Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: Grey Knight »

Witam
Poszukuje informacji na temat ekwipunku japońskich łuczników (strzały, łuki, kołczany, i td.) z okresu średniowiecza, w sumie to tak do XVI w. Jeśli ktoś ma informacje na temat sprzętu jakim posługiwali sie łucznicy tym okresie to byłbym wdzięczny.

Na wstępie pokażę co mnie zainspirowało do stworzenia tego tematu:

Obrazek Obrazek

Zdjęcia z ubiegłorocznego turnieju rycerskiego na zamku w Ogrodzieńcu.

Pozdrawiam
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: norinaga »

http://reidojo.com/forum/viewtopic.php?t=1992
osobiscie jeszcze nie mialem czasu przeczytac, ale mysle ze powinienes znalezc tam jakies info.
wołoś
Posty: 20
Rejestracja: 11 czerwca 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: wołoś »

Yumi-łuk, ponad dwu metrowy, asymetryczny, trzymany w 1/3 od dołu co wymusza naciąganie go znad głowy. Co do materiału nie jestem całkiem pewien, ale chyba rodzaj drewna (bambusa) i sposób łączenia zmieniał się na przestrzeni wieków. Łuk na tych zdjęciach jest obwiązany ratanem co nie było robione zawsze (nie wiem czy i co to znaczy)
Ya-strzały, tradycyjnie wytwarzane z bambusa i piór ptaków drapieżnych przyklejanych w taki sposób, aby obracała się w prawo (męskie) lub w lewo (damskie)
Igote-"rękaw" przytrzymujący rękaw ubrania, chyba wiadomo po co

to tyle z mojej wiedzy, o rękawicy i kołczanach poszukam co tam mam jak będę miał chwilę więcej
wołoś
Posty: 20
Rejestracja: 11 czerwca 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: wołoś »

jak obiecałem, pisze coś więcej o kołczanach na podstawie zdjęć 4 laleczek

1.*
Obrazeklink (Kamakura)
ubranie na polowanie i takiż sprzęt
nazwa: ustsubo
zastosowanie: nigdy nie widziałem zdjęć/drzeworytów wojowników z utsubo, tylko ta laleczka i teksty mówiące, że były stosowane przez daimyo przy paradach czy coś takiego. od epoki Kamakura chyba do końca
więcej zdjęć: link1, link2, link3

2.
Obrazeklink (Edo)
zdecydowanie paradne/ceremonialne i kompletnie nie poręczne
nazwa: Aka-no-tori-no-kogami-no-mafutagi (cokolwiek to ma być)
zastosowanie: zdecydowanie tylko ceremonialne
tu mam coś podobnego, czy to samo nie mam pewności

3.
Obrazeklink (Heinan)
nazwa: ebira
zastosowanie: stosowana przez wojsko z tego co się orientuje jakoś do Sengoku albo i dłużej (ale ja nie jestem wstanie ogarnąć jak te strzały trzymały się na sznurek i jednocześnie był do nich dostęp)
zdjęcia: [urlhttp://farm4.static.flickr.com/3146/2654382203_03d6b2a16b.jpg?v=0]link1[/url] link2

4.
Obrazeklink (Heinan)
nazwa: (tsubo) yanagui
zastosowanie: chyba różne, mało mam informacji o tej rodzinie kołczanów
jedynym źródłem informacji jest strona muzeum ubrań na której pojawia się w epokach Yamato i Heian wojskowych i u aktora (Bugaku). czy później występował nie wiem ale mogę coś poszukać
więcej zdjęć: aktor, bushi z okresu Yamoto i samych kołczanów: link1, link2


jeszcze dodam kilka zdjęć\linków:
http://www.japaneseweapons.net/yumiya/s ... nglish.htm
gwiżdżąca strzała, ponoć jak uderzyła w kabuto mogła ogłuszyć
http://www.japaneseweapons.net/yumiya/s ... nglish.htm trochę zdjęć i tekstu, nie wczytywałem się nie wiem czy to nie jakieś brednie
http://www.asianartbykyoko.com/items/39 ... store.html strzały, kołczan i rękawica
http://rhinohide.cx/daimyou/daimyou51jp ... index.html yumitoya coś innego niż yumi
http://www.samuraiantiqueworld.com/arch ... pment.html yumi z osprzętem. widać tu kołczan podobny do ebira, ale trochę inny. niestety nie wiem co to, po raz pierwszy spotkałem się na tej stronie


specjalne podziękowania należą się Basilowi, który pomógł mi nie raz jak czegoś szukałem ;D


mam nadzieję, że w miarę przejrzyściej i nie pogubiłem się w linkach ;]
Ostatnio zmieniony 12 kwietnia 2010 przez wołoś, łącznie zmieniany 2 razy.
Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: Grey Knight »

Wołoś widze ze sie rozkręcasz, tylko tak dalej :) Jak myślisz czy ten drugi kołczan z Heian był używany przez wojskowych ? Znalazłem tez taki egzemplarz pochodzący z XVIII w wiec chyba występował aż do Edo albo i dłużej nazywa się chyba Tsuboyanagui.
Obrazek
Ten koleś chyba ma taki kołczan. A sądząc po zbroi to coś koło XVI w

Oprócz tego były jeszcze takie wielkie kołczany na kilkadziesiąt strzał:

Obrazek

Kolejna rzecz która mnie interesuje to rękawice. Początkowo podobno Japończycy używali takich rogowych pierścieni nakładanych na kciuk (sposób zaczerpnięty od chińczyków) ale jakoś sie to nie przyjęło i pierścień wyewoluował w drewnianą lub rogowa płytkę wszywaną w rękawicy na kciuku. Jakbyś coś znalazł o rękawicach to tez możesz dać :)
Ostatnio zmieniony 12 kwietnia 2010 przez Grey Knight, łącznie zmieniany 1 raz.
wołoś
Posty: 20
Rejestracja: 11 czerwca 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: wołoś »

Jak wróce do domu, to poszperam jeszcze trochę o tym ostatnim kołczanie, bo w sumie mało o nim jeszcze wiem.

W rękawice do tej pory za bardzo się nie wgłebiałem, ale z chęcią pogłębie wiedze ;]
wołoś
Posty: 20
Rejestracja: 11 czerwca 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: wołoś »

o yanagui napisałem, że używali wojskowi i jest link do laleczki wojownika z takim kołczanem

przypomniałem sobie, że na stronie pjwstk też coś o kołczanach było
Strzały przechowywane były zawsze w odpowiednich kołczanach, zwanych yebira. Można je ogólnie podzielić na otwarte, w których strzały były łatwo dostępne i leżały osobno, co chroniło lotki, oraz zamknięte, w przypadku których dostęp do strzał był utrudniony, a ich lotki mogły ulec pognieceniu. W starszych typach otwartych kołczanów można było przechować nawet pięćdziesiąt strzał, jednak z czasem zastąpiono je lżejszymi i bardziej poręcznymi yazutsu (yatsubo), w których mieściło się ich kilka lub kilkanaście.

Najprostsze typy otwartych kołczanów były lekką bambusową, konstrukcja, do której rzemieniami wiązano strzały. Używała ich głównie piechota. Wojownicy wyżsi rangą, posiadali cięższe i bardziej ozdobne kołczany, które wozili konno tub tez noszone były przez giermków. Zamknięte kołczany, chroniące dobrze strzały przed kaprysami pogody i trudami końskiej jazdy, preferowanie były głównie przez kawalerzystów.
ale na drzeworytach widać konnych łuczników także z otwartymi typu ebira

co do rysunków, które przedstawiłeś to w pierwszym obstawiał bym na wspomniany w tekście, a prze zemnie zapomniany kołczan typu yazutsu 1 2 3. stosowany na pewno w Sengoku i później, czy wcześniej to nie mam pewności.
w pierwszym poście wspomniałem o takim, ale przez małe zdjęcie nie rozpoznałem co to i zasugerowałem się tekstem obok zdjęcia (poprawiłem)

następny obrazek to najprawdopodobniej utsubo takie jak tu. no i znów się myliłem bo jak widać były używane przez zwykłych bushi

co do trzeciego bushi, to z czymś takim spotykam się po raz pierwszy. zaciekawiło mnie to więc od jutra zaczynam szukać ;D


na razie nie będę edytował mojego postu, bo jak widać trochę się myliłem, albo miałem nie pełną wiedze. a jak już dojdziemy do czegoś to zrobi się jeden rzeczowy post ;]
Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: Grey Knight »

Jeśli chodzi o tego http://www.coara.or.jp/~lucyfer/kyugu/a ... u06-e.html to z tego co się dowiedziałem to nie był to kołczan ale bardziej pojemnik do przechowywania strzał reszta faktycznie mogła być używana w bitwach tylko interesuje minie właśnie ich datowanie oraz tego http://www.kyoto-singu.com/tubo-yanagui.JPG , bo generalnie nastawiam się na Sengoku wiec Yamato i Heian to trochę za wcześnie.

Tu jeszcze jeden rysunek z tym kołczanem na 100 strzał:
ObrazekObrazek
Sephirot
Posty: 46
Rejestracja: 10 lutego 2006

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: Sephirot »

hmm ja jestem bardzo ciekaw gdzie można dostać taki strój jak ten gość z turnieju na zdjęciu .
Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: Grey Knight »

Strój można sobie uszyć, jeśli jesteś zainteresowany pisz na priv to dam Ci namiar na krawca :) Zbroja to już niestety trochę większy problem ale dla chcącego...
wołoś
Posty: 20
Rejestracja: 11 czerwca 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekwipunek średniowiecznego łucznika

Post autor: wołoś »

trochę poszukałem i z tego co udało mi się wyszukać to wszystkie kołczany oprócz tego z Edo o długiej nazwie były stosowane w Sengoku. a co do tego pojemnego to nie udało mi się nic znaleźć, ale to drugie zdjęcie i jego wielkość sugerowała by, że był stosowany tylko przy oblężeniach czy podobnych temu sytuacjach (przy bitwie jak do łucznika z takim kołczanem by ktoś podbiegł to ciążył by mu i przeszkadzał w walce). jeśli zaś chodzi o jego budowę to obstawiał bym zwykłe pudełko z okuciami na rogach (lub bez) i o wysokości takiej żeby wystawało tylko trochę strzały i pióra
ODPOWIEDZ