Co ma po głowie w Iaido chodzić ?

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Co ma po głowie w Iaido chodzić ?

Post autor: basil »

Witam!
Tak troszkę dzisiaj sobie szalałem po domu z mieczem i mnie naszła taka dziwna myśl. W zasadzie w Iaido chodzi głównie o rozwój na poziomie duchownym, więc jak to wszystko wygląda: Podczas rąbania myślę o zarąbaniu przeciwników, którzy to stoją przede mną (czy tam gdziekolwiek indziej).
Podczas Batto myślę, żeby wyciągnąć miecz i zadać cios nim wróg to zrobi.
O czym jednak mam myśleć robiąc Noto ? To jest bardzo istotny element i zawsze powinien być robiony w jak największym Zanshin. Ale żeby skupić myśli to trzeba wiedzieć na czym.

Proszę o wypowiedź w tych kwestiach :)

Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Co ma po głowie w Iaido chodzić ?

Post autor: (fla)MASTER »

wlasnie chodzi o to aby nie myslec: akcja = reakcja,
nauczyciel powiedzial mi kiedys: na poczatku jest mysl, a potem ciécie. W miaré uplywu czasu i praktyki mysl i ciécie nastepujá jednoczenie, a na najbardziej zaawansowanym poziomie nie ma mysli - jest tylko ciécie. ;)

takie jest moje zdanie
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Co ma po głowie w Iaido chodzić ?

Post autor: Jian »

myslę że jak sie chowa miecz to trzeba myśleć żeby palce nie poleciały :lol:

A tak na serio to chyba chowając miecz nadal myślimy o tym by w każdej chwili go błyskawicznie dobyć,cały czas gotowość jak by przciwnik miał wstać za chwile,przynajmniej ja tak to rozumuje.
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
LarsOn
Posty: 152
Rejestracja: 9 stycznia 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co ma po głowie w Iaido chodzić ?

Post autor: LarsOn »

Im bardziej się skupiasz na czymś konkretnym tym bardziej jesteś zagrożony czym innym, zanshin przy noto nie polega na wlepianiu gał w leżącego wyimaginowanego przeciwnika tylko na "użwaności" i gotowości. W każdym momencie noto jesteś gotowy zadać cięcie, pchnięcie, zrobić blok, rzucić miecz w przeciwnika czy cokolwiek innego adekwatnego do sytuacji, nie ważne czy będzie atakował Cię ten na którego masz skieorwane metsuke. W niektórych kata koryu np. Inyoshintai z Muso Shinden bardzo dobrze ten moment przed wykonaniem cięcia w trakcie 1. noto. (fla)MASTER dobrze powiedział o rozwoju tego procesu, najpierw myślisz, żeby ciąć jeśli przeciwnik zacznie zagrażać, a potem po prostu atakujesz, to dokładnie tak samo jak z każdym elementem kata.

Jedyne czego nie zrozumiałem to "największy" zanshin. Zanshin według mnie ma tylko jeden poziom który utrzymuje się przez całe kata, można za to powiedzieć, że podczas noto jest on najlepiej widoczny :)
Awatar użytkownika
krzysiek83.1983
Posty: 44
Rejestracja: 15 kwietnia 2008
Lokalizacja: Jastrowia

Re: Co ma po głowie w Iaido chodzić ?

Post autor: krzysiek83.1983 »

w iaido trzeba nauczyć się wykonywać formy czy dane techniki wchodzące w skład poszczególnych form kata ażeby wykonywać je odruchowo inaczej instynktownie bez myślenia o kata czy technikach nasz umysł powinień być poza świdomością w stanie tzw. pustki.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Co ma po głowie w Iaido chodzić ?

Post autor: Mr Smail »

widzisz basil, jak juz bedziesz mial pustke we łbie to bedziesz mistrz jajdo :)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
ODPOWIEDZ