Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Tomashi »

zakladając że kogoś rajcują alu-iaito, ja osobiście nie wytrzymałbym ćwicząc mieczem, który można zgiąć kopnięciem, wole solidną, ciężką stal ;]
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: GrafRamolo »

Tomashi racja ale aby ostrze stalowe było w miarę poprawne nie wystarczy ci 1000zł, to znacznie większy wydatek. Osobiście do ćwiczeń mam iaito i dość proste gendaito w zmienionej oprawie i faktycznie jest duża różnica.
Shouryu

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Shouryu »

Ja bym z tym 1000 nie przesadzał Grafie. Głownię mono można tanie kupić. :)
No nie, Tomashi ? :wink:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: GrafRamolo »

Poprawną? Jeśli znajdziesz taką za mniej niż 1000zł kupuje do razu 10.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: yakubu »

No i ja dlatego kupilem chenessa a nie tozando - nie chcialem machac aluminium :)
Shouryu

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Shouryu »

Grafie, trzymam za słowo. :)
Poprawnośc głowni ocenisz sam.
Powiedzmy, w przyszłym miesiącu ? :wink:
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Tomashi »

Shouryu, święta prawda :)

Grafie- tak jak mowi yakubu, da sie w miare dobre stalowe iaito nabyć do tysiąca, tylko może być lekki problem z wyważeniem i oprawą najwyżej, albo jak mówi shouryu, wiedzieć gdzie indziej szukać :)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: GrafRamolo »

Shoryu proponujesz spotkanie? Jeśli tak to zapraszam na priv.
Shouryu

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Shouryu »

Grafie, bardzo ciepło wspominam nasze spotkanie i z chęcią bym je powtórzył. :) ( twoja pracownia + księgozbiór + ciateczka = :D :D :D )
Tym czasem chciałem myślałem jednak o podesłani kilki zdjęć. Ale to najwcześniej pod koniec tego miesiąca. Chociaż, moze uda mi sięwybrac w Marcu do stolicy. Jeśli tak to przywiózł by bym ci coś do ocenienia. Jednak na razie to kwestia przyszłoći. :P
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: GrafRamolo »

Stolica nie taka straszna choć śniegu mamy po pas ;)
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Jian »

Tomashi pisze:zakladając że kogoś rajcują alu-iaito, ja osobiście nie wytrzymałbym ćwicząc mieczem, który można zgiąć kopnięciem, wole solidną, ciężką stal ;]
Tomashi mam pytanko - jak ciężkim mieczem ćwiczysz?
( stalowym jak sie domyślam? ) :wink:
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Tomashi »

Niecały kilogram, jeśli wierzyć Arkowi, bo od niego mam iaito, to będzie 0,94 :) z tego co wiem, wśród alu norma to 0,85
Awatar użytkownika
LarsOn
Posty: 152
Rejestracja: 9 stycznia 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: LarsOn »

Nie ma czegoś takiego jak norma dla aluminiowych iaito.
Mój znajomy ma aluminiowe iaito które waży ok. 1400 g. Przykład mniej ekstremalny: popularne Dotanuki - waga rzadko schodzi schodzi poniżej 1100 g. Albo moje alu iaito - waży równo 1000 g. Są też miecze ważące jakieś 600 g, najczęściej są krótkie i ćwiczą nimi drobne kobiety. Jak widać przestrzał jest dość spory.
Zapewne niedługo, z powodu zmiany koryu, będę moje iaito wymieniał na nowe, krótsze, a co za tym idzie - lżejsze, ale nie planuję tej wagi zbijać zbyt mocno. Poza tym pozostaję przy aluminium, do stali dojdę kiedy przyjdzie czas na shinkena ;)
There is no need for academic theorizing about Budo training. One obtains a theory from a natural understanding based on experiences gained in training.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Jian »

Właśnie Larson wyjąłeś mi tę odpowiedz z ust :wink:

Myślałem że Tomashi mówi o naprawdę ciężkim mieczu, ja ćwiczę iaito stalowym, stalówka waży 950gr. i jeżeli naprawdę się dużo ćwiczy sie Iaido ( Chodzi tu o minimum 1,5 h dośc solidnego treningu, o stażu 3 h nie wspomnę ) tota waga w zupełności wystarczy.Większa waga = się wieksze doświadczenie z mieczem, takie moje zdanie bo przerobiłem wiele mieczy alu jak i stalowych więc mam co nieco pojęcia o tym co mówie.

Ja teraz zamówiłem porządne Iaito z Japoni ( alu ) i ztego co mi wiadomo firma która je wyszykuje jest najlepszą na Japońskim rynku.

:D
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Tomashi »

Hmm... katana ważąca więcej niż 1,32 kilo to głupota moim zdaniem, w tej kategori wagowej można już mieć porządny miecz półtoraręczny, a nie japońską wykałaczkę :) No, chyba ze mówimy o dwómetrowym iaidoce walczącym kataną o nagasie 80-90 cm. ;)

O normie mówiłem, gdyż większosc ofert sklepów typu tozando, jidai to właśnie około iaito w okolicach 0,8 kg. ale co będe mówił, specem w dziedzinie japońskich iaito nie jestem i raczej nie będę :)


ale jak sami mówicie, na treningach porządnych to te 100-200 gram potrafi zrobić sporą różnice w wysiłku, ja osobiście jak nas odwiedził Andy Watson, to nie odwarzyłem sie ćwiczyć iaito tylko wziąłem bokken, za młody wróbel w tym interesie jestem żeby dać rade jeszcze z pełnym stażem przy użyciu iaito, zreszta podobną decyzje podejmowali ludzie ćwiczący iaido 3-4 lata...
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Jian »

Hmmm....To Andy taki rzeźnik ?
Właśnie dlatego mój miecz nie przekroczy kilograma chyba że to będzie nihonto :wink:
Jak mówiłem przerobiłem troszkę mieczy, na początku miałem iaito aluminiowe (dobrej klasy z resztą ) które miało 2,5 shaku i wagę 980 gr.
było bardzo dobrze wyważone lecz dla początkującego nie był to dobry wybór, więc zmieniłem na lżejszy i krótszy, wtedy technicznie robiłem lepiej iai.
Natomiast teraz wolę właśnie cięższe i dłuższe miecze, ale to kwestia gustu.
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
LarsOn
Posty: 152
Rejestracja: 9 stycznia 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: LarsOn »

Jian pisze:Ja teraz zamówiłem porządne Iaito z Japoni ( alu ) i ztego co mi wiadomo firma która je wyszykuje jest najlepszą na Japońskim rynku.
Kurde, teraz co drugi Polak będzie miał miecz od Igarashiego, też chcę ;>
Tomashi pisze:No, chyba ze mówimy o dwómetrowym iaidoce walczącym kataną o nagasie 80-90 cm. ;)
No mniej więcej takich rozmiarów kolega, fajnie się patrzy jak robi koryu :wink:
Tomashi pisze:zreszta podobną decyzje podejmowali ludzie ćwiczący iaido 3-4 lata...
To nie Andy rzeźnik w takim razie tylko Michał was za mało ciśnie :D
There is no need for academic theorizing about Budo training. One obtains a theory from a natural understanding based on experiences gained in training.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Jian »

He he z tym Michałem to też mi się tak wydaje :lol:
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Tomashi »

Andy i Michał mają jedną wspólną zasade- dużo techniki, mało elementu siły na treningach :) Na początku porobi sie troche suburi na trzech wysokościach tak dla zasady, a potem od razu techniki, i jest zabawa,

U Andiego z kolei wstęp zrobil nam Michał, a spóźniony na staż Andy od razu przeszedł pod krotkim wstepie slownym do Mae, i tak pół godziny jedną technike, ale trzeba przyznac, że punktem programu zawsze było oglądanie tego, jak on robi technike, oczy nie nadążały :P

ale kiedy nie ma michała, i zajęcia prowadzi sempai... albo sensei hessel... oj, to jak staż u japończyka, nie ma zmiłuj, wytrzymałościówka do potęgi, 70 kiri oroshi tylko lewą ręką trzymającą końcówke tsuki sie nie zapomina, lub 200 kiri oroshi obiema rękami, w tym 10 suburi 3 kilowym bokuto :d

dlatego mysle o zakupie bokuto (wie ktoś może gdzie można dobre nabyć? ), i jak porobie kilka tysięcy kiri oroshi przez wakacje to sie wyrobie na staż z kubota sensei :)
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Jian »

To fakt , Andy ma ładną technikę to nie ma dyskusji , w końcu wygrywa ciągle z Zanonim na MEuropy to mówi samo za siebie, choć jak dla mnie wolę technikę Zanoniego, po prostu masakrator :D

CO DO BOKUTO - zakupiłem fajne , polskie chyba firmy hokkaido takie ciemny brąz, waga 1300gr. rewelka do suburi.
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Tomashi »

Nie wiem jak inne 5 dany i wzwyż, ale na mnie robila wrażenie szybkośc, z która on to robił, gdy pokazywał jak mozna zrobić (szybkosć swiatła) a jak należy (zwykła duża szybkość) wykonywać technike, co było widać, gdy bodajże ushiro, zaczynał pierwszy asystent, andy ponim, a zanim asystent skończył, to andy już miecz chował :)

zanoniego coś kojarze, ale wole nie oceniać mistrzów na podstawie nieskiej jakości nagrac na youtubie, z wiadomych względow.

co do bokuto, znalazłem jedynie coś takiego... http://www.bokken.pl/p8,suburito.html
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: GrafRamolo »

Panowie może inny temat?
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Tomashi »

Jest na temat, pytam o bokuto :D
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Jian »

Ja mam coś takiego :

http://www.bokken.pl/k3,bron-treningowa ... okuto.html

Sorry Graf, faktycznie zeszło sie z tematu. :wink:
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Shouryu

Re: Ciężkie iaito, suburito czy coś innego do treningu siły?

Post autor: Shouryu »

Ja polecam ten sposób :
Obrazek
Prosty i ekonmiczny. A przedramie tego faceta mówi samo za siebie.

Albo jeszcze ekstremalniejsza zabawka :
Obrazek

Ps. W Rzeszowie chłopaki od Qby robią takie tetsubo/kanabo
Obrazek

Można go użyć jako suburito. :wink:
ODPOWIEDZ