Musashi Miyamoto

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Draug
Posty: 84
Rejestracja: 29 listopada 2003
Lokalizacja: Ciemnogród

Musashi Miyamoto

Post autor: Draug »

Hmm, nie bardzo wiem gdzie mam wstawić tego posta, ale zdecydowałem się na ten dział, niech będzie. Potrzebuję jak najwięcej informacji o Musashim Miyamoto (sorry, jeżeli walnę się w nazwisku, alemi sie odrobinę śpieszy). Czy wiecie coś o ksiązkach stronach itp. itd. Potrzebuje jak najwięcej sprawdzonych informacji, Tylko nie wstawiajcie linków do zdjęcia: Nie będe zawracał dupy....:)
Z góry Dziękuję za wszelkie info na ten temat.
Ostatnio zmieniony 7 stycznia 2004 przez Draug, łącznie zmieniany 1 raz.
Muszę zacząć cześciej się udzielać :]
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: GrafRamolo »

Chyab Musashi Myiamoto? Bo Kishimoto to nniestety nieznam.
Awatar użytkownika
lordBoorak
Posty: 20
Rejestracja: 3 grudnia 2003

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: lordBoorak »

Popieram Grafa. Miyamoto Musashi - facet od "Gorin-no sho", czyli księgi pięciu kręgów. Taki koleś co bił się dwoma mieczami...
"Miecz to dusza samuraja, a dyscyplina ostrzy tę duszę"
Gourry
Posty: 196
Rejestracja: 2 stycznia 2004

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Gourry »

No niektórzy z sekcji mówili kiedyś, że nawet rzucał wiosłami... shurikenami :P
stand before the gates and watch metropolis
empires come and go we live forever
and eternity is in your hidden eyes
take my broken wings teach me to fly again
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: GrafRamolo »

Byla taka okinawska bronjak wioslo bodajrze nazywalo sie sunakake-bo.
Awatar użytkownika
Draug
Posty: 84
Rejestracja: 29 listopada 2003
Lokalizacja: Ciemnogród

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Draug »

U sorry. Nie zauważyłem pomyłki już to porawiam. O "Gorin-no sho" wiem, ale jabyście mogli to podawajcie jakieś konkrety, całe legendy też mogą być czemu nie.
Muszę zacząć cześciej się udzielać :]
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: GrafRamolo »

No cusz ja ci polecam 3 czesciowy fil o enigmatycznym tytule :wink: Musashi Miyamoto w roli gluwnej z Toshiro Mifuje. Bardzo dobry kawal samurajskiego kina moze nie z tej najwyzszej pulki ale naprawde przyjemnie mi sie oglondalo jak bylem chory.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Chifuretsu »

Jest też nowa mini-seria telewizyjna 'Musashi' z 2003 roku z Takeshim Kitano, ponoć bardzo dobra.

P.S. Jakoś mi to dziwnie brzmi jak mówicie o komś takim jak Musashi per "koleś" czy "gość"...
Obrazek
Awatar użytkownika
GreyRat
Moderator
Posty: 14
Rejestracja: 18 listopada 2003
Lokalizacja: Toruń

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: GreyRat »

pytanie od zielonego:
kto to lub co to: Yamato, Shinano
i pytanie od mniej zielonego:
co łączy te 2 imiona/nazwy z Musashim? 8)
Ritual
Posty: 3
Rejestracja: 21 stycznia 2004
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Ritual »

Yamato, Shinano to nazwy prowincji w Japonii.

Yamato leży w centralnej części głównej wyspy i jest jedną z ważniejszych prowincji (podobno tam uformowała się pierwsza władza centralna). Mówi się też często Yamato jako poetyckie określenie japońskiej państwowości...

Shinano dawniej (Shinano i Suwa) to duża bogata prowincja we wschodniej japonii (region Kanto), była sceną wielu walk (rody Takeda z Kaii vs. Suwa, potem Takeda vs. Murakami, Takeda vs. Uesugi z Echigo) i krwawych bitew (równina Kawanakajima).

W czasie II wojny światowej, Pancernikom nadawano nazwy od nazw prowincji (tak jak u Amerykanów od nazw stanów). Były trzy siostrzane pancerniki: flagowy Yamato (zatopiony podczas samobójczego ataku u wybrzeży Okinawy), Musashi (zatopiony kiedy płynął by wziąć udział w bitwie o zatokę Lyete) i Shinano (zatopiony zanim wziął udział w jakiejkolwiek akcji - przerabiano go na lotniskowiec i płynął po uzbrojenie kiedy dopadły go amerykańskie samoloty torpedowe).
Awatar użytkownika
GreyRat
Moderator
Posty: 14
Rejestracja: 18 listopada 2003
Lokalizacja: Toruń

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: GreyRat »

w koncu ktoś znający się na IJN 8)
czyli Musashi to także nazwa prowincji???

lotniskowce nazywano od różnych latających stworów (żurawie, smoki), niszczyciele od wiatrów. a krążowniki?
Ritual
Posty: 3
Rejestracja: 21 stycznia 2004
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Ritual »

Tak Musashi to nazwa prowincji (rejon Kanto), przecież nie każdy kto miał w nazwisku "Musashi" był krewnym pana MM :lol: Nazwy prowincji często sobie dodawano np. jeden z sławniejszych generałów Uesugi tytułował się Suruga, mimo, że ta prowincja leży dość daleko na południe od ziem Uesugi.

Krążowniki nazywano bodajże od gór i rzek.
Awatar użytkownika
Okamura
Posty: 45
Rejestracja: 15 marca 2004
Lokalizacja: Lodziensis/Wroclaviensis

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Okamura »

Musashi został pokonany przez kobietę.. wachlarzem. Doskonała bronią.
HANA-WA SAKURAGI
HITO-WA BUSHI
------------------------
Awatar użytkownika
Jigga
Posty: 6
Rejestracja: 17 marca 2004

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Jigga »

witam .. ciesze sie ze wreszcie znalazlem forum dla siebie ;]


a co do Musashiego to jest tu adres do angielskiej wersji ksiegi 5 kregow ....http://www.samurai.com/5rings/
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: GrafRamolo »

Witam ciesze sie rze spotyka milego rozmuwce 8-) zapraszam
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Hatamoto »

Ja również witam, to jest także moje ulubione forum
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: [KoP] »

No skoro wszyscy, to ja rónież przesyłam offtopicowe pozdrowienia dla nowo przybyłych :wink:
Musashi został pokonany przez kobietę.. wachlarzem.
Nic o tym nie słyszałem, czy możesz przytoczyć jakieś szczegóły tej historii, chętnie się dokształce:)
Awatar użytkownika
Okamura
Posty: 45
Rejestracja: 15 marca 2004
Lokalizacja: Lodziensis/Wroclaviensis

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Okamura »

Hmm.. szczególów.. tę historię slyszalem oglądjąc program o samurajach na National Geographic..
Wg nich Miamoto spotkal na swojej drodze kobietę która wyzwala go na pojedynek. Mistrz zdziwi się ale przyjąl wyzwanie. Kobieta bronila się przy pomocy wachlarza gumbai. Podczas calego starcia Miamoto nie mógl zadać żadnego ciosu, a jego wszystkie ataki zostaly zablokowane. Uznal się zupelnie za pokonanego.
Tak to chyba wyglądalo.
HANA-WA SAKURAGI
HITO-WA BUSHI
------------------------
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Hatamoto »

Tak jak ktoś już kiedyś to podsumował: O Musashim istnieje tyle legend i podan, że niesposób już dojśc do prawdy. Jego postać owiana jest mgiełką mistycyzmu i uważa się go za ponadnaturalną postać. Jak ktoś chce zagłębić się w podobną opowieśc to zapraszam na moją stronę - dodałem tam biografie słynnego ninja z Iga - Hattori Hanzo (nota bene ta postać pojawia się też w Kill Bill) :D
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Chifuretsu »

Trzeba jednak przyznać, że historia o kobiecie walczącej wachlarzem jest co najmniej... inspirująca :roll: .
Obrazek
Awatar użytkownika
Okamura
Posty: 45
Rejestracja: 15 marca 2004
Lokalizacja: Lodziensis/Wroclaviensis

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Okamura »

Inspirująca??
Jest wspaniala, bo pokazuje człowiekowi że ma szanse pokonać wszystko.
HANA-WA SAKURAGI
HITO-WA BUSHI
------------------------
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Chifuretsu »

Właśnie dlatego "inspirująca" wydaje mi się dobrym słowem (a także dlatego, że od jakiegoś czasu prowadzę 'Kindred of the East' i z kilku innych powódów, ale nie miejsce tu na taki offtopic :) ).
Obrazek
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Musashi Miyamoto

Post autor: Sakura »

Pan Miyamoto Musashi jest uważany za najwybitniejszego bądź też jednego z największych mistrzów miecza feudalnej Japonii, nazywany był "Keisei" czyli w wolnym tłumaczeniu "święty miecza", w wieku 13 lat wygrał swój pierwszy pojedynek zabijając jednego ze znamienitszych szermierzy tamtego czasu, zrobił to bokkenem. Wychowywany był przez mnicha gdyż od lat dziecięcych był sierotą. W całym swoim życiu wygrał prawdopodobnie ponad 60 udokumentowanych znacznych pojedynków, oraz stał się prekursorem szkoły "Nitten" bądź też "Nito Ryu" która kultywowana jest do dziś a polega na walce dwoma mieczami(Dai-to, Sho-to). Pod koniec życia w samotności napisał "Gorin-no sho" (którą to lekturę w wydaniu polskim, bądź angielskim gorąco polecam) i opisał tam "Dokugyodo" czyli "Samotną Drogę". Twórcą takiej historii życia M. M. jest Yoshikawa Eiji, wybitny historyk japoński którego uznaje się za największego znawcę tej postaci. Wiele jeszcze jest legend ale nie sposób tutaj to wszystko opisać (Panu Yoshikawie zajęło to 7 tomów)
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Draug
Posty: 84
Rejestracja: 29 listopada 2003
Lokalizacja: Ciemnogród

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Draug »

A jest może polskie wydanie tych legend??
Muszę zacząć cześciej się udzielać :]
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Musashi Miyamoto

Post autor: Sakura »

Niestety nie spotkałem się z polskim wydaniem... ale niektóre są jedynie pomówieniami. Ale wiele informacji można znaleźć w polskim wydaniu "Gorin-no sho" jak np. to że nazywał się Bennosuke i wiele innych takich rzeczy. Albo to że sama Księga pięciu kręgów została napisana przez Shimmena Musashiego którego jedynie utożsamia się z samym Musashim..
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
ODPOWIEDZ