Strona 1 z 1

Datowanie głowni

: 24 marca 2008
autor: pilsart
Wpadłem na pomysł, by zgromadzić w tym temacie linki, tytuły książek, własne spostrzeżenia odnośnie datowania głowni, określenia okresu powstania, szkoły...etc. Przyznam, że w tej materii jestem kulawy, a wiadomości w necie są bardzo rozdrobnione
Jeśli macie jakieś namiary, będę wdzięczny za podzielenie się nimi :)
np. http://www.nihonto.com/

Re: Datowanie głowni

: 14 kwietnia 2008
autor: MadSun
Z ksiazek goraco polecam "The Connoisseurs Book of Japanese Swords". Moim zdaniem to ksiazka nr dwa, po "The Craft of The Japanese Sword", jaka powinna znalezc sie w biblioteczce kazdego kto interesuje sie bronia japonska. Kolejna pozycja to spis kowali Hawleya.

Re: Datowanie głowni

: 14 listopada 2008
autor: norinaga
http://www.artjapan.pl/index.php?goto=a ... /artykul5- artykol o ksztaltach miecza na przestrzeni wiekow


Czy ktos ma jakies informacje poczym poznac czy miecz jest dobrej jakosci czy tez nie.

ocena mieczy

: 14 listopada 2008
autor: antoni maciej dietl
drogi entuzjastyczny norinago
czytaj jak najwiecej,ogladaj ile mozesz,ucz sie......
twoje pytania sa kwintesencjalne dla oceny miecza -"jak datowac miecz??","jak poznac czy miecz jest dobry??"......
--- prawdziwy specjalista,po ogledzinach miecza,potrafi powiedziec kto,kiedy i gdzie go wykonal.rowniez okreslic jakosc.niestety takich specjalistow jest niewielu,prawdopodobnie kilkudziesieciu i /prawie/wszyscy siedza sobie w japonii.zaczynali w mlodym wieku i pod okiem mistrza przegladali tysiace mieczy - takie mozliwosci stwarza tylko japonia.sa to specjalisci ktorzy tylko z tego zyja,z oceny miecza/nie produkuja mieczy,nie wykonuja prob ciecia,nie uprawiaja sztuk miecza etc./
cala reszta z nas,milosnikow broni japonskiej,musi zdac sie na ksiazki,zdjecia i te/stosunkowo/ nieliczne egzemplarze mieczy ktore przechodza przez nasze rece.w dodatku bez profesjonalnego prowadzenia przez mistrza.
mozna w ten sposob zebrac ogromna wiedze ksiazkowa i to juz jest cos...
zycze powodzenia.....maciek dietl.

Re: Datowanie głowni

: 14 listopada 2008
autor: norinaga
Dzieki Maciek za dobre slowo.

Chzialbym poddac weryfikacji informacje jakie uzyskalem z roznych zrodel (glownie internet) odnosnie jakosci glowni np.
1) kiedys na jakies aukcji spredawca napisal ze nakago ma piekna patyne niemalze koloru czarnego co swiadczy o tym ze do wykucia zostala uzyta stal bardzo dobrej jakosci
2)niemal identyczny hamon po obu stronach glowni to oznaka wysokich umiejetnosci kowala (mysle ze to prawda mam katalog z wystawy mieczy w londynie i wiele z nich ma wyzej wymieniona ceche a sa to naprawde miecze wartosciowe)
3) w jednym z opisow wakizashi a stronie Pana Sochy znalazlem takie zdanie- W uznaniu jakosci głowni, szlifierz pozostawił swoje znaki przy końcu ha. (prawie szystkie glownie z wyzej wymienionego albumu maja takie znaki)
4) mam tez swoja teorie na temat nakago i nie chodzi mi o sygnature tylko o ogolne wrazenie odnosnie wykonania tej czesci glowni.
chodzi mi o to ze jesli kowal przylozyl sie do wykonania nakago to i reszte glowni tez wykol dobrze( pokaze to na zdjeciach)

dopracowane nakago
Obrazek


a to jakies takie nijakie takie

Obrazek

nie bede pisal nic o szczerbach, rozlaminowaniach itd. bo to oczywiste ze obnizaja wartosc miecza

bardzo jestem ciekaw co wy o tym sadzicie

Re: Datowanie głowni

: 14 listopada 2008
autor: katon
Macieju czytam a serce rośnie . wszystko to prawda a i na usta truizmy się cisną . Zupełnie nie dawno bo kilka lat temu zainteresowałem się sie nihonto i juz po chwili wiedziałem ze jestem wszystkowiedzącym platnerzoteoretykiem w dodatku znającym jedyne obowiązujące najważniejsze japońskie itd. Tak jak piszesz dużo wody musi upłynąć ,nim człek rozpozna gdzie przód a gdzie tył , góra i dół . a potem z rozrzewnieniem wspomina jak Łoś z Malborka chinolem go w butelkę nabił .
I dalej powiadam kto się nie dał w butelkę nabić niech pierwszy kamień rzuci. Panowie uczmy sie co by mniej baboków za ciężkie dutki nabywać .

Re: Datowanie głowni

: 15 listopada 2008
autor: norinaga
swiete slowa katon swiete slowa!!!!!!!!!!

Re: Datowanie głowni

: 19 listopada 2008
autor: Kagetora
A a'propos topicu - ciekawy link:

http://home.comcast.net/~colhartley/Ori ... dArmor.htm

Mnie zaciekawił - może i Wam się przyda?
Pozdrawiam!

Re: Datowanie głowni

: 19 listopada 2008
autor: MadSun
Kagetora, swietna strona. Dzieki.

Re: Datowanie głowni

: 20 listopada 2008
autor: Kagetora
Cała przyjemność po mojej stronie! :) Nareszcie mamy pokazane zróżnicowanie wymiarów, technik, dekorów, detalicznych opisów głowni i detali rękojeści itp. w poszczególnych epokach. Mnie się te info bardzo przydały dla zrozumienia, że w Japonii przede wszystkim w arsenałach panowało bogactwo form i treści :wink:

miecz....

: 20 listopada 2008
autor: antoni maciej dietl
zastanawiam sie,czy powtarzac truizmy - bogactwo kultury miecza w japonii jest rzeczywiscie czyms niezwyklym w skali swiatowej.symbol przynaleznosci do najwyzszej klasy spolecznej.widoczna oznaka i rzeczywiste narzedzie wladzy i autorytetu.jedyna "bizuteria" noszona na codzien.niezwykle wyrafinowany,specjalistyczny proces produkcji,rozlozony na wielu profesjonalistow-artystow.uzywanie skomplikowanego,hermetycznego jezyka do opisu jakosci i wlasciwosci miecza.kolekcjonerstwo,koneserstwo,wielka rola miecza w religii.kontynuacja kultury miecza az do czasow wspolczesnych,wiecej,rozszerzenie jej na praktycznie caly swiat.nie ma chyba kraju gdzie nie byloby milosnikow miecza japonskiego,adeptow sztuk miecza,wykonawcow broni.
to jest fenomen,jaki nie przydarzyl sie zadnej innej broni na taka skale - bialej,palnej,miotajacej.....
temat do niekonczacych sie przemyslen........

Re: Datowanie głowni

: 20 listopada 2008
autor: katon
powitać wszelakich po fachu i zamiłowaniach , Jak Wiecie Panowie choć osiemnaście lat minęło ponad osiemnaście lat temu, młodym leszczem tutaj jestem a i wiedza niewielka . Mam przyjemność pochwalić się dzisiejszą zdobyczą , która to jest wspaniałe kowalskie imadło takie szczękowe osadzane na pniu . Cholerstwo waży pewnie z około 60kg , i jest tak wielkie ze l;lesniczy miał problem co położyć żeby mieć podwalinę pod łonego. Suma sumarum we dzisiejszy czwartkowy wieczór obok przerabianej balansówki i kowadła stanely szczęki . Jako inauguracja suto zakrapiana padlina w zaciszu garażu i mały wypad na reidojo. Panowie życie jest piękne a potem realizować marzenia . AVE Katon . ps . wszelkie interpunkcyjne jak i ortograficzne zwalam na trunek , a składnie wybaczycie chyba koledze.

Re: Datowanie głowni

: 21 listopada 2008
autor: Kagetora
Wracając do tematu - warto zajrzec też na stronę yakiba.com (bez WWW!) i przejrzeć artykuł o szkole płatnerzy Yasutsugu i poznać charakterystykę ich głowni:

http://yakiba.com/article_yasutsugu.htm

Początkujący z dobrą znajomością angielskiego powinni jako "starter" przejrzeć koniecznie

http://yakiba.com/beginner_page.htm

Miłej lektury!

Re: Datowanie głowni

: 22 marca 2010
autor: yakiba
Mam pytanie do znawców języka , jak zapisać aktualną datę w kanji, chodzi tylko o rok.

Re: Datowanie głowni

: 22 marca 2010
autor: LarsOn
Nie jestem wprawdzie ekspertem, ale napiszę:

Po naszemu
二千十年
Ni sen jyuu nen

W kalendarzu nengō
平成二十二
Heisei ni jyuu ni

Re: Datowanie głowni

: 22 marca 2010
autor: yakiba
Dzięki, chodzi mi o datowanie głowni ,( powinienem od razu napisać)
Czy to tak samo ?

Re: Datowanie głowni

: 22 marca 2010
autor: LarsOn
Tak, jeśli chcesz po prostu zapisać datę to w ten sposób (chociaż Japończycy piszą teraz po prostu 2010年).
Nie widziałem wprawdzie wielu nakago, ale nie potrafię wymyślić powodu dla którego kowale mieliby zapisywać na nich daty inaczej ;)

Re: Datowanie głowni

: 22 marca 2010
autor: norinaga
http://home.earthlink.net/~steinrl/kanji/nengo.htm
tu jest wszystko.
data na mieczu jest zapisywana w nastepujacy sposob:
2 pierwsze kanji to era (w tym wypadku heisei czyli 1989r)
potem kanji oznaczajace ktory rok ery (w tym wypadku 22, zapisany tak: NI-2, JYU-2, NI-2, a na koncu kanji oznaczajace slowo rok czyli NEN.
potem w ten sam sposob zapisuje sie ktory mieciac i dzien(ktory dzien to zazwyczj nie zapisuja, przewaznie koncza na miesiacu).

Re: Datowanie głowni

: 22 marca 2010
autor: yakiba
Dzięki, wczoraj właśnie szukałem paru rzeczy na tej stronie ale datowania nie zauważyłem

Re: Datowanie głowni

: 22 marca 2010
autor: yogoro
Datowanie było w Japonii zapisywane w systemie nengo czyli według aktualnych nazw epok oraz często uzupełniane zapisem zodiakalnym , czyli cyklami powtarzającymi się co 60 lat(tzw,cykliczny kalendarz zodiakalny wywodzący się z Chin)
Jak to wyglądało ?
Np. zapis daty 1730 rok ( był to 15 rok okresu Kyoho) był taki: Kyoho 15 Kanoe - inu , gdzie składowa nengo to określenie ery Kyoho , podem podanie roku trwania tej ery czyli 15 rok i uzupełnienie zapisem zodiakalnym czyli Kanoe-inu (kanoe inu w cyklach 60 letnich odpowiadał latom :
...1610,1670,1730,1790,1850,1910,1970 ... itd)
Ten sposób datowania jest opisany w książce J.M.Yumoto "Miecz japoński"
Zapraszam do zapoznania się z datowaniem na feudalnych banknotach japońskich gdzie zawarłem bardzo dużo praktycznych przykładów jak rozszyfrowywać daty, takie samo datowanie występuje na mieczach.
zapraszam do zajrzenia na stronę http://www.yogoro.org/
Myślę ,że pomoże to zrozumieć i ułatwi odczytywanie zapisu dat w języku japońskim.

Re: Datowanie głowni

: 22 marca 2010
autor: yakiba
Yogoro, jestem pod wrażeniem twojej stronki, ale stanowczo się nie zgadzam z podpisem na końcu pod tsubami.Chcę więcej .Te tsuby są piękne , to moja grupa krwi.Napisz coś więcej o tej kolekcji.A swoją drogą już sobie przypomniałem dlaczego nie robię sygnatur na mieczach.

Re: Datowanie głowni

: 23 marca 2010
autor: Teddy
Cześć

Yogoro, zrobiłeś nam niespodziewanie taaaaaką ogromną ucztę dla oczu tymi tsubami, także bardzo Ci dziekuję. Nie używamy tu na Rejdojo mocnych słów, ale w tym przypadku muszę: zajebiste tsuby. Szczególnie, dla mnie miłośnika bonsai, bo swoją drogą koledzy czy zauważyliście jak dużo jest na tsubach elementów roślinnych, przede wszystkim drzew ? No a dominuje oczywiście sosna, bo jest ona dla Japończyków drzewem klasycznym, czyli w ich kanonach sztuki sosna jest w kanonie SHIN.

Pozdrawiam i więcej poproszę

Teddy

Re: Datowanie głowni

: 23 marca 2010
autor: yogoro
Dziękuję za miłe słowa , Teddy , zachęcam do obejrzenia kolekcji hansatsu , jest tam dużo motywów roślinnych i jako miłośnik bonsai pewnie spodobają Ci się niektóre z nich (-:
Podkatalog z tsubami to część kolekcji tsub o charakterze że tak się wyrażę estetyczno - ikonograficznym .
Są to tsuby z różnych szkół i okresów , często o finezyjnej kompozycji i bogatym zdobieniu , zawierające różnorodną tematykę .
Być może część z nich znajdzie się na planowanej wystawie w Muzeum Manggha w Krakowie.
Yakiba , ponieważ całość opracowania dotyczy feudalnego banknotu japońskiego stąd oczywiście muszę zachęcić do jego obejrzenia niezależnie od urody prezentowanych tsub (-:
Pozdrawiam

Re: Datowanie głowni

: 23 marca 2010
autor: GrafRamolo
Świetna kolekcja, niektóre tsuby naprawdę rarytasy.