prawdziwy hamon?

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

sojuz
Posty: 10
Rejestracja: 10 października 2006

prawdziwy hamon?

Post autor: sojuz »

czy to wyglada jak prawdziwy hamon?
http://photos.allegro.pl/photos/orygina ... 28137364_3
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: prawdziwy hamon?

Post autor: h0rant »

Jak na moje oko tandetnie równy.

To jest aukcja Masashiro, czy może jednego z mieczy wojskowych(choc w przypadku tego drugiego, pytanie wydaje sie niezasadne chyba) :wink:
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: prawdziwy hamon?

Post autor: RKGalery »

Na dokładkę strasznie wyraźny. Pomijając to- jeśli to długi miecz to bo-hi idzie bardzo daleko- trochę nietypowo jak na moje amatorskie oko.
sojuz
Posty: 10
Rejestracja: 10 października 2006

Re: prawdziwy hamon?

Post autor: sojuz »

nie mam duzo doswiadczenia w tej kwestii, ale hamon widoczny jest tylko pod pewnym kontem, jesli by go przekrecic kilka stopni wzgledem osi wzdluznej, prawie zupelnie zanika
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: prawdziwy hamon?

Post autor: h0rant »

To może świadczyć tylko o wyższym stopniu zaawansowania w jego podrobieniu :wink:

Wiem, bo sam miałem kiedyś głownie od miecza niehartowaną, a tylko kutą, na której hamon był sztuczny, ale i blizej zainteresowani tematem wytwórstwa mieczy mieli problem z rzpracowaniem czy jest fałszywy, czy też nie.

Też sobie znikał pod pewnym kątem patrzenia, pojawiał się w pełnej krasie pod innym.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: prawdziwy hamon?

Post autor: RKGalery »

No jeśli sie kwasem zadziała umiejętnie (kłania się pewna chińska "kuźnia" ;) ) to faktycznie można uzyskać taki efekt. Problem w tym że działanie kwasem jest bardzo destrukcyjne dla struktury stali i taki "hamon" jest bardzo "słaby" ( w przeciwieństwie do prawdziwego).
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: prawdziwy hamon?

Post autor: GrafRamolo »

Sztuczny.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: prawdziwy hamon?

Post autor: Shirotatsu »

To jest sztuczny hamon naszlifowywany (właściwie to napolerowywany), tak jak w wielu mieczach iaito z tozando na ten przykład. Jest to tak sprytnie robine, że widać niby linię yakiba.
Ale generalnie to nie ma co sugerować się znikaniem hamonu patrząc na głownie pod różnymi kątami, bo czasem zdarza się, że prawdziwego hamonu pod pewnym kątem nie widać.

Hamony sztuczne robione kwasem mają to do siebie, że są zawsze widoczne niezależnie od kąta patrzenia a tylko zmieniają kolorystyke z jasnej na ciewmną gdyż jest to dość głęboko trawione.
Oczywiście są specjaliści, którzy potrafia tak kwasami zadziałać, że ten efekt bedzie bardzo mały i dla mniej wprawnego oka bedzie mógł się zdawać się hamonem prawdziwym.
ODPOWIEDZ