Szlif

Pokazujmy nasze prace i te udane i te mniej.

Moderator: Zarząd

(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Szlif

Post autor: (fla)MASTER »

Ja wprawdzie nie robię mieczy ale od czasu do czasu szlifuje gotowe ostrza. Poniżej tanto zrobione kilka lat temu przez jedego z polskich kowali. Ostrze wykonano ze stali jednorodnej, nie posiada hady. Nie jest to pierwszy mój szlif ale z tego jestem w miarę zadowolony.
Oczywiści oczekuje konstruktywnej krytyki. :D
Yakiba- dzięki za wskazówki.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Szlif

Post autor: RKGalery »

Wygląda bardzo fajnie. Bardzo- bardzo fajnie. Tak osobiście przy jednorodnym chyba zrobiłbym migaki poza hamonem- kontrast byłby mocniejszy ale to już rzecz gustu. Masz jakieś zbliżenia ?
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Szlif

Post autor: bisonn@wp.pl »

bardzo ładnie a czym szlifowałeś czy możesz napisać :roll:
Awatar użytkownika
aambeeld
Posty: 170
Rejestracja: 26 listopada 2006
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Szlif

Post autor: aambeeld »

aparat
bez lampy
światło omnidirecitonal

dobry, dociąrzony statyw plus (samo)wyzwalacz do aparatu

Zrób lepsze zdjęcia - bez przepaleń. Dobra robota dobrego zdjęcia warta.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Szlif

Post autor: Jian »

No Dominik<fajnie!
Czy to Piotra robota??
Super,oby tak dalej to bede miał komu głownie do szlifu dawac. :wink:
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Szlif

Post autor: (fla)MASTER »

Obrazek

To jedyne zbliżenie jakie posiadam, zdjęcia robiłem starym Coolpixem, i na razie nie dysponuje lepszym sprzętem przez to są niestety pewne przekłamania. Na fotce można zobaczyc, że na jigane tuż pod mune jest rozjasnienie, w rzeczywistości ostrze poza hamonem ma jednolity kolor. Ostrze także posiada bardzo drobne kizu (otwarcie ziaren wegla) mniej więcej w polowie swej długości.
szlif robiłem kamieniami japońskimi, wykończenie to sashikomi.

RK- Migaki poza hamonem? chyba nie za bardzo rozumiem, ostrze to hira-zukuri więc migaki jest tylko na mune. Chyba że cos poplątałem ?

Jian - sygnatura mówi sama za siebie "stary kamień" :D
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Szlif

Post autor: RKGalery »

(fla)MASTER- nic nie poplątałeś, po prostu ostatnio w nowych mieczach często się zdarza że poleruje się ji "na lustro". Kiedyś robiono podobnie z ostrzami ze stali importowanej która nie była przekuwana. żeby podkreślić jej "nienaturalną" strukturę (brak hady). Pomyślałem że mogłby i w takim fajnie wyjść. To tylko oboczny komentarz- Twój szlif jest bez zarzutu i miło na niego spojrzeć, gratulacje- naprawdę świetna robota
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Szlif

Post autor: (fla)MASTER »

O! Dzięki...
Postaram sie wrzucić w niedalekiej przyszłości fotki z moich kolejnych prac.
Obecnie pracuje nad poprawieniem tanto współczesnego, robionego w polsce i mam jeszcze tanto antyczne, japońskie, które jest własnie na etapie kaisei.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Szlif

Post autor: Jian »

No czekamy,czekamy :wink:
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Szlif

Post autor: (fla)MASTER »

Kolejne tanto, które skończyłem szlifować. Tym razem ostrze warstwowe o ile dobrze pamietam coś ponad tysiąc warstw.
zdjęcia najlepsze jakie udało mi się zrobić moim aparatem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

a tak wyglada w oprawie

Obrazek
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Szlif

Post autor: bisonn@wp.pl »

widzę że nie próżnujesz ile czasu zajęło ci szlifowanie tego tanto :?: i mam takie pytanko bo zaczołem szlifować zrobione przezemnie no powiedzmy tanto czy dużo kamienia ci się zużywa i kto cię uczył szlifować :arrow: mi się podoba ale nie mogę się więcej wypowiadać na temat szlifu bo się na tym zabardzo nie znam możę się poznam w miarę szlifowania mojego :wink:
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Szlif

Post autor: basil »

Tanto samo w sobie cudne!

Jeśli można wiedzieć ile by coś takiego kosztował ? ;)

Pozdrawiam serdecznie!

PS: oprawa też twoja ?
"Bycie Basilem zobowiązuje"
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Szlif

Post autor: (fla)MASTER »

szlif tanto zajmuje mi od ok 2 tygodni do 2 miesięcy, czasami nawet dlużej. Nie jestem zawodowym szlifierzem :D
Co do kamieni to niektóre zuzywaja sie szybciej inne wolniej.
tanto było robione jakies 4 lata temu, a oprawę dostałem razem z ostrzem, niedawno zmieniłem sayę, ta na zdjeciu jest moja ;), z oryginału została tylko rekojeść.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Szlif

Post autor: bisonn@wp.pl »

ale nie napisałeś ile godzin w ciągu 2 tyg poświęczsz dziennie szlifowaniu a było by to bardziej dokładniejsze określenie czasu ja zaczołem szlifować moje ostrże już 2 dni ale po 2 godzinki jest ciężko bo linia ha miała hyba 2,5mm i nadal po ok 4 godzinkach jest 1,5 ale hamon jest twardy nie hcą się zrobić nawet większe ryski na nim
ObrazekObrazek
nie mam narazie nic lepszego ponieważ nie mogę opanować trudnej sztuki hartowania selektywnego :roll:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Szlif

Post autor: GrafRamolo »

Fla master i ja sie dokładam do gratulacji. Kawał porządnej roboty!
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Szlif

Post autor: (fla)MASTER »

ale nie napisałeś ile godzin w ciągu 2 tyg poświęczsz dziennie szlifowaniu
nie napisalem bo z tym bywa bardzo różnie, szlifuje w wolnych chwilach, czasami jest ich wiecej a czasami mniej. Bywa tak, że szlifuję kilka dni z rzędu po 2-3 godziny, ale czasami nic nie robię przez tydzień. Ale to skrajne przypadki, najczęściej jest to ok 1-1,5 godz. dziennie, no chyba że akurat nie mam co szlifowac lub czekam na jakiś kamień.
ale hamon jest twardy nie hcą się zrobić nawet większe ryski na nim
a czym szlifujesz?
ja z ostrzami współczesnymi rodzimej produkcji nigdy nie miałem problemu. Na tanto, które jest powyżej zdażylo sie że hamon po jednej stronie był bardziej wyraźny a po drugiej mniej no ale to mozna łatwo wyregulować.
problem mam natomiast teraz ze starojapońskim tanto (dokładny wiek i pochodzenie nieznane), mianowicie w momencie gdy hada i hamon powinny byc widoczne nie widać nic... przez moment myślałem nawet że byc może jest to jakiś szmelc ale po użyciu kwasku pojawiła sie słaba hada więc powinno byc ok pytanie tylko ile pracy mnie jeszcze czeka aby to wyciągnąć.
albo musze zainwestowac w lepsze kaminie.

graf napisal:
Kawał porządnej roboty!
dzięki, ale raczej myślę że robota jest może nie tyle porządna co raczej adekwatna do jakości ostrzy. Na razie nie stać mnie na nic lepszego.
ODPOWIEDZ