Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: cmyx »

Haichi pisze:Pomyślałem o katalogu wystawy i pobiegłem do kasy , gdzie sprzedano mi broszurkę mówiąc ,że to jest właśnie katalog wystawy.
Jest to już któraś kolejna broszura kupiona jako katalog przez forumowicza, a zapewne takich katalogów sprzedano na miejscu dziesiątki.

Tak mnie zastanawia, dlaczego ludzie widząc taką ilość eksponatów nie zastanawiają się jak one wszystkie zostały upchnięte w tej cienkiej broszurce zwanej katalogiem?.

Rozumiem, że można kupić wysyłkowo, w ciemno, nie mając tej broszurki w ręce i nie czytając opisu na stronie muzeum, gdzie wyraźnie jest napisane "broszura", ale żeby po obejrzeniu wystawy, mając już ją w ręku dać sobie to wcisnąć jako katalog?

Mam nadzieje, że nikt nie poczuje się urażony moją wypowiedzią, wyrażam tylko zdziwienie.
Haichi
Posty: 7
Rejestracja: 4 września 2010

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Haichi »

"Jest to już któraś kolejna broszura kupiona jako katalog przez forumowicza, a zapewne takich katalogów sprzedano na miejscu dziesiątki"


Myślę ,że to są takie impulsywne zakuty związane ze stanem emocjonalnym i radością osób oglądających wystawę , kupujemy to co nam wciskają , tym bardziej ,że podają iż jest to jedyne wydanie mające związek z tą ekspozycją .
Kiedy spokojnie przeglądamy broszurkę od razu widzimyb ,że wpuściliśmy się w maliny .
Pozdrawiam
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yakubu »

Ja wychodze z zalozenia, ze kupujacy nie musi sie znac na wszystkim i wiedziec wszystkiego, a sprzedajacy powinien wykazac sie uczciwoscia i fachowa wiedza, by moc odpowiednio poinformowac klienta. I stosuje to podejscie do wszystkich dziedzin - dlatego choc np za niezbyt roztropne uwazam kupowanie przez allegrowiczow chinskiego szmelcu, to winnymi dezinformacji, a raczej zwyklego klamstwa i oszustwa sa sprzedajacy.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: cmyx »

Niestety sprzedający nie mają z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia.

Są sytuacje, w których nie musimy posiadać fachowej wiedzy, żeby próbować się bronic przed wciśnięciem sobie czegoś.

Uważam, że w tym przypadku mamy taką możliwość, bowiem wielu z nas miało w rękach dowolny katalog i wie czego mniej więcej spodziewać się po takiej nazwie. Tu akurat nie jesteśmy skazani tylko na słowo sprzedawcy.


Tak na koniec już, uważam że uczciwość zawsze się opłaci. Nie ma nic gorszego niż ze wstydem spoglądać na siebie w lustrze a z opinią oszusta trudno zerwać.
Haichi
Posty: 7
Rejestracja: 4 września 2010

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Haichi »

Niezależnie od powyższego "zakupu" katalog wystawy jest jak najbardziej warty zakupu.
Niestety oficjalnie nikt nic o tym nie wie , w Muzeum także nic nie wiedzą o wydaniu jakiegoś katalogu z własnej wystawy a jedyne informacje pochodzą właśnie z tego forum .
Czy jest to plotka czy pewna wiadomość ?
Ponoć katalog ma wydać Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy , może to tam należy pytać ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Shirotatsu »

Witam,

Jest mi niezmiernie przykro, że wszyscy zainteresowani muszą tak długo czekać na katalog wystawowy.

Haichi - w Mandze nie ma co szukać informacji o katalogu bo ich nie mają. Miał być wydany przez Mangę nasz katalog ale dość brzydko z nami postąpili i do wydania katalogu nie doszło z winy Mangi.

Katalog zostanie wydany przez Polską Sekcję Miecza Japońskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, której między innymi jestem członkiem. W zwiazku z tym, że wydawca z którym rozmawialiśmy juz po otwarciu wystawy o wydaniu katalogu również wystawił nas do wiatru postanowilismy wydać katalog we własnym zakresie z całkowitym finansowaniem ze strony naszej sekcji.
Oczywiscie ta sytuacja znacznie ograniczyła nakład ( przynajmniej w pierwszym wydaniu) który powinien być dostępne pod koniec pażdziernika lub z początkiem listopada.
Katalog bedzie mozna zamówić elektronicznie na stronie stowarzyszenia lub po przez forum Rei Dojo gdzie w odpowiednim czasie założę osobny temat dotyczący katalogu.

Jesli ktoś będzie miał jakieś pytania odnosnie katalogu to proszę pisać tu, do mnie lub na adresy mailowe w zakładce kontakt na stronie PSMJ -

http://www.nihonto.org.pl/

Jeszcze raz przepraszam wszystkich zainteresowanych katalogiem za ciągłe zmiany terminów.

Katalog na pewno zostanie wydany.

pozdrawiam

Shiro
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: cmyx »

Rzucono wam spore kłody pod nogi, ale mimo to idziecie dalej i za to brawa. Byłaby wielka szkoda, gdyby przez te przeszkody wydanie nie doszło do skutku.

Jak już będzie wiadomo, to będzie miło poznać cenę, żeby wiedzieć ile pieniędzy trzeba doskładać lub ile z przeznaczonej na ten katalog puli można już wydać na coś innego bo mamy wystarczającą sumę ;) Może jeszcze liczba stron, format. To chyba tyle.
Haichi
Posty: 7
Rejestracja: 4 września 2010

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Haichi »

Shirotatsu - Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie .
Zaczynam rozumieć problem .
Wystawę zawdzięczamy zapewne w dużej mierze tak jak głosi podtytuł osobom prywatnym oraz członkom Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy jak również osobom z tego Forum .
Dziękuje Im Wszystkim w tym miejscu za wyjątkową i wspaniałą wystawę !!!
Jak to w Polsce często bywa Muzeum prawdopodobnie podeszło do sprawy instrumentalnie czyli łaskawie wypożyczyło sale ekspozycyjne i zapewne wytłumaczyło , że wydanie katalogu nie leży w interesie i po stronie Muzeum.
Trzymam kciuki za powodzenie całego przedsięwzięcia .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yogoro »

Powoli wystawa zbliża się ku końcowi.
Planuję wypad do Krakowa w sobotę 25 września .
Czy ktoś z Forum planuje również zwiedzanie wystawy w tym terminie ?
Nie ma to jak kilka osób , które mogą podyskutować na temat ekspozycji.
pozdrawiam
Mikołaj
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Marcus65 »

Byłem dziś, a właściwie wczoraj, bo już jest dobrze po północy. No cóż mogę powiedzieć... PIĘKNE miecze. Przed niektórymi stałem nawet kilka minut, mimo że nie jestem płatnerzem, a jedynie "użytkownikiem". Owszem, było kilka "takich sobie" i przynajmniej dwa, które, na mój gust, noszą znamiona nieudolnej "obróbki" - prawdopodobnie przez któregoś tam właściciela - ale większość to naprawdę małe dzieła sztuki. Nawet jeśli mają drobne wyszczerbienia. Ciekawostką dla mnie są wakizashi przerabiane z ostrza naginaty i tanto z mega szerokim kissaki. Poza tym niektóre ostrza mają przepiękny hamon. Równie atrakcyjnie prezentuje się wybór tsub. Każdego, kto jeszcze nie był i nie widział, gorąco zachęcam do odwiedzin mangghi. I jeszcze raz pragnę podkreślić, że moja ocena jest - z technicznego punktu widzenia - całkowicie laicka.
Niestety, status materialny zapewne nigdy nie pozwoli mi wejść w posiadanie takich okazów. Dobrze, że choć popatrzeć mogłem :)

Pozdro
Marcus
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Kagetora »

Wyszczerbienie przecież nie dyskwalifikuje miecza koto - tak samo jak drobne "aktywności" na powierzchni (otwarte ziarno węgla, drobna delaminacja). Tak przynajmniej twierdzą Japończycy. Po kilkuset latach użytkowania np. i kilku szlifach to jasne. Np. przy blokach głownią w okolicach jej środka kolejny szlif musi czasem nieco zmienić geometrię miecza... Ale tak samo jak drugi czy trzeci otwór w trzpieniu owa szczerba zeszlifowna lub nie pokazuje, że miecz był w walce i wytrzymał, że był też ceniony przez samuraja i szlifierza, który uznał go za na tyle dobry i cenny, by dać mu kolejną szansę... :)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: GrafRamolo »

W końcu udało mi się dotrzeć do Krakowa. Zwiedziłem wystawę i nie będę oryginalny. Ogrom dobrej roboty, miecze śliczne i warte 6h w pociągu. Niektóre rozpoznawałem bądź to z organoleptycznych oględzin z dawien dawna bądź z porażek na ebay ;) Tak czy siak naprawdę jestem szczęśliwy, że pomimo wielu utrudnień udało mi się wygospodarować ten jeden dzień. Tak jak każdy znalazłem tam kilku faworytów nad którymi zatrzymałem się dłużej. Tsub też było muszę przyznać bardzo dużo myślałem, że będzie nie więcej niż połowa, bardzo mile mnie to pozytywnie zaskoczyło. Gratulacje dla Shiro za makietki bardzo pomysłowe i ładnie zrobione, szkoda tylko że się nie ruszały ;)
Mam też kilka uwag: szkoda że tsuby były widoczne tylko z jednej strony można było je jakoś inaczej wyeksponować na przykład na konstrukcji z cienkiej plexi. Szkoda, że opisy nie miały ciut więcej danych choć by wymiary mieczy, no i największy mankament jak dla mnie to oświetlenie, bardzo ciemne, ale Manggha zawsze miała z tym problem jak sięgam pamięcią.

Dziś wieczorem postaram się dodać kilka zdjęć które udało mi się zrobić, są fatalnej jakości ale zawsze lepsze to niż nic dla osób które nie mogły zwiedzić.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: MadSun »

Za zdjecia bylbym bardzo wdzieczny poniewaz wystawy niestety nie widzialem.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yakubu »

GrafRamolo pisze:największy mankament jak dla mnie to oświetlenie
to jest chyba znak rozpoznawczy polskich muzeow ;)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: GrafRamolo »

Zdjęcia są bardzo subiektywne to znaczy robiłem tylko te eksponaty, które miały jakąkolwiek szansę powodzenia czyli miały minimalnie więcej światła. Jakość jest jaka jest niestety...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: MadSun »

Dzieki za zdjecia. Eksponaty rzeczywiscie wysokiej klasy. No i super tsubki. No coz na wystawie nie bylem ale moze przynajmniej katalog czesciowo mi to zrekompensuje.
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yogoro »

No to i ja dodam swoje trzy grosze .
Przed dwoma tygodniami wybrałem się do Krakowa aby na spokojnie obejrzeć wystawę co nie udało mi się podczas pobytu w Krakowie na początku lipca kiedy to Manggha była zamknięta po powodzi.
Chwilę przed otwarciem Muzeum byłem już na miejscu


Obrazek[/img]

W holu krótka informacja o wystawie

Obrazek[/img]

I szybciutko na ekspozycję ...

Nieco respektu przed groźnie wyglądającą zbroją

Obrazek[/img]

i już zaczynam oglądać głownie wyposażony w silne światło punktowe gdyż oświetlenie ekspozycji jest raczej skąpe.

Ilość zgromadzonych eksponatów robi wrażenie i daje ogólny pogląd na temat miecza

ObrazekObrazekObrazek

Mogliśmy zobaczyć katany , wakizashi ,uchigatana , tachi,naginata i naginata naoshi skończywszy na tanto,kaiken i osoraku a to wszystko zostało wykute począwszy od XII wieku skończywszy na czasach współczesnych.

Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek[img]



Dzisiaj kończy się ta piękna wystawa , myślę ,że na długo pozostanie w naszych pamięciach do czego przyczyni się pewnie zapowiadany katalog z wystawy

pozdrawiam
Mikołaj
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: cmyx »

yakubu pisze:
GrafRamolo pisze:największy mankament jak dla mnie to oświetlenie
to jest chyba znak rozpoznawczy polskich muzeow ;)
Bardzo przydatne, gdy wystawia się kopie zamiast oryginałów a nie jest to wcale takie rzadkie, podobnie jest z odległością od eksponatów, żeby czasem za dużo nie zobaczyć. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

Ciekawe jak przez cały czas trwania wystawy wyglądała frekwencja, czy można powiedzieć, że był to strzał w 10, czy liczba zwiedzających odpowiadała oczekiwaniom organizatorów, a może je przerosła?
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yogoro »

Nie sądzę , wystawa była bardzo słabo rozpropagowana choćby w samym Krakowie .Zwiedzając przez kilka dni różne miejsca w Krakowie nigdzie nie spostrzegłem informacji na temat tej wystawy , wiele osób dowiedziało się o niej od znajomych osób lub całkiem przypadkowo.
Wygląda ,że wystawa jak to wystawa - kolejna ekspozycja w szeregu wielu podobnych dla Muzeum Manggha.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: GrafRamolo »

My robiliśmy reklamę. Mi udało namówić się około 8 znajomych nie interesujących się bezpośrednio mieczem. Wiem że 8 to mało ale jak by każdy forumowicz namówił 3 choć by to z 500 więcej!
Awatar użytkownika
aambeeld
Posty: 170
Rejestracja: 26 listopada 2006
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: aambeeld »

Pod koniec września miałem przyjemność wyrwać się z obrad na zwiedzanie Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej Mangha w Krakowie na ową niezwykle interesująca wystawę - "Piękno wykute w stali. Japońskie miecze w polskich kolekcjach prywatnych".
Świetna! :shock:

Niestety fotki marne bo z komórki a muzeum jak to zwykle w Polsce - niedoświetlone i flesha ożywać nie wolno. Tak odleciałem, ze zostawiłem kurtkę w szatni... :wink:

http://www.geostudio.pl/wordpress/?p=734

ostatni raz wybrałem sie do museum bez statywu i dobrego cyfraka! :evil:

P.S. Miałem okazję wysłuchać ciekawostek, jakimi pewien młodzian raczył swoją wybrankę... :D Poza tym była para Polaków oprowadzająca Japonkę - Polka mówiła po japońsku.
Haichi
Posty: 7
Rejestracja: 4 września 2010

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Haichi »

Fajnie znowu pooglądać na forum zdjęcia i powspominać wystawę .
Patrzę czy jest już jakaś informacja o katalogu , który miał ukazać się zgodnie z zapowiedzią na przełomie października/listopada .
Czy już coś wiadomo ?

pozdrawiam
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: MadSun »

Na allegro pojawily sie juz nawet niektore tsuby z wystawy.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: GrafRamolo »

Widać mangha ma słabe zabezpieczenia ;)
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: norinaga »

E tam, MK robi miejsce na nowe zbiory.
Podłączam się do pytanka o katalog.
ODPOWIEDZ