Mały komplecik

Pokazujmy nasze prace i te udane i te mniej.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Mały komplecik

Post autor: GrafRamolo »

Ostatnio zrobiłem taki oto prosty komplecik tsuba i seppy z motywem chryzantemy.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały komplecik

Post autor: yakubu »

No i fajnie - surowo, bojowo, az zal, ze seppa zostanie zaslonieta przez fuchi ;P A propos - jakies fuchi, kashira, menuki do kompletu w planie?
Bushi
Posty: 282
Rejestracja: 1 listopada 2006
Lokalizacja: Koluszki/Łódź

Re: Mały komplecik

Post autor: Bushi »

Bardzio mi się to podoba:)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Mały komplecik

Post autor: GrafRamolo »

O reszcie nic nie wiem, tylko byłem poproszony o wykonanie tych elementów. Dzięki za uznanie. (rozmiar wakizashi)
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały komplecik

Post autor: RKGalery »

Śliczna patyna :) I bardzo czysto zrobione. Wyrazy zazdrości dla posiadacza
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Mały komplecik

Post autor: (fla)MASTER »

badzo fajna tsuba, mi wlasnie podobajá sie skromne oprawy, aczkolwiek nie jestem obojétny na bardziej wyszukane motywy.

seppa super, jednak jako calosc jakos mi do siebie nie pasujá,
moze dlatego ze tsuba jest raczej skromna a seppa ma ladne zdobienia?

no ale to tylko moje zdanie.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Mały komplecik

Post autor: Jian »

Mnie się też podoba,lubię proste tsubki bojowe :wink:
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Gość

Re: Mały komplecik

Post autor: Gość »

Czy tych listków nie powinno być 16 jeśli to chryzantema. :?
Cesarska ma 16.
Przyznam że nigdy nie liczyłem ile listków mają zwykłe.
Ale w najbliższym czasie policzę.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mały komplecik

Post autor: Arek San »

gratulacje za cierpliwosc:) wyciecie takiej chryzantemy to bardzo precyzyjna praca:)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Mały komplecik

Post autor: GrafRamolo »

Tewie, gdyby to był mon to jak najbardziej 16 płatków ale to jest po prostu ozdobnik nie miał mieć żadnych konkretnych odniesień.
Gość

Re: Mały komplecik

Post autor: Gość »

Oczywiście - rozumiem.
A z tym liczeniem to żart.
Żeby wszystko było jasne.
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Mały komplecik

Post autor: basil »

Panowie wróćmy może do tematu ;)

Co do kompleciku, to ja tutaj widzę proste, czarne fuchi i kashira, ew. barwioną na czarno same i Ito w kolorze seppa. Bomba :)

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2009 przez basil, łącznie zmieniany 2 razy.
"Bycie Basilem zobowiązuje"
Bushi
Posty: 282
Rejestracja: 1 listopada 2006
Lokalizacja: Koluszki/Łódź

Re: Mały komplecik

Post autor: Bushi »

basil pisze:Panwie wróćmy może do tematu ;)

Co do kompleciku, to ja tutaj widzę proste, czarne fuchi i kashira, ew. barwioną na czarno same i Ito w kolorze seppa. Bomba :)

Pozdrawiam!
Fuchi i kashira jak najbardziej czarne - ale jakiś miedziany akcent dopuszczam;)
Co do menuki na pewno miedź... Same może być białe może być czarne - ale ito czarne ewentualnie jakaś szarość (kolorystyka którą Ty zaproponowałeś też może być ciekawa - mogłoby sympatycznie wygladać)
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: Mały komplecik

Post autor: Kurokami »

Grafie, jaką grubość ma ta tsuba i w ogóle jakie grube robisz najczęściej?
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Mały komplecik

Post autor: TomekSan »

A ja bym coś jeszcze z rogu dopuścił :wink:
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Mały komplecik

Post autor: GrafRamolo »

Kurokami ta nie pamiętam zapewne około 5mm. A robię różne do jednego wzoru pasuje grubsza do innego cieńsza bardzo to jest zmienne.
krzysztofor3
Posty: 7
Rejestracja: 11 lutego 2009
Lokalizacja: góral

Ładny komplecik

Post autor: krzysztofor3 »

Witam mam pytanie jesli ktoś zamawia oprawe do miecza to kiedy dopasowójesz nakago ana żeby aby nie terkotało to wszystko na mieczu jeśli nie masz nagasa
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Mały komplecik

Post autor: norinaga »

Pozwole sobie odpowiedziec na to pytanie, jak nie masz glowni a juz chcesz zrobic tsube to robisz nakago ana "orientacyjnie" jak wiadomo katana ma grubosc srednio 7-9mm i szerokosc ok 3 cm (+/- kilka mm) wiec wycina sie nakago ana np, 28/9mm a potem robi sekigane albo takane ato, mozna tez zrobic mniejszy otwor a potem rozpilowac go do rozmiaru glowni (nie jestem pewien czy japonczycy tak robili ale nie widze powodu czemu nie mieli by tak robic).
ps. Grafie zycze zdrowia.
krzysztofor3
Posty: 7
Rejestracja: 11 lutego 2009
Lokalizacja: góral

Co dalej z tą dziórką

Post autor: krzysztofor3 »

Wiem ze tak można zrobić ale nie karzdy kto zamawia tsube i seppa bedzie piłował pilnikiem, to wymaga pewnej zręcznosci i odrobiny wiedzy. Widziałem tsuby punktowane aby otwór byl węższy a póżniej pewno trza mocno nabić na nakago przypomocy drewnianego klocka z dziórką ale do tago też trza mieć zdolnosci majsterkowicza i wyczucie.Oglądam Wasze prace i tak sobie myślałem jak nabywcy opraw radzą sobie z tym problemem.Chyba że te elementy mają terkotać na mieczu gdy się nim począsnie.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Mały komplecik

Post autor: norinaga »

" Widziałem tsuby punktowane aby otwór byl węższy a póżniej pewno trza mocno nabić na nakago przypomocy drewnianego klocka z dziórką ale do tago też trza mieć zdolnosci majsterkowicza i wyczucie."

To sie wlasnie nazywa takane ato i to jest najlatwiesza metoda, z tym ze nie nabijasz tsuby na sile tylko zbijasz punktakiem brzegi wokol otworu a potem i tak musisz wyrownac pilnikiem i naprawde nie jest to wcale jakos bardzo skomplikowane, czym nakago ana jest dokladniej zpasowany tym lepiej, ale musi to byc tak zrobione zeby bez problemow mozna bylo zdjac tsube chocby w czasie konserwacji glowni, a jak by tsuba byla nabita na sile to raz ze bylby problem ze zdjeciem a dwa jezeli taki zabieg przeprowadzony byl by na antycznym mieczu to na pewno uszkodzeniu ulegla by patyna na nakago.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mały komplecik

Post autor: Arek San »

dlatego daje sie miedziane wstawki tzw sekigane by miecz opierał sie na nich, miedz jest na tyle mmiekka ze nie uszkodzi trzpienia na tyle twarde ze trzyma sztywno tsube :)
krzysztofor3
Posty: 7
Rejestracja: 11 lutego 2009
Lokalizacja: góral

Re: Mały komplecik

Post autor: krzysztofor3 »

No wlasnie te miedziane czy brązowe wstawki to się wlutowywuje czy wklepuje młotkiem
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mały komplecik

Post autor: Arek San »

sekigane zawsze sie wklepuje.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Mały komplecik

Post autor: GrafRamolo »

Zasadniczo jak robi się oprawę to najlepiej mieć ostrze i pasować do gotowego ostrza, jeśli ostrza nie ma cóż to już ryzyko zamawiającego i czasem może być trochę pasowania.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mały komplecik

Post autor: Teddy »

Cześć

Chciałem jeszcze wrócić do wklepywania miedzianych wstawek sekigane. Dwa pytania:
- czy najpierw trzeba te kawałki miedzi wyżarzyć, aby miedź zmiękczyć, a potem dopiero wklepywać (oczywiście zrozumiałe że w trakcie wklepywania miedź się utwardzi) ?
- czego właściwie ma się trzymać ta wklepywana miedź ? Czy po prostu będzie się ona zapierała o boczne krawędzie tego zbyt dużego otworu w tsubie ?
- Czy też trzeba zrobić jakieś wgłębienia lub nierówności w brzegach otworu tsuby, aby wstawka się w nich zaklinowała ?

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
ODPOWIEDZ