Haruki Murakami

Czyli ksiazki albumy i co dusza zapragnie o Japonii lub z Japonii.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Haruki Murakami

Post autor: Ihei »

Zapraszam do czytania tych rewelacyjnych książek. Nie ma żadnych problemów z zakupem, bo jest boom na całym świecie, a autor jest kandydatem do literackiej nagrody Nobla. Zwykle się dystansuje od takich (Jelinek, bue), ale tutaj jest coś na rzeczy.

Czytałem "Przygodę z owcą", a nade wszystko "Kronikę ptaka nakręcacza". Obie książki są znakomite, a już właszcza ta druga, która będzie być może nagradzana.

Bohater Murakamiego to zwykle antybohater Japońskiej kultury, leser, obibok, przeciętniak pozbawiony pretensji i ambicji, który ze swojej przeciętności i byle jakości kuje siłę, której nie posiadają "lepsi" od niego karierowicze. Z tej przyczyny, jest to ulubiony bohater pokolenia pasożytów.

Same książki mają budowę oniryczną - mamy skomplikowaną sieć znaków, symboli i odniesień, wydarzenia realne i zmyślone, irracjonalne i racjonalne, sen i jawa przenikają się wzajemnie tworząc zagadkowy świat, gdzie najdziwniejsza czynność (np. siedzenie z kijem baseballowym w wyschniętej studni) może mieć jakieś uzasadnienie.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Haruki Murakami

Post autor: GrafRamolo »

Zaciekawiles mnie, jak wyglonda okladka bo ja zawsze po tym szukam w ksiegarni.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Haruki Murakami

Post autor: MadSun »

Czytalem "Przygode z owca", "Sputnik sweet heart", "Na poludnie od granicy, na zachod od slonca". Z calej trojki "Owca" najbardziej przypadla mi do gustu, troche przypomina klimatem Carollowa "Kraine Chichow" ale jest znacznie lepsza.
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Haruki Murakami

Post autor: Ihei »

Ksiązki mają bardzo podobne okładki (dużą czcionką autor, mniejszą tytuł i jakiś cytacik kluczowy), różnią się tylko kolorami bo to jedno wydawnictwo i wali je jako serię. Mam jeszcze stare wydanie Owcy, ale teraz się już chyba takiego nie dostanie.

Obrazek
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Haruki Murakami

Post autor: MadSun »

Udalo mi sie dopasc w bibliotece "Norwegian Wood" i "Hard-Boiled Wonderland i Koniec Swiata". Ta pierwsza nawiazuje klimatem do "Sputnik Sweet Heart", opowiada historie bardzo poplatanego zwiazku dwojga ludzi, ktorzy stracili bardzo im bliskiego, wspolnego przyjaciela. Szczerze mowiac strasznie mnie znudzila.
"Hard-Boiled Wonderland i Koniec Swiata" jest powiescia wrecz z pogranicza SF i Fantasy o klimacie zblizonym do "Owcy". W rankingu dotychczas przeczytanych ksiazek Murakamiego stawiam ja na I miejscu obok "Owcy" i polecam szczerze.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Haruki Murakami

Post autor: MadSun »

Dzis w gazecie natrafilem na rezenzje owego filmu:
http://www.filmweb.pl/Film?id=173274

Jest on ponoc ekranizacja jednego z opowiadan Murakiamiego. Czy ktos z was go widzial? Jesli tak to prosze o recenzje.
ODPOWIEDZ