Filmy w HD

Hmm, no chyba wszystko jasne, chodzi o fabularne oczywiscie.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Filmy w HD

Post autor: Marcus65 »

Cześć! Na którymś torrencie napotkałem "Siedmiu samurajów" w wersji HD, a ostatnio Zatoichi. Czy spotkaliście się już z jakimiś innymi filmami samurajskimi w wysokiej rozdzielczości? Niekoniecznie na torrentach, ale w ogóle...

Pozdro
Marcus65
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Filmy w HD

Post autor: TomekSan »

Stare filmy w wersji HD ?? Coś mi się nie chce wierzyć. :wink: . No chyba, że to youtube HD :lol:
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Filmy w HD

Post autor: RKGalery »

Zatoichi może tak ale 7 samurajów chyba nie było nawet nakręcone w wystarczającej rozdzielczości żeby z tego zrobić HD także pewnie to jakiś myk.
Shouryu

Re: Filmy w HD

Post autor: Shouryu »

Pamiętajcie że kiedyś kręciło się filmy na kliszach światłoczułych. Fakt że klisza ma swoją gradację i ziarno.. ale i tak żadne HD cyfrowe im nie dorówna. :D Tak jak zdiecia cyfrowe nie dorównają analogowym.

Możliwe zatem, że są stare filmy przerobione na HD. :)
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Filmy w HD

Post autor: RKGalery »

Shoryu- nie do końca moja działka ale o ile się nie mylę to klatka dobrej jakości (nie- amatorskiego) filmu 35 mm to maksymalnie 17 mpikseli. Profesjonalne aparaty cyfrowe są już w tej chwili w stanie "wyciągnąć" o wiele więcej (co oczywiście nie znaczy że tradycyjne media są "złe").

Jeśli weźmiesz poprawkę na to jak zestarzały się filmy Kurosawy (naturalne starzenie się klisz)- dużo mniej. Na dobitkę reakcje chemiczne zrobiły swoje i nawet jeśli w teorii rozdzielczość byłaby wystarczająca to w rzeczywistości mamy do czynienia z płaskimi plamami czerni i bieli, bez dużej ilości detali.

Ot takie sobie gadanie z mojej strony- mogę się koszmarnie mylić :)
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: Filmy w HD

Post autor: Kurokami »

istotnie mylisz się RK. technicznie jest to jak najbardziej możliwe i jest już wiele starych filmów wydanych w rozdzielczości HD. klisza filmowa posiada wystarczającą ilosć informacji aby zrobić HD.
a stare filmy Kurosawy, Kobayashi czy Okamoto to nie tylko plamy czerni i bieli. na dobrych wydaniach dvd "Seppuku" czy "Shichinin no samurai" widać każdy najdrobniejszy detal ostry jak rasowe nihonto. wszak to nie są jakieś przedwojenne archiwalne starocie wygrzebane w piwnicy tylko mówimy o filmach z lat 60-70-tych.
zapewniam że te filmy są nagrane w dobrej jakości.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Filmy w HD

Post autor: RKGalery »

Hau hau hau skłamałem, hau hau hau

:)
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: Filmy w HD

Post autor: Kurokami »

.. gdzieś wyczytałem też że jest kanał,bodajże MGM HD na którym notorycznie lecą stare filmy w HD...
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Filmy w HD

Post autor: KIER »

Dla kliszy nie ma pojęcia Mpixeli.
Dla kliszy liczy się tylko czułość i rozdzielczość czyli (x) DPI.
reszta to obróbka i chemia.
A z każdej w miarę dobrej kliszy można zrobić film w jakości HD .
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filmy w HD

Post autor: Marcus65 »

RKGalery pisze: klatka dobrej jakości (nie- amatorskiego) filmu 35 mm to maksymalnie 17 mpikseli.
RK, zwykłe HD to rozdzielczość 1280x720, czyli zaledwie niecały 1 megapiksel. Full HD w rozdzielczości 1920x1080 daje nieco ponad 2 megapiksele. Powiedziałbym więc, że to ta technologia nie jest w stanie w pełni wykorzystać atrybutów taśmy filmowej, a nie na odwrót.

Pozdro
Marcus
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Filmy w HD

Post autor: GrafRamolo »

Taśma filmowa nawet stara bez problemu nadaje się na przerobienie na dh. Problemy są inne. po pierwsze właśnie proces starzenia się taśmy. Na przykład w Polsce kręcono na słabych kliszach orwo lub innych i dlatego w kolorowych produkcjach z lat 70tych widać takie typowe czwerwonawe zabarwienie i rozmazane refleksy świetlne. Na szczęście film czarno biały starzeje się o wiele dłużej i myślę że w Japonii nie używano kiepskich klisz. Problem jednak jest jeszcze z ilością klatek na sekundę. Nie wiem na jakiej kliszy i jaką kamerą kręcono wtedy ale jeśli miała mniej niż 24 klatki (a mogła mieć 17) wtedy jest problem, ale zapewne są programy co sztucznie dodają je. Na pewno jeszcze sa inne przeszkody jak właśnie nasycenie czerni lub fakt że w jasnych miejscach klisza mogła wyblaknąć, to wszystko zależy od przechowywania jej i stanu w jakim się znajduje. Ale myślę że przy dzisiejszej technologi jest taka konwersja jak najbardziej możliwa pytanie tylko czy wydawcom się opłaca bo na pewno to swoje kosztuje a czy będzie na tyle lepsza że wiele osób ją kupi pomimo że posiada już dvd z tym samym filmem?
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filmy w HD

Post autor: Marcus65 »

Oczywiście, masz Grafie rację, ale w zasadzie te wszystkie defekty nie wpływają na możliwość przetworzenia klisz na hd. Po prostu obraz będzie miał takie same defekty, jakie widoczne byłyby podczas oglądania oryginalnej taśmy.
Co do liczby klatek, to istnieje oprogramowanie interpolujące, czyli de facto "dorabiające" klatki pośrednie. To więc również nie stanowi raczej większego problemu.

Pozdro
Marcus
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Filmy w HD

Post autor: GrafRamolo »

No to tak jak myślałem, z tym dorabianiem klatek ;) Na pewno w Japonii co roku wychodzą nowe wersje klasyków.
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filmy w HD

Post autor: Marcus65 »

Właśnie natknąłem się na jednym z serwisów torrenta na Rashomon w wersji HD, ripowany z Blu-Ray :).

Pozdro
Marcus
ODPOWIEDZ