Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

Pawel_P
Posty: 33
Rejestracja: 20 grudnia 2009

Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: Pawel_P »

Witam,

Co sadzicie o szkole i wieku tego miecza?

Nagasa 52 m ,motohaba 3,1 cm,kasane 0,6 cm ,sori 1,2.

tu link do zdjec:

http://www.nihonto.fotosik.pl/

pozdrawiam
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: norinaga »

Przydalyby sie lepsze fotki nakago, a tak poza tym to w mojej ocenie miecz ma kokuna hada, ko suguha hamon i chu maru boshi, sa to cechy typowe dla szkoly hizen tadayoshi/masahiro ( napewno mozna je spotkac tez w innych szkolach).
Wydaje mi sie ze widac tez shintetsu co tez jest czesto spotykane w tych szkolach, sori jest nie duze a takie z tego co mi wiadomo wystepowalo na poczatku shinto (17 wiek).
Oczywiscie znawca nie jestem i moge sie kompletnie mylic.
Pawel_P
Posty: 33
Rejestracja: 20 grudnia 2009

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: Pawel_P »

Dla ulatwienia dodam ze hada jest itame miejscami mokume a przy nioiguchi masame i masame nagare.
Na zdjeciach nie widac hamonu.[hadori]
Hamon to suguha z lekkim notare i kilkoma ko gunome ,nioiguchi sa ogolnie waskie [nioi mix z ko nie] tylko na monouchi sa szerokie z mocnymi kinsuji wewnatrz.Aktywnosc to lekkie ashi ,yo takze kuichigai-ba ,nidan -ha [to nijuba tylko na ha ],male uchinoke ,hotsure.Takze ha jest aktywne w nie.

pozdrawiam
Pawel_P
Posty: 33
Rejestracja: 20 grudnia 2009

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: Pawel_P »

Witam, poniżej odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie, może dostarczyć informacji na temat szkoły , moim zdaniem nieco nie docenianej przez kolekcjonerów:

Wakizashi mumei KO -Mihara

Wakizashi przypisane szkole ko-mihara z prowincji Bingo. Mówi sie, że zalożycielem szkoły Mihara w końcu okresu Kamakura był Masaiye .Wszystkich kowali pracujacych od końca Kamakury do końca Nanbokucho określa się jako KO -MIHARA[okolo 1320 do 1393]. Przedstawicielami tej szkoły byli mędzy innymi miecznicy, jak: Masaiye, Masamitsu, Masahiro, Masakiyo, Masakun, Masanobu. Generalnie miecze wykonane są w tradycji Yamato: tori zori, szerokie shinogi ji, wysokie shinogi, hamon bazujący na suguha, hada itame, lub itame z masame.



Ten miecz to o-suriage shinogi zukuri wakizashi. Prawdopodobnie nie było to długie tachi, tylko ko- dachi.


Nagasa- 52 cm
motohaba-3,1 cm
motokasane- 0,6 cm
sori -1,2 cm
hi:
omote -koshi hi,soe -hi
ura-gomabashi -hi

Jitetsu : dobrze wykuta hada itame miejscami z masame i masame nagare szczególnie przy hamonie, na stronie ura kilka obszarów z wyraźną mokume-hadą. Mocne chikei oplatające hadę, masa chikei nie oplatających wzoru hady, mnóstwo ji nie [głebokie], grube ji nie.Tam gdzie występują plamy na ji[sumi hada ] jest także mnóstwo małych ji nie i chikei].Ogólnie cała powierzchnia ji jest przesiąknieta chikei i ji- nie to tworzy pod pewnym kątem białawy kolor [Shirake], pod innym czarny.

Hamon: suguha z lekkim notare i kilkoma ko- gunome. Nioi-guchi [zbudowane z nioi i ko nie] są generalnie wąskie, klarowne i jasne tylko na monouchi sie rozszerzają, gdzie wewnątrz nich są mocne kinsuji. Hamon aktywny jest w lekkie uchinoke, kuichigai -ba, kinsuji, lekkie ashi, yo, nidan -ha, myślę, że jest także kilka miejsc z hotsure. Także ha jest aktywne do samego ha -ski: kinsuji, ko nie.
Miecz charakteryzuje dobra aktywność od shinogi do ha saki.

Boshi:
Strona omote- ko -maru ,średniej długosci kaeri, hakikkake, nidan- ha[niju-ba to podwójna linia hamonu na ji, a nidan- ha to podwójna linia hamonu na ha[wg książki Nihonto Koza ], kinsuji, ko nie.
Strona ura-hakikkake tworzą jakby kaen, kinsuji.

pozdrawiam
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: norinaga »

Chcialbym umiec tak opisac miecz, niestety wiedza jeszcze nie na tym poziomie :cry:
no ale ciagle sie ucze wiec moze kiedys...
Pawel_P
Posty: 33
Rejestracja: 20 grudnia 2009

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: Pawel_P »

Witam Norinaga,

Dziekuje za komentarz. Ja caly czas sie ucze, interesuje sie nihonto od 6 lat. Wiem bardzo malo, ale w razie potrzeby chetnie pomoge.
Polecam ksiazke Nihonto Koza jest tam wiele informacji i opis wszystkich szkol, takze katalogi z wystaw japonskich mozeow np: szkola Masamune, Rai, sa tam dobre zdjecia. Dobra ksiazka jest tez Tanto napisane przez Suzuki.Ksiazke Nagayamy kazdy juz chyba zna.
Wydaje mi sie ze oprocz tego warto kupic dwa miecze ktore sa w zupelnie innych stylach np: miecz szkoly Yamato I Soshu.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: GrafRamolo »

Jeśli bierzemy pod uwagę względy edukacyjne to bardzo dobry pomysł. Jeśli budowanie kolekcji to trochę mniej udany chyba że przyświeca nam kolekcja przekrojowa przez style i szkoły.
Pawel_P
Posty: 33
Rejestracja: 20 grudnia 2009

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: Pawel_P »

Witam GrafRamolo,

Wydaje mi sie ze kazdy musi sam poznac Nihonto.
Nihonto to nie tylko podziwianie pieknych efektow lecz takze wymiar mistyczny.Mamy w rekach miecz ktory ma np: 650 lat ,ten sam na ktory patrzyl samuraj.

Warto kupic miecze roznych szkoly dlatego ze pokazuja rozne style.Wtedy wiecej sie uczymy.Soshu pokaze np:szerokie nioi - guchi inne chikei ,kinsuji ,a w Yamato zobaczymy np :waskie nioi -guchi, idt.

Mozna miec w kolekcji 30 mieczy i zadnym sie tak naprawde nie cieszyc.
Lepiej miec jeden dobry i za kazdym razwem dlogo go podziwiac.

pozdrawia
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: norinaga »

Mozna miec w kolekcji 30 mieczy i zadnym sie tak naprawde nie cieszyc.
Lepiej miec jeden dobry i za kazdym razwem dlogo go podziwiac.
Mysle tak samo.
Mam juz w miare wyrobiony gust i pewne podstawowe oczekiwania wzgledem glowni, ale dobrze wiem ze jeszcze wiele wiedzy musze przyswoic zeby kiedys nabyc miecz ktorym bede sie mogl cieszys latami.
Oczywiscie najlepiej byloby ogladac jak najwiecej glowni na zywo albo przynajmniej dobre zdjecia, ale podstawowa sprawa to wiedziec na co sie patrzy, umiec rozpoznac efekty na glowni i wiedziec jakie maja "znaczenie", niestety ja jeszcze oko mam nie wprawine i nie wszystko umiem dostrzec albo rozpoznac.
Ale wszystko przyjdzie z czasem, mam nadzieje.
Pawel_P
Posty: 33
Rejestracja: 20 grudnia 2009

Re: Wakizashi- Co sadzicie o szkole i wieku?

Post autor: Pawel_P »

Zgadzam sie ze trzeba wiedziec na co sie patrzy. Ja dopiero ostatnio sie ucze jak ogladac miecz, zeby zobaczyc to czego wczesniej nie widzialem.
Wakizashi, o ktorym mowa w tym temacie jest przypisane do szkoly ko -mihara[hozon]. Nawiasem mowiac stare certyfikaty nbthk[kicho,itd] w 90 % sa nic nie warte. Takze certyfikaty nthk nie sa tak wiarygodne jak nowe nbthk. Przez nbthk przechodzi masa mieczy wiec maja juz jakies doswiadczenie.
Wracajac do wakizashi certyfikat mowi ze to koniec okresu kamakura do konca nanbokucho. Ja sie zastanawiam, czy to starszy czy mlodszy okres ko -mihary? Ogladalem go wiele razy i prawie za kazdym razem cos innego dostrzegalem. Zaczynajac od ksztaltu. Miecz jest suriage .Wydaje mi sie ze sa dwie mozliwosci: pierwsza to taka, za miecz mial skrocona glownie okolo 5 cm i ze hi sa oryginalne, a dolny otwor w nakago jest oryginalny, takze wydaje mi sie ze 2 cm przed machi zaczyna sie fumbari. Druga to taka ze hi sa wykonane w pierwszym lub w drugim skracaniu i ze glownia miala okolo 65 cm. Raczej nie bylo to dlugie tachi.
Kissaki jest chu, sakihaba rozni sie znacznie od motohaby.

Ksztalt wyglada na bardzo stary kamakura lub poczatek nanbokucho lub na mlodszy, koniec nanbokucho.
Srodek nanbokucho raczej odpada[dlugosc i roznica miedzy motohaba a sakihaba].

Jesli odzucimy srodek nanbokucho teraz zostaje zastanowic sie nad ji tetsu i hamonem z konca kam.-pocz nanb. i koncem nanbokucho.
Z tego co wyczytalem kamkura to hada prawie bez masame lekkie shirake utsuri, nioiguchi sa szerokie, chyba brak hotsure, ogolnie jakosc stali jest bardzo dobra.
Nanbokucho to czesto hada z masame, mocne shirake, mocne chikei, nioiguchi czesto sa waskie, wystepuje takze hotsure[ta aktywnosc jest w moim mieczu]. Nie znalazlem dobrych przykladow zeby porownac boshi.

Biorac pod uwage ksztalt i aktywnosc wakizashi pochodzi moim zdaniem z konca nanbokucho[1368 -1393].
Gdyby nie certyfikat na pierwszy rzut oka miecz kojarzy mi sie ze szkola Aoe. Wiadomo, ze niektore miecze tych dwoch szkol sa bardzo do siebie podobne.

pozdrawiam,Pawel
ODPOWIEDZ