Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: Shirotatsu »

Jeśli masz na mysli Sebastian to pytanie:
Następne pytanko czy nałożenie na różnej wysokości glinki na ostrze względem Shinogi przed hartowanie spowoduje pofalowanie, skrecenie yakiba Question
to jakoś tak zawile to napisałeś, że nie mam pojęcia o co ci chodzi.

Może to co Katon napisał jest odpowiedzią na to twoje pokręcone pytanie :lol:
Awatar użytkownika
sebastian ;)
Posty: 101
Rejestracja: 30 grudnia 2006
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: sebastian ;) »

No dobra postaram się jaśniej :D
przyjmując poprzeczny przekrój ostrza , jeśli nakładając glinke np. z lewej strony będzie się ona konczyłą wyżej przy shinogi ( albo w ym miejscu będzie odsłaniane ostrze :wink: ) a po prawej nirzej w kierunku ha : czy spowodowac może to pofalowanie linii ha podczas hartowania :?:
podobnie jak nie odwzorowanie wzoru dla hamon - nakładanej glinki względem lewej i prawej strony głowni :?

Zawsze starałem sie nakładać glinkę z równej wysokości i o takim samym wzorze po obu stronach bez przesynięć, i zastanawia ma mnie czy odstępstwo od tej zasady może spowodowac defekty czy męczę się dla ideii :D
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: Shirotatsu »

Męczysz się dla idei :lol:
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: katon »

Sory myślałem ze chodzi Ci Seba o grubość warstwy, a nie o szerokość powierzchni i lustrzane odbicie lewej i prawej strony . Ave Katon
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: Shirotatsu »

Katon - nie "soruj" tak, bo twoje informacje są bardzo ciekawe i przydatne.

Ciekaw jestem jak wygladają te skurcze przy grubości glinki ok. 2-3 mm (ja taka max. grubośc daję) na osłoniętej części głowni. I jakie najlepsze byłyby proporcje mieszanki. Ciekawi mnie też jaki twoim zdaniem najlepszy byłaby typ gliny uzyty do mieszanki.
Ja jak juz wczesniej gdzieś pisałem uzywam zazwyczaj glinki kaolinowej, a jak mi braknie to mam taką zwykłą gline do ceramiki wypalanej.
Ale gdybys się podzielił informacjami na temat wyboru gliny, doboru proporcji składników to może uda mi się jeszcze ulepszyć swoja glinkę.
Awatar użytkownika
sebastian ;)
Posty: 101
Rejestracja: 30 grudnia 2006
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: sebastian ;) »

no ładnie :cry:
ale wielkie to męki nie są więc bedę dalej się meczył dla ideii :wink:

Jednak nierównomierne rozłożenie gliny wzgledem boków głowni która spowalnia szybkość oddawania ciepła - hłodzenia w hartowaniu nie zpowoduje zmiany przekroju powstałych przemian :?: .

A tetraz jaśniej :D na rysuku który Shiro zmaieściłes jest tak pi razy oko rozkład twardości ostrza. Więc jak będzie to się troszke zmieniało w hartowaniu względem boków głowni to nie zacznie nam krzywić głowni :?:.

Ciepło wychodzące z pod osółoniętych obszarów głowni w kierunku hartującego się ostrza będzie docierało na równi w miejscu gdzie obie warstwy gliny są na takiej samej wysokości.Jednak jesli z jednej strony glina jest o wiele niżej to nie zacznie się robić klinik :?:, Zdaję sobię sprawę , że te przemiany zachodzą na gubościach no nazwijmy to małych :D ale zawsze

Czysta teoria z mojej strony nie poparta praktyka w tym akspekcjie :) ( nie eksperymentowałem z takim nakłądaniem gliny ) wobec czego upraszam o wyrozumiałość dla mych wywodów.

Katon popieram Shiro przydała by się i twoja wiedza :D
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: katon »

jak napisałem dużo wody upłynęło a co gorsza to wszelka moja wiedza skierowana była na naukę wyrobu sztuki użytkowej (GARÓW) a nie nihonto , lecz z największą przyjemnością przypomnę sobie co nieco ,a przemyśleniami podzielę się na forum . Uzbrojcie się zatem w cierpliwość a coś tam odgrzeje . Pozdrawiam Katon.
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: katon »

No dobra do roboty może komuś się to przyda?
podstawowym podziałem są Mady i kaoliny . te pierwsze to są ciągle (również obecnie ) tworzące się gliny rzeczne mlode formacje , drugie zaś występujące na terenie całej Polski kaoliny są glinami polodowcowymi. Im to nalezało by się przyjrzeć , i tak dla wszelkich glin zaraz omawianych napiszę że gliny w temp. pokojowej tracą 2% wody ( zarobowej) , uwolnienie wody fizycznie związanej następuje w temp. 100 stopni C ., a woda chemicznie wiązana odparowuje w 550 st. C i to wtedy w skutek kontrakcji dochodzi do zmiany struktury gliny . jest to krytyczny moment wypału ceramiki a na nasz użytek można przyjąć że jak przejdziemy owe 550 to utrzymamy ją do temperatury hartu .
Kaolin - glina pierwotna 1800 st C , materiał suchy nie dający się formować ręcznie ma dużą tolerancję objętościową .
biała przemysłowa 900-1050 st C (mala zawartość żelaza )
Gliny kamionkowe 1250-1300
Gliny ogniotrwałe Kaoinit i tlenek glinu 1600-1750 st C
Gliny wtórne (garncarskie ) , żelazowe , duża kontrakcja nawet 20 % objętości .
Wszystkie w/w jak widać mogą być wykorzystywane do nihonto zaś żadna z nich nie utrzyma się na metalu somorodnie. Dla uplastycznienia materiałów chudych dodaje się bentonity , montmorylonity - materiały wulkaniczne 1200- 1380st C które to jednak zmniejszają tolerancję objętościową . W opisywanych na forum przepisach dotyczących składu gliny , węgla , skaleni , piechu kwarcowego itd proporcję powinny być podobne ,a różnica wynika z tłustości gliny . Mówiąc najprościej jeżeli dysponujemy glinami chydymi ( mało plastycznymi) to ilość komponentów towarzyszących może być mniejsza. Naczelnym celem naszym jest uzyskanie takiej mięszaniny która to nie odpada w czasie nagrzewania klingi do koniecznej temperatury. Jeżeli zaś pośiadamy już przepis na ową mięszaninę zdajęcą egzamin to poprawić ja można tylko na zasadzie prób i błędów . Dlaczego ? Wyobrażmy sobie że mamy do czynienia z dwoma analogicznymi rodzajami glin ,z różnych wyrobisk skład będzie się różnił więc i charakterystyka będzie różna a co zatem idzie konieczne komponenty powinny być troszkę inne dla osiągnięcia zamierzonego celu. Istnieją wszak izolatory termiczne bardziej przewidywalne tak jak np. ekspandowany perlit +cement glinowy temp 800 st C wspłóczynnik term 0,21 , czy izolator pianowo- kaolinowy do 1200st C 0,35 , korundy lekkie 1700, bardzo przewidywalne polikrystaliczne włókna ogniotrwałe tz. whiskersy stosowane w izolacji statków kosmicznych. Cholera zagalopowałem się . Wybaczcie.
Odpowiedając na pytanie Shiro . Na warstwie 2- 3 mm stosowanej przez Ciebie utrata obiętościowa gliny jest okolo 15 do20 % .Pamiętać jednak musimy żę mówimy o glinie a nie o mięszaninie, ważna jest zawartość gliny w masie a chyba nie przekracza 30 % ogółu .
Kolejne okolo 30 to węgiel , i tu niespodzienka - bo pomimo ze tracimy 100% węgla to jego utrata nie ma wpływu na obiętość powoduje ona perforacje masy w miejscu węgla pozostaje wolna przestrzeń (obrazowo to np . pumeks) wszelkie pozostałe nie tracą więcej jak 2 % z ostatniej 1/3 całości .
Puki co temat pozostawiam otwarty , pozdrawiam Katon
Awatar użytkownika
aambeeld
Posty: 170
Rejestracja: 26 listopada 2006
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: aambeeld »

bardzo użyteczne kompendium! Dzięki serdeczne Katon!

ze swego, gleboznawczego, punktu widzenia dodam, że rozróżnia się następujące gatunki gleb gliniasto-podobnych - nazwijmy je "utworami":

gliny:
glina lekka (pylasta)
glina średnia (jw)
glina ciężka (pylasta)

iły:

ił piaszczysty
ił pylasty

są jeszcze piaski:
gliniasty mocny
gliniasty mocny pylasty

mam dostęp do map glebowych i w zasadzie mogę wskazać, gdzie owe gleby występują. na różnych głębokościach...

Poza mapą glebową - interesujące wydają się być Iły Krakowieckie, które stanowią hałdy usypiskowe (obecnie zrekultywowane) w odkrywkowej kopalni siarki w Machowie.

Kieydś robiliśmy z kolegą hart selektywny na glince z Bielska-Białej. Kolega oprocz tego, ze kowal to również artysta garncarz. Materiał był koloru jasno-cielisto-szarego, sproszkowany w stanie suchym, równoziarnisty. Granulacja coś koło pyłu.
Położyliśmy to po namoczeniu na głownie (świeżo po kuciu, z zendrą). Wygrzewało się bez odpadania, natychmiast po nałożeniu - mokre. Mam gdzieś namiar na sprzedawcę... "gdzieś" to 1400km stąd. )-;
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2009 przez aambeeld, łącznie zmieniany 4 razy.
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: katon »

Aambeeid ładnie to się tak naigrywać " kompendium "
wiem że nawet nie liznąłem okładki tematu. Lecz jeżeli ma ktoś pytanka związane z piecami ,suszarniami, procesami, gliną, temperaturami szkliwem to mam gdzie szukać i służę pomocą . pozdrawiam Katon.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: yakiba »

Katon mam pytanie ale to trochę oftot. Po wytopie stali zostało sporo żużla, fachowo nazywa się to fajalit- stop żelaza i krzemu.Topi się w ok 1200 stopni chciałbym tego użyć jako szkliwa do ceramiki ale myślę że muszę czegoś dodać dla obniżenia temperatury( ze zmieleniem fajalitu sobie poradzę)może masz jakiś pomysł?
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: katon »

Yakiba oczywiście pomyślę ,a na pm puki co puszcze kilka pytań
Awatar użytkownika
aambeeld
Posty: 170
Rejestracja: 26 listopada 2006
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: aambeeld »

katon - a co powiesz na ofertę tej firmy:
www.keramos.pl?

w ich filii w Bielsku-Białej ciut więcej opisu glin:
http://g.grabski.webpark.pl/materialy.html

mnie interesuje owa masa porcelanowa...

Wracając do podziału mady i kaoliny. Gwoli uzupełnienia mady mają bardzo różne uziarnienie, i tu znów gleboznawca podzieli mady na:
mady lekkie, średnie i ciężkie. W madach trafiają się soczewki tłustego iłu - bardzo ciekawy materiał. No i mady to utwory heterogeniczne - zbudowane są najczęściej z warstw o różnym uziarnieniu.
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2009 przez aambeeld, łącznie zmieniany 1 raz.
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: katon »

Coraz bardziej zdaje sobie sprawę ze zostałem 100lat za murzynami ,a takie strony uświadamiają mi że stare Hoffmany mogą tylko służyć na wnętrze dyskotek. Co sądze? Świetne wyroby a różnorodność oferty spora. Dzisiaj w związku z pytaniem Yakiby odwiedziłem starego kumpla i poczułum się jak w wechikule czasu . Po wyrobach wylewanych do gipsowych form nie ma śladu . Wszech ogarniająca nowoczesność.
Awatar użytkownika
aambeeld
Posty: 170
Rejestracja: 26 listopada 2006
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: aambeeld »

ano Świat się kręci...

plus tego postępu jest taki, zę na niemieckim Ebay'u można kupić używany piec ze sterownikiem do 1200 stopni.. za nawet 150€. Piec za mały na katanę, ale świetny na wsad kilkudziesięciu tanto. Sterownik umożliwia hartowanie stali wysokostopowych: przystanki, tempo grzania.

Nic Ci owe nazwy glin z keramos'a nie mówią?
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Hartowanie selektywne a zgięcia głowni

Post autor: katon »

Możesz sprecyzować o którą masę porcelanową CI chodzi? ,a co się tyczy nazw w większości są to nazwy handlowe (srebrzysty ptak str 38), co do topników . szkliw, farb , listerów to trzeba siedzieć w temacie i znać produkt żeby móc coś sansownego powiedzieć. Każdy z grubsza wie jak chodzi szkliwo lecz dopiero w praniu można się o tym przekonać. Nie chcąc wprowadzić nikogo w błąd lepiej jeżeli powstrzymam się od improwizacji natemat.
ODPOWIEDZ