Motyw Wilka w kulturze japońskiej

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Lightbringer
Posty: 34
Rejestracja: 23 września 2005

Motyw Wilka w kulturze japońskiej

Post autor: Lightbringer »

Ogólnie rzecz biorąc nie wiedziałem gdzie ten temat wtrynic wiec padło na ten dział. anyway... jako ze jestem wielkim fanem wilków czy to w aspekcie mangi anime fantastyki czy tez w aspekcie rzeczywisty,(w gruncie rzeczy to kazdym aspekcie) to mam takie pytanie: Czy wilk w jakiś sposób powiedzmy zachował/wywarł wpływ/ pojawił się w Kulturze Japonskiej? walcie ze wszytskim co macie na ten temat będe bardzo wdzięczny:) btw: jesli dobrze pamiętam to wilk po japonsku to ookami. :)
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Motyw Wilka w kulturze japońskiej

Post autor: qqnamuniu »

Anime "Wolf's Rain" :roll:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Motyw Wilka w kulturze japońskiej

Post autor: GrafRamolo »

Ksiezniczka mononoke tam bylo duzo wilkow. Notabene wilki w japoni zostaly calkowicie wytepione chyba okolo edo.
Awatar użytkownika
Lightbringer
Posty: 34
Rejestracja: 23 września 2005

Re: Motyw Wilka w kulturze japońskiej

Post autor: Lightbringer »

anime oglądałem. bardzo dobre:) kurcze. szybko sie ci japonczycy uwineli z Wilkami. hum. stracili w mych oczach, Księzniczka Mononoke? no coz. trza obejrzec. a moze jakies wierzenia? zabobony? lub cos w tym guscie?
OKAMI
Posty: 67
Rejestracja: 14 października 2006
Lokalizacja: z boston maseczjuset

Re: Motyw Wilka w kulturze japońskiej

Post autor: OKAMI »

temat exploatowany chociażby w M&A i jakoś mi bliski hehe :)... Wilk miał wpływ na wierzenia i zabobony chyba we wszystkich miejscach w jakich występował i występuje... w końcu czego ludzi się obawiają temu dopisują nadprzyrodzoną otoczkę w celu chociażby straszenia dzieci... A fana wilków pozdrawiam :)
OKAMI
Posty: 67
Rejestracja: 14 października 2006
Lokalizacja: z boston maseczjuset

Re: Motyw Wilka w kulturze japońskiej

Post autor: OKAMI »

Ostatnio wyczytałem że z wyginiętym gatunkiem nie chodzi o wilka ogólnie ale o podgatunek wilka szarego znanego jako wilk z Honshou. Do ich wyginięcia przyczyniła się podobno wścieklizna oraz działalność ludzka.
Ostatni znany okaz padł w 1905 roku w prefekturze Nona.
Japoński wilk ma swoje miejsce w mitologii i religii: przewodniczący klanu Fujiwara no Hidehira został podobno wychowany przez wilka, wilk w shintoizmie jest również symbolicznie łączony z górą Kami.
Obecnie wilk japoński jest uznawany za kryptyde (czyli że wyginął ale ludzie wciąż go widują po lasach, coś jak plezjozaur w pewnym szkockim jeziorku :)) 8)
Awatar użytkownika
Lightbringer
Posty: 34
Rejestracja: 23 września 2005

Re: Motyw Wilka w kulturze japońskiej

Post autor: Lightbringer »

to ciekawe:) notabene jest taki artykuł po angielsku o wilku w japoni musz ego tylko przetlumaczyc:)
ODPOWIEDZ