Strona 1 z 1

Koks czy węgiel drzewny?

: 18 grudnia 2008
autor: Jian
Panowie muszę sie tym podzielić bo już mnie trochę nerw bierze,strasznie mnie denerwuje kucia na koksie ponieważ (ale to chyba mam całe palenisko wraz z nawiewem do kitu ) szybko sie wypala,stal jakoś sie wolno nagrzewa i jakoś tak coraz bardziej mnie to chyba zmusza by wybudować japońskie palenisko,chyba będzie o wiele sympatyczniej.

Napiszcie na czym kujecie i jaka jest różnica w kosztach jak sie kuje na węglu drzewnym?

:?

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 20 grudnia 2008
autor: ADALBERTUS
Bracia Kowale.
Nie chcę zostać posądzony o kryptoreklamę, ale właśnie zakupiłem kilkadziesiąt worków węgla drzewnego w jakiejś posezonowej obniżce cen (w sieci CARREFOUR). Worek 2.5 kg za 2,45 PLN (Serio !!!!)
To taniej niż koks (u mnie na składzie za 20 kg worek 25 PLN)
Zobaczcie u siebie - może to jakaś ogólnopolska akcja :-)
W innym hipermarkecie Carrefour był węgiel innego producenta po 2,90 PLN za worek 2,5 kg. To też szokująco niska cena.

Pokłony
Wojtek Sławiński ADALBERTUS

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 20 grudnia 2008
autor: Jian
Adalbertus a powiedz mi czy kucie wykonujesz tylko na drzewnym czy gaz albo koks?

I ile średnio Ci schodzi węgla na jedną głownie (katana)?

Bo właśnie jak pisałeś wczesniej sprawię odkurzacz z regulatorem i boczny nawiew i kotlinka na węgiel drzewny tylko muszę właśnie policzyć koszty.

Pozdrawiam!

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 21 grudnia 2008
autor: joneleth
Jian, ja kuje tylko na węglu drzewnym i jak na razie nie mam powodów do narzekań. :)
Osobiście nie pracowałem nigdy na koksie, lecz miałem kilka razy sposobność obserwować kucie na koksie. Już same wrażenia organoleptyczne, pomijając wszytko inne przemawiają na korzyść węgla drzewnego. :D
Zdaje sobie sprawę, że dla wielu, użycie tego paliwa łączy się z większymi kosztami, mimo wszystko jednak jestem zwolennikiem i propagatorem węgla. Szczególnie jeśli wykuwamy przedmioty (oręż!) wymagający znacznej udarności.
Mnie osobiście kosztuje to jedynie trochę czasu i pracy, gdyż węgiel wypalam sobie sam. A na wykucie katany (mono!) łącznie z wyżarzaniem, hartowaniem i odpuszczaniem zużywam ok. 40-45 kg. Choć podejrzewam że bardziej doświadczony (biegły) miecznik mógłby zużyć nieco mniej paliwa.

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 21 grudnia 2008
autor: Jian
No właśnie i chyba naprawdę zacznę budować ten piecyk,a masz może fotki swojego paleniska może ,z chęcią bym zobaczył,pozdrawiam :wink:

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 21 grudnia 2008
autor: joneleth
Jian, nowe zdjęcia swojego paleniska po przebudowie wrzuciłem do działu Nasza pracownia/kuźnia.
A tu skrócik, tak dla ułatwienia :wink:
http://reidojo.com/forum/viewtopic.php?p=39074#39074

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 27 grudnia 2008
autor: ADALBERTUS
Witam
Jian pisze:Adalbertus a powiedz mi czy kucie wykonujesz tylko na drzewnym czy gaz albo koks?

I ile średnio Ci schodzi węgla na jedną głownie (katana)?

Pozdrawiam!
Zaczynałem kucie od zwykłego węgla kamiennego, potem nauczyłem sie na koksie. Teraz kuję na koksie tylko wyjątkowo i "byle co". Natomiast od jakiegoś czasu zupełnie zapomniałem o tym paliwie przy wykuwaniu odpowiedzialnego detalu, że o głowni nie wspomnę. Niby koks jest tańszy (pomijam takie okazje jak poprzednio opisana) ale przy odpowiednim dmuchu i wprawie w kuciu wychodzi drożej. Po prostu komfort pracy na węglu przekłada się na jakość i ilość braków, a więc i na czas pracy. W sumie - o wiele taniej. Na gazie nigdy nie kułem i jakoś nie mogę się zebrać aby coś takiego sobie zrobić. A ilość węgla potrzebna do wykucie miecza...
Prawdę mówiąc liczyłem to tylko raz. Mój pierwszy miecz dziwerowany (wiking "ADALBERTUS" ) pochłonął prawie 500 (!) kg koksu. Ale był to mój pierwszy miecz dziwerowany.

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 27 grudnia 2008
autor: Jian
Joneleth fajne palenisko,powiedz mi jaki masz nadmuch bo ja idąc za radą P.Wojtka zamówiłem regulator do odkurzacza a palenisko jest juz wymurowane (będą fotki )
Wszystko wydaje się być jak należy myślę że sie bedzie sprawdzało :wink:

Jak pisłem bardzo mnie ciekawi jak wyjde z kosztami na węglu drzewnym?
Mam nadzieje że bedzie oki :)

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 28 grudnia 2008
autor: joneleth
Jian, przy palenisku mam zamontowany ślimakowy wentylator od tarpana, z firmową regulacją :) . Regulacja jest płynna a i siła nadmuchu taka, że jak puszcze na max. i zatkam pozostałe dwa otwory to mało okapu nie poderwie. :D
Do rynny hartowniczej zaś, także używam starego odkurzacza. Nie montowałem do niego regulatora, powiększyłem natomiast nieco tę dziurę w rurze i nią reguluje siłę dmuchu. Mi to wystarcza, choć elektryczny regulator jest pewnie lepszy.

Re: Koks czy węgiel drzewny?

: 14 lipca 2009
autor: bisonn@wp.pl
zauwarzyłem w filmiku że chinczyki na koksie jadą
http://www.youtube.com/watch?v=u45tvQu7 ... re=related
i miecze jakiegoś pręta zbrojeniowego robią