić głownię (shiro, nie miej mi tego za złe) alu, a oprawę indywidualną :) Według mnie chodź Iaito byłoby japońskie, to i tak jest to tylko odlew, a jak wiadomo odlewać umie każdy (chiny też :lol: ). A no i jeszcze do pełni doskonałości brakuje już tylko oplotu wykonanego przez Pana Arka (Arek San) :wink:
Ostatnio zmieniony 15 kwietnia 2009 przez TomekSan, łącznie zmieniany 1 raz.
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: Jian »

Witaj

Raya - jedwab chodzi Ci o oplot na tsuka tak? Bo dziwnie to ujęłeś.

Co do miecza takiego jak chcesz to nie ma większej różnicy czy to ma być robiony shinken czy iaito stalowe z hartowane selektywnie bo i tu i tu jest tyle samo pracy ( przynajmniej ja tak myślę )

Najtaniej to wyszło by wyciąć z płaskownika i nie hartować a hamon zrobić sztuczny i to oprawić bo i tak tym ciąć nie będziesz.

Wtedy nie było by to takie drogie.

Druga wersja to kuty miecz hartowany całościowo i hamon syntetyczny ta werja jest droższa.

Trzecia wersja to kuty miecz hartowany selektywnie i tu cena jest jak za normalny shinken czyli jak ktoś Ci takie coś zrobi za 3000 tyś zł to powinieneś się cieszyć.

Takie moje zdanie : ) i pozdrawiam
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
sinaath
Posty: 10
Rejestracja: 16 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: sinaath »

oo te 3 wersje wykonania pozwolą mi ująć w słowa zapytanie o taki miecz.
Raya - jedwab chodzi Ci o oplot na tsuka tak? Bo dziwnie to ujęłeś.
noo, taki skrót myślowy.. chodziło o raye na tsuce, a ito z jedwabiu
a jak wiadomo odlewać umie każdy (chiny też :lol: ).
no właśnie wszędzie są miecze o długości max 2.5 shaku, a ja potrzebuje 3+ :roll:

dzięki za informacje i się przenoszę do bazaru.
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: basil »

Ze spraw japońskich to takie cudo najdłuższe jakie znalazłem:
http://www.yamatobudogu.com/Special_Ser ... 21-151.htm

Cena trochę straszna, ale nie tak całkiem ;)

Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: norinaga »

A ja osobiscie w takiej sytuacji to chyba zdecydowalbym sie na takie rozwiazanie

http://cgi.ebay.pl/63-Battle-Ready-Brow ... 240%3A1318

zakupilbym taki miecz (cena+koszt wysylki+clo- powinno wyniesc razem max 500zl) glownie skrocil do tych 88cm, dodatkowym plusem jest to ze mozna zrobic poprawne nakago, stepic taki miecz to tez nie problem, wystarczy pilnik, drugim duzym plusem jest to ze mozesz wybrac sobie tsube i kolor oplotu, ja bym sie dogadal zeby go nie zaplatali tylko dali osobno a jak bys dobrze gadal to pewnie moglbys sobie wybrac wszystkie okucia, no i z tym wszystkim udalbym sie do Arka zeby to on skrocil glownie, zrobil nowa tsuke no i oczywiscie skrocil saya, to chyba bylaby taka najtansza opcja.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: Shirotatsu »

No i Norinaga poddał ci całkiem tanie rozwiazanie. Tylko, że ja bym zrezygnował na twoim miejscu z tych oplotów, które na tej aukcji przy mieczu oferuja bo wygladaja jak sznurówki :D.

A jesli chodzi o mnie to owszem mógłbym wykonać głownie o takich wymiarach z tym, że to koszt 3000 zł (za sama głownię). Oczywiście juz wyszlifowaną i z prawdziwym hamonem.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Iaito / Shinken nie do cięcia

Post autor: GrafRamolo »

Osobiście przekonany nie jestem do chińskich wyrobów bo po prostu i głownia nie do końca ma proporcje takie jak mieć powinna a i oprawa wykonana bardzo mniej więcej. (nie chodzi takie ostrze w saya jak powinno nie ma dobrych wymiarów tsuka itp)
Osobiście widzę 2 rozwiązania droższe i tańsze
1 Zrobić sobie cały miecz na zamówienie
2 kupić takie ostrze, wywalić całą oprawę skrócić i zrobić oprawę od nowa.

Ja ze swojej strony mogę dodać że oprawy u mnie zaczynają się od około 900zł (tsuba, fuchi, kashira, menuki) Habaki to koszt od 200zł.
ODPOWIEDZ