Japońskie topory.

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Japońskie topory.

Post autor: norinaga »

Tak się ostatnio zastanawiam czy Japończycy używali toporów w walce, jak tak to jak one wyglądały?
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Japońskie topory.

Post autor: basil »

Owszem używali. Nie wiele w sumie o tym wiadomo. Widziałem drzeworyt (postaram się go poszukać i jutro podeślę :) ) gdzie samuraj takim toporem sporym pakował we wrota jakiegoś zamku. Gdzieś kiedyś dorwałem takie zdjęcie:

Obrazek

Jedno co wiadomo, to że były raczej zawsze jednosieczne ;)
A no i zwie się je Ono, ale to bardzo ogólne określenie siekierki po japońsku.

Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Re: Japońskie topory.

Post autor: Grey Knight »

Ano były takie siekierki, z tego co się orientuję jednoręczne i dwuręczne. Spotkałem sie z dwoma nazwami Ono oraz Masakari. Coś takiego

Obrazek Obrazek
Obrazek

a tu mon z toporkiem
Obrazek
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Japońskie topory.

Post autor: cmyx »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[/url]
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Japońskie topory.

Post autor: norinaga »

Dzięki bardzo, czegoś takiego właśnie szukałem, mam w planach komplet okuć właśnie z motywem toporów.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Japońskie topory.

Post autor: GrafRamolo »

Bardzo ciekawy temat, tyle lat się tym zajmuję i owszem widziałem już tego typu ryciny ale nigdy nie przyszło mi do głowy zastanowić się nad tym!! co więcej nigdy nie widziałem autentyku. (topora nie ryciny)
Jeśli by ktoś chciał to mam w katalogach jak sięgam pamięcią jeszcze więcej tego typu rycin, mogę wrzucić.
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Japońskie topory.

Post autor: Tomashi »

cmyx pisze: Obrazek
Może taki OT, ale Czy buddyjski mnich na tym obrazie ukazuje dwóm wojownikom swoje zdolności telekinetyczne, że ta skała unosi sie w powietrzu? ;)

Co do tematu zaś, to mozna było stwierdzić, czemu zostały raczej w całości wyparte przez miecze. Duże to, ciężkie, a wczasach gdy już nie korzystali ze zbroji to conajmniej bezużyteczne.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Japońskie topory.

Post autor: cmyx »

Tomashi pisze:Może taki OT, ale Czy buddyjski mnich na tym obrazie ukazuje dwóm wojownikom swoje zdolności telekinetyczne, że ta skała unosi sie w powietrzu? ;)
Tak bo ta skała miała wylądować na nim a ten mnich nazywa się Nichiren i z różnymi zdolnościami go przedstawiano ;)
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Japońskie topory.

Post autor: Teddy »

Cześć

znalazlem na ebayu topór japoński z przełomu XVIII i XIX wieku, wykonany z tomahagane -
Obrazek
Obrazek

ale niestety jest to topór strażacki :D .

W każdym razie ciekawostka, bo ma wybity znak nie wiem kuźni czy oddziału strażaków -
Obrazek

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Shouryu

Re: Japońskie topory.

Post autor: Shouryu »

Jeśli się nie mylę ( a mogę :wink: ) to bojowymi toporami są tylko te z linków Basila i Gery Knighta.

Pozostałe, nawet z drzeworytów to raczej narzędzia ciesielskie i drwalskie. Tak jak ten z linku Teddego.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Japońskie topory.

Post autor: norinaga »

Mam już wstępny projekt, ale jak ktoś ma jeszcze jakieś fotki to proszę wklejać.
Myślę że jednak są to topory bojowe, dziwnym pomysłem wydaje mi się żeby malować walczących samurajów z narzędziami drwalskimi zamiast bojowych.
Awatar użytkownika
Marutseru
Posty: 25
Rejestracja: 11 maja 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Japońskie topory.

Post autor: Marutseru »

Obrazek

[/url][/quote]

A ja się zastanawiam nad drzeworytem Kuniyoshiego, a konkretnie nad Tachi u boku samuraja. Pierwszy raz widzę taki sposób noszenia tachi. Czy nosiło się też rękojeścią do tyłu, czy tylko Kuniyoshiemu tak pasowało na obrazku?

Pozdr.
マルツェル
keylan
Posty: 123
Rejestracja: 23 grudnia 2010

Re: Japońskie topory.

Post autor: keylan »

hmm to może być chwilowe przekrzywienie, zobacz na jakich rapciach(jaka jest japońska nazwa?) wisi to tachi, przedstawiony wojownik macha dość intensywnie tymi toporami więc może to uchwycenie w trakcie ruchu?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Japońskie topory.

Post autor: GrafRamolo »

Hmm jak na moje oko taki topór to z 10 kg chyba przesadzone są nie co tak jak pewna cześć ciała męskiego na większości rycin japońskich.
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Japońskie topory.

Post autor: basil »

Marutseru - to jest postać o charakterze chińskim/wczesnojapońskim, a miecz zwyczajnie się przekręcił. Swoją drogą, to bawi mnie takie przedstawianie mieczy chińskich, bo z egzemplarzy (przynajmniej z X w.) które się ostały wynika, że miały one rapcie mniej więcej takie jak i japońskie.
Keylan - całe życie byłem przekonany, że nazywają się ashi, a tu natknąłem się na nazwę obitori kanagu. Nie wiem, która jest bardziej poprawna ;)
"Bycie Basilem zobowiązuje"
ODPOWIEDZ