Tsuba

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Nie będzie jak zanurzysz w oleju, ale nie musisz hartować wystarczy nieco rozgrzać i zanurzyć. Tsuby zazwyczaj nie były hartowane.
Miedziane listki mogą być, spróbuj. Nie jest to moim zdaniem zły pomysł.
Awatar użytkownika
Krzysztof Polak
Posty: 183
Rejestracja: 11 lutego 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tsuba

Post autor: Krzysztof Polak »

Różnica między patyną i korozją jest dosyć płynna.W klasycznej patynie przeważają tlenki,w produktach korozji wodorotlenki,chlorki lub siarcczany-są to sole aktywne absorbujące wilgoć i powodującedalszą degradację materiału.Dobra krystaliczna patyna zabezpiecza przed korozją.Sposobów jej uzyskiwania jest prawie tyle co szkół zdobniczych,temat rzeka na małą publikację.Na początek radzę zostać przy czernieniu olejowym-GRAF ma w tej materiiduze doświadczenie.
napisz cos od siebie
Awatar użytkownika
Adam Dashido
Posty: 101
Rejestracja: 4 marca 2007

Re: Tsuba

Post autor: Adam Dashido »

Proszę was o pomoc!!
T
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2008 przez Adam Dashido, łącznie zmieniany 1 raz.
Głupi człowiek gardzi krytyką, mądry przyjmuje ją z radością....
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Jeśli boisz się lutu możesz przynitować. Najpierw nałóż z obu stron miedziane blaszki ściśnij czymś potem wywierć na wylot dziury na przykład 1mm i w te dziury włóż drut miedziany też 1mm. Niech drut ciut wystaje z obu stron. Po czym zaklep tak by się spłaszczył. Takich dziurek może być kilka na jeden listek. Jeśli dobrze zaklepiesz nie będzie widać miejsc wierceń.
Awatar użytkownika
Adam Dashido
Posty: 101
Rejestracja: 4 marca 2007

Re: Tsuba

Post autor: Adam Dashido »

samego lutu się nie boje ,ale czy da radą przylutować takie listki?
np.kawałek srebra pod blaszką i podgrzać ją aż się srebro nie rozpuści i zlutuję?
Głupi człowiek gardzi krytyką, mądry przyjmuje ją z radością....
Awatar użytkownika
Krzysztof Polak
Posty: 183
Rejestracja: 11 lutego 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tsuba

Post autor: Krzysztof Polak »

Lutowanie bło szeroko stosowane w szkole Goto zarówno miękkie-cynowe jak i twarde-mosiężne lub srebrne.Mozna też zastosować technikę,stosowaną rownież w tej szkole ęstego nitowania nitami o dużych główkach zachodzących na siebie uformowanych w twoim wypadku w kształty liści.Kompozycja w takim wypadku jest dwustronna.Spróbuj najpierw jak to wychodzi na kawałku blachy, nic nie zastąpi własnego doświadczenia
napisz cos od siebie
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Adam, można ale stal jest dość wredna w lutowaniu w połączeniu z kolorowymi metalami, lepiej użyć lutu srebrnego. Poza tym nie zapominaj o lutówce. Na przykład borax na początek będzie dobry, choć to kiepski topnik.
Awatar użytkownika
Adam Dashido
Posty: 101
Rejestracja: 4 marca 2007

Re: Tsuba

Post autor: Adam Dashido »

Coś wymyślę dzięki.
Głupi człowiek gardzi krytyką, mądry przyjmuje ją z radością....
Awatar użytkownika
gofator
Posty: 36
Rejestracja: 18 marca 2007
Lokalizacja: Otmuchów

GrafRamolo

Post autor: gofator »

Graf napisz mi cos na gg, tym samym będę miał Twój numer, a chcę porozmawiać z Tobą bo mam kilka pytań jesli mozesz
Hou Hon Anshin
Sebastiansan
Posty: 123
Rejestracja: 17 lutego 2007

Re: Tsuba

Post autor: Sebastiansan »

Adam lutowania srebrem się nie ma co bać :)
ja osobiście uczyłem się tego od hydraulika instalujacego co z miedzi :wink: w domowych warunkach potrzebne bedzie :
1)butla gazowa mała bez reduktora tzw turystyczna lub duża z dreduktorem ( mała taka około 3-5 kg mozna kupić w takich sklepach jak tesko lub Obi najczęściej na stoiskach z namiotami lub kominkami :D )
2)palnik do lutu wardego ( można go wykorzystać do lutowania cyną ) najlepszy który ma moc roboczą około 1800 stopni C
co do palnika : musi byc raczej konkretny w badziewie za 60 zł się nie pchaj , koncówka powinna byc ,,wirowa" tj. otwory wewnatrz wowinny skręcac w osi palnika , scianki koncówki palnika powinny być dosyć grube aby się nie przepalały ( palnik dostepny w sklepach typu składnica techniczna lub cos w stylu OBI lub na allegoro)
3) lut twardy na poczatek srebro techniczne dostępne w w/w sklepach jedna laska długości około 50 cm i grubości 3 mm w kwadracie kosztuje około 5 zł. wystarcza na wiele lutowania
Jak to nabędziesz zacznij na małych kawałkach z tym , że np. element który chcesz lutowac rozgrzewa się najpierw jak jest to miedz niech bedzie około żółtego potem podgrzewasz dalej palnikiem i przykładasz koncówkę lutu twardego tak ja lutuje się lutownicą
ot cała magia :lol: (powinieniesz się zmieścić w 300 zł. na zakup wszystkiego , dobre palniki kosztuja około 200 zł. w górę :wink: )
Awatar użytkownika
Adam Dashido
Posty: 101
Rejestracja: 4 marca 2007

Re: Tsuba

Post autor: Adam Dashido »

a taki za 120 zł?
Głupi człowiek gardzi krytyką, mądry przyjmuje ją z radością....
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Potrzebujesz jeszcze jakąś lutówkę, na przykład Borax.
Poza tym nie polecam przykładania lutu gdyż może popłynąć nie tam gdzie chcemy. Lepiej jest uszczypać mały kawałek położyć go na kawałku, który chcemy przylutować, na nim rozpuścić i następnie całość raz jeszcze posmarować boraxem i zlutować do kupy.
Sebastiansan
Posty: 123
Rejestracja: 17 lutego 2007

Re: Tsuba

Post autor: Sebastiansan »

Graf lut twardy jest dostepny w laskach zawierających juz topnik i to chyba nawet jest borax . Ja lutuje rozprowadzając lut na powieszchnie poprzez dotylanie koncówki laski o rozgrzana powieszchnię strerowanie nagrzaniem materiału bedzie pomocne w tym czy srebro ma rozpłynąc się po materiale czy pozostac w formie kropli.

Adam osobiście rok temu kupiłem na allegro palnik za 99 zł który swietnie sie nadaje do takich prac był sprowadzony z niemiec jak znajde linka to zaprezentuje o jaki palnik chodzi. osobiście swój kupiłem za 209 zł.w składnicy technicznej ale widziałęm tyakiw Obi ( mam nadzieję ,że wklejenie linka z allegro nie zostanie źle odebrane :wink: )

Znalazłęm więc dodaję do posta :)
http://www.pomet-wronki.com.pl/index1.phtml?k=6
palnik nie z allegro ale szukaj palinika o parametrach takich jak ten -palnik Cyklonowy PCL_141P
na tejstronie znajduja się tez lutu :wink:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Tak ale to są luty techniczne a do prac precyzyjnych typu tsuby lepsze są luty jubilerskie, można lepiej kontrolować temperaturę. Są bez topnika gdyż ten nakłada się osobno ale są lepszej jakości.
Sebastiansan
Posty: 123
Rejestracja: 17 lutego 2007

Re: Tsuba

Post autor: Sebastiansan »

Zgadza
sie grafie ale na poczatkowe nauczanie lepiej stosować tańsze materiały poprostu nauka wychodzi taniej :lol: srebro techniczne ma to do siebie , że po lutowaniu strasznie pantynieją
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 19
Rejestracja: 28 sierpnia 2007
Lokalizacja: Wyskoć

Re: Tsuba

Post autor: Adam »

Czy może mi ktoś wytłumaczyć, co to jest (są) „tagane ato” przy „nakago ana” na tsubie?
Czy jest to ślad po wycinaniu wyżej wymienionego otworu? Czy efekt dekoracyjny? Jeśli tak, to jak się go robi?
I jeszcze jedno, czy udenuki ana (widziałem kiedyś na jakimś obrazku) służy do zaczepienia sznurka, który z kolei zakłada się na nadgarstek, po to by miecz nie wypadł z ręki podczas np. treningu?
:?:

Pozdro.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Pierwsze opisane przez Ciebie elementy to po prostu silne uderzenia puncyny w celu dopasowania tsuby do nakago, jeśli nie pasuje dokładnie. Nie jest to dekoracyjny element gdyż na mieczu go nie widać.

Drugie owszem może służyć do przywiązywania sznurka ale było to używane raczej na wojnie w dojo nie ma takich zagrożeń.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Tsuba

Post autor: MadSun »

Jesli chodzi o Tsuby to polecam owa pozycje. Zawiera ona szczegolowy opis budowy jak i roznych rodzajow tsub.
Obrazek
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 19
Rejestracja: 28 sierpnia 2007
Lokalizacja: Wyskoć

Re: Tsuba

Post autor: Adam »

Dzięki właśnie tak myślałem, że służy to do dopasowania tsuby.

Madsun: masz namiar na tę książkę?
Możę kiedyś ję kupie, narazie trawię "The craft..." (wreszcie ję dorwałem :D )
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Tsuba

Post autor: MadSun »

Z tego co wiem to mozna ja kupic w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Mozna ja tez kupic na allegro
http://allegro.pl/item299467644_jelce_m ... skich.html

i w ksiegarniach internetowych
http://www.ksiegarnia.pieknygdansk.pl/i ... od_id=1265
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 19
Rejestracja: 28 sierpnia 2007
Lokalizacja: Wyskoć

Re: Tsuba

Post autor: Adam »

Dzięki, przeglądne.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tsuba

Post autor: GrafRamolo »

W muzeum narodowym, nie wojska.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Tsuba

Post autor: MadSun »

Sorki za bledna informacje.
Grafie, dzieki za sprostowanie.
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: Tsuba

Post autor: Kurokami »

Graf, pytanie do Ciebie, ponieważ to Twoja fotka tej piłki z początku tematu...
gdzie u diabła można taką kupić? czy byłbyś w stanie mi taką załatwić, bo ja naprawdę nigdzie nie znalazłem...
może słabo szukałem?
pomóżcie - link albo adres może jakiś... a może ma ktoś odsprzedać?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tsuba

Post autor: GrafRamolo »

ODPOWIEDZ