Nierdzewka

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Nivca
Posty: 2
Rejestracja: 9 lipca 2012
Lokalizacja: Dabrowa Gornicza

Nierdzewka

Post autor: Nivca »

Dzień dobry wszystkim. Piszę pierwszy raz więc wybaczcie jakbym złamał jakieś Wasze prawo zwyczajowe. Jestem kowalem na 1/8 etatu. Na razie jestem w początkowym radosnym etapie tego hobby, gdzie co chwilę odkrywam nowe rzeczy. Fascynuje mnie uzbrojenie historyczne - nie tylko Japonia, choć technologia Japońska głównie. Nie znalazłem odpowiedzi na poniższe pytania. jeśli to było to nakierujcie. jeśli łaska:

1. Hartowanie selektywne a głownia obosieczna? Zmęczyłem ostatnio klingę z 50hs (gladius pompei głownia 50 cm długa, 4 szeroka, 0,7 grań) zastanawiam się nad hamonem na obu bokach. Czy oprócz symetrycznie nałożonego izolatora zwiększona szybkość chłodzenia zapewni prostolinijność.

2. Hartowanie selektywne a stal nierdzewna? (Wiem nierdzewka jest dla mięczaków) Czy na nierdzewce widać linię hartu. Wcześniej robiłem z tym eksperymenty - nieudane. Może używałem stali o zbyt niskiej zawartości węgla...

3. Z innej beczki. Igła do polerowania. Czy powinna być ze stali twardszej niż polerowana głownia. ewentualnie jakiś preferowany gatunek stali na takie cuś
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Nierdzewka

Post autor: yakiba »

Witaj na forum , jeśli chodzi o zasady to złamałeś jedną dość ważną , najpierw przejrzyj forum a jak czegoś nie znajdziesz to dopiero pytaj.
Co do gladiusa to selektywnie możesz hartować ale w oleju bo ta stal do tego jest przeznaczona a w wodzie będzie krucha albo nawet popęka. Ale hamon będzie słabo widoczny zrobiłem kilka gladiusów z 50hf.
A swoją drogą trochę za gruba głownia i dość wąska. Aby było widać hamon powinieneś użyć stali węglowej.np N9E. Przy hartowaniu głownia ze sprężynówki będzie prosta ale może mieć boczne skrzywienia , które po odpuszczeniu można wyrównać.Na nierdzewce tym bardziej hamonu nie zobaczysz a co do igły to na forum jest o tym sporo napisane.
Awatar użytkownika
Nivca
Posty: 2
Rejestracja: 9 lipca 2012
Lokalizacja: Dabrowa Gornicza

Re: Nierdzewka

Post autor: Nivca »

dzięki za odpowiedź

na przyszłość postaram się baczniej przeglądać historię 8)
Awatar użytkownika
michal-1975
Posty: 38
Rejestracja: 8 września 2008
Lokalizacja: małopolska

Re: Nierdzewka

Post autor: michal-1975 »

A w sumie to ja bym pociągnął ten temat nierdzewki, kiedys kupiłem 4h13 ale było to dawno temu , ciekawe jakie na dzień dzisiejszy są oznaczenia dobrej stali nierdzewnej polecanej przez kowali np na tanto. Bo są ludzie którzy chcą coś wykutego właśnie z tej stali.
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2014 przez michal-1975, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ