pomozcie !!!!!

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

PINGWIN99
Posty: 8
Rejestracja: 27 lipca 2009

pomozcie !!!!!

Post autor: PINGWIN99 »

mam proste pytanie . posiadam stal : 45,NC6,50HS KTORA Z NICH NAJLEPIEJ NADAJE SIE NA WYKUCIE KATANY .
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: basil »

Ja na stali się nie znam, ale chyba 45. NC6 odpada, bo jest to stal do pracy na zimno, a nie do kucia. 50HS się chyba nie bardzo do hartowania nadaje. Proszę osoby, które się bardziej znają o poprawienie, jak coś bredzę ;)
"Bycie Basilem zobowiązuje"
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: yakiba »

Żadna z tych, które wymieniłeś, poszukaj N8E ewentualnie N9E lubC67
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: TomekSan »

Basil, zawsze mogłeś podlecieć do swojego tajnego źródła :P
Tak swoją drogą dobra stal to podstawa. Ja męczyłem kiedyś pewien 2-metrowy płaskownik (oczywiście pociąłem sobie na dwa po 1m) i dziwiłem się czego mi takie dwa pęknięcia wzdłuż wyszły na całej powierzchni gdzie młotem waliłem.... drugi płaskownik - tu też. Okazało się, że jak przekułem jeszcze kilka króciutkich które gdzieś tam jeszcze walały się po garażu, to po 3 takich kawałkach stwierdziłem, że to nie kowal beznadziejny ale stal felerna :lol:
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
PINGWIN99
Posty: 8
Rejestracja: 27 lipca 2009

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: PINGWIN99 »

dzieki za odpowiedzi ,yakiba nieswtety ze stali wymiewnionej przez ciebie mam dostep jedynie do 67c (to chyba to samo co 65 jesli sie nie myle)i ta stal chyba wybiore poniewaz lepiej trzyma ostrosc niz 45, nie bede niestety robil wielowarstwówki bo niestety jeszcze brak umiejetnosci .chetnie poslucham innych sugesti
PINGWIN99
Posty: 8
Rejestracja: 27 lipca 2009

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: PINGWIN99 »

no i sie pochwalilem:) 67c nie zdobylem.ODWIEDZILEM DZIS CENTROSTAL LODZKI I JEDYNE MOZLIWE STALE KTORE TAM OFERUJA TO 50 HS I 45 .WIEC Z TEGO CO WIEM NIE MAM ZADNEGOWYJSCIA TYLKO WYKUWAC Z 45 (CO O TYM MYSLICIE)TERAZ TO JUZ MAM TOTALNY METLIK W GLOWIE.NOZOROBY ROBIA Z 50 HS ALBO PILNIKOW A TU WSZYSCY RACZEJ SKLANIAJA SIE Z BRAKU WYBORU DO 45 I BAC TU MADRY .SLYSZALEM JESZCZE O MOZLIWOSCI WYKORZYSTANIA POLOSI SAMOCHODOWYCH.I JESZCZE JEDNA PROSBA DO "yakiba" PODESLIJ SCHEMAT TEGO TWOJEGO RECZNEGO MIECHA I RURY PCV
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: TomekSan »

Możesz spróbować swoich sił tu: http://www.stalton.pl/index.html
Zapytaj się ich, czy by Ci wysłali np. kurierem i już masz ;) Bo z tego co wiem z zakupem w nie hurtowych ilościach nie ma większego problemu.

Według tabeli tej firmy stal n8e nadaje się na "noże ,sprężyny, formy kuźnicze,narzędzia do drewna,walce" :wink:

Pozdrawiam!
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: GrafRamolo »

Jeśli byś chciał mogę załatwić tamahagane, acz do nauki to chyba lekka przesada bo to nie tani materiał.
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: TomekSan »

Wiem po sobie, że najlepiej na początku uczyć się na raczej tanich stalach bo chodzi głównie o naukę walenia młotem (i tak pewnie do hartowania dany kawałek stali nie dotrwa ;) ) Natomiast do hartowania wartałoby mieć już stal, którą da się fajnie zahartować z hamonem na przykład.

Pozdrawiam!

P. S. Grafie, za ile to tamahagane? Mam nadzieje że taniej jak na Dick'u tu koledze oferujesz ;)
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: GrafRamolo »

Cena to 10 lub 15 $ zależnie od ilości węgla plus przesyłka z usa.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: yakiba »

Odradzam 45 bo w czasie hartowania mocno się wygina i lubi pękać gdyż wymaga wysokiej temperatury, a po hartowaniu i tak bierze ją pilnik.C67 to niemiecka stal sprężynowa, bardzo dobra a 65G to też sprężynówka też dobra ale trzeba uważać na przegrzania bo ma dużo manganu.
Moja rada: wykaż trochę cierpliwości i poszukaj dobrej stali a nie kuj z byle czego.Możesz jeszcze nawęglić zwykły pręt, metodą Jensa.A swoją drogą w Multistalu N9E zazwyczaj jest albo można się dowiedzieć kiedy będzie.
Sopikkopf
Posty: 16
Rejestracja: 23 lutego 2008

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: Sopikkopf »

Yakiba, czy 65G można hartować selektywnie w wodzie?
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: pomozcie !!!!!

Post autor: yakiba »

Można , to dobra stal tylko też trudnodostępna
ODPOWIEDZ