Ceremonia parzenia herbaty

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Kakita_Takeo »

Wiem jak sie ja przyrzadza, ale niestety nie mam do niej potrzebnych rzeczy :( Gdzie mozna kupic przyrzady do ceremonii parzenia herbaci??
Sore wa himitsu desu^^
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Kakita_Takeo »

Cholera - nie widze tam by dokladnie byly przyzady do ceremonii a jedynie same miseczki i czajniczek (do ceremonii z tego co wiem jest jeszcze kilka innych pierdol) i ceny sa niebotyczne 100zl za 5 KOMPLETOW PALECZEK? Cholera, 5 takich kompletow mam za 10zl =P A Drewniane paleczki zwykle ktore kupilem sobie za 3zl tam sa za 10zl/14zl :O
Sore wa himitsu desu^^
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: MadSun »

Jaką herbatę piją japończycy? Czarną, zieloną, a może aromatyzowane?
Awatar użytkownika
Żukson
Posty: 277
Rejestracja: 4 września 2005
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Żukson »

Zieloną.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: GrafRamolo »

Zielona, sa rozne odmiany, my sobie czasem w dojo pijemy pachnie i smakuje jak jedzenie dla dietetykow, jest chyba z dodatkiem prazonego ryzu. Jest jeszcze jedna odmiana zielona w proszku. Dodaje sie do wody taki pylek zielony i woda przybiera kolor zielono zielony w odcieniu odpadu radioaktywnego.(prawie swieci). Smierdzi niemilosiernie rybami i smakuje podobnie tylko jeszcze jest gorzkie. To jest w japoni najleprza herbata...
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: MadSun »

Haha, gdzie można dostać ten opad radioaktywny, Grafie?

Czy oni słodzą tą herbatę?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: GrafRamolo »

Prawdziwy samurai nigdy nie slodzi herbaty! NIGDY! ;) niestety nie slodza. Ale ta ryzowa jest smaczna (a ja nie pijam zwyklej herbaty nawet) Gdziekupic? W japoni? Prawde mowiac niewiem nie jestem fanem herbat na tyle by kupowac samemu, pijam jak ktos czestuje. A nam przywozi sensej z japoni. W Warszawie sa sklepy z duzym wyborem herbat ale czy maja taka sama naprawde z japoni i w dobrym gatunku tego nie wiem.
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Sakura »

Faktycznie, zdecydowanie herbata zielona. I nie tylko japończycy nie słodzą herbaty. Praktycznie słodzenie każdej herbaty jest uznawane za profanacje, i umniejszanie naturalnych walorów smakowych tego napoju. Herbata powinna być albo naturalnie słodka albo gorzka.

Można kupić różne rodzaje herbat, ja akurat nie wiem gdzie w Krakowie można znaleźć taki sklep ale chyba wystarczy przejść się do jakiejś herbaciarni i spytać gdzie się zaopatrują. Ewentualnie jak znajde to dam znać ;)
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Plaargath
Posty: 207
Rejestracja: 9 lutego 2005
Lokalizacja: Katowice

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Plaargath »

W Katowicach jest "Świat herbat". Mają tam herbaty ścinane przy pełni księżyca przez kogoś tam czymś tam, więc zieloną na pewno mają i to w wielu odmianach. Ja czasem w domu piję zieloną, wątpię czy japońską i faktycznie ma coś z ryby i odpadów radioaktywnych. Ale jest w dechę.
"Wszechświata nie stworzył żaden bóg ani żaden człowiek, lecz był on zawsze, jest i będzie zawsze żywym ogniem."
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: MadSun »

Znam kilka miejsc w Krakowie gdzie można kupić mnóstwo różnych herbat, ale w żadnym z nich nie ma tradycyjnej japońskiej. Podejżewam, że bedzie ochydna, ale nie dowiem się dopóki nie spróbuję.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: GrafRamolo »

Nie nie ta ryzowa jest smaczna, serio.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: MadSun »

Grafie, czy ta herbata ryżowa nazywa sie Genmaicha?
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: yakiba »

Do herbaty podaje się jeszcze "cukierki i ciasteczka" są równie smakowite jak ta seledynowa herbata. Kiedy wypiłem ten napój zrozumiałem po co ta cała ceremonia.

http://yakiba.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: MadSun »

Musze kiedys dokłądnie, organoleptycznie przestudiować japońskie przysmaki.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: GrafRamolo »

Tak taka wlasnie nazwe ma ta herbata.
Ja tam lubie japonskie slodycze w szczegulnosci cukierki pudrowe.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: MadSun »

Otóż udało mi sie kupić tą herbatę w Krakowie. Pływa w niej prażony ryż, ktory nasącza napój smakiem i zapachem spalenizny i coż... nie podchodzi mi za bardzo. Tej z glonów nie mogłem znaleźć, ale jeżeli ta ze spalonym ryżem jest najlepsza z Japońskich to wolę sobie nie wyobrażać jak smakuje ta glonowa :)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: GrafRamolo »

Moze ja zle zrobiles? Nalerzy nie duza ilosc (tak zeby kolor byl jasno zolty) zalac goraca woda ale nie wrzatkiem. i poczekac pare min.
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2006 przez GrafRamolo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: MadSun »

Podejżewam, że herbata, ktorą kupiłem, jest jedynie nieudolnie wzorowana na oryginale.
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Kakita_Takeo »

Tylko japonczycy? Ja tez nie slodze herbaty:P:P:P Cukier jest dla mieczakow:P

Hmmm, ja uwielbiam zwykla zielona, lisciasta - taka pija? Musze sprobowac zakupic sobie te gatunki co mowicie, tylko ile takie interesy kosztuja?:>
Sore wa himitsu desu^^
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: MadSun »

Genmaicha w Krakowie kosztuje 14 zl za 100g.
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Kakita_Takeo »

No i kupilem sobie ostatnio (niestety w 5'o'clock kosztuje blisko 20zl) i musze przyznac ze dobra. W skrocie mozna opisac tak jak by sie jadlo chlebek ryzowy wazy i popijalo zielona herbatka. Ale jest w tym cos wiecej:P:P:P
Sore wa himitsu desu^^
Maenardil
Posty: 31
Rejestracja: 3 maja 2006

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Maenardil »

A najwięcej herbaty schodzi po prostu w plastikowych 2 litrowych butelkach. Jedne są takie bardziej żółtawe, inne ciemnobrązowe, różnią się cierpkością, aromatem w bardzo dużym stopniu.
Więc to nie do końca tak, że "piją zieloną". Po prostu u nas w sklepach są tylko rózne "ice tea", słodkie jak nieszczęście. Ogólnie, ceremonia ceremonią, ale herbata to po prostu napój użytkowy.
Herbata zielona w proszku jest super! Bardzo ją lubię. Śmierdzi rybami??? Gorzka? Po prostu się sypie taką łyżeczkę co paznokieć małego palca! Jak ktoś dał całą łyżkę do herbaty, to nic dziwnego, że wykręca mordę. Odrobinę wsypać, będzie ok.
Jakieś odmiany z ryżem i inne wykwintne, to podejrzewam, że równie trudno dostać w Japonii co w Polsce - trzeba specjalistycznego sklepu.
A poza tym, to piją więcej chyba kawy niż zielonej herbaty ^_^.

Prawdziwy samuraj nie słodzi herbaty i nie soli ryżu.[/i]
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Shig »

Maenardil pisze:Jakieś odmiany z ryżem i inne wykwintne, to podejrzewam, że równie trudno dostać w Japonii co w Polsce - trzeba specjalistycznego sklepu.
Z ryżem herbatę to ja w domu mam. Dostałem kiedyś i całkiem, całkiem jest.
...
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ceremonia parzenia herbaty

Post autor: Kakita_Takeo »

A gdzie mozna kupioc taka zielona w proszku?

No nie do konca trudno dostac. Jesli masz jakis sklep poswiecony wylacznie herbata/kawa/napoja_na_cieplo to tam wystarczy poprosic o 'zielona herbate z ryzem' :)
Sore wa himitsu desu^^
ODPOWIEDZ