Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Faustus
Posty: 16
Rejestracja: 29 kwietnia 2011

Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Faustus »

Jako, że kontuzja już prawie zaleczona i czas wrześniowy więc wracam na treningi.
I teraz pytanie do starszych stażem forumowiczów:
Rozważam dwie szkoły. Pierwsza z nich to
http://www.katorishintoryu.pl
Natomiast mam pytanie odnośnie tego:
Tradycyjnie w Katori używa się prostych bokkenów bez tsuby (garda) i sayi (pochwa miecza)
Rozumiem, że słowo "tradycyjnie" powinno mi wyjaśnić całą resztę, ale ja dociekliwie chciałbym zapytać (pewnie są tu osoby z tej szkoły) dlaczego akurat proste. Tudzież czym rożni się używanie takich bokkenów, od nazwijmy to tradycyjnych. No i wreszcie gdzie można takie nabyć :) bo nie ukrywam, że przeglądnąłem parę stron + allegro i nie znalazłem prostych. Może źle szukałem :)

No i jeśli jest jeszcze jakaś dobra szkoła do przemyślenia to także proszę o propozycje.

Druga szkoła to
http://www.kenjutsu.com.pl
O ile o pierwszej wiem to co chciałbym wiedzieć :) czyli dużo superlatyw to o tej w zasadzie nic....

Oczywiście proszę o pomoc, informacje i takie tam :) Może być tu lub na wiadomość prywatną.
Shouryu

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Shouryu »

Sakura dawno sie nei odzywał na forum, w takim razie chwilowo go zastąpię.

Bokken do katori : http://www.bokkenshop.com/Katori_Shinto ... 12-628.htm

Zobacz zdjecia z FB : https://www.facebook.com/pages/Tenshin- ... 7479851358

Prosty, znaczy ze mam małe sori, oraz żadnych "świecidełek". Bokken ma być konkretnym kawałkiem drewna. Żeby sie go czuło w ręce. Po prostu, bez udziwnień.
Zdejmiesz tsube i tsubadome ( gumka mocująca tsubę ) z takiego np. bokkena z allegro : http://allegro.pl/boken-drewniany-bokke ... 22907.html
i bez problemu będziesz mógł ćwiczyć.
A jak będziesz chciał mieć bokken "tradycyjny stylowy", pożyczasz od kogoś z sekcji na wzór i zwyczajnie idziesz do stolarza.
Na stronie jest opisana charakterystyka szkoły, w tym drewnianego miecza. Ale tonie jest wytyczna, tylko wskazanie pewnych cech które odróżniają katorii od innych szkół.
Poza tym, najpierw idź do danej sekcji i tam zapytaj co i jak. To najprostrze i najlepsze rozwiązanie. :)

O drugiej sekcji krąży wiele plotek. Przeważnie negatywnych. Nie znam ludzi, nie widziałem w akcji, ale wiem jedno, ich wygla nie budzi we mnie zaufania. :roll:
viewtopic.php?t=1354&postdays=0&postorder=asc&start=0

Dlatego powtórzę starą mantrę - "idź do sekcji/dojo, przekonaj się sam".
Faustus
Posty: 16
Rejestracja: 29 kwietnia 2011

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Faustus »

Shouryu dziękuję pięknie za info. Przyznaję się bez bicia, że...hmmm :D słowa "prosty" bokken zrozumiałem dość dosłownie :) Czyli szukałem bokkena prostego w kształcie (czyli coś jak europejski miecz). Jakoś nie wpadło mi do głowy, że może chodzić o "rozebrany" :)
Taki mam po iaido więc w ta kwestia zamknięta.

Co do szkoły...pytałem dlatego, że z moim doświadczeniem słowa "idź i przekonaj się sam" mogą nie zadziałać. Aby móc ocenić trzeba mieć doświadczenia, a ja go nie mam. Trzeba wiedzieć na co patrzeć. Obawiam się, że na dzień dobry kupiłbym obydwie szkoły z takim samym zapałem :)
Generalnie chyba wybór będzie jasny. Jakoś wolę coś sprawdzonego i pewnego.
Dzięki raz jeszcze.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

określenie "prosty" dotyczy tez tego ze jest on po prostu prosty :-)
akurat w Katori nie całkiem prosty rzekłbym właściwie malutko ugięty :-)
te bokkeny z allegro co podał Shoryu możesz od razu wyrzucić do ogniska :-)
o kant d...rozbić się nadają w Twoim przypadku a nie do treningu, zwłaszcza szkół kontaktowych gdzie sprzęt uderza w sprzęt.
Aikidocy se mogą ich używać do fikołków a bokkenem :-)
Bo to są bokkeny z byle jakiego drewna i lakierowane, po paru treningach pękają na drzazgi i sypia lakierem po oczach.
Poza tym na zdjęciu są niby proste a w praktyce każdy inny, od prostego do łuku tatarskiego :-) kup sobie bokken z dębu japońskiego nielakierowany, wydasz 150zł i będziesz nim ćwiczył 5 lat, lub dłużej jak wytrzymasz :-) Jeśli uważasz że drogo to zmień sport - pewnie buty do tenisa albo piłka do siatkówki będą tańsze :-) hihi

co do szkoły nie doradzę, nie znam ani jednej ani drugie,
opinie o jednej są pozytywne, o drugiej mieszane - to nic nie znaczy, mnie też jedni uważają za kogoś co umie, a inni za takiego co nie umie :-) zwłaszcza tacy co mało o mnie wiedzą :D albo robią coś innego niż ja

idź oglądaj i wybierz, jak wybierzesz tak będziesz miał - i jakby co pretensje tylko do siebie :):):)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Shouryu

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Shouryu »

Dobrześ rzekł Smailu, szkoły nie znasz. :wink:
A ja znam, i takim z allegro trenowałem puki nie dorobiłem sie "firmowego" (na wzór bokkena senseia), nota bene u stoalża dałem 3 dychy za biały dąb. :P
Bokken za 150 zł to tylko http://www.bokken.pl/p216,bokken-heavy-master.html :twisted:
W katori jest "bezgłośny/bezdźwięczny miecz" - wiesz o co chodzi - niema żadnego okładania sie i łamania bokkwnów. Za stukanie, się samemu zostaje stukniętym, w dupkę. :twisted: To nie kashima. :wink:

Zatem Smailu ... Ty wiesz, ja wiem, przypakuje i w końcu cię odwiedzę. :D
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

chyba ci sie z aikido kobayashi pomylilo z tym cichym mieczem :-)
http://www.dailymotion.com/video/x3eib1 ... -ryu_sport
obejrzyj ze dwie minuty i policz ile razy trafil bokken w bokken :-)
a potem mi tu nie pisz wymyslow :D

po co masz przypakowywac, bierz i przyjezdzaj :)

co do bokkenow, ten co podales to gruby kolek, nie nadaje sie do treningu kontaktowego, mozna se nim suburi porobic ale i tak srednio bo jest zle wywazony, to bokken dla "twardych" aikidokow, zeby bylo ze mocno cwicza :-)
prosze:
http://zanshin.pl/index.php?page=shop.p ... &Itemid=26
120zl prawie identyczny jak do katori - lekko grubszy od oryginalu do katori ale dostepny w polsce od reki.
mam takie do katori z tego samego drewna i od tego samego producenta
sa bardzo dobre
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Shouryu

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Shouryu »

Samilu , ja trenuje katori czy ty ? :roll:

I trafiłeś jak shurikenem w płolt, bo na filmiku z sensei Otake Ritsuke, który wkleiłes doskonale widać ze bokken NIE uderza o bokken.
http://www.youtube.com/watch?v=fqpP_aqA ... r_embedded#! sensei Goro Hatakeyama, nieżyjącu juz niestety. Jeden moment kiedy znacząco uderza w miecz- zeby zademonstrować technikę. Trochę tłuczenia jest w kata bo i naginata. Bo maja większą bezwładnosć. Ale nie sądzisz chyba, że od tego można bokken połamać?

Juz sie nie kłóćmy, bo to bez sensu. Pokaże sie Sakura, to potwierdzi moje słowa. A on "czarne gatki" nie za miske ryżu dostał. :wink:

Ps. Przypakuję w kardio, bo ostatno kondycyjnie leżę. Wakacyjny bezruch. :lol: A wstyd robić sobie wstyd na gościnnych występach. :oops:
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

a bo ja wiem co Ty tam cwiczysz :D:D
ja widze film, a na filmie ciagle bokken trafia w bokken...
chyba ze co innego wyswietla sie mi i Tobie, albo Ty masz dzwiek wylaczony :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Shouryu

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Shouryu »

Ot się uparł. :P

Dobra żeby nie mieszać chłopakowi w głowie: dowiedz sie wsekcji jakiego sprzętu i odzienia wymagają. Jakoś się nie zdziwię jeśli twój bokken z iaido w zupełności wystarczy. ;) Jeśłi miałeś też gi i hakamę do iaido to jesteś na starcie ustawiony. ;)
Faustus
Posty: 16
Rejestracja: 29 kwietnia 2011

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Faustus »

Dlatego lubię to forum :)
Bo mimo różnic w zdaniach pozostaje kultura.

Mr.Smail ja nie wiem czy Ci się jednak filmy pomyliły, czy moje głośniki też są zepsute :) albo działają wybiórczo, ale ja stuknięć bokkena o bokken nie słyszę :)

Niestety ani gi, ani hakamy nie posiadam po iaido. Więc póki co zostaje strój sportowy (na początek powinien starczyć). Mówiąc szczerze nie chcę póki co inwestować w te rzeczy ponieważ nie wiem jak długo wytrzymam na treningach. Jak wspominałem, albo nie, nabawiłem się (być może przez iaido) tzw łokcia tenisisty w prawej ręce. Obecnie jest ok, ale nie mam pewności, że to nie wróci. Przez wakacje trochę na rozruszanie robiłem kata z iaido i się nie odezwał łokieć, ale co innego moje ćwiczenie samemu, a co innego normalny trening. Więc zobaczymy.
Dzięki wielkie za info. Zostaje bokken z iaido. Jak nie przejdzie jednak on to zaopatrzę się w nowy :) Wygląda tak:
Obrazek
Teoretycznie to czerwony dąb (?) był lakierowany. Lakier zdarłem papierem ściernym, a następnie natarłem bokken oliwą.
Starczy? :)
Shouryu

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Shouryu »

Jak połamiesz znaczy ze słaby był. A jak nie połamiesz... to będziesz nim 10 lat machał. :D
Jak już sie zaciągniesz do którejś sekcji, to wspomnij ze miałeś kontuzje. Żeby cię od razu nie rzucili na głęboką wodę.

Ps. Interesją cię walki full contact ? :twisted:
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

Shouryu pisze:Ot się uparł. :P ;)
Brachu, proszę Cię... może się nie znam na machaniu mieczem japońskim ale tak stary nie jestem żeby głuchota mnie dopadła...
Faustus pisze:Mr.Smail ja nie wiem czy Ci się jednak filmy pomyliły, czy moje głośniki też są zepsute :) albo działają wybiórczo, ale ja stuknięć bokkena o bokken nie słyszę :)
oka zadałem sobie ten trud i obejrzałem film ponownie
Chłopaki włączcie głośniki albo uszy umyjcie, albo tylko z odrobiną logiki oglądnijcie oki?

0:10 i 0:48 kontakt mieczy - badanie dystansu i stukot drewna :-) ale to się ni liczy - piszę żebyście sobie głośniczki wyregulowali :D
potem tylko chodzą wiec nic nie stuka
1:38 - pierwszy atak w tym kata i od razu drewno w drewno
1:46 - brak stukotu tylko dlatego ze atakujący zatrzymał bokken za wysoko - może po to żeby było że to szkoła cichego miecza :-)
01:54 - kontratak i sru mistrzu wali w bokken uke
02:33 - blok w pozycji klęczącej, ciche uderzenie bo bez prędkości - pominę fakt że blok robiony "ostrzem w ostrze"....
02:45 - kolejne stuknięcie...
a to dopiero 1/3 filmu - podaruję sobie dalszy opis....
oczywiście wszystko to można zrobić bezkontaktowo, ale jakoś nie robią tak na tym filmie a o nim gaworzymy :)

być może z założenia to szkoła cichego miecza a ci ludzie się nie znają albo im nie wychodzi, nie wiem, nie znam się na Katori, ale widzę i słyszę, to proszę nie wciskajcie mi ze mam omamy :-)

Cichy miecz hihi :-)
Faustus pisze:Teoretycznie to czerwony dąb (?) był lakierowany. Lakier zdarłem papierem ściernym, a następnie natarłem bokken oliwą.
Starczy? :)
taki to czerwony dąb :-) kawał badyla polakierowany na czerwono :-)
oczywiście że może być na początek :-) ba, jak Ci się nie połamie to będzie dłużej znając życie :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Faustus
Posty: 16
Rejestracja: 29 kwietnia 2011

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Faustus »

Mr Smail no nie wiem co Ci powiedzieć :)
Ja się odniosłem do Twojego linka :) Tam nie słychać stuknięć, bo jest muzyczka :)
A na tym linku od Shouryu faktycznie są :)

A mój bokken już lakierowany nie jest. Jak pisałem zdarłem ścierwo z niego i pod spodem wyłoniło się coś faktycznie czerwonego :)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

no tak na moim jest muzyczka :-) to popatrz i się zastanów czy aby te bloki itp są na pewno bez stuku :-)

bierz bokken i idź trenować :D
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
LM
Posty: 35
Rejestracja: 25 marca 2008
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: LM »

Faustus pisze:O ile o pierwszej wiem to co chciałbym wiedzieć :) czyli dużo superlatyw to o tej w zasadzie nic....
proszę:
http://vimeo.com/24820848

jeden obraz mówi więcej niż niejeden elaborat, a tu masz 20 min filmu...

cudo po prostu...

--
LM
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

kurcze rzeczywiscie słabo dość...
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Sakura »

Aż się nawet wypowiem, a propo tego stukania itd. ;)

Jak zwykle racja jest po środku.

Katori Shinto Ryu nauczane pod auspicjami Sensei Otake Risuke cechuje się dość dużą ilością okładania bokkenami o siebie. Nie jest to jakieś straszne tłuczenie z potężną siłą ale trzeba przyznać, że kilka takich momentów się zdarza i może być tak, że ćwicząc w ten sposób bokken będzie narażony na krótki żywot.

Jednak w Polsce naszym nauczycielem był Goro Hatakeyama, który z kolei był spadkobiercą nauczania Sugino Yoshio, u którego takie zachowanie było niepotrzebnym przejawem bezmyślnej brutalności. Więc u nas takie tłuczenie bokkenami jest przypadkiem.

Ogólnie i tak na samym początku poświęca się czas na naukę podstawowych pozycji i spokojnej pracy z partnerem na dalekim bezpiecznym dystansie, więc jakikolwiek bokken powinien się nadać.
Z czasem oczywiście przyda się coś solidniejszego, ale ja mam swój bokken od samego niemal początku i spokojnie wytrzymywał przez wiele lat. Dopiero niedawno - bardziej z racji okazji postanowiłem zastąpić go nowym..

Pozdrawiam
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

Sakura pisze: ...takie zachowanie było niepotrzebnym przejawem bezmyślnej brutalności....
hihi ale kabaret :-)
ja myslalem ze tylko w aikido takie kwiatki sie popjawiaja, ale widze ze w sztuce kenjutsu tez :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Tomashi »

O ile mi wiadomo to Sugino był zaangażowany w działalność aikidocką, więc mógł czerpać z ich filozofii. Zresztą, praktyka treningowa jest różna, czasami się miecze zatrzymują milimetr od siebie, a przy bardziej zamaszystych cięciach, jak sune uchi, uderzają aż miło. Ale nikt na full siłe i speeda nie uderza, przynajmniej przy technikach lustrzanych :)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

coś dużo o uderzeniach mieczem mówicie, ja znam głównie cięcia :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Tomashi »

Miecz o miecz uderza, no chyba ze miecz byłby tekturowy, to by go przeciął, ale nie jest ;)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

reasumując jest jak mówiłem, bokkeny sie o siebie stukają :-) bez względu na to czy wyznajecie drogę bezsensownego barbarzyństwa czy pięknego miłosierdzia :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Shouryu

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Shouryu »

Uparty bardziej niż zwykle... :twisted:
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Mr Smail »

baran kwietniowy jestem :)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanie o szkołę w Krakowie i inne.

Post autor: Tomashi »

A stuknięcie nie jest efektem dźwiekowym, wywodzącym się od uderzenia o siebie dwóch drewnianych obiektów? ;)

PS: Offtop rulz :P
ODPOWIEDZ