NOWY

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Kosma
Posty: 2
Rejestracja: 30 lipca 2009
Lokalizacja: Tarnów

NOWY

Post autor: Kosma »

Dzieńdobry mam na imie Kosma jestem z tarnówa mam 25 lat i jestem porazony wiedza i umiejetnosciami kilku Panów na tym forum ,chyle czoła.Prubuje klepac od dwuch lat morze trzech,jak sie naucze wklejac fotki to pokarze wszystko z czasem.PIERWSZE MOJE PYTANIE......zrobiłem pakiet z 3H13 i piły od traka takiej bardzo durzej bo akurat wyrwałem ze złomu.)i jest naniej napis 8H1A prosze mi pomuc ustalic co to za stal i do jakiej najlepiej temperatury było by mi to rozgrzac przed zklepaniem. DZIEKUJE SLICZNIE WESOŁYCH ŚWĄT BO TO DZISAJ.)i prosze o wyrozumiałosc jesli chodzi o pisownie .
Awatar użytkownika
ADALBERTUS
Posty: 114
Rejestracja: 10 grudnia 2006
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: NOWY

Post autor: ADALBERTUS »

Witaj w klubie :D
Wybacz, że trochę z grubej rury” Cię potraktuję, ale to jest , niestety, ciągle powtarzający się problem.
1. Przede wszystkim dokładnie przeczytaj inne wątki na tym Forum. Daję głowę, że na większość podstawowych pytań znajdziesz sam odpowiedź. Jeśli nie bezpośrednio, to wystarczy ruszyć głową i odpowiedź też się znajdzie.
2. Google. Wklep oznaczenie stali i otrzymasz 1000 tysięcy odpowiedzi. Albo i więcej. I przeczytasz, że 3H13 to stal nierdzewna. Gdybyś poczytał choć trochę dokładniej to Forum to dowiedziałbyś się, że taka stal właściwie do zgrzewania się nie nadaje. A więc masz odpowiedź na swoje pytanie - cała operacja zgrzewania skazana jest na niepowodzenie. O ile wiem, nikt, nawet z doświadczonych kowali, takiego pakietu w zwykłym palenisku kowalskim nie zrobi.
3. „...prosze o wyrozumiałosc jesli chodzi o pisownie...”
Jest to, co prawda, Forum poświęcone broni (i nie tylko broni) japońskiej, ale jest ono polskojęzyczne. Dobrze, że dostrzegasz problem pisowni, ale jest na to rada.
Po prostu pisząc poprawnie masz pewność, że czytający wie co piszesz. Przypuszczam, że masz Worda, Wordpada lub dowolny inny edytor tekstów. Jest w nim (najczęściej) zainstalowana funkcja automatycznego sprawdzania pisowni. Wystarczy wcisnąć klawisz „F7” i komputer sam pokaże Twoje błędy. Druga sprawa to to, że pisząc najpierw tekst w edytorze a dopiero potem wklejając go na Forum, masz możliwość powtórnego przeczytania tego co napisałeś i zastanowienia się nad treścią swojego postu.

A teraz, wracając do meritum Twojego zapytanie.
Przypuszczam, że nie bardzo wiesz na czym polega samo zgrzewanie. Radzę ze szczerego serca – potrenuj najpierw zgrzewanie najzwyklejszego okrągłego pręta. Tylko raczej nie byle co ze złomu, bo możesz niechcący trafić na jakąś stal gatunkową i ze zgrzewania nici. Im mniej węgla i dodatków stopowych, tym lepiej i łatwiej się zgrzewa. Złóż koniec takiego pręta na dwa (tak z 5~10 cm). Zagrzej do temperatury białego żaru. Zanim zaczną lecieć iskry posyp piaskiem (ale nie takim pięknym bialutkim kwarcowym) albo boraksem. Potrzymaj kilkadziesiąt sekund w temperaturze, w której lecą iskierki, takie jak z zimnych ogni. Ale pamiętaj, że powietrze nie może dmuchać bezpośrednio na metal. Musi przez węgle, bo inaczej spalisz żelazo. Po wyjęciu z ognia strząśnij nadmiar żużla i jak najszybciej na kowadło. Pierwsze, niezbyt silne, uderzenia młotka muszą być zrobione jeszcze na iskrzący metal. Jeśli się spóźnisz – może się kiepsko zgrzać. Tyle teoria – reszta, to niestety „młotkogodziny”
I zapamiętaj jeszcze raz. Zapomnij o zgrzewaniu stali stopowych. Tylko węglówki. Są co prawda artyści, którzy ponoć NC6 zgrzewają, ale.... Nie polecam, bo bywa – a przynajmniej mnie się tak zdarzało, że wszystko się zgrzało, a pod koniec kucia głownia zaczęła się „rozłazić w szwach”

Pokłony
Wojtek Sławiński ADALBERTUS
"Quidquid agis, prudenter agas et respice finem"
Kosma
Posty: 2
Rejestracja: 30 lipca 2009
Lokalizacja: Tarnów

Re: NOWY

Post autor: Kosma »

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE ZA ODPOWIEDŹ. BARDZO DOCENIAM KAŻDĄ NAJMNIEJSZĄ RADĘ . 1. Na forum już siedzę ponad rok i czytam prawie wszystko, niekiedy po kilka razy. Zrobiłem jakiś czas temu pakiecik z 3H13 i piły płatnicy, wielkości paczki gum do żucia, tak na próbę. Zamknąłem go w profilu ze stali nierdzewnej i zrobiłem bardzo ładny płaskownik.) 2. Na prawdę nie mogę znaleźć nic o takim symbolu 8H1A, a szukałem na prawdę i w literaturze i w GOOGLE.)ja wiem co to jest 3H13 tylko nie wiem czy to 8H1A mam traktować jak NCV1 jak większość pił od traka, a moje pytanie co do temperatury w jakiej najlepiej by mi się zgrzał obecny przygotowany pakiet 6 razy większy od tego pierwszego wynika z tego ze mój hartownik powiedział mi a jest to dla mnie osoba bardzo ważna, jego wiedza na temat obróbki cieplnej jest na prawdę imponująca ,z tego powodu kazał mi pakietu nie przegrzać bo straci materiał na jakości a muszę wybrać coś dobrego i do 3H13 i do tego pechowego 8H1A .3 Nie będę tego kuł w kuźni u mnie bo nie zgrzałbym tak dużego pakietu i mogłaby mi ręka odpaść w połowie, mam to szczęście, że od kilku dni mam do dyspozycji piec gazowy wielkości furgonetki i młot wielkości małego domu.)gdzie zgrzałem ostatnio kilka łańcuchów rozrządu i łańcuch od motoru.i to wszystko udało mi się załatwić za przysłowiową FLACHĘ.)jak poradzę sobie ze zdjęciami to wrzucę. Dziękuję i pozdrawiam bardzo gorąco. Mam nadzieję, że ktoś pomoże mi ustalić tą idealną temperaturę dla mojego pakietu. Kosma
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: NOWY

Post autor: GrafRamolo »

Jedna porada dotycząca pisowni w firefoxie masz automatyczne sprawdzanie jej, sam tego używam bo ortografia to dla mnie koszmar i działa!
ODPOWIEDZ