Fuchi i kashira

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

r14pl
Posty: 9
Rejestracja: 7 sierpnia 2007

Fuchi i kashira

Post autor: r14pl »

Myślę, że wielu z Was już to przeżyło - przychodzi moment gdy nie wystarczy już tylko posiadanie namiastki Nihonto.
Samemu chciałoby się coś stworzyć...
Tak jak już pisaliście jako pierwszy etap można potraktować stworzenie tsuby - taki mam zamiar.
Chcę własnoręcznie wykonać stalową ażurową tsubę (wiele potrzebnych informacji i wskazówek znalazłem na forum i w Necie)
Idąc jednak dalej zastanawiam się:
po pierwsze jakie fuchi i kashira pasowałyby do takiej tsuby po drugie jak wykonać te okucia, z jakiego materiału.
Wydaje mi się, że łatwiej wykonać fuchi - wlutowując np. do środka spłaszczonego kawałka miedzianej rury "denko"(nie wiem jak się nazywa ten fragment fuchi z otworem na nakago).
Czy dopuszczalne jest spawanie (np. wspawanie kawałka blachy do rury stalowej)? :?:
Kashire mozna wykonać podobnie tylko "denko" przylutować jak pokrywkę, czy trzeba frezować? :?:
Idąc dalej myślę, że fuchi możnaby wykonąc z rurki o śednicy 35mm?, na kashirę potrzebna by była mniejsza, gdzie można taki materiał dostać?
Przepraszam za przydługi post ale czasami parę słów może zaoszczędzić długie godziny kombinowania.

P.S. GrafRamolo obiecywał mały przewodnik na swojej stronce w tym temacie...może chociaż parę słów...
Pozdrawiam Rysiek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Fuchi i kashira

Post autor: GrafRamolo »

Jeśli chodzi o motyw to najpierw musisz pokazać jaką chcesz zrobić tsubę a dopiero potem można wymyślić co by pasowało.

Zrobienie fushi jest proste. Bierzesz kawałek blaszki, około 2mm wycinasz z niej pasek wysokości około 1cm długości około 10cm i na przygotowanym wcześniej drewnianym kopycie o wymiarach tsuki zaginasz tak by powstał pierścionek eliptyczny. następnie lutujesz miejsce łączenia i dopasowujesz denko. Denko też przylutowujesz i masz fushi. Z kashira jest gorzej trzeba ją wyklepać na sztancy odpowiedniej ładne kshiry prosta metoda robi Yakiba poproś go to ci opisze dokładnie.
Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: Fuchi i kashira

Post autor: Fatum »

nurtuje mnie takiez oto pytanie- Jak mocowane byly kashiry w tantach bez oplotu ? gdy same jest wpelni eksponowane
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: Fuchi i kashira

Post autor: Fatum »

pierwszy leprzy przyklad oprawy o ktora pytalem wyzej

Obrazek

jak mocowana jest taka kashira
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Fuchi i kashira

Post autor: GrafRamolo »

W tsuce jest kwadratowa wypustka w kashira kwadratowy wpust i na klej. Najczęściej połączenie żywicy (tej z drzew) z kalafonią i na lekko ciepło jest klejone, zresztą czasem i normalne kashiry są nim podklejone.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Fuchi i kashira

Post autor: bisonn@wp.pl »

Włożyłem druciki miedziane do takiego metalowego pojemnika 8 na 8 cm do pełna i nasypałem boraxu włożyłem do paleniska i grzałem dość długo ale miedź się nie roztopiła tylko posklejała. Gdzie zrobiłem błąd ,chciałem przetopić tą miedź.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Fuchi i kashira

Post autor: Shirotatsu »

Bisonn
Pewnie miałes zbyt niską temp. Temp. topnienia miedzi to ok. 1080 *C. Najlepszy byłby do tego piecyk tyglowy.
Jesli nie masz szans na załatwienie takiego piecyka, to mozesz sobie stopić w palenisku. W Twoim wypadku najlepiej by było uzyć tygla grafitowego lub ceramicznego, włozyc to dośc głęboko w palenisko obsypać do okoła węglem drzewnym i dmuchać tak by utrzymywać temp. taka jak do zgrzewania pakietów. Inny sposób to topienie równiez w tyglu ale przy pomocy palnika gazowego - musi mieć tylko dysze zdolna do uzyskania temp ok. 1100 *C.

Gdybyś potrzebował takie tygielek np. Grafitowy to mogę załatwić parę szt. prawie gratisowo (jedynie koszty wysyłki musiałbyś pokryć).
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Fuchi i kashira

Post autor: GrafRamolo »

Shiri, ja bym chętnie reflektował na tygielek.

Bisson a po co chciałeś przetopić drucik?
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Fuchi i kashira

Post autor: yakiba »

Shiro ja też.
Lepiej topić kawałki blachy,Ale topienie miedzi jest trudne i kiepsko się odlewa.Czy nie lepiej kupić gotową blachę czy płaskownik? I ewentualnie iść do złotnika coby przewalcował na odpowiednią grubość.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Fuchi i kashira

Post autor: GrafRamolo »

No właśnie dlatego pytałem, bo o niebo łatwiej jest kupić gotową blachę. A miedź do odlewów jest słaba bo się ciągnie. Jeśli potrzebujesz jakiejś nietypowej grubości mogę ci ją przewalcować.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Fuchi i kashira

Post autor: bisonn@wp.pl »

Chciałem przetopioć trochę żeby mieć blaszkę na habaki bo u mnie nie ma gdzie kupić .
Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Re: Fuchi i kashira

Post autor: Grey Knight »

yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Fuchi i kashira

Post autor: yakubu »

Miedz jak miedz ale tygielki w cenie - jak ktos ma za duzo to i ja przyjme :)
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Fuchi i kashira

Post autor: Shirotatsu »

Bisonn tu maja duży wybór http://www.mkolor.pl/sklep/?module=Arty ... roup_id=18.
W tej hurtowni kupuję wszystko z metali kolorowych co potrzebuję


Odnosnie tygielków dam znać po niedzieli - bedę wtedy wiedział ile ich będzie i w jakich są rozmiarach.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Fuchi i kashira

Post autor: Shirotatsu »

OK w tej chwili mam u siebie 4 tygielki cylindryczne w rozmiarach:

wys 8,5 cm, śr. 7,5 cm , śr. wew. 5,5 cm - 2 szt.

wys 7,5 cm, śr. 6,5 cm , śr. wew. 4,5 cm - 2 szt.

Mogę mieć jeszcze w przyszłym tygodniu 2-3 szt jeszcze o centymetr rozmiarowo większe.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Fuchi i kashira

Post autor: yakubu »

Ja na pewno reflektuje na wiekszy tygielek, a jak cos zostanie to nie pogardze i innym.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Fuchi i kashira

Post autor: Shirotatsu »

kto chce tygielki to proszę na PM adres podedłać.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Fuchi i kashira

Post autor: bisonn@wp.pl »

Jak się robi fuchi i kashirę miedzianą mniej więcej wiem,ale nie wiem jak te rzeczy powstają ze stali .
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Fuchi i kashira

Post autor: norinaga »

Dokladnie jak sie robi to jest pokazane u Grafa na stronce, a jak sie robi ze stali? mysle ze tak samo, tylko nalezy ja podgrzac zeby byla elastyczna.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Fuchi i kashira

Post autor: GrafRamolo »

Ja wyklepuje na zimno, blaszka stalowa bardzo szybko stygnie nie zdąrzy się zazwyczaj jej wyklepać.
Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Re: Fuchi i kashira

Post autor: Grey Knight »

Grafie a stal też lutujesz srebrem czy jakoś inaczej?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Fuchi i kashira

Post autor: GrafRamolo »

Pytasz o fuchi? Tak srebro a denko cyna. Tradycyjnie.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Fuchi i kashira

Post autor: bisonn@wp.pl »

A co to za srebro ,czy cyna się nie nadaję ?nigdy niesłyszałem o srebrze do lutowania jakos mocniej trzyma?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Fuchi i kashira

Post autor: GrafRamolo »

Srebro albo lut srebrny służą do lutowania zarówno samego srebra jak i innych metali ze sobą. Luty srebrne mają temperatury topnienia od około 650 stopni do 900 stopni. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż cyna. Cyna się nie nadaje na łączenie fuchi gdyż jest za słaba i dość łatwo by puściła.
ODPOWIEDZ