Japonistyka- pytanie

Wszystko co jest związane z nowoczesną Japonią a co was nurtuje.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Zoisaite
Moderator
Posty: 128
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: wwa

Japonistyka- pytanie

Post autor: Zoisaite »

a ja mam zapytanie - co do Japonistyki - czy ktos wie - jak duzy nacisk jest polozony na analize utworow literackich na japonistyce? Wkoncu jest to filologia - wiec pewnie znajduje sie to w programie..ale w jakim stpopniu?
Awatar użytkownika
bennosuke
Posty: 21
Rejestracja: 23 maja 2004
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: bennosuke »

shiq powinien ci udzielic odpowiedzi bo o ile sie nie myle to on podchodzil na japke 2 razy.
moim zdaniem nacisk jest napewno całkiem sluszny,ja niechcem palnac jakiejs gafy kiedy bede prubowal swoich sil dlatego czytam co popadnie.
Jestem jaki jestem...
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: Hatamoto »

Zoisaite pisze:a ja mam zapytanie - co do Japonistyki - czy ktos wie - jak duzy nacisk jest polozony na analize utworow literackich na japonistyce? Wkoncu jest to filologia - wiec pewnie znajduje sie to w programie..ale w jakim stpopniu?
Przede wszystkim oreslij czy chodzi ci o japonistyke w stolicy czy w jakims innym osrodku. Egzaminy moga wygladac bardzo roznie w zaleznosci od miejsca. Podobno w Krakowie jest najlatwiej sie dostac.
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Zoisaite
Moderator
Posty: 128
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: wwa

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: Zoisaite »

chodzi mi o UW bo tam jest wydzial - a jestem z wawy i raczej nie zamierzam startowac na zaden Krakow czy Poznan...co do egzaminow to mniej wiecej wiem - bo na stronie jest napisane wszystko w miare - ale bardziej mnie interesuje sam przebieg zajec...
jesli Shig startowal tylko to mysle ze tez nie ma wielkiej wiedzy na ten temat bo, co podkreslam nie chodzi mi o egzaminy wstepne...no nic...bede cierpliwy i poczekam az ktos cos bedzie wiedzial:)
Gaara
Posty: 1
Rejestracja: 16 lutego 2007

przedmioty??

Post autor: Gaara »

jakie przedmioty trzeba zdawać na japonistke?? roszerzone czy podstawowe??
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: Shig »

Zależy gdzie.
...
Awatar użytkownika
Hikariyami
Posty: 1
Rejestracja: 14 września 2007

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: Hikariyami »

A ja mam takie pytanie. Czy ktoś wie na jakich uniwerkach zanjdują się "Japonistyki". (Chodzi mi o nie prywatne uczelnie)

Witam tak w ogóle, to mój pierwszy post na tym forum :)
Hey hey let's go! Kenka suru! Taisetsu na mono, protect my balls! XD

South Park Rulez!
Awatar użytkownika
Zoisaite
Moderator
Posty: 128
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: wwa

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: Zoisaite »

Na uniwersytetach w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Moze gdzies indziej tez
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: h0rant »

Chciałbym zauważyć, że japonistyka rusza od najbliższego roku także w Toruniu. Kierunek zostanie aktywowany w systemie 5letnim, jeżeli oczywiście będzie dostateczna liczba chętnych.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: Chifuretsu »

Nacisk na japonistyce na utwory literackie jest (przynajmniej na dwóch pierwszych latach) z grubsza zerowy. Literatura jest z Melanowiczem, ktory, jakby to ująć delikatnie, jest malo zaangażowany i kontaktujacy. Oczywiscie, jak ktos lubi i po zajeciach jezykowych ma jeszcze czas i siły, to nikt mu nie broni, ale i tak na egzaminie nikt go o to nie zapyta. Teraz kujemy jezyk, moze po licencjacie zacznę chodzić na jakies wyklady :)
Obrazek
Awatar użytkownika
aambeeld
Posty: 170
Rejestracja: 26 listopada 2006
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: aambeeld »

Koleżanka jest na pierwszym roku prywatnej. JJak ktoś chce info proszę na prv -podam namiar na mail'a.
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: h0rant »

Teoretycznie powinienem założyć nowy temat, ale nie chcę wprowadzać niepotrzebnego zamieszania na forum. Jeżeli temat się rozwinie i moderator uzna to za słuszne, niech wyodrębni osobny temat.

Moje pytanie do miłośników japońskiej kultury, szczególnie tych, którzy mieli faktyczny kontakt z współczesna Japonią i jej mieszkańcami. Otóż zastanawia mnie jakie są tematy tabu dla współczesnego Japończyka? O co nie wypada i nie należy pytać, pomijając oczywistości, które można przewidzieć, bo są tożsame i dla naszego kręgu kulturowego i wynikają z ogólnie przyjetego dobrego obyczaju?
Przykładowo, z własnej skromnej obserwacji: wydaje mi się, że w Polsce takowymi tematami tabu są min. seks, religia, śmierć, pieniądze, seksualność.
Oczywiście mam świadomość, że podejście do różnych kwestii jest bardzo zindywidualizowane, zależy od wielu czynników, ale chciałbym jednak wyodrębnić jakieś ogólniki.

Pozdrawiam.
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: Kurokami »

myślę że dobrym kandydatem na taki temat TABU w Japonii może być np dobra receptura na glinke do hartowania ostrza :lol:

a tak na serio to pytanie ciekawe. sam chętnie poczytam o tego typu spostrzeżeniach.
pozdr.
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

tabu japonskie

Post autor: antoni maciej dietl »

istnieje szereg zagadnien bedacych tabu we wspolczesnej japonii..
- sprawa bezdomnych meneli rezydujacych w parkach,na stacjach metro i w ogole wszedzie - podobno w ogole nie istnieja...
- historia drugiej wojny swiatowej - poza muzeum yasukuni - druga wojna nie istnieje a amerykanie zrzucili 2 bomby atomowe aby pomoc w postepie cywilizacyjnym.
- kultura gejowska okresu tokugawa..
przy poruszaniu tych/i kilku innych/tematow,japonczycy uprzejmie udaja ze nie rozumieja twojego japonskiego/angielskiego,francuskiego../
/to tylko pierwsze impresje,zapewne jest wiecej taboos../
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: Japonistyka- pytanie

Post autor: h0rant »

historia drugiej wojny swiatowej
Tak, to zweryfikowałem empirycznie i przyznaję, bardzo niechcący. Mój nauczyciel japońskiego, jak wspomniałem w innym temacie Japończyk, chętnie propaguje kulturę Japonii i zachęca nas do zadawania pytań, bo jak sam twierdzi, Japończycy kulturą swojego kraju raczej się nie interesują.
Zapytałem więc o dynamikę języka japońskiego, czy zmienia się wyraźnie w piśmie np. na przełomie 70 lat. Posłużyłem się przykładem zdjęć z okresu II wojny światowej, wiele jest opisanych z tyłu przez żołnierzy jako rodzaj listów-pocztówek. Nauczyciel strasznie się stropił, "powietrze zgęstniało", upewnił nieśmiało, czy zdjęcia żołnierzy i dodał półgłosem, że dla Japończyka "wojna to trudny temat". Niefortunny obrót rozmowy ucięto krótkim stwierdzeniem, że aż tak bardzo język się nie zmienia.
ODPOWIEDZ