Bonsai

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

Mam do was pytanie, kolezanka chce zaczac bawic sie w hodowanie boznsai, chce jednak kwitnaca odmiane roslinki, czy mozecie mi jakos dostarczyc informacji gdzie za ile jakie bonsai mona kupic ile kosztuje w polsce ile sprowadzane z japoni. Ponadto interesuja mnie takze doniczki ich style szkoly wzory itp (mamy z kolezanka mozliwosc robienia wlasnorecznie takich doniczek na akademii)
Za wszelakie informacjie bede wdzieczny niestewty malo wiem na ten temat wiec slucham was jak wyroczni.
Awatar użytkownika
Nabassu
Posty: 20
Rejestracja: 30 maja 2004
Lokalizacja: Ciechanów / Warszawa

Re: Bonsai

Post autor: Nabassu »

mi kiedys kupili w... uff... selgrosie! :) za 60 zeta chyba.
a moze sobie zrobi od podstaw? tylko tsza tak z pol roku czekac na efekt widoczny.
moge narysowac jak pobrac odnozke wybranej roslinki.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

Kazda pomoc mile widziana. (najlepiej jak wspomnialem kwitnaca odmiana)
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Bonsai

Post autor: Sakura »

Dobra postaram się coś pomóc... ekspertem nie jestem ale swego czasu sam chciałem się w to bawić więc trochę się o tym poczytałem i sam próbowałem.

Na początek Twoja znajoma powinna się zastanowić jakie cechy ma mieć przyszłe drzewko (liściaste czy iglaste) z kwitnieniem będzie ciężko (bo to z tego co wiem jest wyższa szkoła jazdy). W "sklepach" botanicznych można się spotkać z odmianami bonsai.. takie drzewka gotowe, nie są one przesadnie drogie a można na nich poćwiczyć. Prawdziwe bonsai jednak powinno się modelować od początku ale sam tego nie próbowałem więc tutaj nic nie jestem w stanie poradzić.

Druga sprawa to sama technika, drzewko trzeba w określonych cyklach przesadzać, zmieniać ziemię itp. A modeluje się za pomocą drucików którymi oplata się gałązki i kieruje w odpowiednią stronę lekko odchylając, stosuje się również przycinanie wyrastających w niewłaściwych miejscach gałązek. Samo Bonsai to nic innego jak drzewo w odpowiedni modelowane by wyglądało jak miniatura... (przycina się niższe pędy modeluje górne gałązki)

Kolejna sprawa to bryła: trzeba posiadać zamysł tego jak ma drzewo wyglądać. stosuje się plany trójkątów (tzn. przycina się gałązki wychodzące poza linie trójkątu ustawionego czubkiem w ziemi). Chodzi mi tutaj o różniaste trójkąty (np. czubek w miejscu wychodzenia łodygi z ziemi o podstawie np. 70 cm a wysokości np. 40 cm.) w ten sposób uzyskujemy rozłożyste gałązki na boki (bardzo popularne)

Na koniec podpowiem jedynie że mnóstwo jest książek na ten temat. Ja np. łaziłem do empików i tam przesiadywałem czytając i oglądając schematy i zdjęcia. Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania (bądź też Twoja znajoma to służę w miare możliwości pomocą bo wyciągnę swoje książki od kumpla i wymienie z nim doświadczenia)

Pozdrawiam
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

Bardzo dziekuje a teraz porada najbardziej praktyczna czyli gdzie i za ile mozna kupic.
Duckbill
Posty: 47
Rejestracja: 2 czerwca 2004

Re: Bonsai

Post autor: Duckbill »

W Warszawie jes studio Bonsai.

prowadzą sprzedaż: bonsai, materiałów na bonsai, narzędzia, nawozy, itp.
Oraz warsztaty formowania bonsai i warsztaty artystyczne.

Studio Bonsai
http://www.ogrodybonsai.com.plul. Połczyńska 120a Warszawa
Zapisy: (0) 602-246-660
Zobacz zdjęcia z warsztatów artystycznych w październiku 2002

Szczerze polecam wszystkim, którzy chcieliby rozpocząć chodowlę bonsai.

Ja brałem kiedyś udział i nie żałuję.

Co do cen, to najlepiej przejechać się samemu i zobaczyć. Człowiek, który to prowadzi chętnie służy poradą i pomocą.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

Spadasz mi jak z nieba! super tego potrzebowalem!!!
Duckbill
Posty: 47
Rejestracja: 2 czerwca 2004

Re: Bonsai

Post autor: Duckbill »

GrafRamolo pisze:Spadasz mi jak z nieba! super tego potrzebowalem!!!
Nie ma sprawy - polecam się na przyszłość.
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

A jesli mieszkam we Wrocławiu, to gdzie moge sie o tych roslinkach i ich hodowaniu ich czegos dowiedziec oraz je kupic? Bardzo bym chcial, ale nie wiem czy przypadkiem nie trzeba im zapewniac jakis warunkow, poprostu chcialbym sobie kupic bonsai, postawic na oknie i je sobie hodowac/pielegnowac...
Sore wa himitsu desu^^
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Bonsai

Post autor: Shig »

Kup malutką sadzonkę np. sosny karłowatej w sklepie ogrodniczym i posadź w donicy. Poszukaj materiałów na temat pielęgnacji bonsai i odpowiednio się o drzewko troszcz, a po jakichś 10 latach powinno już przypominać drzewko bonsai. Kupowanie "gotowców" nie ma sensu, bo albo zapłacisz fortunę w sklepie specjalistycznym za drzewko niekoniecznie wyglądające tak jakbyś chciał, albo grosze w jakimś hipermarkecie, za coś co bonsai może by przypominało, gdybyś to za matową szybą postawił i oglądał z daleka.
...
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

Nie mam zielonego pojecia o roślinach, ale sosna karlowata, to chyba nie bonsai=P, ale tak szczerze, to wolal bym jednak bonsai... Nie ma innego wyjscia oprocz sosny karlowatej?=P 10 lat to troche duzo=P

(Podmieńcie złowo "roślicnach" na "bonsai" a bedzie rekordowa liczba powtuzen, tak napisalem za pierwszysm razem=P=P=P)
Sore wa himitsu desu^^
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Bonsai

Post autor: Shig »

Kakita_Takeo pisze:sosna karlowata, to chyba nie bonsai=P
Na dobrą sprawę, to bonsai nie odnosi się do drzewka, tylko do sztuki jego pielęgnacji i przycinania, które powodują iż drzewko po jakimś czasie wygląda jak miniaturka dużego. Tak więc "bonsai" można uzyskać na dobrą sprawę prawie z każdego drzewa. Trzeba tylko zaczynać od ziarna, albo od bardzo małej sadzonki. Sosnę karłowatą podałem jako przykład ponieważ jest stosunkowo łatwo utrzymać jej niewielki rozmiar.
10 lat to troche duzo=P
Ale potem możesz się szczycić, że własnoręcznie wychodowałeś to drzewko.
Zresztą jeżeli kupisz "gotowca" to i tak musisz umieć się nim zajmować. Samo podlewanie nie wystarczy, a jak coś zrobisz źle, to drzewko będzie się nadawać jedynie do wyrzucenia.
Poza tym 10 lat dla bonsai to naprawdę niedużo. Bardzo ładnie wyglądające drzewko uzyskuje się dopiero po kilkunastoletniej lub nawet kilkudziesięcioletniej pielęgnacji.
...
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

Chyba, mnie przkonales=)
Sore wa himitsu desu^^
Awatar użytkownika
Airain
Posty: 26
Rejestracja: 1 grudnia 2003
Lokalizacja: Grajdoł City, Pokrętna Str.

Re: Bonsai

Post autor: Airain »

Shig pisze:Poza tym 10 lat dla bonsai to naprawdę niedużo. Bardzo ładnie wyglądające drzewko uzyskuje się dopiero po kilkunastoletniej lub nawet kilkudziesięcioletniej pielęgnacji.
Jak teraz zaczniesz, to już wiesz, co będziesz robić na emeryturze. 8)
Eeee...
---->
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

Moze zarzuc linkami, do odpowiednich stron o hodowaniu bonsai??:> (tylko prosze tutaj bez www.google.pl itd=P )
Sore wa himitsu desu^^
Duckbill
Posty: 47
Rejestracja: 2 czerwca 2004

Warsztaty Bonsai

Post autor: Duckbill »

Ja proponuję wzięcie udziału w warsztatach. Dowiesz się wszystkiego czego trzeba przy tworzeniu i pielęgnacji Bonsai.
Dnia 5 marca o godzinie 900 odbędą się warsztaty podstawowe pod kierunkiem uznanego polskiego bonsaisty Marka Gajdy. Wstęp dla członków Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Bonsai "Tanuki" - 100zł, dla pozostałych osób - 120zł. Zapraszamy! Zapisy tylko telefonicznie pod numerem (0) 602 246 660 lub na miejscu w Studio Bonsai przy ul. Połczyńskiej 120a w Warszawie.
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bonsai

Post autor: [KoP] »

http://strony.aster.pl/tanuki/
Tutaj powinieneś coś znaleźć.
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

Niby duzo, a jednak nic... NIe chce wydawac kasy, zeby zapisywac sie na jakies kursy, z a tych we Wrolawiu znalazlem tylko jeden... Odbywajacy sie w 2003 roku:P Chodzi o strona na ktorej bedzie pisac jak zaczac robic drzewka nic nie wiedzac o tej sztuce, od podstaw i poczatku (czyli kupienia drzewka badz sadzonki badz innego ziarna=P)
Sore wa himitsu desu^^
Duckbill
Posty: 47
Rejestracja: 2 czerwca 2004

Re: Bonsai

Post autor: Duckbill »

Jak nie chcesz iść na kurs, to w jakiś inny sposób spróbuj zdobyć wiedzę.
Jest trochę stron po angielsku na ten temat (niestety nie mam linków zapisanych a trochę nie chce mi się szukać) - więc ASK GOOGLE.

Zaczynanie od sadzenia to nie jest najlepszy pomysł - długo się czeka na efekty i można się szybko zniechęcić zaczynając na początku od tego.

Jeżeli już to poszukaj gdzieś wstępnie uformowanego drzewka. Na początek proponuję coś niedrogiego, bo prawdopodobnie możesz nie mieć cierpliwości a szkoda pieniedzy i przede wszystkim rośliny.

Może spróbować kupić "tego typu" drzewka:
- OBI (nie jest to może rewelacja, ale na początek do prób wsam raz)
- większe kwiaciarnie (coraz częściej oferują ale często przesadzają z ceną w stosunku do jakości)
- Spróbuj w Mangha w Krakowie (kiedyś mieli różne drzewka do kupienia)
- możesz gdzieś poszukać i się przejechać do jakiegoś centrum ogrodnictwa (czasami, choć rzadko osoby je prowadzące interesują się bonsai prywatnie to ci pomogą)
- spróbuj skontaktować się ze Stow. Tanuki (link gdzieś wyżej) - fajni ludzie na pewno ci pomogą
- itd. itd. nie jest to więc takie trudne

Jak chcesz spróbować samodzielnie sił w kształtowaniu drzewka to jedyne co Ci mogę polecić to jakąś dobrą książkę.
Osobiście polecam Ci jedną z dwóch (jest już dość dużo na rynku):
1) Harry Tomlinson "Bonsai" - super wydanie i zawartość (cena niestety też, chyba coś około 90zł), ale naprawdę polecam - dość dużo gatunków zagranicznych drzew, ale również te rodzime można znaleźć - mnóstwo informacji na temat chodowania, przycinania i tworzenia bonsai
2) Wolfgang Kohlhepp "Bonsai z naszych drzew" - równie dobra (trochę mniejsza od poprzedniej) cena około 25zł - dużo na temat tworzenia bonsai z rodzimych gatunków drzew. - jak nie chcesz dużo zainwestować to jest najlepsza ksiązka dla Ciebie.

Po zakupie i przeczytaniu, wystarczy się wybrać do jakiejś szkółki, czy na bazar ogrodniczy i poszukać "najbardziej pokręconego" drzewka, którego nikt przeważnie nie chce kupić do ogrodu, bo wszyscy szukają prostych.
Szukaj takiego, który będzie miał nisko wyprowadzone gałęzie, dość grubą gałąź główną i takiego, dla którego będziesz miał wizję przyszłego bonsai. Czasami udaje się kupić dużo taniej niż inne drzewka.

Potem tylo trochę pracy i zaczątek drzewka bonsai gotowy, a potem to już tylko cierpliwość, praca, cierpliwość, praca, cierpliwość, praca, cierpliwość, praca, itd. :D

Daj znać jak Ci się uda :!:
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojecia o bonsai... Mam przede wszystkim kilka pytan:
Samo bonsai to sztuka tworzenia miniatur drzew czy "gatunek" albo "rodzaj" drzewek? Mozna z byle jakiego drzewa zrobic bonsai niezaleznie od gatunkow? Czy chodzi tu bardziej o konkretny rodzaj drzewa???

Dziekuje za pomoc bardzo sie przyda. Jak dla mnie najlepszym wyborem bezdie skontaktowanie sie ze stowarzyszeniem Tanuki... Mozne nawiaze jakies kontakty=P

I ostatnie pytanie... Znacie jakies miejsce/osobe/stowarzyszenie/cokolwiek o tematyce bonsai znajdujace sie we Wroclawi z osobami ktore pomogly by poczatkujacemu "rolnikowi" w wyhodowaniu jego pierwszego drzewa?
Sore wa himitsu desu^^
Duckbill
Posty: 47
Rejestracja: 2 czerwca 2004

Re: Bonsai

Post autor: Duckbill »

Kakita_Takeo pisze:Szczerze mówiąc nie mam zielonego pojecia o bonsai... Mam przede wszystkim kilka pytan:
Samo bonsai to sztuka tworzenia miniatur drzew czy "gatunek" albo "rodzaj" drzewek? Mozna z byle jakiego drzewa zrobic bonsai niezaleznie od gatunkow? Czy chodzi tu bardziej o konkretny rodzaj drzewa???
Bonsai to żaden nowy gatunek - możesz zrobić bonsai z każdego drzewa.
Kakita_Takeo pisze: Dziekuje za pomoc bardzo sie przyda. Jak dla mnie najlepszym wyborem bezdie skontaktowanie sie ze stowarzyszeniem Tanuki... Mozne nawiaze jakies kontakty=P

I ostatnie pytanie... Znacie jakies miejsce/osobe/stowarzyszenie/cokolwiek o tematyce bonsai znajdujace sie we Wroclawi z osobami ktore pomogly by poczatkujacemu "rolnikowi" w wyhodowaniu jego pierwszego drzewa?
Z tego co wiem co jakiś czas w róznych miejscach Polski organizowane są pokazy kształtowania bonsai. Jak skontaktujesz się z Tanuki to na pewno Ci pomogą albo przekażą informację o takim spotkaniu.
Ewentualnie możesz się wybrać na taki pokaz gdzieś dalej. Pomijając koszt przejazdu - bardzo często jest to bezpłatne - możesz przy okazji porozmawiać i popytać się o to co Cię interesuje.
A jak nie to spróbuj sam z książką - zawsze to ciekawe doświadczenie.
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

Obiecywalem ze to ostatnie pytanie ale zrodzilo mi sie nastepne (shame on me=P).

"Bonsai to żaden nowy gatunek - możesz zrobić bonsai z każdego drzewa."

A są jakies konkretnie najlepsze gatunki do tej sztuki? Jakie?
Sore wa himitsu desu^^
Duckbill
Posty: 47
Rejestracja: 2 czerwca 2004

Re: Bonsai

Post autor: Duckbill »

Kakita_Takeo pisze: A są jakies konkretnie najlepsze gatunki do tej sztuki? Jakie?
Właściwie każde.
Mi bardzo podobają się np.
- Klony (rózne kolory w różnych porach roku), szczególnie klon palmowy
- Jałowce - przede wszystkim: Jałowiec Pfitzera i Jałowiec Sargenta
- Wiązy
- Sosny - przede wszystkim Sosna drobnokwiatowa
- Sageretia - do uprawy we wnętrzu
- Dąb Szypułkowy

BTW: Bonsai możesz zrobić nawet z Sekwoi Wiecznie Zielonej (najwyższe drzewo na świecie mierzy 115m) :D
Duckbill
Posty: 47
Rejestracja: 2 czerwca 2004

Re: Bonsai

Post autor: Duckbill »

I jeszcze jeden news:

XI Międzynarodowa Wystawa Bonsai Książ 2005 - 30 kwietnia - 3 maja 2005
organizator: Akademia Bonsai Premium 2005

- impreza organizowana pod honorowym patronatem Ambasady Japonii

Więcej tutaj: http://www.bonsai.pl/
ODPOWIEDZ