Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Dział poświęcony sztuce bonsai

Moderator: Zarząd

Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Otwieram nowy temat dotyczący sztuki bonsai, w którym będziemy umieszczali fotki z relacji z wystaw czy ze zwiedzania kolekcji bonsai.
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

Zastanawiałem się od czego zacząć tą swoją fotorelację z pobytu w Szwajcarii u Mistrza sztuki bonsai, Juraja Marcinko.
I stwierdziłem, że zacznę od dominujących w jego kolekcji bonsai starych, dzikich i szaleńczo poskręcanych sosen mugo.
Tak więc pokazu kolekcji bonsai Juraja czas zacząć, nie ma co pisać trzeba tylko podziwiać:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Specjalnie pokazuję Wam zbliżenia martwych części pni tych bardzo starych sosen, abyście zobaczyli naturalne piękno martwego zniszczonego drewna przez ostre warunki zewnętrzne w Alpach. Dla mnie wabi-sabi po prostu.
A to poniżej wygląda jak warstwowo kute, jest nawet rozwarstwienie :)

Obrazek

Na dzisiaj niestety tyle
c.d.n w poniedziałek

Pozdrawiam Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć
Tak jak obiecałem, relacji z ogrodu Juraja Marcinko c.d.

Oczywiście ten wzorek na fotce z piątku to po prostu nic innego jak martwy fragment pnia sosny

Obrazek

Wśród tych wszystkich wspaniałych sosen górskich, jedna zwracała szczególną uwagę swoim drapieżnym poskręcanym wyglądem,
no i rozmiarem rzecz oczywista. Dlatego poświęcam jej 4 poniższe fotki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Następne sosny mugo
Obrazek
Obrazek
I następne sosny, przy czym już nie w typowo górskim stylu kaskadowym czy półkaskadowym, bardziej wyprostowane,
chociaż też nielicho poskręcane. Ta poniżej zawinęła się "w ósemkę"
Obrazek
Obrazek
No i wreszcie sosny, których kształt jest zbliżony do naszych sosen rosnących na równinach, samotnie w polu lub przy drodze.
Koło Białobrzegów pod Radomiem rosną takie sosny przydrożne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tu chociaż w porównaniu z poprzednimi niewielka sosenka ale też bardzo stareńka o czym świadczy w większej części zniszczony i martwy pieniek.
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Relacji z ogrodu Juraja Marcinko c.d.

Pobyt w ogrodzie Juraja to nie była tylko kontemplacja jego drzew. Mieliśmy do spełnienia określone obowiązki, z których podlewanie jako najbardziej odpowiedzialne zadanie w te raz upalne a raz deszczowe dni było wykonywane oczywiście przez Bogdana, przy naszej skromnej pomocy we wleczeniu długaśnego węża do podlewania. Przy takiej ilości drzew o podlewaniu konewką można było zapomnieć, tym bardziej że Juraj oprócz drzew w swoim ogrodzie ma jeszcze wynajęte pod miastem miejsce gdzie na czterech zagonach i na dwóch stołach trzyma również młodsze drzewka, sadzonki oraz trochę drzew yamadori.
Obrazek
Po skończonym podlewaniu nasz BOSS zastanawiia się co by tu jeszcze zrobić ?
Obrazek
Aha już wie, Tadek i Jarek przytną jałowca chińskiego, który zaczął już przerastać. Po tym kilkugodzinnym cięciu wiedzieliśmy z Jarkiem,
że jałowców to raczej dużo w swojej kolekcjach mieć nie będziemy, bo roboty jest przy nich ...
Obrazek
Obrazek
Po robocie pora na zasłużony odpoczynek przy kawce, na stole obok Bogdan zebrał najładniejsze kusamono Juraja.
Kusamono są to różnego rodzaju roślinki: trawy, byliny, mchy i porosty, drobne kwiatuszki zasadzone w różnego
rodzaju malutkich doniczkach. Kusamono służą przede wszystkim do uzupełnienia krajobrazu z bonsai wystawionym w tokonomie.
Ale są one również wystawiane w tokonomie samodzielnie i przez Japończyków traktowane są też jako bonsai.
Obrazek

To na dzisiaj tyle, c.d.n.
Pozdrawiam Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: yakubu »

Nic tylko czlowieka podziwiac za zapal i talent...
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

Tak masz Yakubu rację, Juraj zasługuje na szczególny podziw za wiedzę, talent, no i za miłość jaką ma do swoich drzew. Gdy pojawił się u niego kolekcjoner niemiecki i ubłagał go żeby mu odstąpił jedną z sosen mugo (za pieniądze które chciał wyłożyć można by było kupić już w porządku oryginalne nihonto) to do transakcji nie doszło gdyż kupiec nie chciał 3 razy w roku przyjeżdżać z tą sosną do Juraja aby wykonywać pod jego okiem zabiegi pielęgnacyjno-formujące. Po prostu Juraj nie chciał już z nim więcej rozmawiać i uprzejmie wyprosił go z ogrodu.

Ale do rzeczy, relacji ciąg dalszy i pora na drzewa bonsai z gatunków liściastych. W liściastej kolekcji Juraja dominują wizualnie potężne buny, czyli wspaniałe okazy japońskich buków crenata. Ale w jego posiadaniu jest wiele innych drzew liściastych. Oto kilka drzew liściastych z jego kolekcji:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Posiada również pięknie kwitnące "azalki":
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Drzewa Juraja podlewane są wodą z pięknie zarośniętego roślinnością wodną oczka wodnego otoczonego dookoła właśnie przez bonsai:

Obrazek
Obrazek

To fajne zdjęcie powyzej jest autorstwa Bogdana, od razu widać jego artystyczne wykształcenie. I jeszcze dwa jego zdjęcia pokazujące liście drzewa gingko biloba (jedno z najstarszych gatunków drzew na naszej Ziemi):
Obrazek
oraz liście klonu palmowego - acer palmatum:
Obrazek

I na zakończenie dzisiejszego odcinka relacji, potężna, trzypienna grupa świerków:

Obrazek
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

Relacji z pobytu w Szwajcarii odcinek ostatni.

Gdy tak co rano przy kawie popatrywałem na ośnieżone szczyty Alp na horyzoncie, to nie spodziewałem się że już za parę dni tam będę. Okazało się że nasz gospodarz Juraj wrócił w piątek i w sobotę po śniadaniu zabrał nas na całodniową wycieczkę w Alpy. Wrażenia z tej wycieczki mam niezapomniane, zresztą zobaczcie sami:
Oprócz długich tuneli, to takim "balkonami" jedzie się często w szwajcarskich Alpach.
Zastanawiające że daszek nad drogą jest ze dwa razy mocniejszy od tego po którym się jedzie samochodem.
Niezłe głazy tam muszą się urywać i turlać, bo to przed nimi właśnie jest ochrona -
Obrazek
Fajne połączenie: góry i duże jezioro o szmaragdowej barwie wody. Tylko na co ja tak patrzę z uwagą ? -
Obrazek
Czy na piękne góry ?
Obrazek
Nie, tylko na regaty żaglówek, takie jak na Mazurach -
Obrazek
W małym podgórskim miasteczku zwiedziliśmy muzeum przepięknych kryształów górskich.
Ten olbrzymi okaz ważył około 350 kg -

Obrazek
Nareszcie zaczynają się wysokie góry i mozna oglądać piękne krajobrazy -
Obrazek
Obrazek
Jesteśmy 1900 m n.p.m na wysokości chmur i groźnie to wygląda, temperatura tam to tylko +4 stopnie Celsjusza -
Obrazek
Ale na szczęście wiatr rozerwał chmury, wyszło słońce, zrobiło się cieplej i z radością mogliśmy oglądać to co
tygrysy bonsaiowe lubią najbardziej, czyli wiekowe skarłowaciałe sosny mugo, mówiąc po naszemu kosodrzewiny -

Obrazek
W wysokich Alpach dopiero nastała wiosna i wszędzie zakwitły pięknie dywany alpejskich miniaturowych rododendronów -
Obrazek
Bogdan znalazł sosnę, której od wiatrów i ciężkich warunków pień spiralnie się skręcił -
Obrazek
Juraj nie wytrzymał, musiał zejść i zawisnąć nad niezłą przepaścią, aby szczęśliwy obejrzeć małą skarłowaciałą sosenkę -
Obrazek
Obrazek
A to następne, piękne i wiekowe, oceniając po ich dużych partiach martwego, sosny mugo -
Obrazek
Obrazek
No i ta najpiękniejsza -
Obrazek
Zbliżenia martwych partii sosen, natura pięknie je wyrzeźbiła -
Obrazek
Obrazek
Stało się, styrane kolana byłego karateki nie wytrzymały i potrzebny jest krótki odpoczynek przed zejściem w dolinę -
Obrazek
A tu niespodzianka, na tej wysokości (1600-1700 n.p.m.) pasą się zgrabne "blondyneczki".
Zaraz obok w karczmie można było zjeść którejś kawałek albo jej podroby -

Obrazek

Smutny moment, pożegnanie z ogrodem i z kolekcją bonsai Juraja, bo jutro skoro świt wylot do Polski.
Ale kiedyś tu wróce, na pewno -

Obrazek

I to by było na tyle opowieści o pobycie u Juraja, najwspanialszego bonsaisty jakiego znam.

Pozdrawiam Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: yakubu »

Pozazdroscic pieknej wycieczki.
lukis9
Posty: 16
Rejestracja: 12 maja 2009
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: lukis9 »

Jestem pod ogromnym wrażeniem, Tadku! Przepiękne widoki, cudowne rośliny!!! Sosny są niesamowite, jak cały ogród Juraja. FORMIDABLE :D Zazdroszczę Ci! :):):) Historia o próbie zakupu sosny potwierdza, że Twój Mistrz naprawdę poświęca temu wszystkiemu całe swoje serce. Niczym Prawdziwy Japończyk, w kulturze którego sztuka Bonsai rozwija się od setek lat... To jest właśnie prawdziwe spojrzenie na Bonsai...
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: TomekSan »

W sumie nie ma co dużo gadać, zdjęcia takie że szczęka opada :wink: Ja powiem tyle, że dzięki bonsai człowiek jakoś inaczej patrzy na naturę. Wcześniej przechodziłem obok różnych drzew zupełnie obojętnie, a teraz gdy idę przez las to lubię popatrzeć sobie na jakieś drzewo i np. stwierdzić dlaczego dane drzewo wygląda tak a nie inaczej :) Już wiem, że bonsai to nie tylko gliniana doniczka + gruby pień. Takie drzewko musi wyglądać naturalnie. Dziś był do kupienia potężny jałowiec, tylko ni w ząb nie przypominał niczego naturalnego. Ale taki Polak pomyśli ale ładny Bonsai, popatrzcie jaki on ma potężny pień! 100 zł bym dał dla samej donicy, 9000zł za coś takiego to lekka przesada :?
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

W nawiązaniu do mojej krótkiej relacji w temacie Bonsai podstawy, z pobytu wczesną jesienią w Janowicach pod Bielskiem Białą, w centrum Ibuki kolegi Mariusza Fołdy, załączam poniżej link do jego o wiele większej i piękniejszej fotorelacji, pokazującej piękno jesiennych kolorów w jego japońskom ogrodzie no i w Ogrodzie Bonsai. Szczerze zachęcam do obejrzenia -

http://cid-2030f0c20f9c8238.skydrive.li ... 2009?ref=1

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

Pod poniższym linkiem możecie zobaczyć fotorelację z 10 kongresu "Asia-Pacific Bonsai i Suiseki Convention & Exhibition", który odbył się na Tajwanie 31 października 2009:
http://www.wbff-2013.org/indexaction!pb ... ?pbcId=129

Dla zachęty jedna z fotek z tej relacji, pokazująca piękny okaz bonsai -
Obrazek

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
ar min
Posty: 11
Rejestracja: 1 lipca 2009
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: ar min »

W kwestii doboru donicy do rośliny. Może to śmieszne pytanie, ale nie mogę zrozumieć symboliki tego koguta.
Pozdrawiam z okolic Poznania
Awatar użytkownika
green ninja
Posty: 48
Rejestracja: 13 lipca 2009
Lokalizacja: Kopenhaga/Dania

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: green ninja »

ar minie

"...W kulturze Japonii w kogutach widziano ptaki święte i pozwalano im swobodnie poruszać się po świątyni szintoistycznej. Kogut, który wcześniej miał wezwać boginię słońca, Amaterasu, by wyszła z jaskini, w której ukryła światło, swym pianiem wzywał wyznawców szintoizmu do modlitwy...."

a byc moze to chińska donica ..:roll:

http://wolnomularstwo.pl/index.php?opti ... 9&Itemid=1

:wink:
Awatar użytkownika
Bolas
Posty: 27
Rejestracja: 31 stycznia 2005
Lokalizacja: Żory - śląskie

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Bolas »

Armin to chinskie donice. Kolorystyka i zdobienia wystepuja w japonskich donicach też ale przeważnie w małych rozmiarach roslin.
Jesli chodzi o donice zdobione przewaznie sa to doniczki antyczne i bardzo cenne. Po zdjeciu widac ze to bardzo stary bonsai w ktory włozono bardzo duzo pracy wiec pomysl / zrob fotomontaż jak taka roslina wygladałaby w "byle jakiej" jednokolorowej donicy.

Polecam relacje z podróży po Azji mojego mistrza:
http://www.bonsai.pl/srodekpodroze.php
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ar min
Posty: 11
Rejestracja: 1 lipca 2009
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: ar min »

Dziękuję Wam za cenne informacje. Jeśli chodzi o relacje z wizyt p.Pietraszko w Azji, to obejrzałem je zaraz po ich ukazaniu się. Szczególnie zazdroszczę wizyt u Pana Kimury i Pana Kato.
Pozdrawiam z okolic Poznania
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

Jakbyście mieli dość śniegu, to na stronie ibuki.pl kolegi Mariusza Fołdy są świeże fotki z wystawy Sakufu ten (wystawa dla twórców bonsai, a nie dla właścicieli drzew tak jak wystawa Kokufu ten), oraz fotki z bonsai wystawianych w tokonoma u Mariusza w Ibuki oraz w domu Mistrza Kunio Kobayashi. Także w ten ciemny zimowy wieczór jest co obejrzeć, naprawdę polecam:
http://www.ibuki.pl/index.php?option=co ... Itemid=157
oraz
http://www.ibuki.pl/index.php?option=co ... &Itemid=50

Sztuka ekspozycji bonsai w tokonomie:
http://www.ibuki.pl/index.php?option=co ... &Itemid=52

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

W ten ciemny i mroźny wieczór, że najlepiej to raz dziennie tylko zjeść i spod kołdry nie wychodzić :( , przeglądnąłem ostatnie posty,
no i chcę jeszcze wrócić do pytania Armina na temat doniczki chińskiej z kogutem:
W kwestii doboru donicy do rośliny. Może to śmieszne pytanie, ale nie mogę zrozumieć symboliki tego koguta.
Dla przypomnienia jeszcze raz pokażę fotkę bonsai w tej chińskiej doniczce -
Obrazek

W swojej wypowiedzi Bolas miał rację pisząc, że jest to chińska donica, a właśnie w chińskich donicach występują zdobienia znacznie częściej,
w odróżnieniu od donic japońskich, szczególnie w antycznych donicach chińskich. Miał rację również Green Ninja przytaczając symbolikę koguta
w japońskiej i w chińskiej mitologii i legendach. Tylko że nie odpowiedzieli oni Arminowi i nie wytłumaczyli dlaczego ta półkaskada jest
posadzona akurat w tej właśnie donicy z kogutem.
Także ja zacząłem sie nad tym zastanawiać, a ponieważ mam techniczne wykształcenie to szukam najpierw
jak najprostrzych rozwiązań, no i wyszło mi że ... Ale zobaczcie najlepiej sami -
ObrazekObrazek

A tu jeszcze lepszy przykład -
Obrazek
Obrazek

Dobre co :)
Ale żarty na bok i może po prostu twórca tego pięknego bonsai, chcąc uhonorować to drzewo posadzeniem w antycznej chińskiej donicy, nie miał pomysłu i na prawdę zagrało w jego wyobraźni skojarzenie, że ta półkaskada przypomina mu ogon koguta. Bo mi wygląd korony tego bonsai skojarzył się właśnie z ogonem koguta.

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: yakubu »

Co to sie porobilo - nawet kogutom bonsai do kupra przyprawiaja ;P
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

No wiesz Yakubu, jak bonsaiowa szajba to już na całego :D
Trochę powyższy temat doniczki z kogutem potraktowałem żartobliwie, ale nie można być przecież ciągle całkiem poważnym,
że tak powiem "i na stypie jest czas na żart".
A teraz już poważniej, zachęcam wszystkich do obejrzenia fotorelacji z wystawy i pokazów na Noelanders Trophy XI, czyli cyklicznej corocznej wystawy w Belgii, któej organizatorem i gospodarzem jest bardzo znany i ceniony w światku bonsai europejskiego twórca Marc Noelanders.
http://bonsaicafe.be/NT%20XI%2023-01-2010/
Z tego co o nim wiem (ale z nie potwierdzonych źródeł) to był swego czasu znakomitym karateka, trenował karate w stylu Shotokan razem ze znanym pewnie wszystkim Jean-Claude Van Damme. Przy czym ich drogi się rozdzieliły, Van Damme wyjechał do Hollywood robić karierę aktorską, a Marc Noelanders wyjechał do Japonii dalej trenować sztuki walki, co jednak zaowocowało nauką sztuki bonsai.
Wracając do samej jedenastej wystawy to zwróćcie uwagę na fotki z "wizytówkami" drzew, bo jest kilka akcentów polskich.

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
Bolas
Posty: 27
Rejestracja: 31 stycznia 2005
Lokalizacja: Żory - śląskie

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Bolas »

Byłem widziałem. Noelanders Trophy zaliczyłem po raz 3. Rok temu jako pierwszy polski demonstrator. Relacje ze wszystkich wizyt na tej wystawie zobaczycie na www.bonsaiforum.pl
A tu nasza reprezentacja:
wg kolejnosci zdjec:
Włodzimierz Pietraszko
Mariusz "Mario" Komsta - I miejsce w kategorii KIFU
Mariusz "Mario" Komsta - nominacja (wyróżnienie)
Tomasz Rolny
Piotr Czerniachowski
Mariusz Fołda

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I na koniec najwieksze bonsai wystawy :P
Obrazek
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
green ninja
Posty: 48
Rejestracja: 13 lipca 2009
Lokalizacja: Kopenhaga/Dania

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: green ninja »

troche klasyki ...43`cia edycja Kokufu 2010 :)

Obrazek

http://kintall.blogspot.com/2009/05/43-kokufu-2010.html
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Teddy »

Cześć

Przepraszam za to przydługie trochę moje milczenie ale zmieniam pracę i w nowej już zacząłem działać a w starej jeszcze nie skończyłem pracować także zasuwam okresowo na 2 etaty, śpiąc bardzo krótko. Dlatego też jestem deczko przemęczony i rozkojarzony co nie sprzyja udzielaniu się aktywnemu na forum. Ale myślę że do końca marca mi się wszystko unormuje i będzie OK.

Jeżeli chodzi o tegoroczne Noleanders Trophy to Bolas gratulacje, że miałeś okazję być i obejrzeć tą wystawę. Według mnie to bardzo fajnie, że była tam wystawiana już taka spora ilość, bo 6 drzew stworzonych przez Polaków. No i wspaniale, że drzewa Mario Komsty zostały uhonorowane: jedno I miejscem a drugie nominacją. Także szczere gratulacje dla Maria za ten sukces no i jeszcze raz gratulacje dla Waszej grupy, że nareszcie macie godnego nauczyciela sztuki bonsai.
Symptomatyczne dla mnie i pozytywne w swoim wyrazie jest to, że już drugi raz na tej europejskiej wystawie, dostają pierwsze nagrody drzewa bonsai stworzone przez ludzi, którzy czerpali wiedzę u samego źródła czyli z Japonii. Mario, który przez o ile się nie mylę 5 lat przebywał w kraju kwitnącej wiśni i pobierał nauki u Mistrzów oraz rok temu Udo Fischer, za poniżej pokazane drzewo, który przez wiele lat uczył się sztuki bonsai u Mistrza Hideo Suzuki, i który jest członkiem Nippon Bonsai Sakka Kyookay(i), organizacji powołanej przez Mistrza Tomio Yamada do szerzenia w świecie tradycyjnych aspektów kultury japońskiej w sztuce tworzenia i wystawiania bonsai.
Obrazek
A pod poniżej cytowanym linkiem możecie obejrzeć fotorelację Kolegi Mariusza Fołdy z Noleanders Trophy XI, ze szczególnym zwróceniem uwagi także na ciekawe elementy dodatkowe w wystawiennictwie bonsai jako krajobrazu, czyli na kusamono i okimono -
http://www.ibuki.pl/index.php?option=co ... &Itemid=57

Michał, dzięki za link do reportażu z wystawy Kokufu Ten, przy czym jakbym miał wybrać bonsai klasyczne z tam pokazanych w kazari drzew,
to dla mnie byłaby to ta wyprostowana sosna - kanon SHIN bez wątpienia -
Obrazek

Pozdrawiam Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Paweł P
Posty: 1
Rejestracja: 27 października 2009

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Paweł P »

Według mnie to bardzo fajnie, że była tam wystawiana już taka spora ilość, bo 6 drzew stworzonych przez Polaków.
Jednak nie wszystkie drzewa wystawione przez Polaków są stworzone przez nich samych i myśle Tadku, że to dosyć istotna sprawa jaką powinni wiedzieć początkujący. Bo co innego być twórcą a co innego kolekcjonerem. Oczywiście nie mam zamiaru tutaj nikomu ubliżać bo to normalne zjawisko w świecie bonsai.
Przemek R.
Posty: 14
Rejestracja: 26 lutego 2010

Re: Bonsai - relacje, wystawy, kolekcje.

Post autor: Przemek R. »

Relacja z Lublina 15-16 maja 2010.
Mam nadzieje, ze kolega Sebastian się nie obrazi za podanie strony ->

Wystawa:
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/impre ... n2010.html

Pokazy
sobota - http://bonsaisabamiki.freehost.pl/impre ... obota.html

niedziela - http://bonsaisabamiki.freehost.pl/impre ... ziela.html
ODPOWIEDZ