Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: Mr Smail »

arsenal narzedzi do survivalu :)

tak na marginesie, wlasnei przez takie proby omijania prawa jakie miedzy wierszami sie pojawiaja, jest jak jest :)

poczekajmy do grudnia 2012, wszystko szlag trafi i nikt nie bedzie nam zabranial biegac po swiecie z czym nam sie spodoba :D
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: yakiba »

Znając polskie realia jest to albo temat zastępczy bo zbliżają się wybory, albo ktoś na tym zakazie chce zarobić a poza tym propozycja to jedno natomiast ustawa to inna bajka .Nikt nie jest wstanie przewidzieć co tam się znajdzie.Jedno jest pewne , zdecydowany sprzeciw i obnażenie kabotyństwa towarzyszącego tego typu pomysłom, które z zasady nie mają niczego załatwić a tylko wodę z mózgu gawiedzi zrobić, może spowodować lekkie zastanowienie pomysłodawców czy naprawdę warto.\Zwłaszcza ,że pokazanie braku sensu tej propozycji wydaje się proste a nie sądzę ,żeby pomysłodawcy poza sloganami mogli pochwalić sie rzetelnym uzasadnieniem problemu i to na podstawie polskich realiów jak i doświadczeń innych państw.Natomiast w wypadku braku reakcji może dojść do licytacji między politykami , która partia bardziej dba o bezpieczeństwo obywateli i w rezultacie dojdziemy do jednego noża na rynku uwiązanego na łańcuchu.
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: Kagetora »

Nie przypuszczałem, że mogę zacytować sam siebie z innego postu, ale... :wink:
Panowie - spokojnie... Istnieje jeszcze coś takiego jak prawa nabyte, a tych cofnąć nie można. W praktyce oznacza to, że można wprowadzić pozwolenie na katanę, ale jeśli ktoś ją już miał przed wejściem takiego przepisu, dostaje owo zezwolenie automatycznie... Wystarczy zgłosić...
Są nawet precedensy:
W wyroku z 10 lipca 2000 r., Sądu Konstytucyjnego 21/99 stwierdzono, że zasada lex retro non agit oraz zasada ochrony praw nabytych mają charakter zasad przedmiotowych, wyznaczających granice ingerencji władzy publicznej w sferę praw podmiotowych. Naruszenie tych zasad może uzasadniać zarzut niedopuszczalnego wkroczenia przez tę władzę w sferę konstytucyjnie chronionych praw lub wolności jednostki, co w konsekwencji prowadzi do stwierdzenia sprzecznego z porządkiem konstytucyjnym naruszenia tych praw lub wolności.

I tyle...
keylan
Posty: 123
Rejestracja: 23 grudnia 2010

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: keylan »

na szczęście póki co pozwoleń na broń białą nie chcą wprowadzić, a jedynie zakaz noszenia w miejscach publicznych ostrzy o długości powyżej 8cm oraz wogóle narzedzi o więcej niż jednej krawędzi tnącej, przy czym będzie je można nosić w wypadku bycia trenerem sw, szermierzem, odtwórcą lub z innych istotnych powodów. Ale z kolei nie podają kto ma weryfikować jakie to powody, oraz po czymodróżnic odtwórce od kogoś odtwarzającego np koniec XX wieku ;), czyli trzeba się zdac na zdrowy rozsądek policjanta.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: yakiba »

No właśnie , dopiero wyrok sądu reguluje to co powinno znaleźć się w ustawie a do tej pory wolna amerykanka i swoboda działania policji.
Rozumiem ,że katana z pozwoleniem to nie problem ale już wszelkiego rodzaju imprezy historyczne obciążone pozwoleniami i nadzorem policji, oraz handel takim sprzętem też pod nadzorem może doprowadzić do utrącenie wielu takich inicjatyw.A pamiętajmy ,że mamy rok wyborczy więc o mądrym prawie możemy zapomnieć.
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: Kagetora »

Keylan, to też bzdurka, bo jak będę chciał np. pokazać Ci swoją katanę w klubie, to jadąc przez miasto z torbą popełnię co najmniej wykroczenie... Powinno się karać UŻYCIE, a nie posiadanie czy transport... Zresztą żule i tak nie bedą na żadne takie niuanse zwracać uwagi :(
Awatar użytkownika
aambeeld
Posty: 170
Rejestracja: 26 listopada 2006
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: aambeeld »

Shouryu pisze: Poseł przywołał też statystki, z których wynika, że w 2009 r. ponad 400 osób zostało zamordowanych z użyciem noża i podobnych niebezpiecznych narzędzi, a 36 - w wyniku użycia broni palnej.
Statystyka to czysta matematyka i suche fakty. Interpretować można jak komu...

przestępstwa 2000-2009:
Obrazek

z tego procent z użyciem "niebezpiecznego narzedzia':
Obrazek

Jak widać liczba spada - no, 2 miliony Polaków wyjechało... :wink:

Ponadto w statystykach ogólnych nie ma rozgraniczenia na nóż, młotek, dłuto, siekierę - "niebezpieczne narzędzie" to może być wszystko, poza bronią palną.
Dodajmy do tego, ze w przypadku zabójstw, na które powołano się w tym tekście - inne statystyki pokazują, że większość z nich odbywa się w przestrzeni prywatnej nie publicznej, więc zakaz jest chybiony.

A pozwoliłem sobie poblożyć trochę na temat: :wink:
http://www.geostudio.pl/wordpress/?p=1087
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: Sakura »

Kagetora - Ochrona praw słusznie nabytych nie ma tutaj nic do rzeczy. Pisałem właśnie na ten temat pracę magisterską.

Gdyby w ten sposób działała ta zasada to niemożliwa by była jakakolwiek nowelizacja przepisów i prawodawstwo straciłoby sens.
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: Kagetora »

Sakura - nie jest tak źle jak z Twojej magisterki wynika :wink: . Oczywiście można nowelizować prawo, wprowadzać licencje, zezwolenia itp., ale - jak napisałem - nie można Ci postawić zarzutu wstecz - że wogóle masz np. (lex retro itd.) Był taki precedens w naszej historii (z racji wieku na pewno nie pamiętasz :wink: ) - w latach 80. weszły pozwolenia na broń gazową. KAŻDY, kto zgłosił posiadanie (przedtem nie było wymagane!) i wypełnił papiery, z automatu dostawał. Więc raczej o tym pisałem w kontekście "pozwolenie" na katanę"...
Awatar użytkownika
Sebushi
Posty: 38
Rejestracja: 10 marca 2008
Lokalizacja: Tomaszów, Łódź, Poznań

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: Sebushi »

Zastanawiam się czy przypadkiem nie interesujemy się projektem zakazu bardziej niż jego pomysłodawca :)

Było zdarzenie medialne w Krakowie to wyskoczył poseł żeby zaistnieć.
Każdy w miarę myślący człowiek wie, że przepis z tym całym zakazem jest od początku do d... Warto się zastanowić czy w ogóle chodziło żeby taki zakaz faktycznie wszedł. Moim zdaniem to część "szopki politycznej" czyli bicia piany w związku z aktualnymi wydarzeniami.

Statystyka to fajna nauka. :) Prawie zawsze można pokazać co się chce.
Można pokazać, że na meczach piłkarskich jest więcej rannych to może zakazać uprawiania piłki nożnej? No niby logiczne a wiadomo, że głupie.

Wierzę, że pomysł wpadnie do czarnej sejmowej dziury.

Gdyby jednak projekt żył jakoś swoim życiem to ustawodawca będzie musiał się uporać z kilkoma absurdami. Skoro można wytwarzać i bez ograniczeń sprzedawać ostrza powyżej 8 cm np. w hipermarketach w działach AGD to przenoszenie ich do domu po zakupie też naruszałoby przestrzeń publiczną?

Nie znam szczegółowych statystyk ale jeśli większość przypadków użycia ma miejsce w domach to narzędzia raczej będą o charakterze domowym.

Wydaje się, że dla pomysłodawcy najważniejsze było, że zaistniał w mediach jako "ten co dba o bezpieczeństwo". Ciągnięcie tematu sprawi, że stanie się "tym co wymyśla głupie zakazy" więc w jego interesie będzie żeby w ciszy poysł umarł jak wiele podobnie "słusznych" wcześniej.
"w kendo najbardziej interesuje mnie kendo"
lysy2420
Posty: 2
Rejestracja: 1 lutego 2011

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: lysy2420 »

Nie rozumiem tej ustawy według mnie jest całkowicie absurdalna. W koncu to nie bron jest grozna tylko człowiek który trzyma ja w rekach jesli bede chciał wyrzadzic komus krzywde to równie dobrze mogę lyzka od herbaty dziabnac w oko i zabic. zamiast ograniczac ludzi lepiej by pomysleli jak popracowac z trudna mlodzieza w szkolach wpoic zasady moralnosci kulturalnego zachowania i nie agresjii wobec wszystkich dookoła i problem sam by sie rozwiązał , przynajmniej czesciowo. a tak dziwny kraj i dziwne ustawy niedlugo kaza na boso chodzic bo przeciez butem tez mozna krzywde zrobic
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: Mr Smail »

i paznokcie obcinac zeby nikogo nie pociac i nogi myc zeby jakiejs dzumy nie roznosci :):):)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
lysy2420
Posty: 2
Rejestracja: 1 lutego 2011

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: lysy2420 »

:D :D ale to musiałaby powstać już nowa ustawa na temat posiadania i eksploatacji broni chemicznych i biologicznych ale nigdy nic nie wiadomo :D :D mieszkamy w kraju cudów
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: GrafRamolo »

Osobiście naprawdę nie widzę problemu.

Ja też lubię swój miecz ale nie tacham go ze sobą wszędzie tak samo fani noża mogą nie chodzić nim. Na boken czy iaito są pokrowce. Co więcej lobię swoje dłuta, nożyki do drewna, rylce i inne ostre narzędzia ale nie mam ich pod pachą. Jak muszę je zabrać gdzieś to mam po prostu pokrowce, etui bo i to zdrowe dla nich i nie wzbudza podejrzeń i niebezpieczeństwa.
Jedyne narzędzia surwiwalu jakie wydają mi się w mieście niezbędne obecnie to chusteczka do nosa na nagłe przypadki, latarka bo często czegoś szukam i komórka bo mam w niej latarkę i 100zł w portfelu.
Cała reszta jak dla mnie to tylko proszenie się o przygody i taka dziecinada że koniecznie muszę zabrać ze sobą wszędzie moją nową ciężarówkę na sznurku.

Tomashi, bez samochodu wystarczy jak pisałem mieć porządny futerał i nie popadniesz w tarapaty i nie poniszczysz sprzętu.
rikiriki6
Posty: 11
Rejestracja: 18 marca 2011

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: rikiriki6 »

a czy ktoś wie co dalej z tą ustawą
wiem wiem minęło dopiero kilka miesięcy
ale może już coś wiadomo
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: Kagetora »

Na BIP MSWiA nie ma takiego projektu. I chyba prędko nie będzie... Na razie możemy spać spokojnie :wink: W razie czego wszelkie stowarzyszenia, grupy rycerskie itp. mogą się skrzyknąć choćby pod egidą jakiegoś stowarzyszenia i lobbować przeciw. Tak skutecznie zrobili parę lat temu żeglarze i alpiniści, sprzeciwiając się nadmiernej regulacji prawnej w postaci patentów na wszystko co pływa i karty wspinaczkowej...
krisu
Posty: 11
Rejestracja: 13 kwietnia 2011

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: krisu »

dziś z radia dowiedziałem się małej ilości informacji o tej ustawie
podobno coś ruszyło
ale nie jestem pewien czy może ustawa weszła w życie

gdyby ktokolwiek miał aktualne informacje
lub wiedział skąd można ściągnąć takie dane
to chętnie skorzystam
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: yakubu »

Chyba wczoraj lub przedwczoraj w Rzeczpospolitej byl maly artykul na ten temat - na razie jest projekt zmian w ustawie o broni i amunicji.
krisu
Posty: 11
Rejestracja: 13 kwietnia 2011

Re: Projekt zmiany w ustawie - o ostrzach powyzej 8 cm

Post autor: krisu »

jeżeli chodzi o ustawę o ostrzach do 8 cm to
słyszałem że odbyło się pierwsze czytanie
było to około 30go kwietnia

a może ktoś wie coś więcej
ODPOWIEDZ