Bonsai

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

Sinner
Forum Admin
Posty: 15
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Warszawa

Bonsai

Post autor: Sinner »

Czy ktoś na forku choduje te małe drzewka? Bo widziałem dzisiaj w sklepie i nie urywam, że mnie zaczęło korcić...
Jesteśmy ograniczeni, popadliśmy w stagnację, a lotność myśli jest dla nas zapomnianą legendą.
- Ihei, Rei-Forum.
Awatar użytkownika
Eric Cartman
Posty: 26
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: zewsząd

Re: Bonsai

Post autor: Eric Cartman »

ja sie bawiłem kiedys bo dostałem gazete a raczej babci zabrałem bo dostała jako bonus do swojej ogrodnikowej gazetki, nie kupowałem gotowca tylko sadziłem, cos małego wyrosło ale jak to przesadzałem to sie rozwaliło, dałem se siana, ale to było dosc dawno poczatki gim. w sumie powiem tak: przez tydzien jest podnieta, potem sie olewa, czasem cos dygnie... moze jak by miało liscie i "baze" zebym mógł to formowac tak jak bym chciał przy pomocy drucików i nozyczek to by było fajniejsze...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

No niejest to spektakularne hobby, ale chyba jest ksiazkana ten temat po polsku.
Awatar użytkownika
An-Nah
Posty: 22
Rejestracja: 12 grudnia 2003
Lokalizacja: Gdzies między światami... / Kraków

Re: Bonsai

Post autor: An-Nah »

Jakos w październiku, w centrum Manggha w krakowie była wystawa takich cudeniek. Prześliczne były, aż się chciało jedno pod kurtkę schować ^^ Ciekawe, ile takie gotowe maleństwo kosztuje, bo chodowac to by mi się pewnie nie chciało...
malenka
Posty: 19
Rejestracja: 20 listopada 2003
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: malenka »

An-Nah pisze:Ciekawe, ile takie gotowe maleństwo kosztuje,
A to zależy jakie.
Kwestia gatunku, wieku i formowania.

W ofercie Akademii Bonsai są ceny, i jak widać, rozrzut jest spory. "Cokolwiek" można kupić już od 100-200 złotych, ale naprawdę efektowne i stare roślinki to już większy wydatek.

http://www.bonsai.com.pl/rosliny.html
bo chodowac to by mi się pewnie nie chciało...
Z tego, co wiem, to nawet z "uformowanym" bonsai jest strasznie dużo roboty, bo mu się linia zepsuje, jak się go samemu sobie zostawi. :(
"There are some things so serious you have to laugh at them." [Niels Bohr]
Awatar użytkownika
An-Nah
Posty: 22
Rejestracja: 12 grudnia 2003
Lokalizacja: Gdzies między światami... / Kraków

Re: Bonsai

Post autor: An-Nah »

Niektóre to nawet tanie są...

Niektóre z tych tanich to nawet ładne ^^

I tak sobie nie kupię... może kiedyś, kiedyś...
Sinner
Forum Admin
Posty: 15
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai

Post autor: Sinner »

Heh, ja widziałem za 52 złocisze...

Grafo - ja mam nawet dwie książki po polsku, ale zależało mi na jakichś osobistych opiniach :P
Jesteśmy ograniczeni, popadliśmy w stagnację, a lotność myśli jest dla nas zapomnianą legendą.
- Ihei, Rei-Forum.
malenka
Posty: 19
Rejestracja: 20 listopada 2003
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: malenka »

Sinner pisze:Heh, ja widziałem za 52 złocisze...
Też widziałam takie, we Wrocku w kwiaciarniach, ale z tego, co słyszałam, te kwiaciarniane "bonsai" nie są najlepszej jakości. :)

Zresztą, tam w cenniku jest cósik nawet za 30 złotych. ;)
"There are some things so serious you have to laugh at them." [Niels Bohr]
Awatar użytkownika
An-Nah
Posty: 22
Rejestracja: 12 grudnia 2003
Lokalizacja: Gdzies między światami... / Kraków

Re: Bonsai

Post autor: An-Nah »

Powiedzmy, że takie za 100 - 200 złotych to juz coś... tylko najpierw trzeba uzbierać te pieniądze, a jak to zrobić, nie rpzestając wydawać na komiksy - nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

ciekawe ile kosztuje takie oryginalne bonsai co ma z 600lat i przez cay czas bylo doglondane przez mistrzuw , pewnie niezly dom mozna by za nie kupic.
Awatar użytkownika
Eric Cartman
Posty: 26
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: zewsząd

Re: Bonsai

Post autor: Eric Cartman »

ciekawe jak długo by sie paliło :roll:
malenka
Posty: 19
Rejestracja: 20 listopada 2003
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: malenka »

Chyba niedługo. :)
Bądź co bądź, to tylko małe drzewka...
"There are some things so serious you have to laugh at them." [Niels Bohr]
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Bonsai

Post autor: Shig »

Muszę chyba ojca na bonsai namówić, bo on ma lekkiego pier*olca na punkcie roślinek i coś czuję, że miałby do tego rękę.
...
Awatar użytkownika
An-Nah
Posty: 22
Rejestracja: 12 grudnia 2003
Lokalizacja: Gdzies między światami... / Kraków

Re: Bonsai

Post autor: An-Nah »

A wiesz co, Shig, to niegłupi pomysł... Moja kochna mamusia uwielbia roślinki wszelakie... Może jak juz zacznę pracować i zarabiać sprawię jej takie maleństwo na jakiejs urodziny? Żeby miała rozrywke na emeryturę ^^ (bo narazie to raczej by czasu nie miała...)
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai

Post autor: Chifuretsu »

Ja kiedyś próbowałam z małym iglaczkiem, takim żywopłotowym, i powiem Wam, że całkiem ładnie wyglądał... Tyle tylko, że nie przeżył przeniesienia do płaskiej doniczki (a właściwie do głebokiej kamionkowej tacy), widać miał z założenia pionowy system korzeniowy. Podejrzewam jednak, że w dużym i dobrym sklepie ogrodniczym poradzą gatunek, który może się ukorzeniać płasko. Zawsze można też spróbować z jakąś mini-jabłonką, choć to już chyba wyższa szkoła jazdy...
Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

Mini sekwoja :P
Hiryu
Posty: 9
Rejestracja: 21 listopada 2003
Lokalizacja: Warszawa Jelonki... hopefully, juz niezbyt długo.

Re: Bonsai

Post autor: Hiryu »

Mój ojciec od paru lat hoduje.

Na początku jest dużo przycinania itp. Potem długo się czeka, żeby odrosło w odpowiednim kierunku. Potem znowu się trochę przycina, drutuje, i czeka parę miesięcy.

Fajna zabawa. Gdyby nie fakt, że nie nadaję się do hodowli czegokolwiek (mój legwan ma chyba ze mną piekło...), to pewnie sam bym miał dzis kilka bonsai...


Sin, na początek poradziłbym ci albo cyprysika (w pierwszym lepszym hipermarkiecie za grosze), albo fikusa. Ten ostatni świetnie się splata i zrasta - mój ojciec wyhodował z kilku splecionych pni pojedyncze drzewko, bardzo ciekawie wygląda (zrosło się!). Poza tym, fikus ma świetne korzenie do sadzenia "na skale" - wiadomo, nie na samym kamieniu, ale można wcisnąć między drzewo a glebę sporego kamulca, o ile korzenie sięgną... Świetnie wygląda.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai

Post autor: Chifuretsu »

No, to jest fachowy głos w sprawie :) . A tworzy może takie całe widoczki zen?
Obrazek
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai

Post autor: Chifuretsu »

A nie pokusisz się o samodzielną hodowlę od zera? :D
Obrazek
Bushi
Posty: 282
Rejestracja: 1 listopada 2006
Lokalizacja: Koluszki/Łódź

Re: Bonsai

Post autor: Bushi »

miałem kiedyś maleńką brzózkę:) ale jak wyjechałem na wakacje to niestety nikt mi jej niepodlewał tyle ile "chciała" nio i uschła... teraz mam 2 brzozy i 2 klony (nieliczac sosny która raczej umarła ale może na wiosne odbije i wtedy martwy pień przerobie na jin)

jak przezyja troszke te drzewka to podrzuce fotki:)
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

Hmm, jestem dosc noobem w tym temacie, ale cos tam sie z bonsai bawie (niestety narazie przerwe mam, z braku funduszy)... Ale jesli sa konkretne pytania to moge pomoc:)
Sore wa himitsu desu^^
Masamune
Posty: 6
Rejestracja: 27 lutego 2006

Re: Bonsai

Post autor: Masamune »

Na temat bonsai moge co nieco powiedzieć ...
Bardzo ciekawe i interesujące hobby dla bardzo wytrwały i cierpliwych ludzi.
Zazwyczaj w typowych poradnikach o bonsai sprzedaje sie sekrety na zrobienie ów wspaniałego drzewka które za 150 lat bedzie wygladało jak to obok na zdjeciu z japońskiej kolekcji :lol:
Bonsai zazwyczaj tworzy sie z drzewek zyjacych w naturalnym srodowisku, tzw YAMADORI , sa to drzewka zkarłowaciałe zniszczone przez przerózne czynniki które wpływały na jego nieprawidłowy rozwój lub go chamowały przez dziesiatki lat, takie egzemplarze sa bardzo cenne ...
Najczesciej mozna spotkac takie drzewa w górach rosnace na skałach, przy szlakach..., w japonii rosnie sosna drobnokwiatowa bardzo piekna sosna o krótkich i gestych igłach najbardziej popularne bonsai poza klonem palmowym.
Sosny sa przepiekne lecz trudne w hodowli zreszta kazdy gatunek potrzebuje odpowiednich warunków do egzystowania .
Niestety nie polecam niedoswiadczonym wykopywania takich YAMADORI z dwóch powodów:
1 potrzeba do tego bardzo duzego doswiadczenia co w zasadzie w 70% jest kwestia szczescia czy drzewko sie przyjmie czy zginie w donicy:( a jezeli nawet sie przyjmie pielegnacja takiego yamadori jest bardzo kłopotliwe, oczywiscie niewszystkich gatunków drzew.
2 Prawie wszystki gatunki sa objete ochrona i na wykopanie drzewa potrzebna jest odpowiednia zgoda własciciela terenu lub lesniczego.

Jezeli chce sie posiadac piekne prawdziwe japonskie bonsai (klony , buki ,sosny ) to potrzeba do tego swojej działki bo rosliny musza przebywac na wolnym powietrzu w całym swoim okresie wegetacyjnym (to tak dla mniej poinformowanych :wink: )
Oczywiscie sa tez gatunki tropikalne ktore trzyma sie cały rok w mieszakniu lub w szklarni.
Ceny drzewek sa rózne a ze ten sport pochodzi z japonii no to niemusze tłumaczyc jakie sa ceny za drzewka :)
Oczywiscie jak wszystko mozna kupic w rozsadnej cenie ceny za drzewko które w moich oczach mozna nazwac bonsai zaczyna sie o ceny 1000zł wzwyz wydaje mi sie ze niejest to az tak wysoka cena za zywe dzieło sztuki które bedzie cieszyc twoje oko i przy dobrej pielegnacji kolejne pokolenia
Polecam jak najbardziej uspakaja ta zielen i ten kolejny japonski ukryty czar który hipnotyzuje :)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

Polecam odwiedzic ta strone http://www.edocraft.com/products/kawasumi/products.htm
Recznie robione nozyce do przycinania drzewek.
Shouryu

Re: Bonsai

Post autor: Shouryu »

Odgrzebałem ten temat, bo chciałem się dowiedzieć jakie polecacie dostępne w polsce gatunki drzewek iglastych.

W temacie jestem zielony jak trawa na wiosnę, więc liczę na jakieś porady na początek.

Mam nadzieję, że w kilka lat jakie upłuneło od założenia tego tematu, sytuacja na rynku "minidrzewek" się poleprzyła, więc będzie miłatwiej zacząć chodowlę jak i otrzymać pomoc od ekspertów. :)
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Ihei »

Żeś się spóźnił o jakieś dwa miechy, bo wywaliłem, miałem namierzone dwa bardzo dobre fora o tym :(.

Ale jak poszukasz dobrze to je znajdziesz.

Ostatnio się dowiedziałem, że to bardzo popularne w Polsce jest, zwłaszcza u młodych ludzi, studentów.

Ja zarzuciłem, bo nie mam warunków, jak wyjeżdżam, to mi by zdechły. Tylko doniczkowego bluszcza po poprzednim lokatorze jeszcze hoduję, bo jest twardy i potrafi wytrzymać trzy tygodnie bez wody.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
ODPOWIEDZ