Rodzaje shinkenów

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Rodzaje shinkenów

Post autor: Tomashi »

Ostatnio czytając rozmaite porady w watkach typu "wybór katany" zauważyłem że odpowiadający posiadacze shinkenów pytają się czy chodzi o katane do tameshigiri czy do iaido. I tutaj sie wkrada moje pytanko, czy to jest jakaś różnica? W końcu praktycy iaido nie tylko machają w powietrzu kata ale robią też suemonogiri, które jest niczym innym jak zasotosowaniem kata na snopku. Chyba że o czymś nie wiem, i są różne odmiany mieczów do kata, jak i do cięcia. I nie mówię tu o iaito :)
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Rodzaje shinkenów

Post autor: Jian »

nihonto powinno być jedno i do cięć i do iai, jednak że w Japoni zaczęto wykonywać miecze dużo lżejsze od normalnych nihonto i tu jest ta różnica, niby to nihonto ale bardziej z przeznaczeniem do iaido,czy cos w tym stylu,przynajmniej tyle mi wiadomo,poza tym chyba miecze ktorymi sie nie tnie są bardzo dobrze wykończone pod wzgledem szlifu końcowego, czyli chodzi tu o uzyskaniu jak najlepszych efektów na głowni.
W japoni też jak zamawia sie nihonto to mamy do wyboru rodzaje szlifu końcowego czy ma być muzealny czy normalny itp.to tyle ile wiem : )
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
ODPOWIEDZ