Kok samurajski

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Kok samurajski

Post autor: Mizusashi »

Zastanawiałem sie gdzie dać ten temat i to jest chyba jedyne miejsce.
Intryguje mnie sprawa wiązania koku samurajskiego mage bądź chonmage.
Moja fascynacja japonią (samurajami) nie ma granic a mając długie włosy (właściwie zapuszczem je jeszcze) chciałbym je jakoś wiązać. Za wszelkie informacje z góry dziękuję!

PS: Jeżeli to nie jest najlepsze miejsce na ten temat proszę o natychmiastowe poinformowanie mnie. :doubt:
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Awatar użytkownika
Airain
Posty: 26
Rejestracja: 1 grudnia 2003
Lokalizacja: Grajdoł City, Pokrętna Str.

Re: Kok samurajski

Post autor: Airain »

To chyba raczej powinno być w Drodze Miecza... może jakiś mod przeniesie.

Anyway, witamy na forum *frenetyczne machanie łapką*
Eeee...
---->
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: Kok samurajski

Post autor: Mizusashi »

To w takim razie prosze jakiegoś moderatora o przeniesienie tego tematu do Drogi Miecza.

(Ja chyba średnio moge to zrobić :shock: )

Edit: Dziękuję
Ostatnio zmieniony 30 marca 2005 przez Mizusashi, łącznie zmieniany 1 raz.
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Sinner
Forum Admin
Posty: 15
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kok samurajski

Post autor: Sinner »

Przenoszę. Odnosnik na razie zostanie w "powadze", wywalę go za kilka dni.
Jesteśmy ograniczeni, popadliśmy w stagnację, a lotność myśli jest dla nas zapomnianą legendą.
- Ihei, Rei-Forum.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kok samurajski

Post autor: GrafRamolo »

Odnosnie koku. Kok byl wyznacznikiem nie tyle samuraja co pewnej mody. Jego umiejscowienie i wielkosc zmieniala sie w zaleznosci od panujacych zwyczajow. Za to, to co wyroznialo samuraja to mozliwosc golenia glowy i zawiazywanie koka. Ogulnie wszyscy z ogolona glowa byli kasta wyzsza. Takie prawo mieli mnisi, samurajowie, urzednicy, dwor cesarski. Zwroc uwage ze w filmach dajmy na to Kurosawy nawet chlopi maja koki ale nie gola glowy.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Kok samurajski

Post autor: MadSun »

Mam w jednej ksiażce rycinę z rodzajami koków. W tej chwili książka ta jest u mojej znajomej. Jak już ją odzyskam mogę Ci zrobić skan. Jeśli Cię to interesuje to napisz na PM.
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: Kok samurajski

Post autor: Mizusashi »

GrafRamolo pisze:Za to, to co wyroznialo samuraja to mozliwosc golenia glowy i zawiazywanie koka. Ogulnie wszyscy z ogolona glowa byli kasta wyzsza. Takie prawo mieli mnisi, samurajowie, urzednicy, dwor cesarski. Zwroc uwage ze w filmach dajmy na to Kurosawy nawet chlopi maja koki ale nie gola glowy.
Jedyny ze starszych filmów japońskich jakie oglądałem to Ame Agaru, który faktycznie nie był Kurosawy. Główny bohater Ihei nie miał ogolonej głowy (nie było to przecież konieczne) a za to kupcy, czy kto tam był w zajeździe, mieli ładnie przycięte czółka. Może reżyser nie uwzględnił tego (a w zasadzie powinien). To tyle.


Edit: no właśnie
Ostatnio zmieniony 31 marca 2005 przez Mizusashi, łącznie zmieniany 1 raz.
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Kok samurajski

Post autor: MadSun »

Ame Agaru zostało nakręcone na podstawie scenariusza Akiry Kurosawy.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kok samurajski

Post autor: GrafRamolo »

Bohater glowny nie byl samurajem byl roninem a to zupelnie inna grupa spoleczna. Za to kupcy faktycznie byli ogoleni, hmm ale mieli i koki czy tylko zwiazane wlosy z tylu? bo to pewnie w dawnej japoni kolosalna roznica.
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: Kok samurajski

Post autor: Mizusashi »

Jeśli chodzi o ronina to rozumiem, a kupcy wydaje mi sie że mieli koki. Właściwie to nie wiem, może to co oni mieli na głowie to jakaś odmiana koku dla plebsu?
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kok samurajski

Post autor: [KoP] »

Jak dla mnie rozwiązanie jest proste, ci kupcy, też należeli do kasty samurajskiej, co moło by być dozwolone. Jednak uważani byli za najgorszy rodzaj ludzi, a jeśli kupiectwem zajmował się samuraj, to była to plama na honorze, stoczenie się na sam dół, co nie zmienia faktu, że prawo do noszenia koków mieli. Inna sprawa, czy ktoś w takiej sytuacji chciałby go nosić.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kok samurajski

Post autor: Chifuretsu »

Mizusashi, jesteś pewien, że to dobry pomysł w naszym społeczeństwie golić głowę nad czołem? Możesz się spotkać z jakimiś, ehm, komentarzami ;) .
Obrazek
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: Kok samurajski

Post autor: Mizusashi »

Od razu golić to byłoby jednak troche niemądre. Ale jak mnie włosy zaczną bardzo denerwować to niewątpliwie wytne sobie przód. Dla eksperymenu :) .
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: Kok samurajski

Post autor: Mizusashi »

Jak mi MadSun obiecał, przesłał mi skan z rycinami koków. Wielkie podziękowania dla niego no ale pomyślałem że warto umieścić to na forum. Obrazek można zobaczyć tu.
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Kok samurajski

Post autor: Sakura »

Ta "rycina" pochodzi z książki P. A. Śpiewakowskiego "Samuraje" polecam, bo sporo jest tam konkretnych informacji
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 25
Rejestracja: 30 listopada 2003

Re: Kok samurajski

Post autor: Bunny »

Ukradłem kiedyś Śpiewakowskiego z biblioteki :) Ale fakt faktem, mało jest tam napisane na temat fryzur. Golenie sobie czoła następowało chyba dopiero wtedy gdy samuraj obejmował jakiś urząd, do tego czasu nie musiał mieć ogolonego czoła. Poza tym, noszenie rozpuszczonych włosów, to takze dość częsta fryzura wśród roninów, która, jak wyczytałem bodajze u śpiewakowskiego, miała symbolizować ichnią wolność "człowieka [na] fali". Dlatego rozpuść włosy, zapuść sobie zarost, nie pierz ciuchów, nie myj się przez jakiś czas i będziesz mógł poczuc się roninem:D
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Kok samurajski

Post autor: RKGalery »

No nie do końca to wszystko. Golenie czoła i charakterystyczna fryzura "z łysinką" (sakayaki) pojawiły się w okresie Heinan i prawdopodobnie miały znaczenie praktyczne (ułatwiały życie podczas długotrwałego noszenia hełmu). Fryzurę taką chłopcy zaczynali nosić po ceremonii gempukku (czyli na długo przed objęciem urzędu, w wieku od 10 do 16 lat). Fryzura ta miała wiele wariantów, natomiast zastrzeżono ją dla samurajów dopiero edyktem "Dai-sho katana no Sumpou oyobi touhats futsumou no Sei" z 1645. Jak we wszystkich kulturach tak i w Japonii najbogatsi parweniusze robili wszystko żeby naśladować szlachtę, stąd bardzo szybko pojawiło się wiele fryzur podobnych do samurajskich. Z kolei fryzury takie jakie nosił choćby Toshiro Mifune w Sanjuro, nazywane souhatsu, były bardzo często noszone przez przeciwników shoguna w końcowym Edo (stanowiły rodzaj "wyzwania" rzuconego systemowi, słyszałem też że miały oznaczać "nie mam czasu na dbanie o fircykowate fryzury, moim celem jest walka z barbarzyńskimi cudzoziemcami").

Jeśli chcesz sobie zafundować tego typu fryzurkę to zerknij pod: http://www005.upp.so-net.ne.jp/shinta-k ... /mage.html

Ekhm... przepraszam za wykopanie trupa.
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: Kok samurajski

Post autor: Mizusashi »

nic nie szkodzi, dzięki :D
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Awatar użytkownika
Milena
Posty: 3
Rejestracja: 16 czerwca 2011
Lokalizacja: Bieganów (koło Żyrardowa)

Re: Kok samurajski

Post autor: Milena »

Mam inne pytanie dotyczące koku samurajskiego, otóż dowiedziałam się z pewnego źródła że w okresie ,Meiji' przez pewien okrez wydano zakaz noszenia koków samurajskich. Czy wiecie może czy to prawda :?:
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kok samurajski

Post autor: Marcus65 »

Zakazano podobnie jak i noszenia daisho. Inaczej mówiąc, pleniono to, co wiązało się z klasą samurajów, jak i ją samą.
Co do filmu Ame Agaru zaś, to coś mi się kojarzy, że i reżyserować miał go Kurosawa, jednak zmarł przed rozpoczęciem zdjęć lub w trakcie. W każdym razie dzieła dokończył asystent Kurosawy.

Pozdro
Marcus
Awatar użytkownika
Milena
Posty: 3
Rejestracja: 16 czerwca 2011
Lokalizacja: Bieganów (koło Żyrardowa)

Re: Kok samurajski

Post autor: Milena »

Dzięki Marcus65. :)
/././././././././././././
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kok samurajski

Post autor: Marcus65 »

Cała przyjemność po mojej stronie :)

Pozdro
Marcus
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

zakazy,nakazy....

Post autor: A.M.Dietl »

eliminacja samurajow z ich wygladem i zwyczajami nastepowala stopniowo.po przejeciu wladzy przez cesarza,szogun stal sie jednym z daimio.zaraz potem wszyscy daimio poddali sie wladzy cesarskiej/liczac na zachowanie statusu/.tak sie jednak nie stalo,utracili wladze i posiadlosci z wyjatkiem wlasnosci osobistej.samurajowie przestali byc funkcjonariuszami w sluzbie.zniesiono nakaz noszenia dwoch mieczy,hakamy i uczesania,pozostawiajac to dobrej woli samurajow,zredukowanych zreszta do klasy"szlachty".
ludzie klas nizszych natychmiast zaczeli upodabniac sie do samurajow,zakladajac hakame i golac ciemie wiec wydano zakaz hakamy i fryzury dla pospolstwa.samurajowie,jesli chcieli,mogli nadal nosic 2 miecze i nosili je czasami do stroju zachodniego.po powstaniu Satsuma zakazano edyktem cesarskim/Heihatori/ publicznego noszenia broni poza oficerami wojska i policji.zniesiono rowniez formalnie klase szlachty,pozostawiajac tylko arystokracje dworu cesarskiego,ktora funkcjonuje do dzis.wprowadzono zupelna dowolnosc stroju i wygladu oraz uzycia znakow mon,z wyjatkiem kilku historycznych.
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Kok samurajski

Post autor: basil »

Edykt był Haitorei, a nie heihatori ;) A wiesz może jakich to monów nie wolno (pewnie i do dziś) używać?
"Bycie Basilem zobowiązuje"
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

Re: Kok samurajski

Post autor: A.M.Dietl »

literowka,Haitorei dot.mieczy,wczesniej -Haijorei dot.zamkow i fortyfikacji/wszystkie przechodzily na wlasnosc panstwa/cesarza/..
nie wolno uzywac monow historycznych "wielkich rodzin" - cesarskich,szogunow,innych wybitnosci historycznych...
ODPOWIEDZ