Wielki konkurs reidojo!!!!!

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

Ogłaszam konkurs dla wszystkich. Nagrodą będzie tsuba wykonana prze zemnie.

Zasada konkursu jest prosta, wy projektujecie ja wybieram i wykonuję i zwycięzca się cieszy.

A zatem konkrety. Zaprojektujcie tsubę , którą chcieli byście posiadać. Projekty mogą być fantazyjne, skomplikowane, proste i minimalistyczne, co tylko wam w duszy gra. Umieszczajcie je na forum w tym dziale a ja subiektywnie wybiorę ten, który najbardziej przypadnie mi do gustu i go zrealizuję. Moja ocena będzie bardzo subiektywna i wygrana wcale nie będzie oznaczać , że jest to najlepszy projekt, po prostu będzie mi się go przyjemnie robiło, dlatego śmiało nie krępujcie się.

Projekt powinien być dość precyzyjnie rozrysowany, analogowo na kartce lub cyfrowo w jakimś programie, może nawiązywać od oryginalnych starych tsub jednak nie może być po prostu ich wierną kopią. Rozmiar tsuby dowolny, czyli tanto, wakizashi, katana. Materiał w zasadzie też ale ni zrobię tsuby z litego złota, to odpada. Opis powinien zawierać wyjaśnienia co do materiału i ewentualnie motywu jeśli jest taka potrzeba.

Jeśli są jakieś niejasności pytajcie. Termin składania projektów upływa za miesiąc czyli 17 Marca.

Zatem do dzieła, mam nadzieję że forma konkursu spodoba się wam!!

Bartosz Ulatowski
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2010 przez GrafRamolo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: bisonn@wp.pl »

Za miesiąc to będzie 17 marca a nie lutego :wink:
Chyba że chodzi ci o 17 lutego za rok :lol:
Shouryu

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Shouryu »

O, jak się dobrze składa. Od jakiegoś czasu noszę sie z zamiarem przedstawienia ci Grafie projekty pewnej tsubu. A ty, konkuresem uprzedzięłś mój ruch. :D

Ps, Grafie, nie przestajesz mnie zadziwiać. :o
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

Oczywiście marca, moja pomyłka.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

Przypominam ze do końca konkursu pozostało okrągłe 13 dni.Czyżby moje prace aż tak się nie podobały że nawet za darmo nikt nie chce? Czy może do ostatniej chwili dopracowujecie projekty?
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: yakubu »

Alez prace sie podobaja, i pomysly sa. Ale gorzej z ubraniem wyobrazen w konkretny projekt. Ja na przyklad w wolnych chwilach probuje cos wykombinowac, ale bez zadowalajacego efektu - jest temat, ale jak go zmiescic i wkomponowac w sumie mala powierzchnie tsuby... Niby kawal metalu, ale jak sie odejmie seppa-dai zostaje malo miejsca na madre zgospodarowanie.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

W całej swojej przebiegłości i chytrości obarczyłem Was właśnie najtrudniejszym zadaniem czyli projektem. Wbrew pozorom to jest zawsze najtrudniejszy element przy tworzeniu jakiegoś dzieła. Ale nie poddawajcie się :)
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: TomekSan »

Projekty wklejać w tym wątku czy słać na priva?
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

Tutaj
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: yakubu »

No to zeby zachecic innych ja wkleje moj pomysl - ktokolwiek bedzie po mnie i tak bedzie lepszy ;) Nie jest to dopracowany i dopieszczony projekt, ale na taki pewnie nie bede mial nawet czasu, a nie chce zeby Graf pomyslal, ze nikt sie nie interesuje konkursem :P Do rzeczy - bardzo podobaja mi sie makaki japonskie - ladne i zarazem inteligentne zwierzeta. W dodatku jestem z roku malpy. Tak wiec temat mam z glowy. Trafilem kiedys na niesamowite zdjecie makaka zarzywajacego kapieli w goracym zrodle - podobnych zdjec jest sporo, ale ten wyglada jakby medytowal.
Obrazek
Problem jest oczywiscie z wkomponowaniem go w tsube - ja przygotowalem dwa pomysly - jeden bardziej surowy, drugi ze skalami i drugim makakiem na dalszym planie
Obrazek
Obrazek
Bardzo fajny widok przedstawiaja takze mlode makaki lepiace kule sniegowe - stad pomysl na druga tsube lub druga stone tej samej tsuby
Obrazek
To co zaprezentowalem nie jest powalajace (to raczej szkice do stworzenia projektow), ale moze kogos kiedys natchna makaki - z checia zobaczylbym takie prace. Nie sadze, zebym kiedykolwiek zrobil podobna tsube, bo ani czas, ani moj warsztat nie pozwalaja na cos tak skomplikowanego. Bo mozna sie naprawde niezle pobawic przy motywie makaka w roznymi materialami - czerwona twarz z miedzi, szarosrebrne futro ze srebra/shibuichi... To pole do popisow dla zaawansowanych tworcow. A teraz niech reszta wali smialo ze swoimi pomyslami!
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

Dzięki za dowagę i pierwszy projekt na razie nie ustosunkuje się do niego aby każdy miał równe szanse ale chcę napisać że taka forma i opis jest w zupełności wystarczająca. Nad ewentualnym dopracowaniem projektu chętnie podyskutuję z wygranym.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Teddy »

Grafie

Nie ukrywam, że też się mierzę z projektem tsuby, już dawno o niej myślę, oczywiście przez skrzywienie moją pasją będzie to tsuba o klimacie bonsai'owym, czyli planuję aby były na niej wszystkie elementy które są zawarte w tokonomie przy wystawieniu w nim bonsai w kanonach japońskich. Nie spodziewajcie się że to będzie coś ACH, bo przecież takie wystawienie to po prostu krajobraz. Będzie więc drzewo, będzie kusamono i będzie góra lub góry. Przy czym drzewo będzie takie jak właśnie planuję stworzyć z sosenki górskiej mugo w stylu bunjin, czyli literackim.
Nie wiem tylko czy się z braku czasu (zmieniam właśnie pracę i jestem mocno przeciążony) wyrobię w terminie z dopracowaniem projektu. Najwyżej drobiazgi by się ustaliło później, jak oczywiście bym wygrał :D hehe

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Teddy »

Yakubu

Wędrując po internecie znalazłem fotkę starej tsuby, prawdopodobnie z Edo, która przedstawia trzy małpy.
Obrazek
Te małpy na tej tsubie to tzw. "Trzy mądre małpy", które są wyrzeżbione w drewnie w sanktuarium Toshogu (1636), zbudowanym na cześć Ieyasu Tokugawa, położonym w Nikko, na północ od Tokio.
Nazwy małp to Kikazaru (nie słyszy), Iwazaru (nie mówi) i Mizaru (nie widzi). A propo słowo saru to znaczy małpa.

Obrazek

Ciekawe jest to, że podobno w yakuza, te trzy małpy są symbolem gangsterskiej zmowy milczenia i mają takie znaczenie - "Nie mów wszystkiego co wiesz, nie to czego nie powinieneś oglądać i nie wierz we wszystko co usłyszysz"

Pozdrawiam

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Robert
Posty: 2
Rejestracja: 4 października 2009

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Robert »

Pewnie nikomu się nie spodoba, ale ja kiedyś widzialem tsubę z podobnym motywem więc pokazuję :)
Materiały proponowane to żelazo i mosiądz oraz sredbro, ale dopuszczam też srebrzenie i złocenie...
Artysta ani grafik ze mnie taki jak z koziej... więc proszę nie przerażać się jakością projektów...
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fef ... dde20.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e54 ... c3ef0.html
Shouryu

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Shouryu »

Mam nadzieję że jeszcze zdążyłem.

Moja propozycja:
http://pl.fotoalbum.eu/Shouryuu/a236638/00000020
http://pl.fotoalbum.eu/Shouryuu/a236638/00000021
Talentu użyczyła koleżanka z 3. Najemnego. :D

Ps. Jestem akurat z wizytą w Rzeszowie u Najemnych, i nie bardzo mam jak sie rozpisać. Jeśli można, po jutro opisał bym szczegóły projektu. Grafie, da radę ?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

17 jeszcze nie minął ;)
Awatar użytkownika
Ookami Shiro
Posty: 3
Rejestracja: 14 marca 2010
Lokalizacja: 3 Najemny Rzeszów

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Ookami Shiro »

Witam
Shouryu wspominał o tym konkursie i przyszedł mi do głowy pomysł.
Biorę więc udział i mam nadzieje, że projekt się spodoba.

Materiał pozostawiam do wyboru przez ciebie Grafie. Może zwykła stal wystarczy, zaś przedstawienie projektu to grawerunek? A może księżyc i wilk jakimś białym metalem, łapy jakimś ciemnym.
Kształt maru-gata. Podkreśli kształt księżyca.
ObrazekObrazek

PS. Tak mamy z Shouryu tę samą rysowniczke :):P Mam nadzieje, że jej trud i praca nie pójdzie na marne :P
Ostatnio zmieniony 16 marca 2010 przez Ookami Shiro, łącznie zmieniany 1 raz.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: yakubu »

Widze, ze kazdy ma swoje ulubione zwierzatko ;) Ja w sumie tez myslalem nad tsuba z moim psiakiem (i tak kiedys zrobie jamnikowa tsube), ale tutaj pozostalem wierny klimatowi japonskiemu. Teddy, co do tematu sansaru - jest on szeroko rozpowszechniony i uznalem go za zbyt "oklepany" (co oczywiscie nie oznacza, ze go nie lubie - wrecz przeciwnie). A makaki maja w sobie cos, co nie pozwolilo mi byc wobec nich obojetnym. Czy to ciekawy wyglad, czy to inteligencja, czy ich japonskie korzenie ;P
Awatar użytkownika
Qba
Posty: 94
Rejestracja: 8 kwietnia 2007
Lokalizacja: Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej - prefektura Podkarpa

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Qba »

W Japonii też są wilki ;p
Popatrz mi w oczy, a zobaczysz swój strach...
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: yakubu »

Wilki sa, i psy (akita, tosa) sa... Ale ile mutacji taki wilk musial przejsc, zeby stac sie jamnikiem ;P A na powaznie to super byloby miec tsube ze swoim ukochanym siersciuchem.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

Fafik to już przesada co następne? Ulubiona gwiazda filmowa ;) poza tym tylko pierwszy projekt się liczy w konkursie.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Teddy »

Graf

Zgadzam się z Tobą co do jamnika Fafika, nawet bym sie zastanawiał też czy Japończycy mieli kontakt z białymi niedźwiedziami. Bo niedźwiedzie brunatne to oczywiście tak, żyja na wyspach japońskich.

Ale ja nie o tym. Czyli tylko jeden projekt mozna przesłać ?

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: GrafRamolo »

jeden, do 24:00 17 marca. ;)
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Teddy »

Szkoda, bo akurat mam dwa pomysły, choroba chyba nawet 3. Będę musiał wybierać :(

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
Ookami Shiro
Posty: 3
Rejestracja: 14 marca 2010
Lokalizacja: 3 Najemny Rzeszów

Re: Wielki konkurs reidojo!!!!!

Post autor: Ookami Shiro »

Grafie?
A tak w przybliżeniu kiedy będą w takim razie wyniki?
ODPOWIEDZ