shuriken-do

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Takezo
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2005
Lokalizacja: wroCek

shuriken-do

Post autor: Takezo »

Zawsze wydawało mi sie że shurikenjutsu zostało stworzone na potrzeby
shinobi/ninja i przez nich było głównie urzywane , i że rzadko kiedy inne
klasy społeczne sięgały po shuriken. Jednak dziś natrafiłęm na taką stronke http://www.secrets-of-shuriken.com.au/index1.htm
shurikeny które na niej są znacznie różnią sie od shurikenów ninja
(przynajmniej tych najpopularniejszych). Tym bardziej że z tego co widze
nic nie wskazuje na to by urzywali ich głównie ninja.
Znalazłem też takie zdjęcia:
http://ejmas.com/tin/meijitaikai/Dsc00008.jpg
http://ejmas.com/tin/meijitaikai/Dsc00009.jpg
to są zdjęcia z MEIJI JINGU HOUNOU ENBUKAI 2001 , gość który rzuca
jest w hakamie , więc to chyba nie są techniki ninjutsu.

myślałem że shurikenjutsu wywodzi sie z ninjutsu a ninjutsu ,jak było powiedziane w jakimś innym temacie , z najniższych klas społeczny w feudalnej japonii. Tu widzimy shurikenjutsu jako koryu
może jestem w błędzie , więc był by wdzięczny gdyby mnie ktoś z niego wyprowadził...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: shuriken-do

Post autor: MadSun »

Wielu samurajów zgłębiało tajemnice shuriken-jutsu. Sztuka ta była stałym punktem w szkoleniu bushi w szkołach Katori Shinto Ryu.
Awatar użytkownika
Takezo
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2005
Lokalizacja: wroCek

Re: shuriken-do

Post autor: Takezo »

A wiesz moze MadSun jakich shirikenów urzywali np.w katori shinto ryu ,
czy były to raczej takie shurikeny jak na stronce którą podałem , czy takie jakie były urzywane przez ninja tzw. gwiazdki ?
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: shuriken-do

Post autor: MadSun »

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Może Sakura, albo Zdenek będa wiedzieć.
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: shuriken-do

Post autor: Sakura »

Informacje jakie na ten temat posiadam (w ogóle na temat shuriken-do) mają raczej charakter szczątkowy.

Według mojej wiedzy przedstawione na stronie "modele" są po prostu wersją dla zaawansowanych. Popularne "gwiazdki" raczej nie były tak powszechnie wykorzystywane... i posługiwano się zaostrzonymi i dobrze wyważonymi "pręcikami". Posługiwano się również "kwadratami" o zaostrzonych rogach.

Spotkałem się też z pewnymi poglądami sugerującymi że samuraje z powodzeniem używali sztuki rzucania posługując się właśnie tą "zaawansowaną" techniką. Sądzę że również w tej formie naucza się tej sztuki w Katori. Bo nie spotkałem się z samurajem rzucającym "gwiazdką" za to motyw rzutu takim narzędziem był już przeze mnie kilkukrotnie napotkany.
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: shuriken-do

Post autor: MadSun »

Z tego co pamiętam to w "Samuraju i Kowbojach" Toshiro Mifune rzucał shurikenami. Toshiro Mifune był adeptem Katori, może ma to jakiś zwiazek.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: shuriken-do

Post autor: GrafRamolo »

Cos o wygladzie gwiazdki to shaken, zaostrzone preciki to shuriken, wydaje mi sie ze samuraje mieli w swoim cyklu nauczania raczej rzucanie shurikenami niz shakenami, ale moge sie mylic.
Awatar użytkownika
Takezo
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2005
Lokalizacja: wroCek

Re: shuriken-do

Post autor: Takezo »

gdzies czytałem że shaken to poprostu inna nazwa shurikena
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: shuriken-do

Post autor: Mizusashi »

Takezo pisze:gdzies czytałem że shaken to poprostu inna nazwa shurikena
Oj na pewno tak nie jest. Jest jak Graf pisał. To jest nawet wspomniane na stronce którą podałeś.
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Awatar użytkownika
Takezo
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2005
Lokalizacja: wroCek

Re: shuriken-do

Post autor: Takezo »

Mizusashi , jestem pewien ze na jakiejs stronce to wyczytałem.
Ale sie przy tym nie upieram bo na necie mozna znalezc wiela różnych
bzdur i niedorzeczności , więc chyba zaufam grafowi bo do jego wiedzy nie mam wątpliwości.

Ale mam pewne pytanie: mówi sie często że ninja urzywali shurikenów
(więc z tego co mówicie zaostrzonych pręcików) a pokazuje sie shakeny
(gwiazdki) i opisuje że to shurikeny. To błąd , czy może dochodzimy do
twierdzenia: każdy shaken to shuriken ale nie każdy shuriken to shaken (jak na geometri"każdy każdy kwadrat to prostokąt ale nie
każdy prostokąt to kwadrat" :P )
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: shuriken-do

Post autor: GrafRamolo »

Obstawal bym przy tym iz po prostu wszystko czym rzucano przyjelo kolokwialna nazwe shuriken i malo komu chce sie dochodzic roznic i zastanawiac glebiej nad tym faktem.
Awatar użytkownika
Takezo
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2005
Lokalizacja: wroCek

Re: shuriken-do

Post autor: Takezo »

Więc myśle że warto o shurikenach porozmawiać na forum , bo często sie o tym mówi a okazuje sie iż ciężko jest określić prawidłwą nazwe

EDIT: słyszałem tez gdzies nazwe bo-shuriken, która pewnie odnosi sie do
tych podłużnych shurikenów
Awatar użytkownika
Prorok
Posty: 14
Rejestracja: 11 października 2004
Lokalizacja: Poznań

Re: shuriken-do

Post autor: Prorok »

Nazwa "Bo shuriken" pojawiła się chociażby na stronie, która dałeś :D W dziale COLLECTION ;)

Stronka bardzo ciekawa, dzięki za wrzucenie.

Dlaczego uważasz, że człowiek który zajmuje się ninjutsu, nie może być w hakamie ?
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: shuriken-do

Post autor: MadSun »

W Szkole Samurajów ponoć uczą shuriken-jutsu. Nie wiem na jakim poziomie stoi tam ta sztuka w każdym razie piszą o tym na swojej stronie.
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: shuriken-do

Post autor: Sakura »

Prorok pisze:Dlaczego uważasz, że człowiek który zajmuje się ninjutsu, nie może być w hakamie ?
Ja bym powiedział że hakama jest oficjalnym strojem kojarzonym głównie z samurajami do których, jak wiadomo ninja nie należeli. To by mogło nasuwać myśl że strój powinien wyglądać inaczej. No chyba że to ninja w przebraniu samuraja, ale oni raczej się przebierali za chłopów ;)
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Takezo
Posty: 55
Rejestracja: 3 maja 2005
Lokalizacja: wroCek

Re: shuriken-do

Post autor: Takezo »

Ninja pochodzili głównie z najniższych klas społecznych i nie mieli prawa do noszenia hakamy. Nie sądze też żeby przebierali sie za samurajów ,
niepotrzebnie zwracali by na siebie uwage...chyba że musieli sie za kogoś
podać , ale to są wyjątkowe przypadki
avis
Posty: 76
Rejestracja: 29 września 2005

Re: shuriken-do

Post autor: avis »

Shurikeny to broń i ninja i Samurajów. Najpopularniejsze shurikeny to proste Boshurikeny albo shurikeny Tantogata Shuriken lub Yarigata Shuriken (kolejno shuriken w kształcie noża i Shuriken w kształcie grotu włóczni). Z kolekcji ostatniego Shoguna rodu Tokugawa (który był kolekcjonerem i mistrzem w rzucaniu nimi :D) znamy Shurikeny shurikeny w kształcie "jaskółki w locie" (zapomniałem nazwę), Shurikeny w kształcie litery S, a nawet Kamagata shuriken- shurikeny w kształcie sierpu kama.
Samuraje ukrywali shurikeny w rękawach keikogi lub przy piersi, rzadziej między wiązaniami hakamy. O ile się nie mylę pewne typy boshurikenów były ukrywane we włosach.

Najciekawszym typem shurikena jest moim zdaniem Tetsumari. Jest to połączenie dwóch shurikenów o dużym "oku" (właściwie można powiedziec,ze były to dwie obręcze z kolcami po zewn stronie) w coś na kształt kuli. Do środka wpychano słomę, smołę albo coś takiego. Podpalano je, po czym turlano w stronę obozu wroga. Inny sposób wykorzystania to rzucenie płonącą kulą w ścianę domu.

Z tego co wiem protoplastą shurikenów były zwykłe płaskie otoczaki (jak do kaczek) o zaostrzonych krawędziach. Potem rzeźbiono kamienie na gwiazdki, romby czy koła o zaostrzonych kształtach. Taka broń (tetsubute) była popularnie stosowana podczas wojny Gempei. Istniały wtedy nawet całe oddziały rzucające tymi kamieniami.

Proste shurikeny (a raczej te o kształcie grotów włóczni- yarigata) były urzywane przez łuczników. Właściwie były to inne rodzeje broni- Uchine i bodaj Teyari. Stosowano je po złamaniu łuku , rozwinęły się z walki strzałami. Uchine rzucano, Teyari mogło służyć nawet do walki jako mała broń kłująca.

Sztuka walki shurikenami rozwinęła się wśród samurajów głównie dlatego, iż było zapotrzebowanie na "brudne chwyty" mające wytrącić przeciwnika z równowagi, zaskoczyć go itp. Stąd używano takich niekonwencjonalnych broni :D

Ninja o ile się nie mylę, nie tyle pochodzili z niższych klas społecznych, co raczej byli ponad stanami. Coś jak kozacy w 17 wiecznej polsce. Tak mi się wydaje.

W "Szkole Samurajów" Battodo Shuriken-jutsu uczone jest w czasie obozów letnich / zimowych. Niestety ominąłem obóz i nie jestem w stanie stwierdzić naj akim poziomie się tam rzuca. Sam osobiście rzucam co 2-3 tyg shurikenami i boshurikenami.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: shuriken-do

Post autor: GrafRamolo »

Dzieki za pouczajaca lekcje. A jaskulka w locie po japo to tobu tsubame albo tonde iru tsubame. (pewnie skaleczyllem tlumaczenie)
avis
Posty: 76
Rejestracja: 29 września 2005

Re: shuriken-do

Post autor: avis »

Dzieki za pouczajaca lekcje
Czy to ironia??
A jaskulka w locie po japo to tobu tsubame albo tonde iru tsubame. (pewnie skaleczyllem tlumaczenie)
Jak spr. w książce ("Broń dawnej Japonii- Sekretne rodzaje broni i sposoby ich wykorzystania" Serge mola) to ten shuriken miał podobną nazwę
Matsubagata Shuriken, czyli bardzo podobna do tej którą podałeś.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: shuriken-do

Post autor: GrafRamolo »

Zadna ironia, wrecz odwrotnie dowiedzialem sie kilka ciekawych zeczy, bo osobiscie nie znam sie na tej broni.
poszukiwczninja
Posty: 2
Rejestracja: 24 lutego 2012

Re: shuriken-do

Post autor: poszukiwczninja »

Macie może informacje gdzie lub u kogo można dostać boo-shuriken w jak najlepszej jakości ? Znalazłem kilka stron(Australia) ale transport zza morza przy tym towarze jest nieopłacalny.
Shouryu

Re: shuriken-do

Post autor: Shouryu »

Ale oryginały w jak najlepszej jakości, czy współczesne repliki ?
poszukiwczninja
Posty: 2
Rejestracja: 24 lutego 2012

Re: shuriken-do

Post autor: poszukiwczninja »

Współczesne repliki które będą mi służyć do ćwiczeń. Mam kilka rodzajów shurikenów ale tylko 6 i 4 ramienne shinkeny są przyzwoitej jakości. Bo-shurikeny są na goods.pl od firmy Hanwei ale jest ich 6 za 260 zł. To rozwiązanie to ostateczność . Dokładnie szukam bō-shuriken około 20 cm kuty hartowany ostry z jednej strony najlepiej o przekroju walca, choć może być w formie graniastosłupa. Szukam miejsce gdzie można kupić a mianowicie sklep internetowy gdzie można kupić (sprowadzić) lub kowala gdzie można dostać blisko Wrocławia najlepiej.
ODPOWIEDZ