Film o kuciu miecza.

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: yakiba »

Ciekawe filmy ale jak zwykle sprytnie omijają najciekawsze aspekty.
Moją uwagę zwróciła zależność między konstrukcją miecza a hamonem( sam zupełnie niedawno zacząłem się tym interesować), poza tym o dziwo głownia miała krzywiznę przed hartowaniem i sposób hartowania też ciekawy. Szkoda ,że nie pokazano wyglądu nałożonej glinki . Tylko co z tą nagrodą może macie jakieś pomysły.Jak przepływałem równik to djabły kazały mi zjeść kanapkę z tawotem ale co w tym przypadku?
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

katana kaji

Post autor: antoni maciej dietl »

nie zapominajcie o ubraniu bialych szat/hakama+gi/,czapeczki e-boshi,rozwieszeniu sznura shimenawa przed wejsciem do kuzni,zakazie wstepu osob postronnych - zwlaszcza kobiet na czas kucia/i hartowania/ oraz powstrzymywaniu sie od alkoholu,sexu,palenia i miesa na czas calego procesu/o trawce nie wspomne.../
bez tego nie powstanie PRAWDZIWY miecz japonski..
niech Kami maja was w swej opiece w nowym roku - roku szczura.
pozdrawiam,maciek dietl
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: GrafRamolo »

Piękne filmy, podobał mi się ten 6 odcinkowy bo było pokazane jak mistrz gra, podlewa kwiatki itp a to prawda bez odpoczynku nie powstanie dobre dzieło.

A z tymi obrządkami przed kuciem to wcale nie takie bez sensowne. Choćby czyste kimono zakładano po to by brudy z dnia codziennego nie dostały się do pakietu. Bo kiedyś nie było odkurzaczy, pralni, i innych środków czystości i trochę rzadziej ludzie się myli. Każdy rytuał ma swoje korzenie w praktyce.

Szkoda tylko że nie ma filmów o robieniu opraw.

A nagroda? hmmm karendt jak wykujesz kiedyś miecz z którego będziesz zadowolony to ci zrobię za free habaki. :)
bod
Posty: 21
Rejestracja: 18 maja 2007

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: bod »

przyjemnie ogladalo sie te filmiki.
mam w zwiazku z nimi pytanie :
czy ktos z formulowiczow probowal kuc za pomoca mlotka w stylu japonskim ?
jezeli tak to jakie sa odczucia , jakie roznice w stosunku do mlotkow powszechnie u nas uzywanych .
jestem tez ciekaw ile taki typowy mlotek wazy ( np . ten uzyty do odkucia glowni ), jak wyprofilowana jest gladz i jakie wymiary ma gladz oraz
mlotek .
na filmach bylo widac kilka roznych mlotkow ulozonych opodal paleniska .
zaciekawilo mnie to , ze mialy one mala powierzchnie robocza , co wydaje mi sie istotna sprawa .
moze to tylko zludzenie , ale tak mi sie wydaje .
jezeli ktos cos wie to prosze o odpowiedz .
nie wiem tez czy powyzsze umiescilem w odpowiednim temacie , ale uznalem , ze to co napisalem nawiazuje do filmow podanych w linkach przez Karendta.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: RKGalery »

Karendt już kuje świetne miecze- jeśli będzie się tak szybko rozwijać jak do tej pory to najdalej za dwa lata Czesi będą się mogli schować...
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: MadSun »

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 0196513512

Cena dosc wysoka, ale moze warta komentarzy w jezyku angielskim.
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: joneleth »

210$ za dwie płyty DVD, to chyba lekka przesada.
Nawet na kilkugodzinnym filmie nie da się przedstawić wszystkich zawiłych aspektów kucia, a nie sądze, aby na tym właśnie ten film się koncentrował (choć oczywiście mogę się mylić).
Rozumiem, że zawiera on cenne materiały w postaci wyjaśnień specjalistów, ale bez przesady.
Cena wydaje mi się mocno przesadzona.
A co inni o tym myślą?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: GrafRamolo »

Ceny dobrych materiałów w tematyce miecza (i nie tylko) są zawsze wysokie i jest to naturalne, trzeba się z tym pogodzić. Składają się na to dwie sprawy. Pierwsza taka iż materiały zawierające wysokiej klasy treści merytoryczne pisane są przez osoby bardzo obeznane w temacie i uznane w środowisku a wiedza na wysokim poziomie kosztuje, nie zależnie czy to są książki filmy prelekcje, lekcje, kursy czy inna forma jej przekazywania. Osobiście nie widzę powodu dlaczego ktoś, kto spędził nad jakimś tematem pół życia miał by się dzielić swoim doświadczeniem za grosze. Ciężko zapracował i należą mu się z tej racji profity.

Druga sprawa to taka iż są to publikacje w małych nakładach i aby były opłacalne muszą proporcjonalnie kosztować.

Osobiście akceptuje ten stan rzeczy i uważam, że jak ktoś chce naprawdę zgłębiać temat to odłoży cierpliwie odpowiednią sumę, a jest to dobra bariera dla niedzielnych hobbystów co to przejrzą obrazki rzucą w kont a potem się chwalą swoją wiedzą na prawo i lewo, rozpowszechniając fałszywe sądy.
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: Sakura »

Zgadzam się w sumie z Grafem jako osoba zainteresowana w prawnych aspektach praw własności intelektualnej.

A co do filmików to najbardziej mi się podoba to że każdy jest inny mimo że o tym samym. Każdy kowal robi teoretycznie to samo w zupełnie inny sposób ...

I oczywiście jeszcze ta magia kucia... zazdroszczę...
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: joneleth »

Zgadzam się Grafie, że wiedza-czy w ogóle jakość- kosztuje. I również jak najbardziej to akceptuje. Wychodzę z założenia, że jestem za biedny, by kupować byle co, ale wszystko ma swoje granice.
Bez oporów zapłaciłbym taką sumę, gdybym mógł uczestniczyć w czymś takim na żywo, nawet jeśli oznaczałoby to kilkumiesięczną głodówkę. Niemniej jednak jest to tylko film, który jak sądze prezentuje dobrze znane w środowisku do jakiego jest skierowane treści z zakresu wiedzy technicznej.
Mówiąc może nieco oscentacyjnie, to nie sądze aby pokazał on coś więcej niż filmiki z YouTube. Nie wydaje mi się żeby to był wybitnie specjalistyczny film.
Nie neguje tutaj historycznej, czy też naukowej jego wartości, ponieważ pod tym względem jest on zapewne bezkonkurencyjny. Jednak uważam że taka wiedza powinna być bardziej przystępna odbiorcy.

Oczywiście, gdyby mnie było stać kupiłbym go, ale niestety z przykrością stwierdzam, że tak nie jest.
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: joneleth »

Choć z drugiej strony, jest to oferta skierowana dla odbiorców amerykańskich, a tam, no cóż, cą nieco inne realia.
Może rzeczywiście zbyt gwałtownie zareagowałem. W sumie przekładając to na nasze warunki, 200 zł to nie tak dużo.
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: katon »

Na you tube pod hasłem WAKAKUMO jest 8 fajnych filmików , od wytopu do szlifu a i pan sprawia wrażenie milutkiego . AVE Katon
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: Shirotatsu »

Salve Katon :)

link karendt'a powyzej własnie dokładnie te filmiki wskazuje :lol:
Awatar użytkownika
karendt
Posty: 212
Rejestracja: 1 sierpnia 2006
Lokalizacja: okolice Chełmna

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: karendt »

Na profilu TheJapaneseSword na youtubie pojawiło się ostatnio wiele wartościowych filmów.
Mi bardzo przypadł do gustu o Kawachi Kunihira.
Rozwinięty jest w nim wątek nowicjusza w kuźni,
jak uczy się poszczególnych etapów jak wypalanie węgla,
krojenie go, ćwiczenie we trzech uderzania młotem w drewniany klocek.

http://www.youtube.com/profile?user=The ... iew=videos
link do profilu
Musashi
Posty: 26
Rejestracja: 14 października 2011
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Film o kuciu miecza.

Post autor: Musashi »

http://www.youtube.com/watch?v=LmRCCy7B ... re=related


ten filmik swietnie motywuje do pracy :D
ODPOWIEDZ