odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: Kagetora »

Hmm - a może :) :

Poza tatami,
bez bokkena
jestem uosobieniem przyjaźni
i grzeczności...
A forum nie jest tatami...

Sorry za (chciałem napisać "grafomanię", ale się powstrzymałem :lol: ) niezgrabne haiku...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: GrafRamolo »

Muszę przychylić się do uwag shoryu.
Drogi Niczyj nie za bardzo rozumiem twój sposób wypowiedzi. Nie mam nic do samej treści jednak używana przez Ciebie stylistyka jest dość kontrowersyjna.

Niestety ten styl powoduje że nie wiadomo czy piszą dwie różne osoby a jeśli tak jest to nie można prowadzić rzeczowej dyskusji z dwoma osobami na raz podpisujących się tym samym nickiem. Albo druga możliwość że jest to jakiś żart a wtedy tym bardziej rzeczowa rozmowa jest utrudniona.

Dlatego prosił bym cię o zmianę stylu wypowiedzi dla ogólnego dobra zarówno użytkowników jak i twojego własnego aby nie było niepotrzebnych nieporozumień.
niczyj
Posty: 27
Rejestracja: 28 września 2008

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: niczyj »

Dziekuje wszystkim za konstruktywna krytke moich wypowiedzi. Jeszcze raz przepraszam za moje chamske dygresje i agresje w postach i oblakany styl.

niczyj.
niczyj
Posty: 27
Rejestracja: 28 września 2008

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: niczyj »

shouryu
Twoja ostatnia wypowiedz ma bardzo malo cech dyskusji. Wyglada bardziej na pyskowke. Jest to napasc na moja osobe pelna niecheci, agresji, ma na celu wirtualne zniszczenie oponeta ...Oponeta napisalem z namyslem.

Obawiam sie ze twoje przypuszczenia co do moich destrukcyjnych zachowan Ty zmaterializowales w swojej osobie trescia Twojego ostatniego tutaj postu postu. W swojej checi dokopania tomkowi spieszac sie wylewac swoja zlosc, zaslepiony gniewem pozjadales wiele liter. Twoja wypowiedz to mieszanka ideologii Dzierzynskiego, Goebbelsa i Jurka Urbana. A tu sie rozmawia o mieczach.

Poczytaj sobie jak dyskutuja i pomagaja sobie dzentelmeni na nihonto forum.
Na nauke nigdy nie jest za pozno.

Kategora

Wg mnie cale zycie czlowieka jest bojowaniem, wiec i mata.
Jestem zafascynowany filozofia Wielkiego Morihei Ueshiby. Jego strategie walki wielu uzywa rowniez w pracy calkowicie niezwiazanej ze sztukami walki. Chocby w sztuce dyskusji, czy sztuce mediacji.

Nienawisc jest szkodliwa oby jej bylo jak najmniej.

niezdrowy altor grafoman niczyj
niczyj
Posty: 27
Rejestracja: 28 września 2008

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: niczyj »

Odnosnie materialu uzywanego do tworzenia tsuki, znalazlem cos ciekawego:

The tsuka's core is always made of wood. At every step beyond the wooden core, however, variations appear, and each tsukamaki- shi works in his own individual style. Instead of the noduled same kawa of ray skin, the tsuka may be covered with shark skin, brocaded silk cloth, cloisonné, inlaid abalone, lacquered wood, or even metal made to look like same kawa. The tsuka is usually wrapped in strong, flat silk ito, but many other materials have been used: snake skin, lacquered paper, string wrap or cord, and leather are not uncommon. Sometimes same kawa is used alone without the usual silk wrap. In this case the menuki are attached to the outside of the hilt in a style called hari-menuki. (podkreslenia moje. niczyj)
zrodlo:http://www.montanairon.com/tsukamaki.html#building
(chyba piaty akapit od gory).

Cloisonné (emaliowanie komórkowe) - technika zdobnicza polegająca na wypełnianiu różnokolorową emalią "komórek" powstałych na powierzchni zdobionego przedmiotu za pomocą przylutowanych cienkich blaszek lub drucików
brocaded silk cloth -jedwabny brokat
inlaid abalone -inkrustowanie masa perlowa?

niczyj
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: basil »

Przy czym warto zauważyć, że jedwabny podkład był raczej używany w pokazowych Tachi, a nie Katanach codziennego użytku. Z masą perłową spotkałem się tylko w przypadku krótkich ostrzy (Wakizashi, Tanto). O Tetsu-zame, poza Gunto nie słyszałem, więc nie jest to chyba zbyt lubiany sposób ;) Co do skóry rekina, to dziwne to trochę, zważywszy, że płaszczki czasami są podciągane pod rekiny, (grupy Selachii lub Galeiformes).
Jeszcze z ciekawostek słyszałem o używaniu np krowiej skóry zamiast Same.

Chociaż Basil nie wie, co mają wyścielanie rękojeści do samego tematu, ale można podyskutować ;)

Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
niczyj
Posty: 27
Rejestracja: 28 września 2008

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: niczyj »

Basilu, niech Basil wie, Basilu, ze powyzszy tekst przytoczylem by ukazac roznorodnosc w budowie tsuki.
Jeszcze jest taki zwiazek, ze produkcyjnie wykonona tsuka katany Kris Cutlery nie ma paneli z same kawa tylko pod ito jest uzyty material przypominajacy wygladem lakierowana czerniona gaze co w tym swietle nie jest calkowicie nietradycyjne.

Wiedza jest oparta w pewnej mierze nie tylko na osobistym doswiadczeniu ale tez na zaufaniu doswiadczeniu autorytetu w danej dziedzinie. Osobiscie wierze temu co napisal pan David W. McDonald, autor cytowanego wczesniej teksu.
Poglad moj moge zmienic jezeli znajde wiecej zrodel rzeczowo dowodzacych i popartych faktami ze to nieprawda.
niczyj
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: Kagetora »

Niczyj napisał:

Kategora
Wg mnie cale zycie czlowieka jest bojowaniem, wiec i mata.
Jestem zafascynowany filozofia Wielkiego Morihei Ueshiby. Jego strategie walki wielu uzywa rowniez w pracy calkowicie niezwiazanej ze sztukami walki. Chocby w sztuce dyskusji, czy sztuce mediacji.
Nienawisc jest szkodliwa oby jej bylo jak najmniej.
niezdrowy altor grafoman niczyj


Wybacz, Drogi Niczyj, ale nawet tygrys nie szczerzy cały czas zębów. W zrównoważonym świecie nie trzeba traktować życia jak maty - może być ono także wspaniałym zenistycznym ogrodem, ostoją pogody, spokoju i szczęścia... A ceremonia parzenia herbaty jest tak samo ważna jak kata w kenjutsu...
Ale to oczywiście tylko moja wizja świata i nie ma nic wspólnego z różnorodnością budowy tsuki. No - może tylko odrobinę... :)
niczyj
Posty: 27
Rejestracja: 28 września 2008

Re: odtrawienie ostrza prosze o pomoc

Post autor: niczyj »

Drogi Kategora

Masz bardzo piekna zrownowazona wizje swiata.
Bojowac zawsze ( z usmiechem) mozna jednak zupelnie nie agresywnie, nie zaczepnie.
Na macie z bokkenem mozna byc grzecznym i szanowac partnera, chocby i po to zeby miec z kim trenowac nastepny raz...

Bojowaniem jest zycie czlowieka i jakze trudny to przeciwnik wlasne ego. Nie szczerze jednak do niego klow, wyzbywam sie agresji.

To tyle co tematu uogolniania i unifikacji agresywnych ksztaltow tsuki.':D'

niczyj
ODPOWIEDZ