shakuhachi

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

mariuszsol
Posty: 2
Rejestracja: 28 marca 2007

shakuhachi

Post autor: mariuszsol »

Witam

Moja pierwsza wizyta. Mam pytanie, czy ktoś miał do czynienia z shakuhachi, grał lub posiada? Jak wygląda kupno i gdzie najlepiej to zrobić? Jaki rodzaj dla początkującego? Byłem na forum shakuhachi, ogrom wiadomości ale nic konkretnego dla mnie robaczka z dalekiego lechistanu. Na ebaju wiele ofert ale trfić na minę łatwo.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: shakuhachi

Post autor: GrafRamolo »

Mój kolega gra na shakuhachi. Pomogłem mu w zakupie. Kupiliśmy przez ebay. Trafiliśmy na bardzo dobry i ładny instrument. Może nie z najwyższej półki ale nie zniszczony i ładnie zestrojony. Koszt to z tego co pamiętam chyba około 400$. Trzeba zwracać uwagę czy instrument nie jest "przepluty" bo to może powodować butwienie środku. Ten egzemplarz oglądał nasz sensei i ocenił go pozytywnie a z racji umiejętności gry na instrumentach dentych w tym i flecie japońskim wierze mu na słowo.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: shakuhachi

Post autor: GrafRamolo »

Ach dodam jeszcze, że na początku kolega zrobił sobie z rury pcv, grało jak rura pcv ale do pierwszej nauki całkiem ok.
mariuszsol
Posty: 2
Rejestracja: 28 marca 2007

shakuhachi

Post autor: mariuszsol »

Dzięki za odpowiedź. To że są shakuhachi "zaplute" rozumiem. W końcu to instrument denty i do tego drewniany. Ceny powalają cociaż znalazłem sklep w Tokyo gdzie oferowany jest set dla beginerów w cenie 20000Y. Razem z transportem to dużo, w końcu to w tej chwili to strzał w ciemno. Mam trochę wykształcenia muzycznego ale nie miałem do czynienia z takim instrumentem. Oglądałem samoróbki na ebaju, ale na shakuhachi forum odradzają takie zakupy. Modele polecane zaczynają się od 500$. Ten pomysł z samodzielnym wykonaniem jest interesujący. Można coś więcej odnośnie szczegółów? Interesuje mnie klasyczne kinku shakuhachi, czyli 1.8, cztery dzióry z przodu, jedna z tyłu. Jak wykonaliście ustnik, w jakiej odległości były rozmieszczone otwory. Myślę że potem przyjdzie pora na zakupy. A swoją drogą jak zwykła bambusowa fujarka może kosztować 3 i więcej tysięcy dolarów?:)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: shakuhachi

Post autor: GrafRamolo »

Jeśli jesteś profesjonalnym muzykiem to faktycznie tanie instrumenty bądź nie pewne odpadają. Kolega zaryzykował i nie zawiódł się.
Nie powiem ci jak się robi bo ja się nie znam. Mogę poprosić kolegę by tu się wypowiedział.
Jedyne co mogę to polecić tego Pana.
http://www.edocraft.com/products/fukazawa/products.htm
Ale do rury pcv to chyba przesada.

Może, może, jeśli ta łodyga jest hodowana latami selekcjonowana dobierana i dopieszczana godzinami.
ODPOWIEDZ