Katana

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Katana

Post autor: GrafRamolo »

Chce ktos cos wiedziec na temat katan? Walic smialo poto tu jestem!
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Katana

Post autor: Shig »

Głupie pytanie i może niezupełnie na temat:
Czy pomijając kwestie finansowe jest możliwość legalnego sprowadzenia katany z Japonii?
Chodzi mi tu między innymi o sprawy związane z kupnem (gdzie i jak), cłem, transportem oraz zezwoleniem na posiadanie broni białej.

Spytałem, bo kto jak kto ale Grafo i Kuge prawdopodobnie robili kiedyś jakieś rozeznanie.
...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

Shig oczywiscie ze mozna nic w sumie prostrzego sa sklepy internetowe zajmujace sie sprzedaza mieczy jedyna kwestia to taka ze trzeba wylozyc tak srednio z 20000$ plus do tego z 10000$ na pokrycie ubezpieczenia na czas przesylki cla podatku przesylki samej itp.

Dlatego o wiele lepiej skontaktowac sie zemna a moge zalatwic antyczna katane na miejscu tu u nas za znacznie mniejsze pieniadze 8)
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Katana

Post autor: Shig »

Hmm...
Jakieś dwa lata skromnego życia i odkładania kasy a byłoby mnie stać :)
Jak będę miał pieniążki to najpierw się zgłoszę do Ciebie.

Tylko wypadałoby mi się w tym czasie na coś zapisać i opanować chociaż jakieś podstawy, bo mieć katanę tylko po to żeby mieć i nie wiedzieć nawet jak ją trzymać to dla mnie czysta głupota.
...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

Jakieś dwa lata skromnego życia i odkładania kasy a byłoby mnie stać
Policzyles dokladnie ilosc zer i walute w kturej podalem cene? czy masz bardzo bogatych rodzicuw?
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Katana

Post autor: Shig »

GrafRamolo pisze:
Jakieś dwa lata skromnego życia i odkładania kasy a byłoby mnie stać
Policzyles dokladnie ilosc zer i walute w kturej podalem cene? czy masz bardzo bogatych rodzicuw?
1. TAK
2. NIE

Nie pisałem o pracy w Polsce.
Pracując w USA jestem w stanie odłożyć ok $250 tygodniowo.
Niby zależy to od fuchy, ale to co przepracowałem to była ciężka robota fizyczna i wytrzymałem więc myślę, że nie musiałbym się przerzucać na robotę lżejszą i mniej płatną.
...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

Kuge bajek sie naczytales, owszem skladniki sporwadzic to zaden problem bo sa skelpy i wcale duzo drozej nie bedzie ale najwazniejsza sprawa to sama glownia rudy tomahagane nie wolno wywozic z japonii a nawet jakbys dorwal ja to znajdz mi kogos kto wykuje ci w polsce dopbry miecz tak jak to robili i robia japonczycy. Sa moze maxymalnie 2-3 osoby ale po pierwsze policza ci tak ze ho ho a po drugie nie wiem czy bedzie to to samo co antyczna glownia.
Awatar użytkownika
Draug
Posty: 84
Rejestracja: 29 listopada 2003
Lokalizacja: Ciemnogród

Re: Katana

Post autor: Draug »

A za ile taka orginalna katana załatwiona przez ciebie Graf?
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Katana

Post autor: Shig »

Właśnie.
Że też zapomniałem spytać :?
...
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 25
Rejestracja: 30 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: Bunny »

heh, nie lepiej to z wiosła wystrugać sobie bokkena??

dla mnie prawdziwa katana to sfera na razie marzeń, ale kto wie co przyszłość przyniesie?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

Dlamnie na razie prawdziwa antyczna katana to tesz obiekt westchnien a najgorsze to rze mam znajomego konserwatora broni japonskiej i przewija sie przez jego rece dosc duza liczba naprawde pieknych mieczy i ile razy u niego jestem mam w rekach jakis nowy piekny miecz. Ale jedyne co moge to sobie nim chwile pocwiczyc i jusz, ale dzieki temu niejestem teoretyk i ucze sie na prawdziwych egzemplarzach.

Wlasnie ten muj znajomy ma na sprzedasz miecz, sek w tym ze jest to o tyle okazja isz ogulnie cieszko trafic na miecz na sprzedasz u nas w kraju po rozsadnej cenie. A cena to dwujka i cztery zera. Ale mozna negocjowac :wink:
Awatar użytkownika
Eric Cartman
Posty: 26
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: zewsząd

Re: Katana

Post autor: Eric Cartman »

A cena to dwujka i cztery zera
Tyle co gosc bodajze z Łancuta chce za swoje katany i szable , sam wykuwa tradycyjną metoda tylko trza dłuugo czekac...
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Katana

Post autor: Shig »

GrafRamolo pisze:Wlasnie ten muj znajomy ma na sprzedasz miecz, sek w tym ze jest to o tyle okazja isz ogulnie cieszko trafic na miecz na sprzedasz u nas w kraju po rozsadnej cenie. A cena to dwujka i cztery zera. Ale mozna negocjowac :wink:
W peelenach, ojro, zielonych, jenach, pesos...?
...
Awatar użytkownika
Eric Cartman
Posty: 26
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: zewsząd

Re: Katana

Post autor: Eric Cartman »

W peelenach, ojro, zielonych, jenach, pesos...?
koronach, forintach, euro, złotnikach, nałoznicach, koku, złotówkach ?

Ale jak z Polski to chyba złotówki :P
Graf a ile samo ostrze takie pożądne sie ceni ? Bez sayia, reszta nazw bedzie porstacka - jelca, całej rączki ?
Wiem ze ostrze jest nadrozsiejsze ale tu chodzi o jak największych oszczędnosciach :P tak zeby sobie po kawałku zbierac a później do kupy złozyc porządną bron :>
A jak juz jestesmy przy poszczególnych częsciach to ile za samą "rączke" bym zabulił (taką fajną ze zdobieniami ?)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

Cene podalem w polskich złych.

Eric sluchaj jakies rozsadne ostrze mozna bylo by miec jusz za jakies powiedzmy 4000zl- 8000zl zalezy jakie to ostrze czy blizej wspulczesnoci czy starsze w jakim stanie czy mocno zniszczone czy prawie wogule itp Przyczym jest jeden problem, traf takie cos! Strasznie cieszko o miecz na sprzedasz wogule a co dopiero samo ostrze i to jeszcze najlepiej mocno zniszczone ale tylko wizualnie tak by sprzedajacy myslal rze to wrak a ty bys sobie kupil oddal do konserwacji i malym kosztem mial naprawione. To jest prawie nie do trafienia! Sam na takie cos poluje i gdyby mi sie taka okazja przytrafila bral bym w ciemno!(oczywiscie muwimy tu o orginalnych japonskich glowniach zabytkowych) A oprawa to jusz temat zeka moze kosztowac od powiedzmy 1500zl zrobiona u nas w kraju do nawet i 20000zl albo i jak ktos sie uprze to i duuuuurzo wiecej jesli sprowadzana z japonii. Ale tak za jakies powiedzmy 5000-10000zl mozna miec jusz japonska stara w super stanie.Tylko znowu ten sam problem traf na takie cos! Polska nie japonia katany nie ziemniaki i dlatego trzeba miec znajomosci i szczescie i chyba nawet wiecej tego drugiego. Albo po prostu pieniadze.
Awatar użytkownika
Eric Cartman
Posty: 26
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: zewsząd

Re: Katana

Post autor: Eric Cartman »

Głupi ma zawsze szczęcie wiec moze cos trafie :P - joke
Co do znajomosci to póki co takowych w japoni nie mam :( ale moze bedą szukam teraz adresów stron gdzie szuka sie ""przyjació listownych" z zargranicy poszukam se japonca bede udawał jego kolege dopóki mnie do siebie nie zaprosi :P
Co do wykonczenia to fajtycznie troche sie zdziwiłem liczyłem ze będzie taniej ale cóz, cena ostrza mniej wiecej tyle obstawiałem (liczyłem na 8-10k)
Graf jak juz jest mozliwosc zawracania dupy znawcy to ile kosztowałoby Tetsubo ale takie fajne ?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

zawracaj do woli ale co to jest Tetsubo? bo przyznam sie rze niewiem (ja sie ciongle ucze i tego nie kryje)
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Katana

Post autor: Shig »

Hmm...
W Krakowie jest chyba jeszcze wystawa ryb egzotycznych.
Podobno mają tam rekina.
Co prawda nieduży, ale może skóry ma wystarczającą ilość :roll:
...
Awatar użytkownika
Eric Cartman
Posty: 26
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: zewsząd

Re: Katana

Post autor: Eric Cartman »

zawracaj do woli ale co to jest Tetsubo?
MAsz tu opis z L5k
Jest to zelazna pałka, podobna do maczugi uzuywana w walce oburącz. Jej koniec jest często karbowany lub guzkowaty, bywa ze nabijany ćwiekami.
Jak grałęm krabem machanie Tetsubo bardzo mi sie spodobało :]
malenka
Posty: 19
Rejestracja: 20 listopada 2003
Lokalizacja: Wrocław

Re: Katana

Post autor: malenka »

Hmm, bo to jest zwykły kij do walki, zwykle: gruby na ok. 2-3 cm, długi na ok. 1,4-1,8 m... więc to całe tetsu-bo to chyba nie powinna być "maczuga", ale najzwyczajniejszy okuty kij. :| Ale ja się na tym nie znam, nie czytałam podręcznika do L5K... :)

EDIT:
Eric: zwykłe bo bez problemu znajdziesz na sieci. :wink:
A jeśli szukasz czegoś o walce bo, poszukaj np. pod hasłem kobudo.
"There are some things so serious you have to laugh at them." [Niels Bohr]
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

Kuge nie neguje twoich sluw tylko zaszlo nieporozumienie. Rozmawialismy o glowniach antycznych wiec muwiac "zrobic w polsce" myslalem ze masz na mysli zrobienie czegos podobnego jakosciowo jak miecz japonski. Pozatym osoba "wiem ktura 8-)" w ofiicjalnej rozmowie zemna powiedziala mi ze obecnie za glownie bierze 10000 zl min. To jego wlasne slowa jake sa inne realia ja niewiem bo mieszkam tu nie tam i nie moge skonfrontowac. Pozatym kuge nie zawyzam cen a raczej je nawet zanizam bo zazwyczaj jak jest cos do kupienia to jest sporo chentnych i cena wzrasta nawet nienaturalnie. Pozatym owszem mozna zrobic wszystko i u nas w kraju tylko teraz problem czy chcesz miec katane w oprawie czy cos katanopodobnego w czyms oprawo podobnym. Ja jak jusz zapewne wiesz robie sam oprawy i mam znajomego od kturego sie ucze ja za zrobienie teraz koledze oprawy biore 1000zl i uwazam isz na taka kupe roboty to rozsadna cena muj znajomu za sama tsube bierze min 1000zl a robi pieknezeczy! Wiec po prostu chyba niezrozumienie wyniklo z odmiennosci celi i stawianych wymgan. Jak ja muwie oprawa to mam na mysli wykonana w 100% zgodnie z zasadami japonskimi i z elementuw japonskich 0 substytutuw, oprawe jak najlepiej um8iem a i tak daleko temu do japonskich arcydziel, widzialem jusz sporo polskich wynalazkuw majacych na celu imitowac japonskie i ja jusz wyroslem z tego typu podejscia.

A skura prosze cie bardzo 80zl hara czyli spodna czesc www.artjapan.pl trzeba zagadac o tak zwane scinki ale nie daj sie nabrac owszem rze czesc z grzbietu jest o wielw bardziej cenna ale i o wiele bardziej droga ona owszem kosztuje sporo ale nie ma problemuu bo sam widzalem ostatnio bardzo stara katane bardzo wysokiej klasy wlasnie z taka drugogatunkowa skura.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

Kuge sluze z ochota po nowym roku pokaze ci zdjecia nowej oprawy ktura zrobie koledze do iaito, jak ci sie spodoba to prosze cie bardzo ale przynajmniej bedziesz mial poruwnianie mojego poziomu.

Nawiazalem pare nowych koontaktuw i naprzyklad znam czlowieke majacego zaklad lakierniczy i mogacego polozyc bardzo ladny i udany lakier na saya i w dodatku sam cwiczy mieczem wiec kuma o co chodzi i nie spapra roboty.
Awatar użytkownika
lordBoorak
Posty: 20
Rejestracja: 3 grudnia 2003

Re: Katana

Post autor: lordBoorak »

Wiem, że jestem nowy na forum itd., ale jeśli chodzi o ceny katan w internecie, to podajmy kilka konkretów. 20000 podane przez Grafa to, powiedzmy sobie, lekka przesada. Z pewnością można dostać coś w tej cenie, ale na internecie można kupić miecz w okolicy 1000$. Jako przykład podaje linka http://bugei.com/subcategory_6.htm . Oczywiście są to katany kute współcześnie, no i z pewnością nie w Japoni. Do tego trzeba dodać cło, koszty przesyłki ubezpieczonej, no i podatek, żeby nasza ojczyzna też miała coś z tego zakupu. Wpisując mniej, lub bardziej prawdziwe informacje o prezentach i cenie przesyłki zawsze można troche pieniędzy zaoszczędzić ;) "No, ale jeśli ktoś chce nabyć miecz bardziej autentyczny?" pytacie. Jak wiadomo spora część mieczy z drugiej wojny trafiła do Ameryki. Jak wiadomo takich mieczy ludzie wciąż się pozbywają. Na stronie o wdzięcznym tytule http://www.japanesesword.com/ można nabyć używane miecze gendaito lub też miecze w wojskowych oprawach. Co prawda oprawy są raczej średnie przeważnie, to część głowni zachowała się w idealnym stanie. Jednak uwaga! Można tam też kupić miecze niehartowane i wykonnae raczej słabo, więc jeśli widzicie zbyt okazyjną cenę lepiej sprawdzić, czy czegoś niedoczytaliście. Ceny mieczy tam występujących zaczynają się w okolicy 600$ ( te rozsądniejsze ) a na niebotycznych sumach kończą ;) Wiec można znależć coś na swoją kieszeń. Oczywiśce trzeba pamiętać o kosztach wysyłki ( i to ubezpieczonej ). Nie orientuje się całkiem dobrze w cłach, ale zdaje się że miecze sprzed 1945 roku nie są clone, albo są clone jakoś łagodnie ( dziedzictwo kulturowe, zabytki itp. ). Jeśli mamy na forum jakiegoś celnika może się wypowie ;)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana

Post autor: GrafRamolo »

Lordzie muwisz z sensem!

Ale jak sam powiedziales miecze z bugei sa to kute wspulczesnie katany przeznaczone gluwnie do praktyki tameshigiri.

Ja muwilem o mieczach antycznych. 20 tys kosztowala katana koto!(Wiek XVII)(jusz poszla w swiat)
Owszem za 1000$ mozna kupic jakies gunto (gendaito oznacza nowy miecz wykuty po 45 ale niekoniecznie na cele wojskowe i dlatego ich ceny sa bardzo ruzne nawet po 100000$)
Miecz gunto nie jest niczym nadzwyczajnym czesto nie ma hamonu hady i zadnych innych efektuw kucia bo zostal zrobiony maszynowo z kawalka stali, nie ma zbyt wielkiej wartosci i faktyczna cena takiego to jakies 1000zl a w samej japonii nie uwaza sie ich za miecze i niszczy bezlitosnie jako niechlubny wytwur.

Na stronie ktura podales mozna cos trafic sensownego ale generalnie ceny za dobry miecz nieodbiegaja zbytnio od podanych przezemnie. Ale uwaga znalezlem jusz jeden falsyfikat na tej stronie. Katana miala identyczna sygnature jak inny miecz!

No ale czasem zdarza sie rzyciowy fart i w brzydkiej oprawie wojskowej siedzi piekne stare bezcenne ostrze skrucone na potrzeby armii ale wciasz niezwykle cenne. Tak wlasnie nabyl jeden ze swoich mieczy muj znajomy, kupil dosc tanio katane sprzedawana jako malo wartosciowy miecz wojskowy a w srodku piekna glowniaz okresu i szloky bizen (XVIw) i to sie nazywa szczescie! (poparte wiedza :wink: )
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katana

Post autor: Chifuretsu »

Chłopcy, jedyny kłopot w tej dyskusji to, jak wpomniał Kuge, definicja "dobrego miecza". Jak znam Kuge, praktyka, "dobry miecz" to dla niego coś solidnego, estetycznego, co będzie porządnie cięło i dobrze się trzymało :) . Dla Grafa będzie to ostrze jak najbardziej tradycyjne/zabytkowe/etc. Reszty z dysputantów nie znam tak dobrze... Tak czy siak, wszyscy dobrze wiemy, że ceny mogą być niesamowicie wręcz płynne, a i nie każdy z Was potrzebuje ostrza z dokładnie tym samym przeznaczeniem, racja? :)
ODPOWIEDZ