Bokken

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Nebril
Posty: 108
Rejestracja: 4 kwietnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Bokken

Post autor: Nebril »

Witam. Trenuję Iaido Muso Shinden Ryu. Na razie posługuję się bokkenem, ze względów finansowych, ale oczywiście planuję to zmienić. W ramach używania substytutów kupiłem sobie plastikowe saya, które sprawdza się całkiem nieźle.

No, ale czas przejść do meritum. Otóż chodzi mi o to, czy jest gdzieś dostępny bokken, który jest zarówno cięższy, jak i pasujący do rzeczonego już saya?
Bo okazało się, że mój bokken robi się dla mnie odrobinę za lekki, co niestety negatywnie odczuwa się przy ćwiczeniach. Znacie moze jakąś ofertę, która by pasowała?
Pozdrawiam
Nebril

PS. Model pasujący do saya to taki mniej więcej jak te najtańsze tajwańczyki (heavy i iwama ryu nie pasują)
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: Bokken

Post autor: Hyakusen »

witam,
nie wiem czy o to ci dokładnie chodzi ale na stronie bokkenshopu jest model wykonany z drewna i w drewnianej saya, sam bokken musi byc wiec profilowany jak iaito, czy ma ostrze płaskie tak aby do drewnianej saya sie mieściło.
całość wygląda fascynująco, ale wartość treningowa jest mi bliżej nie znana.

koszt to około 900 złotych, wiec niedaleko od iaito.

z moich doświadczeń wynika ze bokkeny mogą różnić sie waga w zależności do użytego drewna i wykończenia. nie mowie o suburito bo te klocki do saya na pewno pasować nie będą, zresztą służą innemu celowi.także na twoim miejsc skontaktowałbym sie po prostu z kilkoma sklepami mającymi bokkeny w ofercie i zapytał o wagę. myślę że to najprostsze rozwiązanie.

w ostateczności możesz wykonać na zamówienie u dobrego stolarza, ale tu więcej zabawy z dobraniem wymiarów - efekt może być jednak całkiem ciekawy, bokken pow własny krój :)

mam nadzieję że to pomoże
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Bokken

Post autor: Mr Smail »

napisz do mnie na maila csjkk@o2.pl
Awatar użytkownika
sinaath
Posty: 10
Rejestracja: 16 maja 2007
Lokalizacja: Kraków

Re: Bokken

Post autor: sinaath »

W Gliwicach jest człowiek, który robi bokkeny już od jakiegoś czasu.
Dużo ludzi z KJ-MJER z Gliwic, Czerwionki, a także z Czech, Słowacji i Austrii się u niego zaopatruje.
Jak nie zapomnę, zrobię dziś zdjęcia mojego bokkena i zamieszczę tutaj link.

Cena waha się w zależności od drewna, długości i innych czynników.. ja kupowałem bokkeny od 50-120 zł.

Jeśli nadal jesteś chętny zakupem, daj znać PM, bo nie chcę rozdawać kontaktu bez uprzedniego upewnienia się, że mogę.

edit: ehh nie moge cos sie skontaltowac.. a i zdjecia chyba bede musial obrobic bo imageshack cos nie chce przyjmowac. ale nie zapomnialem i jak znajde chwilke zeby sie ze wszystkim pobawic to dam tutaj linki
Ostatnio zmieniony 27 września 2007 przez sinaath, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Bokken

Post autor: Mr Smail »

ten czlowiek ode mnie kupuje tsuba i ine akcesoria do swoich bokken :)
stobi
Posty: 29
Rejestracja: 16 grudnia 2010
Lokalizacja: Szwecja

Re: Bokken

Post autor: stobi »

Czy ponizszy bokken nada sie zanim zaczne z iaito ?

http://sbisport.se/shop/contents/sv/p153.html

nie chce inwestowac w drogiego bo to chwilowy zamiennik - chodzi mi tylko czy to odpowiedni model?
poszukiwanie zaginionej arki okazalo sie zbyt trudne , wiec walcze z wiatrakami ;]
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Bokken

Post autor: yakubu »

Trudno powiedziec na podstawie malego zdjecia, ale sadze, ze kazdy bokken na poczatek sie nada - nie jest to jakis wielki wydatek, bo znosny miecz mozna miec za ok 50 pln. Jedyne co moge poradzic to to, ze przydalby ci sie model z tsuba.
stobi
Posty: 29
Rejestracja: 16 grudnia 2010
Lokalizacja: Szwecja

Re: Bokken

Post autor: stobi »

Fakt , jeszcze znalzlem na nine circles z tsuba saya i sageo ale nie wiem jak z przesylka - czekam na mail , no i oczywiscie cena
ale mysle ze i prowizore tsube mozna samemu wyrzezbic :D
bo jak pisalem to chwilowo zanim przyjdzie iaito
poszukiwanie zaginionej arki okazalo sie zbyt trudne , wiec walcze z wiatrakami ;]
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Bokken

Post autor: Mr Smail »

to se bokken caly wystrugaj, po co masz kupowac....
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
stobi
Posty: 29
Rejestracja: 16 grudnia 2010
Lokalizacja: Szwecja

Re: Bokken

Post autor: stobi »

Wtym co mowisz jest sens - nikos
a powaznie to tsube mozna dokupic
poszukiwanie zaginionej arki okazalo sie zbyt trudne , wiec walcze z wiatrakami ;]
Shouryu

Re: Bokken

Post autor: Shouryu »

Samilu !! :D :D :D :D :D :D
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Bokken

Post autor: Mr Smail »

:))))
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
ReiDojo
Posty: 26
Rejestracja: 10 sierpnia 2005
Kontakt:

Re: Bokken

Post autor: ReiDojo »

A może ktoś trenował bokenem heavy i chciałby podzielić się opinią?
http://www.bokken.pl/p216,bokken-heavy-master.html
Shouryu

Re: Bokken

Post autor: Shouryu »

Mi się bardzo podoba. Idealny do łamania innych bokkenów. Znajomi narzekają, że jest niewyważony. Ale widać prawdziwego miecza w ręce nie trzymali.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Bokken

Post autor: yakubu »

Co innego waga, co innego wyważenie. Dobry miecz jest odpowiednio wyważony, tutaj, żeby trochę oszukać fakt, że bokken jest lżejszy niż prawdziwy miecz i by bardziej pracowały mięśnie "Został specjalnie dociążony do przodu", co potwierdza fakt, że jego wyważenie jest kiepskie.
Shouryu

Re: Bokken

Post autor: Shouryu »

Dobrze , to znaczy jak wyważony ?
Awatar użytkownika
ReiDojo
Posty: 26
Rejestracja: 10 sierpnia 2005
Kontakt:

Re: Bokken

Post autor: ReiDojo »

yakubu Nie czujesz się wywołany do tablicy?
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Bokken

Post autor: yakubu »

Ale co tu więcej mówić - chodzi o położenie środka ciężkości na mieczu. Im bliżej jest rąk tym łatwiej będzie operować mieczem, im dalej tym bardziej obsługa miecza będzie przypominała machanie młotem. Sama fizyka i chyba już dawno temu było to poruszane na forum.
Shouryu

Re: Bokken

Post autor: Shouryu »

Pytanie było - co to znaczy dobrze wyważony? A nie - czym jest wyważenie.
Awatar użytkownika
Sebushi
Posty: 38
Rejestracja: 10 marca 2008
Lokalizacja: Tomaszów, Łódź, Poznań

Re: Bokken

Post autor: Sebushi »

Shouryu pisze:Pytanie było - co to znaczy dobrze wyważony? A nie - czym jest wyważenie.
Dobre pytanie.
Yakubu, jeśli dobrze zrozumiałem, pisząc o kiepskim wyważeniu miał na myśli to, że dociążony z przodu bokken nie jest wyważony tak jak miecz.

Wydaje się, że ktoś kto zaczyna trenować iaido powinien używać "klasycznego" bokkena ważącego ok. 0,5 kg zbliżonego wyważeniem do prawdziwego miecza.

Przywołany kilka postów wcześniej bokken dociążany z przodu i ważący 1 kg chyba bardziej nadaje się do szybkiej (relatywnie) poprawy siły rąk jednak chyba na miejscy trenera/nauczyciela nie proponowałbym tego "narzędzia" początkującemu. Zamiast poprawy siły lub techniki można nabawić się kontuzji.

Jednak jeśli ktoś trenuje kilka lat to sam zauważy różnicę w wyważeniu i oceni czy takie "usprawnienie" jak przesunięcie środka ciężkości rzeczywiście jest w jego przypadku przydatne.
"w kendo najbardziej interesuje mnie kendo"
Shouryu

Re: Bokken

Post autor: Shouryu »

Wydaje się, że ktoś kto zaczyna trenować iaido powinien używać "klasycznego" bokkena, zbliżonego wyważeniem do prawdziwego miecza.
Można sie z tym zgodzić.

Chciałem jeszcze przypomnieć, że bokkenów używa się w co najmniej 5 sztukach walki. A Graf opisywał, że u niego w shinkage ( jeśli dobrze pamiętam) łamanie bokkenów było notoryczne. Zatem, bokken od hokkaido, jest w sam raz do "sportów kontaktowych".
Awatar użytkownika
Sebushi
Posty: 38
Rejestracja: 10 marca 2008
Lokalizacja: Tomaszów, Łódź, Poznań

Re: Bokken

Post autor: Sebushi »

Shouryu pisze: Chciałem jeszcze przypomnieć, że bokkenów używa się w co najmniej 5 sztukach walki. A Graf opisywał, że u niego w shinkage ( jeśli dobrze pamiętam) łamanie bokkenów było notoryczne. Zatem, bokken od hokkaido, jest w sam raz do "sportów kontaktowych".
Jest jedną z opcji. powiedziałbym, dosyć ryzykowną :).
W większości szkół ustalone jest jasno czym się trenuje. My tutaj możemy sobie snuć rozważania "międzyszkolne" jednak to przecież sensei, nauczyciel czy trener są od tego żeby wskazać jaka broń jest odpowiednie.

Nie trenowałem nigdy takim bokkenem. Biorąc pod uwagę, że waży 1kg czyli niewiele mniej niż przeciętne iaito a jest "dodatkowo" obciążony to władanie czymś takim na pewno byłoby "nowym doświadczeniem".

Nie mam przekonania do robienia iaido akurat takim bokkenem. To oczywiście wyłącznie moje zdanie ale jeśli ktoś trenował dokładnie takim bokkenem to chętnie poznałbym opinię.
"w kendo najbardziej interesuje mnie kendo"
Shouryu

Re: Bokken

Post autor: Shouryu »

A kto pisze o iadido?
Erdem San
Posty: 1
Rejestracja: 3 sierpnia 2011
Lokalizacja: Krosno

Re: Bokken

Post autor: Erdem San »

Gdyby bawić się w archeologie to napisałbym że Nebril ale pomijając to, to bokken o którym piszecie służy tylko i wyłącznie do wyrobienia sobie siły i to że środek ciężkości jest przesunięty do przodu też o tym świadczy.

Tak więc nie jest to bokken do sparingów czy do ciągłego ćwiczenia.

Również ćwiczenie nim Iaido też nie wchodzi w rachubę.
Shouryu

Re: Bokken

Post autor: Shouryu »

Erdem San pisze:Tak więc nie jest to bokken do sparingów
Jak najbardziej jest. I to takich bez osłon. Jeśli wiesz co mam na myśli.
ODPOWIEDZ