Shogun w TV

Hmm, no chyba wszystko jasne, chodzi o fabularne oczywiscie.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Agnieszka
Posty: 46
Rejestracja: 23 maja 2006

Shogun w TV

Post autor: Agnieszka »

Czołem:)
Nasza telewizja postanowiła po raz kolejny uraczyć nas serialem Shogun :):):) Gdyby ktoś był zainteresowany, to start jest w sobotę o 13:10.
Hayaki koto kaze-no gotoku, shizukanaru koto hayashi-no gotoku, shinryaku suru koto hi-no gotoku, ugokazaru koto yama-no gotoku
Awatar użytkownika
Plaargath
Posty: 207
Rejestracja: 9 lutego 2005
Lokalizacja: Katowice

Re: Shogun w TV

Post autor: Plaargath »

Hehehe, dokładnie wtedy zaczynam trening, hehehe...
"Wszechświata nie stworzył żaden bóg ani żaden człowiek, lecz był on zawsze, jest i będzie zawsze żywym ogniem."
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Shogun w TV

Post autor: qqnamuniu »

jaka stacja telewizyjna ??
P.S. właśnie niedawno zdobyłem odcinki ale w j.ang. więc warto obejrzeć w tv :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Agnieszka
Posty: 46
Rejestracja: 23 maja 2006

Re: Shogun w TV

Post autor: Agnieszka »

Dawnop nie zaglądałam, więc pewnie będzie to już nieaktulne. Jedynka to nadaje,teraz będzie 3 odcinek :)
Hayaki koto kaze-no gotoku, shizukanaru koto hayashi-no gotoku, shinryaku suru koto hi-no gotoku, ugokazaru koto yama-no gotoku
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Shogun w TV

Post autor: Shig »

Mam na DVD od roku.
Teraz staniało jeszcze i w Media Markt można za niecałe 250zł kupić.
...
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shogun w TV

Post autor: Ihei »

Oglądałem parę razy serial i film i moim zdaniem to jest nieprawomyślność, tudzież herezja.

Nie wiem jak książka, ale z filmu wypływa mi obraz feudalnej Japonii tak mający się do mojego wyobrażenia o niej, jak mają się katany ze straganów do prawdziwych ostrzy.

Przykład:

W dzisiejszym odcinku Mariko ma popełnić seppuku.

Powód - wątpliwy i mętny - "uniemożliwiono jej wykonanie rozkazu i nie może przeżyć tej hańby". Problem w tym, że uniemożliwiono nakazem człowieka o wyższej pozycji, a rozkaz który miał być wykonany jest błahy. Nie jestem w stanie ocenić, tego czy rzeczywiście może to być powód do aż takiej reakcji...

Reakcja - to oficjalne, pokazowe, ceremonialne samobójstwo. I znowu - nie dysponuję wiedzą pozwalającą mi ocenić, czy kobiety mogły mieć taką pozycję i taką możliwość, by działać jak mężczyźni.

Wykonanie - i tu zamknąłem oczy ze zgrozy. Pomijam już szczegóły przygotowań, które mocno skrzypią. Chodzi o to, że Mariko przygotowuje się do rozprucia brzucha, co - i to wiem na pewno - nie jest kobiecym sposobem samobójstwa. Kobiety podcinały gardła, by uniknąć obsceny (podobny sens miało wiązanie nóg, żeby zwłoki nie były paskudnie rozkraczone).

Finał - charakterystyczny dla Shoguna. W samym środku ceremonii, Mariko zostaje zwolniona z jej wykonania. Że co? Że jak? Nijak mi się to nie widzi, przecież wstyd pozostał!

Ale może się mylę, są osoby co się lepiej orientują w temacie.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Shogun w TV

Post autor: Shig »

Generalnie serial zawiera masę błędów merytorycznych, językowych i wpadek filmowych, ale przymykam na to oko. Traktuję go jako rozrywkę i kupiłem w sumie z sentymentu, bo od tego serialu jakieś 20 lat temu zaczęło się moje zainteresowanie Japonią.
...
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shogun w TV

Post autor: Marcus65 »

Wiem, wątek stary jak świat... Ale co poradzę, że dopiero teraz udało mi się obejrzeć ten serial w całości.
W każdym razie sądziłem, że Anjin-san to postać fikcyjna. A już mianowanie go samurajem wydało mi się pomysłem zupełnie wziętym z sufitu. Okazało się jednak, że nie. Taka postać istniała - Will Adams.
Co do uwag na temat nieścisłości, no to wiecie, film rządzi się swoimi prawami i czasem scenarzysta coś nagnie.
Osobiście wkurzała mnie natomiast wymowa kwestii japońskich (czy też raczej słówek) przez polskiego lektora. Z uporem maniaka powtarzał U, którego się nie wymawia, np. wakarimasu - mówi się łakarimas, a nie łakarimasu! I dalej łakarimasUka, tabemasUka, ikimasU.. Żenada. Toż to nawet w samej ścieżce dźwiękowej słychać, że tego U nie słychać :) Widać, że telewizornia oszczędzała na konsultantach.

Pozdro
Marcus
ODPOWIEDZ