Jak to z tymi nazwami jest?

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Jak to z tymi nazwami jest?

Post autor: norinaga »

No wlasnie, zawsze myslalem ze wiem co i jak, ale tak sobie dyskutuje, o tu: http://www.knives.pl/forum/index.php/to ... 0.360.html

i widze ze niektorzy maja troche inne zdanie niz ja.
Wydaje mi sie ze moje rozumowanie jest prawidlowe, ale ze pewnym to mozna byc tylko smierci to bylbym wdzieczny za opinie madrzejszych ode mnie.
No i drugie pytanie: dlaczego te miecze sa opisane jako iaito a nie po prostu katana? http://www.aoi-art.com/iai/main.html ,
przeciez to sa prawdziwe nihonto.
Pawel_P
Posty: 33
Rejestracja: 20 grudnia 2009

Re: Jak to z tymi nazwami jest?

Post autor: Pawel_P »

Zgadzam sie z toba co do nazewnictwa.Nagayama pisze w swojej ksiazce tak o hi:

Hi to rowek wyryty na shinogiji algo hiraji, takie rowki można znaleźć na mieczach z wcześniejszych czasów. Oryginalnie robiono je aby zmniejszyć wagę miecza i zwiększyć jego możliwości tnące, później rowki służyły za dekorację. Innym powodem używania hi jest odnawianie balansu miecza po jego skracaniu, czy ukrywanie defektów głowni. W obu tych przypadkach hi zwane było ato-bi(rowek dodany później).
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak to z tymi nazwami jest?

Post autor: yakubu »

norinaga pisze:dlaczego te miecze sa opisane jako iaito a nie po prostu katana?
Sa opisane jako "Katana for Iai", a nie iai-to. Podejrzewam, ze byly to pierwotnie nihonto stepione do treningu iaido (lub cos w tym stylu).
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Jak to z tymi nazwami jest?

Post autor: GrafRamolo »

Co do bo hi to patent stary jak świat. Występuje on w najróżniejszy mieczach zgodnie z tym co napisałeś chyba tylko chokuto nie miały go ale też głowy nie dam bo mało tych mieczy widziałem na oczy. I tak naprawdę ten świst o niczym nie świadczy. Dodatkowo bohi odciąża miecz minimalnie osłabiając go ale za to usztywnia w płaszczyźnie bocznej.
Co do nazewnictwa to ja bym nazwał każdy miecz, którym ktoś ćwiczy iaido - iaito. Ot i cała filozofia. A te miecze na stronie nazwali tak bo pewnie mają jakieś wady, albo nie opłaca się ich szlifować i wartość kolekcjonerska jest ich niska za to nadają się do iai. Tak ja to widzę. Na temat cięć hełmów się nie wypowiem bo nigdy nie przeciąłem żadnego a w spory co jest lepsze miecz czy katana nie radzę się zagłębiać bo to problem typu czy święta wielkanocne są lepsze od bożego narodzenia.
Piitaa-san
Posty: 16
Rejestracja: 24 sierpnia 2008

Re: Jak to z tymi nazwami jest?

Post autor: Piitaa-san »

W kwestii nazewnicta to katana i tou to rozne czytania tego samego znaku kanji <刀>, tutaj nie ma roznicy czy powiesz katana czy tou. Sadze, ze jakis japonczyk chcial to napisac po angielsku i stwierdzil ze tak mu najbardziej pasuje :)
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Jak to z tymi nazwami jest?

Post autor: norinaga »

Tou-przyznam ze pierwszy raz "slysze" to slowo, tak bardziej chinsko mi to brzmi, ogladajac jakies japonskie filmiki na YT to jednak oni mowia katana, mi chodzilo o to czy jak glownia ma rowek to nadal jest katana (mysle, a wlasciwie juz teraz jestem pewien ze tak) czy tyko iaito jak twierdzi kolega Shinken Jutsu i juz katana tego nazwac nie mozna.
Co do drugiego pytania to zeczywiscie w opisie jednego z mieczy jest mowa o kizu na ha wiec twoja teoria Grafie moze byc sluszna. Chociaz nmie to jeszcze troche zastanawia dlaczego po prostu nie napisano katana tylko katana for iai, w dodatku te miecze sa w osobnym dziale sprzedawane :?:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Jak to z tymi nazwami jest?

Post autor: GrafRamolo »

jasne że jak ma rowek to nazwa jest ta sama, rowek nie świadczy o niczym poza tym że jest.

Ja się spotkałem już kilkukrotnie z tym że słabej jakości katany opisywane są jako miecze do ćwiczeń. Po prostu nie opłaca się wydawać na ich szlif i nie stanowią godnej pozycji do kolekcji, ale mają wszystkie cechy użytkowe i mogą do tego służyć.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak to z tymi nazwami jest?

Post autor: yakiba »

Ta dyskusja na knives trochę przypomina inną na temat czy katana jest mieczem czy szablą albo też " kto ma wieksze szanse w pojedynku :samuraj czy polski szlachcic i jak tamte jest pełna znakomitych komentarzy ekspertów .Ja zdecydowanie jednak wolę inne działy zwłaszcza lubię jak ktoś robi fajne rzeczy i dzieli się z innymi swoją wiedzą najczęściej popartą zdjęciami.Choćby Strzyż albo Pi.
ODPOWIEDZ