Hagakure

Czyli ksiazki albumy i co dusza zapragnie o Japonii lub z Japonii.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Hagakure

Post autor: Hatamoto »

Obrazek
Jestem świeżo po lekturze "Hagakure - zapiski ukryte pod liścmi". Właściwie to nie przeczytałem jej w całości, bo dysponuję tylko 2/3 tłumaczenia po polsku. Ale mam też całośc po angielsku i doczytam resztę w tym języku.

Autorem jest pan Yamamoto Tsunetomo, samuraj na służbie pana Nabeshima Mitsuhige. Książka traktuje o powinnościach samuraja. Jest drogowskazem dla tych, którzy błądzą na Drodze Bushi. Tak naprawdę składa się z szeregu kruciutkich opowieści i cytatów i brak w niej jednego, głównego wątku. Pewnie niektórzy z was znają Hagakure z "Ghost doga". Całośc czyta się jednym tchem; polecam ją wszystkim sypatykom Nihonu, a zwłaszcza tym, którzy interesuję sie kulturą samurajów.
Ostatnio zmieniony 9 kwietnia 2004 przez Hatamoto, łącznie zmieniany 1 raz.
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Hagakure

Post autor: GrafRamolo »

Dodajmy iz zostala wydana po polsku pod tym samym oczywiscie tytulem i kosztuje raptem z 25zl wiec polecam wersje ksiazeczkowa nisz niekopletne downloady :wink:
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Hagakure

Post autor: Hatamoto »

Mozna kupić ja w necie? Pamiętam, że kiedyś widziałem okładkę w sieci.
http://www.wudang.cis.com.pl/hagakure_20.html to tlumaczenie, z którego kożystałem
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Hagakure

Post autor: GrafRamolo »

tak tu: www.samuraj.canpol.pl jak i wiele innych wspanialych ksiazek.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Hagakure

Post autor: MadSun »

GrafRamolo pisze:Dodajmy iz zostala wydana po polsku pod tym samym oczywiscie tytulem i kosztuje raptem z 25zl wiec polecam wersje ksiazeczkowa nisz niekopletne downloady :wink:
Widziaęłm tą książkę, to taka cienka broszurka. Z uwagi na jej treść byłbym w stanie zapłacić za nią max 15 zł, ale napewno nie 25zł. Mam wersję e-book, po angielsku coprawda no ale coż.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Hagakure

Post autor: GrafRamolo »

Ja tam nie lubie przeliczac wszystkiego na pieniadze, sa zeczy niezmiernie male i skape za kture mugbym dac gdybym mial niezla fortune.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Hagakure

Post autor: MadSun »

Rozumiem Cię, ale Ty rozumiesz mnie źle. Jeżeli mam do wyboru Hagakure na papierze po polsku za 25 zł i w formacie pdf po angielsku za free to wolę tą drugą opcję.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Hagakure

Post autor: GrafRamolo »

Wolny wybur.
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Hagakure

Post autor: qqnamuniu »

Mógłby ktoś podać ile stron ma oryginalne dzieło. Ja mam wersję ebook w formacie doc i zawiera 36 stron. Wiem że nie wiadomo jaka czcionka i wogóle ale chociaż trochę będę wiedział ile brakuje mi stron.

P.S. Mam jeszcze ebook "W cieniu Shinomen Mori" (niestety nie wiem czy to fragment czy nie :cry: ) oraz "Sun Wu - Sztuka Wojny"
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Hagakure

Post autor: MadSun »

Mam 55 stronicowe Hagakure w wersji naglojęzycznej, ale nie jestem pewien czy to jest całość.
Jeśli chcesz to napisz mi maila to Ci prześlę.
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hagakure

Post autor: Ihei »

HA! Posiadłem na własność, czeka na mnie w domu! Dzięki grafowi za dobre linki!

MadSun jeszcze my się porachujemy (bez skojarzeń) co do tego dzieła ;)
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Hagakure

Post autor: MadSun »

:wink:
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Hagakure

Post autor: Shig »

Mam wydanie zakupione w Stanach. Trochę rozwala mnie angielszczyzna w tym użyta, bo jak zazwyczaj nie mam problemu z angielskim, tak przy Hagakure musiałem siedzieć ze słownikiem i przy komputerze, bo części słów nawet w słowniku nie było i musiałem się wspomagać internetem :roll:
...
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Hagakure

Post autor: MadSun »

Hehe, mialem podobny problem. Kiedys sciagnalem z netu Hagakure po angielsku i dlugo sie z nim mordowalem, a w rezultacie wiele zdan nigdy mi sie nie udalo przetlumaczyc. Niedawno dostalem inne angielskie tlumaczenie i to jest znacznie latwiejsze, wydaje mi sie jednak troche wyplycone. Cos za cos.
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Hagakure

Post autor: Sakura »

Miła lektura i pouczająca, czasem lubię do niej wracać i na nowo przypominać sobie co lepsze fragmenty. Ogólnie od dość dawna mam polską wersję językową, z angielską się nie spotkałem.
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Hagakure

Post autor: RKGalery »

Przyznam się bez bicia że Hagakure nie lubię- Tsunetomo sam ani razu nie pojedynkował się ani nie brał udziału w bitwie ale wypowiada się o nich jakby był Miyamoto Musashim i Kato Kiyomasą w jednej osobie. Ciekawe jako przedstawienie "jak rodził się mit" ale z rzeczywistością nie mające wiele wspólnego.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Hagakure

Post autor: yakiba »

Ta książeczka to nie opis doświadczeń życiowych lecz zbiór zasd, którymi powiniem sie kierować samuraj. A powstała ona w celach wychowawczych więc nie dziw że przedstawia wyidealizowane zasady niekoniecznie spójne z rzeczywistością. Sam autor je tylko spisał i chwała mu za to.Wersja Polska została przetłumaczona z Francuskiego i wydana przez mojego trenera karate Przemka Ilukowicza
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hagakure

Post autor: Ihei »

Jak przeglądałem to tylko śmierć, śmierć i śmierć. Ale polska wersja to jakiś subiektywny wybór myśli, które jakoby mają dotyczyć budo.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Hagakure

Post autor: MadSun »

Heh, nie wiedzialem, ze Tsunetomo nie mial doswiadczenia praktycznego w walce. To w sumie troche rzutuje na jego rady praktyczne, ale sama filozofia zyciowa pozostaje nie zmienna.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Hagakure

Post autor: RKGalery »

Wiesz- filozofię można mieć szlachetną i rozbudowaną i głośno krzyczeć że trzeba postępować tak a nie inaczej ale dobrze przy tym wszystkim potwierdzać swoje przekonania życiem- inaczej brzmi to wszystko trochę nieszczerze. To jeden z powodów dla których nie przepadam za Hagakure (chociaż oczywiście uważam że każdy zajmujący się kulturą Japonii powinien znać to dziełko- choćby ze względu na to jaki miało wpływ na legendę samurajów).
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Hagakure

Post autor: MadSun »

Nie bronie desperacko Tsunetomo, moim zdaniem byl dosc ograniczony, potepial ludzi zajmujacych sie kultura i sztuka. Skupial sie glownie na slepej sluzbie w klanie i relacjach z innymi jego czlonkami.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Hagakure

Post autor: RKGalery »

Jasne- przeciez tylko rozmawiamy.
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 25
Rejestracja: 30 listopada 2003

Re: Hagakure

Post autor: Bunny »

Czy można tą książkę jeszcze gdzieś zdobyć (mam na myśli polskie tłumaczenie)?
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Hagakure

Post autor: RKGalery »

Fragmenty są w tej czarnej serii estetyki japońskiej "Estetyka życia i piękno umierania". Nie wiem czy nie Diamond wydał ostatnio całość- mogę się mylić
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 25
Rejestracja: 30 listopada 2003

Re: Hagakure

Post autor: Bunny »

Kusi mnie ta czarna seria na alledrogo. Ale-drogo ;). Tym bardziej, nie przekonują mnie te 'fragmenty'. Diamond na razie nie ma w ofercie, jakby miał, już bym zamówił, bo jestem ich stałym klientem ;)
ODPOWIEDZ