Odczytanie sygnatury

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Odczytanie sygnatury

Post autor: Teddy »

Koledzy

Uda się moze Wam coś odczytać z tej sygnatury na nakago ?

Obrazek

Byłbym wdzięczny.

pozdrawiam Teddy
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2011 przez Teddy, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: norinaga »

1-no
2-shu
3-
4-ju
5-nin
6-kane
7-mitsu
8-saku

zrobił Kanemitsu żyjący w noshu (mino)

wygląda na okres showa, są jakieś stemple? data na ura?
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Teddy »

Cześć

Dziękuję Norinaga za odczyt. Ja nie mam jeszcze tego miecza, może zawalczę o niego na aukcji. Teraz sobie zdaję sprawę, że jest to kowal i miecz nie z najwyzszej ani nawet z dobrej średniej, no i dobrze bo poluję na w miarę przyzwoitą ale nie za droga głownię z przeznaczeniem albo na prezent albo do cięć. Zobaczymy jak to sie rozegra w tej aukcji. Jeszcze dwie nie najlepsze fotki głowni -
Obrazek
Obrazek

Weszło mi to juz w nawyk, ze właściwie każdego wieczora przed spaniem przelatuję po znajomych linkach czy nie pojawiło sie coś albo ciekawego albo może mniej ciekawego ale za to nie drogiego. I muszę powiedzieć że już parę okazji widziałem, że niezłe głownie shin gunto poszły poniżej 1000 $, oczywiscie zdarza się to rzadko. Niedawno się zezłościłem bo namierzylem naginatę w całkiem ze tak powiem dobrym stanie, wprawdzie z okresu EDO, ale była niezła i to u dość mało znanego sprzedawcy, malo chętnych na nią trafiło, także chociaż nie miałem naginaty w żadnych planach zakupowych ale wyczułem okazję i spróbowałem. I wygralbym prawdopodobnie, gdyby nie to że sprzedawca cham jeden w ostatniej minucie przed końcem moją ofertę scanselował, bo nie miałem historii zakupów. A naginata poszła za osiemset z kawałkiem baksów. Oto ona -

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: GrafRamolo »

Ja k dla mnie całkiem przyzwoite gendaito niczego mu nie brakuje.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: norinaga »

Nie wygląda zle na pierwszy rzut oka, na pewno nie jest to showato z najniższej pułki, sygnatura dosyć ładnie zrobiona, nakago też wydaje się być przyzwoicie dopracowane, poza tym głownia wydaje się być powtórnie szlifowana, więc ktoś uznał że miecz jest na tyle przyzwoity, że warto zainwestować w nowy szlif.

Ot takie moje spostrzeżenia i przemyślenia, trzeba by zobaczyć więcej zdjęć, ciekawe czy są jakieś stemple.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: GrafRamolo »

Przychylam się do opinii Norinagi, acz mi to wygląda na wojskowy szlif trzeba by zobaczyć czy za habaki jest ostry czy nie. Podejrzewam że miecz może nie mieć hada albo bardzo drobną ale tak czy siak fajowe ostrze, ja bym brał.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: bisonn@wp.pl »

Mi też się podoba ładny kształt i widać że nie zniszczony
fajny okaz do kolekcji bo do cięć mi by było szkoda
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Teddy »

No to juz po herbacie, miecz poszedł w obce ręce za 1601 $, także nie była to taka super okazja na jaką liczyłem. Trudno, nie pierwszy i nie ostatni, bo już w kilku przypadkach w 2010r. widziałem podobne miecze jak poszły za 800 - 900 $, tylko ze wtedy takiej kasy nie miałem. Poza tym mam już miecz z tego okresu, wykuty przez Kanefusa, a kupiony jednak taniej o kilkaset dolarów, także nie jestem taki bardzo zawiedziony - ot poluję na jakś okazję, a przy tym co się mieczy i elementów różnych opraw naoglądam.

Ale wracając jeszcze do mojej poprzedniej wypowiedzi to nic się nie odnieśliście do tej naginaty. Czyżby jako broń drzewcowa przypisana w Japonii raczej kobietom, nie miała ona takich względów u Was jak katana czy chociażby też drzewcowe yari ?

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: GrafRamolo »

Dlaczego kobietom? To stereotyp. Ja się nie odniosłem bo cóż, poszła nie była zła a cena nie wygórowana ale przeszłość a nie była to z kolei perełka nad którą warto by noce zarywać.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Teddy »

Cześć

O tej naginacie wypowiedź Grafa konkretna i bezlitośna, aż do bólu :)
Mnie ujął pod serce jej stan utrzymania, bo jak do tej pory to widziałem same zardzewiałki u tego sprzedawcy Doimiou i to za 2 razy taką cenę.
Ale zostawmy to bo mam następną sygnaturę do odczytu, jak oczywiście będzie się kolegom mądrzejszym w tym ode mnie chciało rzucic okiem. Ale na forum i tak cisza od paru dni, to może z nudów ...

Obrazek

Pozdrawiam Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: norinaga »

Słaba fotka ale wydaje mi się że to:
1-?
2-SHU
3-JU
4-IKE
5-DA
6- KANE
7-TSUNA
8-SAKU

http://home.earthlink.net/~ttstein/kanetsun.jpg
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Teddy »

Norinaga

Można na Tobie polegać jak na Zawiszy Czarnym (to komplement oczywiście).
Dziękuję i przepraszam za kłopot ale ciągle poszukuję jakiejs okazyjnej cenowo, ale nie najgorszej głowni z WWII.

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: norinaga »

Dla mnie to sposób żeby się czegoś nowego dowiedzieć, tak samemu z siebie to nie zawsze się chce, ale jak ktoś o coś pyta, to jest dodatkowa motywacja żeby pogrzebać po znajomych stronach i znalezć odpowiedz.
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: yogoro »

odnośnie pierwszego znaku to wygląda mi to na zapis prowincji Tanshu/Awaji

1 - Tan
2 - Shu

pozdrawiam
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Teddy »

Cześć

Pewnie pomyślicie że przeginam z tymi prośbami o rozszyfrowanie sygnatur, ale teraz to namierzyłem 3 katany, które jak myślę będą interesujace cenowo i może mi się wreszcie uda którąś z nich upolować. Także Norinaga, pokłon szczególnie do Ciebie.
Oto ich sygnatury:

1. -
Obrazek
2. - ta jakas dziwna jest
Obrazek
3. - a ta znowu bardzo jakby niedbale wykonana-
Obrazek

Przepraszam za pozycje nakago na dwu pierwszych fotkach, zapomniałem że najwygodniej dla Was to jakby były usutuowane pionowo.

Pozdrawiam Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Shouryu

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Shouryu »

Drugie nakago nie jest z gunto ( stempel zbrojowni ) ?
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: norinaga »

tak na szybko:
1- NO SHU JU KANE KAGE wygląda bardzo przyzwoicie, jeżeli głownia jest w dobrym stanie to raczej osiągnie adekwatną cenę.

2- KUNI MICHI showato

3- ? ? to mei na pewno jest dodane później i to przez kogoś kto nie miał pojęcia jak to zrobić poprawnie.

Wieczorkiem jeszcze popracuje na tym.

EDIT:

no to pierwszego okazyjnie nie kupisz Tadeuszu, drugi bez rewelacji, a trzeci-hmm patyna wygląda na starszą niż showa ale to mei jest strasznie dziwne..
Awatar użytkownika
Tsume
Posty: 37
Rejestracja: 28 lutego 2010

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Tsume »

Chciałbym się dołączyć do tego tematu i prosić norinagę czyli specjalistę od tłumaczenia sygnatur o przetłumaczenie tego mei.Za odpowiedz i tłumaczenie z góry dziękuję.
http://w790.wrzuta.pl/obraz/aqCZ1cFnkI8/019
http://w790.wrzuta.pl/obraz/8GsEEaKQk7m/018
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: norinaga »

Do miana specjalisty to mi daleko, tak z pamięci :
1-bi
2 prawdopodobnie tchu
3
4
5-tada?
6-hiro

popracuję jeszcze nad tym ale dopiero za kilka dni bo mam bardzo ograniczony dostęp do netu.
Awatar użytkownika
Tsume
Posty: 37
Rejestracja: 28 lutego 2010

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Tsume »

Dzięki Norinaga.Już znalazłem tą sygnature w necie.BICHU NO KAMI TACHIBANA YASUHIRO.Szkoła ISIDO.Prowincja SETTSU.Przedostatni miecz na tej stronce
http://www.choshuya.co.jp/1/0706/thanks_sword.htm
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Shirotatsu »

Pomyslałem sobie, że nie będę zakładał nowego wątku dotyczącego sygnatur tylko podłączę się pod Twój post Teddy. Mam nadzieję, że nie będziesz miał mi za złe :)

Mam prośbę do kolegów , może ktoś z was spotkał się z taką sygnaturą "Masatsugu" jak jest na poniższym zdjęciu.

Obrazek

głowni na razie nie pokażę bo jeszcze szlif nie skończony ale mogę napisać, że hamon wygląda jak u głowniach Kanabo Masatsugu - czyli coś ala hitatsura z hamonem również na części grzbietowej.

Problem polega na tym że częściowo 1 kanji jest przedziurkowane i nie jestem pewien czy dobrze to odczytuję. Głownia ogólnie wyglada na rok 1600-1700

Jesli ktoś spotkał się z podobną sygnaturą lub potrafi odczytać to prosiłbym o wypowiedzenie się w temacie.

Pozdrawiam

Shiro
Awatar użytkownika
Marutseru
Posty: 25
Rejestracja: 11 maja 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Marutseru »

TEN link chyba bardziej by pomógł, ale nie widzę tutaj tej sygnatury...

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: yakiba »

Po ostatnich kilku szlifach głowni kupionych okazyjnie przestałem wierzyć w okazyjne kupowanie przez internet.Dawno już byłem sceptyczny ale to co się dzieje ostatnio to już nawet znanym sprzedawcom nie można ufać.Po prostu brak słów.Sam nie kupuję ale sporo tego do mnie trafia.Niektóre nawet niezłe głownie ale po pożarze , pęknięte albo powyginane .Zdjęcia oczywiście idealne.
Awatar użytkownika
Marutseru
Posty: 25
Rejestracja: 11 maja 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Odczytanie sygnatury

Post autor: Marutseru »

Wojtek, znalazłem jeszcze TAKĄ stronę, gdzie są dwa kanji Kanabo Masatsugu, ale też wyglądają inaczej niż na nakago, które pokazałeś.

Pozdr.
マルツェル
ODPOWIEDZ